خدمات باغبانی

چراغ رشد گیاه چیست؟ | کاربرد لامپ رشد گیاه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

وقتی که در فضای منزل گیاهان آپارتمانی وجود داشته باشند، مزایای زیادی مانند ایجاد احساس خوب را به دنبال خواهند داشت. این مورد تا حدی روشن و مشخص است که دیگر نمی‌توان برای انکار آن دلیل آورد. اما با این وجود بسیاری از افراد به علت شرایطی مانند کم بودن نور و یا موارد دیگر قادر به نگهداری گیاهان در منزل خود نیستند. در این شرایط می‌توان این خبر خوب را داد که تکنولوژی مشکل را برطرف کرده است و آن این است که می‌توان از چراغ رشد گیاه استفاده نمود.

چراغ رشد گیاه چیست؟

به صورت کلی می‌توان اینگونه گفت که چراغ رشد گیاه در حقیقت منبع نوری است که شبیه سازی شده مطابق با نور خورشید است و در نتیجه می‌تواند نور مناسب و مشخص الکترومغناطیسی را برای تقویت فتوسنتز و تحریک آن منتشر کند. چراغ رشد گیاه شامل انواع گوناگونی است که می‌توان از بین آنها به چراغ فلورسنتی، متال هالید، ال ای دی و چراغ سدیم فشار بالا اشاره نمود.

می‌توان با اطمینان گفت که چراغ رشد گیاه که از نوع ال ای دی است، کارآمدترین و بهترین انواع این محصولات محسوب می‌شوند. این مدل‌ها بازدهی نور بسیار بالایی دارند و همچنین در گرمای محیطی و تابشی کم قادر خواهند بود که شادابی و رشد گیاه را بیشتر کنند و به این ترتیب موجب زیباتر شدن محیط گردند.

چراغ رشد گیاه کدام نیاز گیاهان را رفع می‌کند؟

علاوه بر شرایط موثر و مهم در رشد گیاه مانند کوددهی، آبیاری و… مسائل اولیه و مهمی مثل عمل فتوسنتز و دریافت نور نیز می‌توانند طراوت و رشد گیاه را به صورت کامل تحت تأثیر قرار دهند. این موضوع، موردی است که با استفاده از چراغ رشد گیاه به صورت کامل انجام می‌شود.

در حقیقت چراغ رشد گیاه به افراد کمک خواهد کرد که در محیط آپارتمان که برای رشد گیاه نور مناسبی وجود ندارد، بتوانند تکنولوژی را به صورتی استفاده کنند که طبق نیاز گیاه به دریافت نور و عمل فتوسنتز گیاه کمک کنند.

حتما بخوانید:   گیاهانی که در زمستان گل می دهند کدامند؟

در کنار این موارد باید بدانید که چراغ رشد گیاه دارای مزایای دیگری نیز است که از جمله می‌توان به افزایش سرعت رشد گیاه، کمتر شدن مصرف انرژی، ایجاد طیف مفید برای فتوسنتز، طول عمر بالا، عدم تولید گرما و… اشاره کرد. همه این موارد نشان می‌دهند که انتخاب چراغ رشد گیاه، انتخاب درست و هوشمندانه‌ای است.

چراغ رشد گیاه

آیا برای هر محیط و گیاهی می‌توان از لامپ رشد گیاه استفاده نمود؟

با توجه به اینکه نور مهم‌ترین قابلیت و ویژگی این چراغ است، می‌توان گفت که میزان نوری که گیاهان آپارتمانی به آن نیاز دارند، مهم‌ترین ملاک انتخاب است. به همین علت طبیعتاً ضروری است که بتوانید با توجه به نیاز گیاه مورد نظر، لامپ رشد گیاه را انتخاب و استفاده نمایید.

معمولا گیاهان با توجه به میزان نوری که نیاز دارند به سه دسته گیاهان خنثی، آفتاب دوست و سایه دوست تقسیم بندی می‌شوند. چراغ رشد گیاه به گونه‌ای طراحی شده است که افراد بتوانند با توجه به نیاز گیاه از آن استفاده کنند. افراد قادر خواهند بود که در هنگام انتخاب و تهیه چراغ رشد گیاه همه مسائل و جوانب مانند مقدار نوری که مورد نیاز است، اندازه‌های متفاوت و گرایش‌های خاص گیاه را در نظر گرفته و چراغ رشد گیاه مناسبی را تهیه کنند.

یکی از نکات مهم استفاده از چراغ رشد گیاه این است که اگر نور مورد نیاز گیاه را با استفاده از این چراغ تأمین می‌کنید، لازم خواهد بود که مقدار آبیاری را نسبت به حالت عادی و طبیعی کمتر نمایید. چون با وجود چراغ رشد گیاه تبخیری در خاک گیاه انجام نمی‌شود و در این حالت نیز آبیاری بیش از اندازه ممکن است که به گیاه شما آسیب وارد کند.

همچنین  ضروری خواهد بود که حتماً مقدار آب اضافی که در قسمت زیر گلدان وجود دارد را تخلیه نمایید تا به ریشه گیاه هوا برسد. لامپ رشد گیاه را می‌توان برای همه گیاهان آپارتمانی استفاده کرد.

ویژگی‌های مهم خرید لامپ رشد گیاه

در هنگام انتخاب و خرید چراغ رشد گیاه باید به نکات مهم این موضوع توجه داشته باشید تا بتوانید انتخاب درستی انجام دهید از جمله مواردی که لازم است قبل از خرید لامپ رشد گیاه مد نظر داشته باشید، می‌توان به این موارد اشاره نمود:

رنگ لامپ رشد گیاه

اولین موردی که در هنگام خرید چراغ رشد گیاه باید به آن توجه نمایید، رنگ آن است. به صورت کلی می‌توان این گونه گفت که نور ال ای دی این چراغ می‌تواند سرعت رشد گیاه را بیشتر کند. توصیه‌ای که می‌شود این است که در هنگام تهیه این محصول به دنبال لامپی باشید که بتواند همه رنگ‌های نور آفتاب را پخش کند و با نور قرمز و آبی هم تنظیم شود.

حتما بخوانید:   آشنایی بیشتر با وظایف شرکت خدماتی و باغبانی

فاصله چراغ رشد گیاه

مورد دیگری که باید مد نظر داشته باشید، این است که بین گیاه و چراغ شما فاصله مناسبی وجود داشته باشد. معمولاً فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متری مناسب خواهد بود. با این حال باید بدانید که اگر فاصله از این حدود کمتر باشد، ممکن است که گیاه شما بسوزد. برای اینکه فاصله مناسب و استاندارد را تشخیص دهید، دست خود را در نزدیکی گیاه نگه دارید در صورتی که گرمای زیادی را احساس نمودید، فاصله گیاه و لامپ را باید افزایش دهید.

توان و اندازه چراغ رشد گیاه

مورد دیگر این است که باید به توان و اندازه چراغ رشد گیاه خود توجه نمایید. به صورت طبیعی لامپ‌های ال ای دی که در بازار وجود دارند، توان بالای ۱۵ وات را دارند. این بدان معنا است که شما می‌توانید با توجه به نیاز گیاه مورد نظر از چراغ‌های ال ای دی که دارای توان و اندازه‌های متفاوتی هستند، انتخاب نمایید.

عمر مفید چراغ رشد گیاه

چراغ‌ها و لامپ‌های رشد گیاه معمولاً عمر طولانی در حدود ۸ سال دارند. با این حال استفاده مداوم از آنها می‌تواند در طول عمر آنها تأثیر بگذارد. یعنی اگر شما به صورت شبانه روزی از این محصولات استفاده نمایید، طبیعتاً طول عمر آنها کاهش پیدا خواهد کرد.

نور مورد نیاز گیاه

در هنگام خرید لامپ رشد گیاه باید به مقدار نوری که گیاهتان نیاز دارد، نیز توجه نمایید. معمولاً گیاهان روزبلند در حدود ۱۲ الی ۱۶ ساعت نور نیاز خواهند داشت، اما گیاهان روزکوتاه در حدود ۹ تا ۱۲ ساعت نور برای رشد لازم دارند.

به این نکته هم توجه نمایید که بهتر است چراغ رشد گیاه در طول روز در حدود ۶ الی ۱۰ ساعت خاموش باشد تا گیاه مورد نظر بتواند به نیاز به تاریکی خود برای تولید و بلوغ نیز دست پیدا کند.

انواع مدل چراغ رشد گیاه

امروزه در بازار انواع چراغ رشد گیاه با اشکال بسیار متنوع وجود دارند. بنابراین می‌توانید با توجه به نیاز و سلیقه خود از بین آنها انتخاب و استفاده کنید. برای نمونه چراغ رشد گیاه پایه‌دار، چراغ رشد گیاه ایستاده، منحنی، مدل پروژکتوری، دیواری، سرپیچ‌دار و… همه از مدل‌های مختلف این محصول هستند که می‌توانید از آنها استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   آموزش لوله کشی قطره ای درختان باغ | سیستم آبیاری قطره ای

ظاهر چراغ رشد گیاه سرپیچ‌دار شبیه به لامپ‌های معمولی است، اما رنگ نوری که می‌دهد نزدیک به رنگ بنفش می‌باشد و در ارتفاع ۷۵ سانتی‌متری از گیاهان قرار داده می‌شوند. مزیت اصلی این نوع چراغ رشد گیاه این است که به راحتی می‌توان نصب آن را انجام داد.

در مواقعی که تعداد گیاهانی که در منزل دارید بیشتر است و یا می‌خواهید از چراغ رشد گیاه در گلخانه استفاده نمایید، استفاده از نوع پروژکتوری توصیه می‌گردد. در بازار انواع مختلف این چراغ وجود دارد که با توجه به تعداد گیاهان و مساحت باید انتخاب خود را انجام دهید. این نوع چراغ‌ها در در دو نوع سقفی و پایه‌دار وجود دارند.

یکی دیگر از انواع پرکاربرد چراغ رشد گیاه نوع نواری یا رشته‌ای است که از ال ای دی‌هایی که به صورت نواری و پشت سر هم قرار داده شده‌اند، ساخته می‌شود. می‌توان آنها را در زیر طبقات و کابینت جاسازی نمود. در مکان‌های بزرگ و گلخانه‌ها هم می‌توان از این نوع چراغ رشد گیاه به راحتی استفاده کرد.

تفاوت لامپ معمولی با لامپ رشد گیاه

لامپ‌هایی که معمولی هستند و برای روشنایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً طیف نور سفید یا زرد دارند. اما لامپ رشد گیاه بیشتر از طیف نورهای آبی و قرمز که برای رشد گیاهان لازم هستند تشکیل می‌گردد. لامپ‌های فلورسنت و لامپ‌های ال ای دی رشد گیاه طیف کاملی از نورهای موثر برای گیاهان را می‌تابانند.

در ساخت لامپ رشد گیاهان بیشتر از نورهای قرمز و آبی استفاده می‌گردد که ترکیب این دو رنگ با یکدیگر رنگ بنفش را می‌دهد. اما چراغ رشد گیاه که نور خروجی آنها زرد یا سفید است، نیز وجود دارد.

چراغ رشد گیاه

سخن تکمیلی

چراغ رشد گیاه نوعی چراغ الکتریکی است که به رشد گیاهان کمک زیادی می‌کند. این چراغ‌ها طیف نوری که به نور خورشید مشابه سازی شده است را ارائه می‌دهند. از چراغ رشد گیاه در مراحل گوناگون رشد گیاه یعنی در کاشت، گلدهی، رشد، میوه دهی می‌توان استفاده نمود.

برخی از گیاهان برای رشد به میزان نور بیشتری نیاز دارند و برخی دیگر سایه دوست بوده و به نور کمتری نیاز دارند. بنابراین باید به خوبی گیاه خود را بشناسید و با توجه به نیازی که دارد به صورت مناسب و به اندازه از چراغ رشد گیاه استفاده نمایید. در غیر این صورت ممکن است که به گیاه شما آسیب وارد شود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چراغ رشد گیاه چیست؟ کاربرد لامپ رشد گیاه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

چراغ رشد گیاه چیست و چه کاربردی دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x