خدمات باغبانی

لامپ رشد گیاه چگونه کار می کند | مزایای استفاده از لامپ رشد برای گیاهان

امروزه با توجه به آنکه جمعیت روز به روز افزوده می‌ شود آپارتمان‌ ها نیز در حال گسترش هستند. خیلی از افراد در آپارتمان زندگی می‌ کنند و علاقه‌ به پرورش گل و گیاه در محل زندگی خود دارند. اما ممکن است زندگی شهری آنها را از علاقه خود دور کند. بعضی از افراد در محل کار خود مانند فروشگاه‌ ها، مغازه‌ ها و … هم گیاهان را پرورش می‌ دهند. همانطور که می‌ دانید گیاهان برای آنکه رشد خوبی داشته باشند به نور فراوانی نیاز دارند. لامپ رشد گیاه یک تکنولوژی است که به شما کمک می‌ کند تا بتوانید در فضاهای بسته هم گیاهان مورد علاقه خودتان را پرورش دهید.

لامپ رشد گیاه چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف ساده از این تکنولوژی یعنی لامپ رشد گیاه داشته باشیم می‌ توانیم بگوییم که لامپ رشد گیاه منبع نور مصنوعی می‌ باشد که معمولاً به کمک تجهیزات الکتریکی نور مناسب برای رشد و فتوسنتز گیاه را فراهم می‌ کند. به علت آنکه محیط نور طبیعی جهت رشد گیاه در آپارتمان‌ ها وجود ندارد لامپ رشد می‌ تواند یک منبع نور جهت پرورش یافتن گیاهان باشد. به طور مثال وقتی که زمستان روزهای کوتاهی دارد و گیاهان هم به نور بیشتری احتیاج دارند لامپ‌ های رشد گیاه در این موارد می‌ تواند بسیار موثر باشد و نور لازم برای گیاه را فراهم کند. چنانچه گیاهان نور خوبی دریافت نکنند رشد نکرده و یا گاهی تغییر رنگ می‌ دهند و همین عوامل باعث می‌ شود که گیاه از بین برود.

فتوسنتز در گیاهان چگونه انجام می شود؟

همه گیاهان برای تامین انرژی خود به فتوسنتز نیاز دارند. گیاهان جهت فتوسنتز کردن به نور احتیاج دارند. در واقع فتوسنتز یک فرایند است که گیاه از طریق آن می‌ تواند غذای خود را تامین کند. گیاه از طریق روزنه‌ های کوچک که در برگ‌ ها، ساقه‌ ها، شاخه‌ ها، ریشه‌ ها، و گل‌ ها وجود دارد دی اکسید کربن را جذب می‌ کند. گیاه آب را توسط ریشه‌ ها از خاک می‌ گیرد و سپس جهت انجام فتوسنتز نور خورشید را جذب می‌ نماید. نور باعث می‌ شود که یک واکنش شیمیایی در گیاه رخ دهد و باعث شکستن مولکول‌ های آب و دی اکسید کربن می‌ شود و با قرار گرفتن دوباره آنها در کنار هم گلوکز و گاز اکسیژن تولید خواهد شد. گلوکز توسط کلروپلاست که در برگ‌ های سبز گیاه وجود دارد تجزیه می‌ شود و موجب رشد و ترمیم گیاه خواهد شد. در نهایت اکسیژن توسط خود گیاه از طریق همان سوراخ‌ های کوچک که گاز دی اکسید کربن را جذب کرده‌ اند به طبیعت برمی‌ گردد. خانه هایی که کم نور هستند تامین کردن نور مناسب جهت رشد گیاه در آنها بسیار دشوار است به همین خاطر لامپ رشد گیاه می‌ تواند گزینه بسیار خوبی برای آنها باشد.

ساختار لامپ رشد گیاه چگونه است؟

لامپ رشد گیاه برای آنکه موثر باشد از طیف فول اسپکتروم استفاده می‌ کند و به همین خاطر این لامپ‌ها ال ای دی فول اسپکتروم نیز نامیده می‌ شوند. همه نورها برای گیاه‌ ها مناسب نیستند. چهار رنگی که برای گیاهان مهم ترند نور قرمز، سبز، زرد و آبی می‌ باشد.لامپ رشد گیاه چگونه کار می کند | مزایای استفاده از لامپ رشد برای گیاهان در بین این نورها سبز و زرد کمترین اهمیت را دارند و از سطح گیاهان بازتاب خواهند داشت به خاطر همین است که بیشتر قسمت‌ های گیاهان رنگ سبز دارد. مهم ترین طیف رنگ جهت رشد گیاهان رنگ‌ های آبی و قرمز می‌ باشد به همین خاطر لامپ‌ های رشد گیاه معمولاً از رنگ آبی و قرمز هستند. نور آبی جهت تحریک رشد شاخه بسیار موثر است و نور قرمز می‌ تواند برای تحریک گلدهی تاثیرگذار باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی کدام است | تقویت کننده قوی گیاهان

لامپ‌ های معمولی چه تفاوتی با لامپ رشد گیاه دارند؟

لامپ‌ های معمولی که برای روشنایی خانه‌ ها معمولاً از آنها استفاده می‌ شود عمدتاً طیف نور سفید یا زرد دارند ولی برای رشد گیاهان نورهای آبی و قرمز مناسب می‌ باشد. در لامپ رشد گیاه جهت جلوگیری از تقسیم سلولی در گیاهان طیف موج مادون قرمز و جهت رشد سریع گیاهان از طیف موج فرابنفش استفاده می‌ گردد. در واقع می‌ توان گفت که لامپ ال ای دی و یا فلورسنت که برای رشد گیاه هستند دارای طیف کاملی از نور فول اسپکتروم که برای فتوسنتز گیاهان مناسب است را می‌تابانند. نور خورشید طیف کاملی از همه نورها را دارد. رنگ زرد، قرمز‌، بنفش و آبی از رنگ‌های نور خورشید هستند. همه گیاهان نمی‌ توانند زیر نور آفتاب و در فضای باز قرار گیرند و بهترین گزینه برای آنها نور فول اسپکتروم می‌ باشد.

انواع چراغ‌ های رشد گیاه

لامپ های رشد گیاه ظاهری شبیه به لامپ‌ های معمولی دارند ولی نوری که می‌ تابانند تقریباً بنفش رنگ است. این لامپ‌ ها باید در ارتفاع ۷۵ سانتیمتری از گیاه قرار بگیرند و در فضاهایی که دارای ابعاد ۷۵ در ۷۵ سانتیمتر می‌ باشد مناسب هستند. در واقع شما می‌ توانید یک مکعب را در نظر بگیرید که ابعاد هر قسمت آن ۷۵ سانتیمتر می‌ باشد. این لامپ‌ ها معمولاً ۷/۵ و یا ۱۲ وات هستند و یک لامپ برای پرورش دادن سه گیاه کوچک مناسب می‌ باشد.

لامپ رشد گیاه سرپیچی

این نوع از لامپ‌ ها در همه سرپیچ‌ های معمولی مثل چراغ مطالعه، آباژور، لوستر، چراغ دیواری و یا هر جای دیگری که بتوان لامپ معمولی را در آنجا نصب کرد کاربرد دارد. لامپ رشد گیاه دو مدل هالوژنی و سرپیچی دارد و پایه‌ های پیچی شکل آن مثل سرپیچ‌ های معمولی هستند که در لوستر و چراغ مطالعه مورد استفاده قرار می‌ گیرند ولی سرپیچ‌ های هالوژنی و یا همان سوزنی به عنوان نور مخفی معمولاً در سقف‌ ها و یا زیر طبقات و یا زیر کابینت‌ ها کاربرد دارند.

لامپ رشد گیاه پایه کلیپسی

یک نوع دیگر از لامپ‌ های رشد گیاه نوع پایه کلیپسی آن است. این نوع از لامپ‌ ها را می‌ توان در هر جایی مورد استفاده قرار داد و لازم نیست که حتماً به سرپیچ متصل بشود. در واقع لامپ‌ های پایه کلیپسی از پرکاربردترین نوع لامپ‌ ها هستند و به راحتی می‌ توانند در هر جایی استفاده شوند. از بزرگترین مزایای لامپ رشد پایه کلیپسی این است که به هر سطحی متصل می‌ شود و آن را می‌ توان روی صندلی، میز، طبقه، کمد و … قرار داد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لیست معرفی انواع درختان خانگی و درختان باغ و درختان جنگل

پروژکتور رشد گیاه

اگر می‌ خواهید فضای بیشتری را پوشش دهید می‌ توانید از پروژکتورهای رشد گیاه استفاده کنید. چنانچه قصد دارید از لامپ رشد گیاه برای گلخانه‌ های کوچک خود استفاده کنید و یا تعداد زیادی گیاه در منزل دارید باید از مدل پروژکتوری آن استفاده نمایید. لامپ رشد گیاه چگونه کار می کند | مزایای استفاده از لامپ رشد برای گیاهانپروژکتورهای رشد گیاه که در بازار وجود دارند دارای توان‌ های مختلفی می‌ باشند و شما باید با در نظر گرفتن تعداد گیاهان و مساحت مورد نظر آنها را خریداری کنید.

ریسه رشد گیاه

ریسه رشد گیاه برای افرادی‌ مناسب است که دارای کمبود فضا می‌ باشند و راه حلی عالی برای فضاهای کوچک است. چنانچه فضایی که گیاهان خود را در آنجا قرار داده‌ اید کوچک است و می‌ خواهید آنها را به صورت خطی قرار دهید لامپ‌ های ریسه‌ ای مناسب‌ ترین گزینه برای شما می‌ باشند. این لامپ‌ ها قدرت و توان زیادی ندارند اما فضای کمی هم اشغال می‌کنند.

مراحل پرورش گیاه با لامپ رشد گیاه

وقتی که لامپ رشد گیاه را از فروشگاه‌ های معتبر خریداری کردید باید آن را نصب کنید تا گیاهان شما بتوانند از نور لامپ بهره ببرند.

  • چراغی که خریداری می‌ کنید باید نور طبیعی خورشید را داشته باشد زیرا گیاهان برای فتوسنتز کردن به نور آبی و قرمز احتیاج دارند.
  • چراغ رشد گیاه را در جایی محکم قرار دهید که در راستای گیاهان باشد.
  • مطمئن شوید که قدرت و شدت نور به حد کافی است.
  • از لامپ‌ هایی استفاده کنید که دارای توان بالا هستند.
  • هفته ای یک بار گیاهان خود را زیر لامپ رشد بچرخانید تا همه قسمت‌ های آن به صورت مساوی رشد کند.
  • اگر اطراف لامپ گرد و غباری ایجاد شده است آن را تمیز کنید.

نور خورشید بهتر است یا لامپ رشد؟

گیاه بدون نور کافی نمی‌ تواند رشد کند. در سال‌ های گذشته پرورش دادن گیاهان بدون نور خورشید در واقع غیر ممکن بود و اگر نور کافی وجود نداشت گیاه هم رشد نمی‌ کرد اما امروزه با تولید لامپ‌ های رشد گیاه می‌ توان حتی در مکان‌ هایی که هیچ نور خورشیدی وجود ندارد گیاهان را پرورش داد. لامپ رشد گیاه چگونه کار می کند | مزایای استفاده از لامپ رشد برای گیاهاننور خورشید می‌ تواند طیف کاملی از نورها را تامین کند. بیشتر لامپ‌ هایی که ساخته می‌ شوند فول اسپکتروم هستند و مانند نور خورشید عمل می‌ کنند اما تنها مزیتی که نور خورشید نسبت به لامپ‌ های رشد گیاه دارد این است که قوی‌ تر بوده و همچنین رایگان است. بیشتر لامپ‌ های رشد گیاه دارای مصرف برق کمی هستند و بر اساس فناوری SMD تولید شده‌ اند.

سخن پایانی

در این مقاله از مجله ایبک به بررسی لامپ‌ های رشد گیاه پرداختیم و انواع مختلف آن را به شما عزیزان معرفی کردیم. چنانچه در فضای بسته آپارتمان خود گیاهانی دارید و به این کار علاقه دارید می‌ توانید از لامپ‌ های رشد گیاه استفاده نمایید. با انتخاب نور کافی و مناسب می‌ توانید گیاهی سر زنده و سالم داشته باشید. چنانچه گیاه شما در شرایط نور طبیعی وجود ندارد لامپ‌ های رشد گیاه می‌ تواند گزینه‌ ای بسیار موثر برای آنها باشد.

لامپ رشد گیاه چگونه کار می کند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لامپ رشد گیاه چگونه کار می کند؟ مزایای استفاده از لامپ رشد برای گیاهان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا