تعمیرات یخچال

نحوه کار یخساز یخچال | عملکرد صحیح یخساز یخچال

نحوه کار یخساز یخچال | عملکرد صحیح یخساز یخچال

از جمله قابلیت های یخچال های فریزر جدید، داشتن یخساز می باشد. یخساز یخچال ها قادر هستند، که چند مدل یخ را در زمان کم تولید کنند. احتمال دارد، که افرادی نحوه کار یخساز یخچال را ندانسته و در حین استفاده از یخساز یخچال با مشکل مواجه شوند. در صورتی که افراد با نحوه کار کردن یخساز، ریست کردن، فعال یا غیرفعال کردن یخساز آشنا باشند، دستگاه آنها کمتر با ایراد و خرابی مواجه خواهد شد.

طریقه عملکرد یخساز یخچال

یخساز یخچال ها مدل های مختلف یخ را به صورت خرد شده، قالبی و… تولید کرده و با فشار دادن اهرم یخساز آن را داخل لیوان افراد می‌ریزد. در بعضی از یخساز ها یخ در سطل یخ ریخته می شود و در این شرایط افراد به صورت دستی یخ را بر می دارند. چنانچه یخساز عملکرد صحیحی نداشته باشد، باید از افراد تعمیرکار کمک بگیرید.

طریقه کار کردن یخساز ساید بای ساید و یخچال به شرح زیر است:

 • وقتی که برای عمل یخسازی دمای مناسب فراهم می شود، شیر ورودی آب از یخساز جریان را دریافت کرده و با فعال گردیدن سلنوید شیر به درون یخچال، آب وارد خواهد شد.
 • پس از آن توسط لوله های کوچک آب به قالب یا سینی یخساز می رسد.
 • وقتی که در قالب آب یخ می‌زند، یخ های درست شده به داخل سطل یا مخزن یخ ها انداخته و دوباره مراحل یخسازی شروع می گردد.
 • وقتی به اندازه کافی مخزن یخ پر باشد، یخسازی متوقف می شود. وقتی که در یخچال نوع یخ (خرد شده، قالبی و… ) را انتخاب می نمایید و اهرم دیسپنسر را فشار می دهید،یخساز فعال گردیده و اجازه عبور جریان به سلنوید و موتور  را می‌دهد.

طریقه راه‌اندازی و تنظیم یخساز یخچال

راه اندازی نمودن یخساز یخچال کار سخت و پیچیده‌ای نیست. برای انجام دادن این کار می‌توانید به این ترتیب عمل نمایید:

 1. اولین کاری که باید انجام دهید، این است، که یخچال خود را به شیر آب وصل نمایید. این کار را افراد تکنسین در زمان نصب یخچال انجام می دهند، اما چنانچه یخچال شما تازه نیست یا خودتان در این زمینه تجربه کافی دارید، می توانید شلنگ کوچک را به یخچال و شیر برقی متصل نمایید.
 2. سپس باید بر اساس نوع دستگاه خود تنظیم های مربوط به یخساز را انجام دهید.
 3. تنظیمات مربوط به یخساز یخچال با توجه به مدل دستگاه با یکدیگر متفاوت خواهد بود. در برخی از یخساز ها دکمه خاموش و روشن یا On/Off وجود دارد.
 4. بسیاری دیگر از یخساز ها در یخچال اهرم هایی دارند و دارای میله‌ای هستند، که اگر آن را در حالت بالا و پایین قرار دهید،یخساز فعال و غیرفعال خواهد شد.
 5. تنظیم و راه اندازی کردن برخی از یخساز یخچال های ساید بای ساید در بعضی از مدل ها با پنل کاربری هوشمند انجام می شود.

یخساز یخچال

غیر فعال کردن یا خاموش کردن یخساز یخچال

احتمال دارد، که به علت های گوناگونی بخواهید یخساز یخچال خود را خاموش یا غیرفعال نمایید. اگر یخساز یخچال خراب شده باشد یا قصد رفتن به مسافرت داشته باشید، بهتر است، که یخساز یخچال خود را خاموش کنید. در حالت معمولی تقریباً بیست درصد از انرژی که یخچال مصرف می‌کند مربوط به فعال بودن و عملکرد یخساز می باشد. نحوه خاموش کردن یخساز یخچال به مدل و نوع یخساز شما بستگی خواهد داشت.

 • در یخچال هایی که دکمه روشن و خاموش دارند برای غیرفعال کردن یا خاموش کردن یخساز یخچال، باید این دکمه را بر روی حالت خاموش یا OFF قرار دهید.
 • در مدل‌هایی از یخساز یخچال که دارای اهرم هستند، روی آنها راهنمای یخساز حک گردیده است، ولی در بیشتر آنها اگر اهرم در سمت بالا قرار بگیرد، یخساز یخچال غیر فعال و خاموش می شود.
 • در بعضی از یخچال‌های ساید بای ساید برای اینکه بتوانید یخساز را غیر فعال نمایید، باید بر روی پنل کاربری چند دکمه را به طور همزمان انتخاب نمایید. برای اینکه اطلاعات دقیق تری در مورد آبسردکن یخچال خود داشته باشید، پیشنهاد می شود، که دفترچه راهنمای یخچال خود را با دقت مطالعه نمایید.
 • در بعضی از یخساز ها دکمه ICE LOCK وجود دارد در صورتی که آن را فعال نمایید، یخساز شما غیرفعال خواهد شد.
 • در برخی از مدل ها مانند یخچال ساید بای ساید سامسونگ، یخساز یخچال خود را با دکمه lace Maker off باید غیر فعال نمایید. برای این کار باید دکمه فوق را برای سه ثانیه فشار داده و نگه دارید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعمیر یخساز یخچال مجیک

برای غیرفعال کردن یا خاموش کردن یخساز یخچال یک روش غیر مستقیم وجود دارد و این می‌باشد، که در پشت یخچال باید شیر برقی ورودی آب را غیر فعال نمایید و یا آن را به صورت کامل ببندید، تا آبی به داخل یخساز وارد نگردد. البته پیشنهاد می گردد، که در ابتدا راهکارهای ذکر شده را به کار ببرید و پس از آن شیر آب را ببندید.

انتخاب یخ ریز و درشت با کلیدICE TYPE

برای اینکه یخی که از یخچال خارج می شود را انتخاب نمایید، باید از این دکمه استفاده نمایید. وقتی که این دکمه را فشار می دهید و چراغ شماره ده روشن می گردد، یخ به حالت قالبی از یخساز بیرون خواهد آمد. اگر این دکمه را مجددا فشار دهید و چراغ شماره یازده روشن شود، یخ به صورت خرد شده از یخچال بیرون خواهد آمد. اگر این دکمه را فشار دهید و چراغ شماره دوازده روشن شود، یخساز یخچال غیر فعال یا خاموش می گردد.

طریقه ریست کردن یخساز یخچال

در برخی مواقع برای برطرف کردن مشکل می توانید یخساز یخچال خود را ریست نمایید. ریست کردن و نحوه کار یخساز یخچال با توجه به مدل آن متفاوت خواهد بود. در صورتی که دفترچه راهنمای محصول را مطالعه فرمایید، این اطلاعات را دریافت خواهید دانست. اما اگر بخواهیم به صورت کلی نحوه ریست کردن یخساز را بگوییم بدین شرح است:

زمانی که یخچال شما کار می‌کند و روشن است، یخساز را فعال نمایید. چنانچه از نوع دکمه دار است، باید دکمه آن را روی حالت On یا روشن قرار دهید. در قسمت پایین کلید پاور یخساز برای ریست کردن یخساز دکمه تست قرار گرفته است. برای ریست کردن آن را برای چند ثانیه باید نگه دارید. چنانچه دکمه وجود نداشت یا کار نکرد، در نزدیکی کلید روشن و خاموش حفره ریزی وجود دارد، که با استفاده از سوزن یا مفتول نازک باید به آن کمی فشار وارد نمایید، تا یخساز یخچال شما ریست گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر یخساز یخچال ویرپول Whirpool | نمایندگی تعمیرات یخساز یخچال ویرپول

عواملی که در تعداد یخسازی در یخچال تاثیر گذار هستند

یخچال ها با توجه به نوع یخساز، سیستم برودتی و سیکل آن تعداد یخ سازی متفاوتی خواهد داشت. برای نمونه بین پنجاه الی هشتاد عدد و… .

از مواردی که در این مورد موثر هستند می توان به تعداد باز و بسته شدن درب یخچال، دمای محیط، دمای آب ورودی به یخچال، تنظیم دمای آب، چیدمان مواد غذایی، نوع سرمایش، سیکل نوع یخساز اشاره نمود. به این نکته باید توجه کنید، که یخچال های ساید بای ساید وقتی نصب می گردند، پس از دوازده ساعت یخ سازی را آغاز خواهند کرد و پس از نصب به مدت هفتاد و دو ساعت یخسازی خیلی کم خواهد بود و این طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

یخساز یخچال

آیا مصرف بالای یخ موجب تولید کم یخ می‌شود؟

تعداد یخسازی در یخچال های گوناگون در طول بیست و چهار ساعت متفاوت خواهد بود. در صورتی که از یخ ها به صورت کامل استفاده شود، برای اینکه دوباره یخ تولید گردد، باید فرصت کافی دهید. برای این که از تعداد یخسازی یخچال خود اطلاع داشته باشید، پیشنهاد می شود، که دفترچه راهنمای آن را مطالعه نمایید. برای نمونه چنانچه در طول بیست و چهار ساعت به مقدار پنجاه قالب تولید گردد، پس از اینکه چهل قالب از یخ‌ها استفاده شد، باید برای تولید مجدد یخ فرصت و زمان کافی داده شود.

پنجاه الی هفتاد عدد از قالب های یخ، باکس یخ را پر نخواهد کرد و این مقدار حدود نصف باکس خواهد بود. برای اینکه باکس به صورت کامل از یخ پر شود، باید چهل و هشت ساعت زمان دهید. وقتی که محفظه به صورت کامل از یخ پر شد، یخسازی متوقف خواهد شد.

انواع یخساز

مدل های یخساز ها متفاوت می باشد و هر کدام از آنها در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از مدل های مختلف یخچال می توان به این موارد اشاره نمود، یخساز صنعتی، یخساز عمومی و یخساز خانگی.

 1. چون یخساز خانگی اندازه مناسب تری دارد و ظرفیتش کمتر است و همچنین می‌توان به راحتی آن را در فضای آشپزخانه حمل و نقل کرد، بیشتر استفاده می شود.
 2. یخساز عمومی در مکان های عمومی مثل کافی شاپ ها، هتل ها و رستوران ها استفاده می شود.
 3. یخساز های صنعتی که ظرفیتشان بسیار بالاتر است، در جاهای خاصی مثل مصارف صنعتی و کارخانجات استفاده می‌شود.

سخن تکمیلی

در این مطلب نحوه عملکرد یخساز یخچال را مورد بررسی قرار داده و نحوه تنظیم کردن، راه اندازی چ ریست کردن آن را بیان نمودیم. برای اینکه از قابلیت های مختلف یخچال خود به صورت صحیح و کامل بتوانید استفاده نمایید، بهتر است، که دفترچه راهنمای آن را با دقت مطالعه کنید. یخساز ها و یخچال ها مدل های متفاوتی دارند، که هر کدام از آنها به روش مختلفی فعال و غیر فعال می گردند. در صورتی که برای یخساز یخچال شما مشکلی به وجود آمد، حتماً از تکنسین متخصص کمک بگیرید.

نحوه کار یخساز یخچال | عملکرد صحیح یخساز یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه کار کردن یخساز یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا