تعمیراتتعمیرات یخچال

آموزش کامل تعمیرات یخچال

آموزش کامل قدم به قدم تعمیرات یخچال

یخچال یکی از مهمترین و با ارزش ترین وسایل داخل هر آشپزخانه حساب میشود و بدون شک برای هر یک از افراد سلامت و نگهداری از این وسلیه با ارزش از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. اما گاهی هرچقدر هم که با این وسیله با ارزش با ملایمت و دوستی رفتار کنیم باز هم شاهد این موضوع هستیم که خرابی های متعددی برای آن پیش خواهد آمد چرا که مواردی مثل نواسانات برق و باز و بسته شدن درب آن و… میتوانند بصورت مستقیم بر عمر دستگاه شما تاثیر داشته باشند, در مقاله قبلی آموزش کامل عیب یابی یخچال را به شما شرح دادم و در این مقاله از وب سایت بزرگ ایبک نیز به سراغ تعمیرات یخچال خواهیم رفت.

آموزش کامل تعمیرات یخچال

حال به سراغ بحث تعمیرات یخچال خواهیم رفت , در رابطه با خرابی هایی یخچال های خانگی باید بدانید که این محصولات همیشه به دو مورد خرابی دچار میشوند مورد اول خرابی های مکانیکی و مورد دوم خرابی های الکترونیکی هستند.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]فراموش نکنید هر سوالی را میتوانید با ما در میان بگذارید.[/box]

حال به سراغ انواع مشکلات در راستای تعمیرات یخچال میرویم . مشکلات و خرابی های یخچال به ده دسته اصلی تقسیم میشوند و همانطور که عرض کردم دارای دو بخش مکانیکی و الکترونیکی میباشد.

حل مشکل « صدای فن زیاد و کاهش سرما »

زمانی که با کاهش چشم گیر سرمای یخچال روبرو شدید و از سمتی از فن دستگاه تان صدای ضعیف و نا معمول خارج میشد و مشاهده کردید که حرارت لوله دهش بالا رفته باید اقدام به انجام امور زیر کنید.

 • مشکل این قسمت میتواند از پروانه کندانسور باشد که از محور فن جدا شده است و یا فاصله ایمنی کندانسور با دیوار پشت رعایت نشده است.
 • برای حل این مشکل میتوانید به سراغ آزاد کردن پروانه بروید و سپس بر روی محور محکم استقرار دهید و از سمتی فاصله دستگاه را با دیوار افزایش دهید.

حل مشکل صدای زیاد یخچال

حل مشکل « برفک زدن اپراتور و یکسره شدن کمپرسور »

در مواقعی هست که شاهد یکی از این موارد میباشد : میبینید که قسمتی از اپراتور شما برفک زدگی دارد ، موتور یخچال یکسره شده ، روی لوله کشی پر از خاک و چربی است ، درجه آمپر تا حد زیادی پایین تر از حد ممکن است و یا یخچال شما سرمای درستی را ندارد .

 • در این چند مورد مطرح شده مشکل از کمبودن گاز یخچال شما است.
 • برای رفع این مشکل باید قسمت نشت گاز رو پیدا کنیم و بعد آن را با یک نقطه جوش بگیریم و سپس یخچال را مجدد گاز بزنیم و شارژ کنیم.

[box type=”warning” align=”aligncenter” class=”” width=””]به هیچ عنوان از چسب یا چسب دوقلو یا چسب آهن برای برطرف کردن سوراخ لوله استفاده نکنید.[/box]

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

حل مشکل « برفک لوه مکش و بالارفتن آمپر »

مواقعی هم هست که مشاهده میکنید لوله مکش دچار برفک زدگی شده ، آمپر به شدت بالا میرود ، در قسمت دهش فشار زیادی مشاهده میشود، بعد از روشن کردن یخچال مدت زیادی گذشته اما کمپرسور روشن نشده و با تاخیر زیاد روشن میشود و یا در نهایت صدای زیادی از یخچال به گوش شما میرسد.

 • در این قسمت ایراد از زیاد بودن گاز یخچال شما میباشد.
 • برای رفع این مورد هم کافیست مقداری از گاز یخچال را کم کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش کار با دکمه‌های روی یخچال فریزر | معانی دکمه های روی یخچال

[box type=”warning” align=”aligncenter” class=”” width=””]همیشه بر روی میزان بودن گاز یخچال دقت کنید[/box]

حل مشکل « بعد از خاموشی کمپرسور لوله مکش گرم است »

زمانی هم پیش میاد که کمپرسور به کار خود پایان داده و لوله مکش دمای بالایی را تجربه میکند و از سمتی صدای موتور کولر اصلا طبیعی نیست و از سمتی به شدن حس میکنید که سرمای تولید شده یخچال اصلا طبیعی نیست.

 • در این مورد احتمال گشادشدن سیلندر کمپرسور وجود دارد.
 • برای حل این مورد نیز باید کمپرسور تعویض شود و اقدام به شارژ گاز مجدد یخچال کنید.

حل مشکل « یخ زدگی اپراتور از بین میرود و لوله مویی سرد میشود»

زمانی هم هست که شما مشاهده میکنید که کندانسور گرم شده و کمپرسور صدای خیلی ضعیفی و خسته ای از خود میدهد و از سمتی فشار مکش به شدت پایین آمده لوله موبین نیز در حد بالایی سرد میشود و یخ زدگی اپراتور نیز از بین میرود.

 • در این مورد ایراد از لوله مویین هست که دچار گرفتگی شده است.
 • برای حل این مشکل هم اگر رطوبت باعث این مشکل شده باشد شما ایتدا باید گاز را خالی کنید و بعد فیلتر درایر را تعویض کنید و اگر ایراد از جرم باشد باز هم ابتدا گاز را خالی کنید و سپس فیلتر درایر را تعویض و نیاز به تعویض لوله مویین نیست.

یخ زدگی لوله های یخچال

حل مشکل «‌روشن نشدن کمپرسور و صدای وز وز »

اگر از دستگاه صدای وز وز شنیدید و یا کمپرسور دستگاه شما روشن نمیشود و از سمتی با اورلود مواجه شدید مراحل زیر را انجام دهید.

 • در این مورد کمپرسور دستگاه شما گیرپاچ کرده ، ممکن است با شکسته شدن یک قسمت از قطعات باعث گیرپاچ دستگاه شده باشد.
 • برای حل مشکل میتوانید اقدام به تعمیر و یا در نهایت تعویض کمپرسور کولر خود کنید.

حل مشکل « کارکردن نرمال کمپرسور و سرد نشدن یخچال »

مواقعی هم هست که شما مشاهده میکنید کارکرد کمپرسور کاملا نرمال و طبیغی است اما سرمای طبیعی در یخچال مشاهده نمیکنید و یا از سمتی فشار دهش پایین آمده.

 • در این مورد مشکل از لوله دهش کمپرسور است که از داخل شکسته شده.
 • برای رفع این مشکل نیر میتوانید اقدام به تعویض کمپرسور کنید.

حل مشکل « کم بودن سرمای یخچال و یک سره شدن موتور »

زمانی که سرمای یخچال نرمال نبود , اپراتور برفک میزد و یا در نهایت موتور یکسره کار میکند باید موارد زیر را انجام دهیم.

 •  مشکل این قسمت از درب یخچال میباشد.
 • برای حل این مشکل نیز لاستیک لای درب یخچال را عوض کنید و اقدام به ریگلاژ درب یخچال نمایید.

حل مشکل « نرمال نبود دمای فریزر »

حال اگر دمای فریزر ما طبیعی نبود باید چه اقدامی انجام دهیم ؟ در ادامه موارد رفع این موضوع را با هم بررسی میکنیم.

 • در این مورد مشکل به کانال هوا باز میگردد.
 •  برای رفع این مشکل نیز اقدام به بررسی کانال هوا , دریچه کانال هوا و واشر آن کنید تا بتوانید خرابی را پیدا کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشخصات یخچال وست پوینت west point

حل مشکل «‌ برفک زدگی در اپراتور »

خوب زمانی هم هست که برفک و یخ زدگی به سراغ اپراتور دستگاه شما میرود و در قسمت صفحه جلوی اپراتور شما برفک زدگی را مشاهده میکنید.

 • مشکل این بخش در این است که آب برفک تخلیه نمیشود.
 • برای حل و رفع این مورد نیز باید مدار تخلیه آب را پاکسازی نمایید.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

آموزش تعمیرات یخچال الکتریکی

همیشه در هنگام خرابی قسمت معیوب را با اهم متر بررسی کنید که هیچ وقت مشکل را اشتباه تشخیص ندیم و هزینه اضافه ایجاد نکنیم , بارها با این مورد روبرو شدیم که یک تعمیرکار موتور دستگاه را بخاطر صدای وز وز عوض کرده ولی عیب در رله بوده یا افت ولتاژ وجود داشته.

حل مشکل « صدای اضافه از فن یخچال »

گاهی اوقات ممکن است با کوچکترین حرکتی فن به کار بیفتد اما درب دستگاه را که باز کردید فن بصورت کامل قطع میشود.

در این مورد ابتدا به سراغ فن بروید و چک کنید که یخ زدگی نداشته باشد. باید ذکر کنم که در این موارد صدای شنیده شده مختلف است مثل صدای وزوز و یا صدایی که حس ساییده شدن به شما میدهد اما در نهایت همانطور که عرض کردم با بستن درب یخچال مستقیم صدا قطع خواهد شد.

دلیل اصلی این است که یخچال شما تراز نیست و همانطور که میدانید تراز نبودن یخچال ایرادهای بی شماری میتواند در دستگاه شما بوجود بیاورد از قبیل اینکه مایع بجای تخلیه شدن به سمت بالا حرکت کند و این تجمع در بالا همانطور که میدانید ایجاد یخ زدگی را در پیش دارد.

برای رفع یاین مشکل باید ابتدا به تراز کردن بخچال اقدام کنید چرا که تراز بود یخچال همونطور که بارها تاکید کردم بسیار بسیار مهم و با اهمیت است.

حل مشکل « تعمیر فن کندانسور »

همانطور که با این مورد آشنا هستید یخچال های بدون برفک جدید دارای سیم پیچی کندانسوری هستند یعنی در این سیستم با استفاده از فن خنک خواهند شد. در این یخچال های اگر صدای زیادی از یخچال به گوش شما رسید اولین احتمال ایراد از فن یخچال خواهد بود ، دقت کنید در این دستگاه ها مشکل فن میکتواند باعث خاموش روشن شدن مداوم دستگاه شما شود و یا از سمتی باعث این شود که دستگاه دمای مناسب برای نگهداری از مواد غذایی را به شما ندهد.

حال برای چک کردن ابتدا یخچال را از بر بکشید و اگر پشت یخچال بسته بود آن را باز کنید و سپس اقدام به تمیر کرد آشغال ها و کثیفی های فن کنید چرا که این کثیفی ها میتواند جلوی کار فن را بگیرد , همانطور که میدانید در آشپزخانه بخاطر اینکه غذا طبخ میشود چربی زیادی وجود دارد و همیشه بر روی وسایل این بخش از منزل چربی ها قابل لمس هستند و حال اگر چربی با گرد و خاک ادغام شود میتواند آزار زیادی به شما برساند.

در این مقاله از وب سایت بزرگ ایبک مشکلات متعدد در رابطه با تعمیرات یخچال را مطرح کردیم و برای هر کدام راه حل رفع را آموزش دادیم . شما عزیزان میتوانید هر سوالی در رابطه با تعمیرات یخچال از بخش دیدگاه های همین مطلب با ما در میان بگذارید تا بتوانیم در سریعترین حالت به سوالات و مشکلات شما عزیزان رسیدگی کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا