تعمیرات لپ تاپ

راهنمای رفع مشکلات boot manager کامپیوتر | بوت منیجر چیست؟

راهنمای کامل حل مشکل بوت نشدن ویندوز | رفع ارور BOOTMGR is missing هنگام روشن کردن کامپیوتر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

راهکارهای رفع مشکل boot manager براساس مشکل به وجود آمده متفاوت است. به صورت کلی امروزه در اکثر ارگان ها و در تمامی بخش ها وجود کامپیوتر الزامی است. در بعضی مواقع به دلیل نداشتن تجربه ممکن است مشکلاتی برای کامپیوتر و سیستم آن ایجاد شود که برطرف کردن آن کمی دشوار به نظر می رسد. یکی از رایج ترین مشکلات برای اکثر کامپیوترها مشکل بوت منیجر آن است که برای برطرف کردن این مشکل باید از روشی مناسب استفاده کرد. این نوع نرم‌افزار با ویژگی موثری که دارد، در صورت ایجاد مشکل ممکن است سبب کلافگی و خستگی کاربر شود. در صورتی که در این زمینه تجربه کافی ندارید، می توانید از افراد ماهر کمک بگیرید. از آنجایی که وجود کامپیوتر برای هر کاری الزامی است، باید از عملکرد درستی برخوردار باشد تا بتواند امورات مختلف را به درستی انجام دهد.

راهکارهای رفع مشکل boot manager

بعد از اینکه متوجه شدید مشکل بوت منیجر در سیستم به وجود آمده باید به دنبال راه حلی برای برطرف کردن این مشکل باشید. بوت منیجر یک نرم‌افزار ساده اما کاربردی در سیستم کامپیوتری است که در صورت عدم کارکرد صحیح کل کامپیوتر به مشکل برخورد می کند. با توجه به علت های موجود برای خرابی بوت منیجر بهتر است از راه حل های زیر کمک بگیرید تا بتوانید تا حدودی خودتان اقدامات لازم در جهت رفع مشکل boot manager را انجام دهید.

ری استارت کردن کامپیوتر

در صورتی که با پیام های خطا برای مشکل بوت منیجر رو به رو شده اید، بهتر است کامپیوتر را ری استارت کنید. به صورت کلی این روش چندان مؤثر و تخصصی نیست اما در بعضی موارد می تواند مشکل بوت منیجر را برطرف گرداند. با یک ری استارت ساده در بعضی مواقع مشکل این نرم‌افزار برطرف خواهد شد.

تنظیمات Setup

در اکثر مواقع که بوت منیجر دچار مشکل می شود، ممکن است تنظیمات Setup به هم ریخته شده باشد که باید آن را بر اساس اولویت راه‌اندازی کرد. این مشکل زمانی رخ می دهد که سیستم توسط عواملی مثل دی وی دی، سی دی، فلاپی، هارد درایو خارجی و … بوت شود.

در صورت ایجاد این مشکل باید به قسمت تنظیمات وارد شوید و تمامی به هم ریختگی ها را مرتب گردانید. در صورتی که با مشکل بوت منیجر روبه رو شده اید تمامی اتصالات، پورت های یو اس بی، درایو نوری و … را بررسی کنید تا خیالتان از بابت عدم خرابی آن آسوده باشد.

در بعضی مواقع ممکن است سیستم برای بوت شدن از منبع های مختلفی استفاده نماید که چندان مناسب نباشد. هنگامی که با مشکل بوت منیجر روبه رو شده اید، بهتر است ابتدا تنظیمات Setup را بررسی کنید تا ترتیب بوت شدن در بایوس را متوجه شوید. برای ورود به تنظیمات Setup زمانی که سیستم روشن شد، کلید del و یا F2 را فشار دهید تا صفحه تنظیمات باز گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تبلت بخرم یا لپ تاپ | مزایای تبلت نسبت به لپ تاپ

راهکارهای رفع مشکل boot manager

بررسی کابل

یکی دیگر از راه حل های پیشنهادی برای برطرف کردن مشکل بوت منیجر بررسی کابل های اتصالی است. در بعضی مواقع ممکن است کابل، برق و دیتا را به درستی به سیستم وارد نکند که در این صورت بوت منیجر با مشکل روبه رو می شود.

برای انجام این کار کافی است کابل برق و دیتای درایو داخلی را جدا و سپس نصب کنید. در صورتی که به سلامت کابل SATA  و PATA شک دارید، آنها را تعویض کنید چون آسیب دیدگی این دو کابل علت های دیگری برای خرابی بوت منیجر می تواند باشد.

تغییر نرم‌افزار بوت منیجر

یکی دیگر از روش های اساسی برای رفع مشکل boot manager این است که بوت منیجر را به صورت کامل از سیستم کامپیوتر خود تغییر دهید. زمانی که بوت منیجر به صورت دستی تغییر یابد، مشکل به وجود آمده به راحتی برطرف خواهد شد.

برای انجام این کار شما باید دی وی دی ویندوز را بوت کنید و وارد صفحهSystem Recovery option شوید و صفحه Command Prompt را انتخاب نمایید. با وارد شدن به صفحه می توانید نسخه جدیدی از بوت منیجر را از ویندوز به اکتیو بوت انتقال دهید.

با طی کردن درست این مراحل به راحتی می توان نرم افزاری جدید از بوت منیجر را درون سیستم عامل نصب گردانید. همچنین بعد از طی شدن این مراحل پیامی موفقیت آمیز ارسال می شود که بعد از مشاهده این پیام کامپیوتر را ری استارت کنید تا سیستم به خوبی فعال گردد.

تعویض ویندوز

با انجام دادن تمامی این روش ها اگر مشکل بوت منیجر برطرف نشد، می توانید به صورت کلی ویندوز را تغییر دهید. با تغییر ویندوز در نهایت مشکل به وجود آمده به طور کامل برطرف شده می شود. البته زمانی از این روش استفاده کنید که تمامی روش های قبل را امتحان کرده باشید. زیرا تعویض ویندوز آخرین روش برای برطرف کردن مشکل بوت منیجر است.

در صورتی که با تعویض ویندوز مشکل بوت منیجر برطرف نشد، احتمالا مشکل از سخت افزاری سیستم کامپیوتر همچون هارد درایو است که در این صورت باید توسط فردی متخصص هارد به طور کامل تعویض گردد.

بوت منیجر چیست؟

بوت منیجر معرف برنامه ای به نام window Boot Manager است که به عنوان یک نرم‌افزار کوچک شناخته شده است. این نرم‌افزار کوچک در اولین سکتور پارتیشنی که ویندوز بر آن نصب می گردد، با نام  volume boot code در سیستم ذخیره می شود.

بوت منیجر به عنوان یک فایل خواندنی در ویندوز موردنظر است که به صورت پنهان در دایرکتوری ویندوز و یا همان روت مشخص خواهد بود. زمانی که کامپیوتر شما System Reserved Partition داشته باشد، بوت منیجر در قسمت درایو C قرار دارد. فایل بوت منیجر زمانی که سیستم در حال راه‌اندازی و بارگذاری ویندوز است، در همان سیستم عامل، مدیریت آن را انجام می دهد.

مشکلات موجود برای بوت منیجر

به صورت کلی سیستم کامپیوتر به دلیل کاربرد گسترده ای که دارد، ممکن است بعد از مدتی به دلایل مختلف دچار مشکلات زیادی شود. یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران که در هنگام کار با کامپیوتر از آن رنج می برند مشکل بوت منیجر است.

مشکل ایجاد شده در این نرم‌افزار به دلایلی مختلفی است که با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه به راحتی می توان مشکل را برطرف نمود. قبل از اینکه اقدام به برطرف کردن مشکل بوت منیجر نمایید، باید از دلیل این مشکل آگاه شوید تا به راحتی و در کمترین زمان ممکن مشکل به وجود آمده برطرف گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی برخی مشکلات سرفیس مایکروسافت و راه کار رفع آن ها

بوت منیجر یک نرم‌افزار ساده در روند ثبت و ذخیره بوت کامپیوتر است که کارکرد درست این نرم‌افزار سبب فعال شدن قسمت های مختلفی از سیستم می شود. در این صورت کارکرد درستی را از کامپیوتر شاهد خواهی بود.

 یکی از دلایل اصلی برای ایجاد مشکل در این نرم‌افزار آسیب دیدن بوت سکتور و یا مفقود شدن آن است که در صورت ایجاد این مشکل هشدارهایی از جانب سیستم اطلاع داده می شود. با وجود هشدارهای لازم بهتر است هرچه سریعتر به برطرف کردن مشکل به وجود آمده اقدام کنید تا آسیب چندانی به دستگاه وارد نشود. مشکل به وجود آمده توسط هشدارهای زیر اطلاع رسانی خواهد شد:

  • BOOTMGR is missing
  • Press Ctrl Alt Del to restart
  • BOOTMGR is missing
  • Press any key to restart
  • Couldn’t find BOOTMGR

دلایل رایج برای مشکل بوت منیجر چیست؟

در صورتی که بوت منیجر با مشکل روبه رو شود، به دلایل زیادی ممکن است این اتفاق رخ دهد که باید طبق علت موجود، سیستم را از این مشکل تعمیر کنید. دلایل رایج و متداول برای خرابی بوت منیجر شامل گزینه های زیر است.

راهکارهای رفع مشکل boot manager

وجود فایل های نامناسب در فولدر بوت

هنگامی که فایل های مشکل دار در بخش فولدر بوت قرار گیرند، ممکن است مشکلی برای بوت منیجر ایجاد شود. اینگونه فایل ها که از ساختار و محتوای به هم ریخته و خراب شده تشکیل شده اند ممکن است ضربه ای سخت به نرم‌افزار بوت منیجر وارد کنند که جزء اصلی ترین علت برای خرابی بوت منیجر به شمار می روند.

مشکل در هارد درایو

یکی دیگر از علت های موجود برای خرابی بوت منیجر مشکل در هارد درایو است. همچنین عدم به روزرسانی سیستم عامل هم می تواند سبب ایجاد مشکل بوت منیجر گردد.

وجود بد سکتورهایی

یکی دیگر از دلایل موجود برای خراب شدن بوت منیجر وجود بد سکتورهایی در روی هارد درایور سیستم است. همچنین اگر این  بد سکتورها به قسمت بوت نفوذ پیدا کنند تمامی نرم افزارهای موجود در کامپیوتر را با مشکل شدیدی روبه رو خواهند کرد.

عدم به روزرسانی بایوس

همچنین زمانی که بایوس سیستم به روزرسانی نشود و یا اینکه قدیمی باشد هم ممکن است سبب مشکل در بوت منیجر گردد.

مشکل از اتصال کابل

در مواردی که کابل های اتصال هارد درایور به سیستم لق شده باشد و یا اینکه آسیب دیده باشند، ممکن است مشکلی را در نرم‌افزار بوت منیجر ایجاد کنند.

خراب شدن BCD

نمونه ای دیگر از علت های رایج برای خرابی بوت منیجر خراب شدن BCD است که در این صورت سیستم در بوت شدن به مشکل بر می خورد. البته در بعضی موارد اگر پارتیشن بندی در سیستم اشتباه صورت گیرد، ممکن است بوت منیجر کامپیوتر با مشکل مواجه گردد.

نتیجه گیری

مواجه شدن بوت منیجر با مشکل می تواند سبب اختلال در کارکرد کامپیوتر شود. زیرا این نرم‌افزار ساده با فرآیند بوت کردن تمامی سیستم های کامپیوتر را فعال می کند. بر این اساس بهتر است کاربران مشکل به وجود آمده و علت آن را پیدا کنند و سپس با راهکارهای رفع مشکل boot manager  بهترین راه حل را پیدا کرده و اقدام به برطرف کردن مشکل نمایند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهکارهای رفع مشکل boot manager

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهای رفع مشکل boot manager

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا