خدمات باغبانی

آموزش لوله کشی قطره ای درختان باغ | سیستم آبیاری قطره ای

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در اين مقاله قصد داريم به شما نحوه طراحی و اجرای سیستم لوله کشی قطره ای درختان باغ را آموزش دهيم و از مزايا و معايب آن بگوییم. همچنین به برخی از نکات مهم در خصوص انتخاب لوله ها، قطره چکان ها، فشار آب، فاصله قطره چکان ها، تعداد لوله ها و … اشاره خواهیم کرد. امیدواریم که این مقاله بتواند به شما در بهبود سیستم آبیاری باغات خود کمک کند.

لوله کشی قطره ای درختان باغ

آب چيزی است که بدون آن حيات وجود ندارد. حفظ منابع آبی و صرفه جويی در مصرف آن يکی از چالش های مهم امروز جهان است. بخصوص در کشاورزی و باغداری که بخش عمده ای از مصرف آب را تشکيل می دهند، استفاده از روش های نوين و کارآمد آبياری ضروری به نظر می رسد. يکی از اين روش ها که در سال های اخير بسيار پرطرفدار شده است، لوله کشی قطره ای درختان باغ است.

لوله کشی قطره ای درختان باغ با استفاده از لوله ها و قطره چکان ها آب را به صورت مستقيم و دقيق به ريشه گياهان منتقل می کند و باعث می شود آب کمتری هدر رود و گياهان سالم تر و باکيفيت تری رشد کنند.

آموزش نحوه آبیاری قطره ای

 لوله کشی قطره ای درختان باغ یک روش آبیاری است که آب را به صورت قطره ای و به مقدار مورد نیاز گیاه در ناحیه ریشه وارد خاک می کند. این روش باعث صرفه جویی در مصرف آب، کاهش بروز بیماری ها، افزایش عملکرد و کیفیت محصولات و کاهش هزینه های نگهداری می شود. آبیاری قطره ای می تواند در منزل، باغچه، گلخانه و مزارع کشاورزی انجام شود.

برای انجام لوله کشی قطره ای درختان باغ شما نیاز به تامین آب، فیلتراسیون، توزیع و قطره چکان دارید. تامین آب می تواند از شیر آب شهری، چاه، استخر یا مخزن باشد. فیلتراسیون برای جلوگیری از رسوبات و جلبک های خاک و آب در لوله ها و قطره چکان ها لازم است. توزیع آب با استفاده از لوله های اصلی، فرعی، مانیفولد و لترال (آب دهنده) صورت می گیرد. قطره چکان ها دستگاه های کوچک و ساده ای هستند که آب را به صورت قطره ای خارج می کنند.

برای ساخت ساده ترین سامانه لوله کشی قطره ای درختان باغ، شما می توانید از بطری های پلاستیک نوشابه استفاده کنید. برای این کار، شما نیاز به چند بطری پلاستیک خالی، چند لوله آکواريوم، چند واشر، چند اتصال آکواريوم، چند شیر و چند فروشگاه دارید. روش ساخت به شرح زیر است:

حتما بخوانید:   پرلیت چیست؟ | مزایای پرلیت برای گیاهان کدامند؟

۱- سوراخ کردن بدنه بطری

۲- بریدن لوله آكواريوم

۳- قرار دادن واشر و لوله در سوراخ بطری

۴- محكم كردن لوله و واشر در بطری

۵- قرار دادن يك اتصال آكواريوم در انتهای لوله

۶- آويزان كردن بطری

۷- آبياری گياه

مزایای لوله کشی قطره ای

همانطور که گفتیم، لوله کشی قطره ای درختان باغ یک روش آبیاری است که آب را به صورت قطره ای و به مقدار مورد نیاز گیاه در ناحیه ریشه وارد خاک می کند. این روش دارای مزایای زیادی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 لوله کشی قطره ای درختان باغ باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود. براساس تحقیقات، این روش نسبت به روش های آبیاری سنتی بین 70 تا 85 درصد آب کمتری را برای آبیاری گیاهان صرف می کند. این کاهش مصرف آب باعث می شود تا هزینه های آب و برق کاهش یابد و منابع آبی حفظ شوند.

آبیاری قطره ای چگونه است

لوله کشی قطره ای درختان باغ باعث افزایش عملکرد و کیفیت محصولات می شود. این روش با تامین آب به صورت منظم و به اندازه به گیاهان، باعث رشد بهتر و سالم تر آنها می شود. براساس تحقیقات، این روش می تواند عملکرد گل ها، صیفی جات، محصولات نقدی، درختان و … را تا 152 درصد افزایش دهد.

لوله کشی قطره ای باعث کاهش بروز بیماری ها و علف های هرز می شود. این روش با جلوگیری از تبخیر زود هنگام آب و نم دادن سطح خاک، باعث کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های قارچی، باکتریایی و ويروسي گياهان می شود. همچنین با قطع منبع آب علف های هرز، باعث جلوگیری از رشد آنها و كاهش نياز به كنترل علف كشی می شود.

لوله کشی قطره ای درختان باغ سادگی و سرعت نصب دارد. برای اجرای این روش، شما نياز به تجهيزات پيچيده و پمپ های قوی ندارید. شما می توانید با استفاده از لوله های پلاستيكی، فيلتر، شير، قطره چكان و … يك سامانه آبياری قطره ای را در كمترين زمان ممكن راه اندازی كنيد.

آبیاری قطره ای تیپ یا نواری

آبیاری قطره ای تیپ یا نواری یک روش آبیاری است که آب را به صورت قطره ای و به مقدار مورد نیاز گیاه در ناحیه ریشه وارد خاک می کند. این روش باعث صرفه جویی در مصرف آب، کاهش بروز بیماری ها، افزایش عملکرد و کیفیت محصولات و کاهش هزینه های نگهداری می شود.

حتما بخوانید:   هر آن چیزی که باید در مورد آبیاری قطره‌ای بدانید

تیپ یا نوار آبیاری قطره ای، نواری با دیواره نازک است که برای آبیاری قطره ای استفاده می شود. تیپ از جنس پلی اتیلن می باشد و به صورت تقریبا مسطح و بسیار نرم انعطاف پذیرند که هنگام ورود آب به آن پر می شود و قطره های آب از طریق درپیرهای تعبیه شده بر روی تیپ خارج می شود و پس از پایان آبیاری، تیپ دوباره به صورت مسطح در می آید.

ضخامت ديواره نوار تيپ بسيار نازك است و فاصله بين قطره چكان ها در نوار آبياری مختلف است. از تيپ های ضخيم تر معمولا برای آبياری زير سطحی گياهان مختلف استفاده می شود.

برخی از مزايای استفاده از نوار تيپ عبارتند از:

 • صرفه جويی در مصرف آب
 • افزايش عملكرد و كيفيت محصولات
 • كاهش بروز بيماری ها و علف های هرز
 • سادگی و سرعت نصب
 • كنترل بهتر علفهای هرز و فروسایش خاک

آبیاری آب افشانی درختان

آبیاری آب افشانی درختان یک روش آبیاری است که آب را به صورت پاششی و با فشار بالا بر روی شاخه ها و برگ های درختان می ریزد. این روش باعث می شود که آب به صورت قطرات کوچک و یکنواخت بر روی سطح خاک و گیاهان پخش شود. این روش دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

مزایای آبیاری آب افشانی درختان عبارتند از:

 • افزایش رطوبت هوا و کاهش دمای هوا در نزدیکی درختان
 • کنترل آفات و بیماری های قارچی با شستشوی سطح برگ ها و جلوگیری از تجمع گرد و خاک
 • امکان آبیاری منظم و دقیق با استفاده از تجهیزات پیشرفته و تنظیم فشار و زمان آب دهی
 • امکان تغذیه گیاهان با اضافه کردن کودهای محلول پاش به آب

معایب آبیاری آب افشانی درختان عبارتند از:

 • افزایش تبخیر آب و کاهش کارآمدی آب با توجه به شرایط هوایی
 • افزایش خطر ژل شدن و تغیر شکل محصولات با پوشیدن قطرات آب بر روی سطح محصولات
 • افزایش هزینه های نصب و نگهداری با توجه به نیاز به تجهیزات پمپ، لوله، نازل، فیلتر و …
 • افزایش خطر آلودگی آب با توجه به نفوذپذیری سطح خاک و احتمال ورود عوامل زائد به منابع آب

هزینه لوله کشی آبیاری قطره ای

هزینه لوله کشی قطره ای درختان باغ چقدر است؟ به طور کلی این هزینه بستگی به چند عامل دارد، مانند:

مساحت زمین که باید آبیاری شود. هر چه مساحت زمین بزرگتر باشد، نیاز به لوله ها، فیلتر ها، قطره چکان ها و … بیشتر است و در نتیجه هزینه بالاتر می رود.

نوع گیاهان که باید آبیاری شوند. بعضی از گیاهان نظیر گل ها، صيفی جات، درختان و … نياز به آبياری قطره ای دقيق تر و منظم تر دارند و در نتيجه نياز به تجهيزات پيشرفته تر و كنترل كننده های خودكار دارند كه باعث افزايش هزينه می شوند.

حتما بخوانید:   چراغ رشد گیاه چیست؟ | کاربرد لامپ رشد گیاه

کیفیت تجهیزات که برای لوله کشی آبیاری قطره ای استفاده می شوند. تجهيزات با كيفيت بالاتر عمر طولانی تر، كارآيی بهتر و نگهداری كمتری دارند و در نتيجه هزينه پایین تری را در بلند مدت به همراه دارند.

کارگران و نصابان که لوله کشی آبیاری قطره ای را انجام می دهند. كارگران و نصابان با تجربه میزان دستمزد بالاتری درخواست می كنند اما كار را با سرعت و دقت بالاتر و با خطای کمتر انجام می دهند.

آبیاری قطره ای درختان باغ

قسمت های مختلف یک سیستم آبیاری قطره ای

یک سیستم آبیاری قطره ای و لوله کشی قطره ای درختان باغ دارای اجزای مختلفی است که برای تامین، فیلتراسیون، توزیع و خروج آب به صورت قطره ای به گیاهان لازم هستند. برخی از این اجزا عبارتند از:

 • پمپ یا منبع آب که آب را با فشار مناسب به سمت سیستم آبیاری می فرستد. منبع آب می تواند شیر آب شهری، چاه، استخر یا مخزن باشد.
 • فیلتراسیون که آب را از رسوبات، جلبک ها و ذرات معلق پاک می کند. فیلتراسیون می تواند شامل فیلتر های شنی، دیسکی، توری یا سانترفوژ باشد.
 • تانک کود که کود های محلول پاش را به آب اضافه می کند. تانک کود معمولا با استفاده از چرخ دنده، ونچور یا پمپ با آب همگن می شود.
 • سیستم بک واش که فشار آب را در لوله ها و فیلتر ها حفظ می کند و باعث جلوگیری از گرفتگی و نشت آب می شود.
 • شیر کنترل فشار که فشار آب را در سطح مطلوب نگه می دارد و جلوگیری از خرابی لوله ها و قطره چكان ها می كند.
 • لوله اصلی که آب را از منبع یا پمپ به لوله های فرعی یا مانيفولدها منتقل می كند.
 • لوله فرعی يا مانيفولد كه آب را از لوله اصلی به لوله های جانبی يا لوله های آبياری (لترال) منتقل می كند.
 • لوله جانبی يا لوله آبياری (لترال) كه آب را به قطره چكان ها توزيع نموده و از آن خارج شده و داخل خاک می شود.
 • قطره چكان كه دستگاه های كوچک و ساده ای هستند كه آب را به صورت قطره ای خارج می كنند.

جمع بندی

امیدواریم که این مقاله از آی بک امداد بتواند به علاقه مندان به کشاورزی و باغداری در انتخاب و اجرای مناسب سیستم لوله کشی قطره ای درختان باغ کمک کند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

لوله کشی قطره ای درختان باغ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لوله کشی قطره ای درختان باغ چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x