تعمیراتتعمیرات سرمایش گرمایش

عایق کاری موتورخانه | آموزش کامل عایق بندی موتورخانه

چگونه می توان از هدر رفتن گرما در موتورخانه شوفاژ جلوگیری کرد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از وسایل گرمایشی که بسیاری از افراد در محل کار و یا خانه های خود از آن استفاده می کنند، شوفاژ می باشد. امروزه شوفاژ ها به عنوان یک وسیله گرمازا جای خود را در اکثر خانه ها باز کرده اند. بیشتر شوفاژ ها یک بخش مرکزی دارند که به آن موتورخانه می گویند. لازمه کار کردن هر وسیله، یک موتور متحرک می باشد و شوفاژ ها هم از این قانون مستثنا نیستند. برای آن که بتوانید مراقبت خوبی از موتورخانه شوفاژ خود داشته باشید و آن را از عواملی که موجب خراب شدنش می شود محافظت کنید، بهترین راهکار استفاده از عایق می باشد.

عایق کاری موتورخانه ها به طور معمول مانند عایق کاری های دیگر انجام می شود. قبل از آن که متوجه شوید عایق کاری موتورخانه به چه روشی انجام می شود، لازم است با موضوع عایق کاری بیشتر آشنا شوید. عایق ها انواع مختلفی دارند. ایبک امداد در این مقاله قصد به بررسی راهنمای عایق کاری موتورخانه بپردازد.

عایق ها در مرز بین دو محیط یا شی قرار می‌گیرند و موجب پیشگیری از انتقال ماده یا انرژی به محیط بیرون می شوند. عایق ها بیشتر به شکلی ساخته و طراحی شده اند که از خروج گرما و رطوبت در فصل سرد سال جلوگیری می کنند. در موتورخانه دقیقاً به همین علت  عایق کاری صورت می گیرد و به خاطر اینکه در فصل سرما از خروج گرمای آب که در لوله های موتورخانه شوفاژ وجود دارد جلوگیری شود، اطراف آن را با عایق می پوشانند.

دلیل اهمیت عایق کاری لوله های موتورخانه 

اگر می خواهید به میزان اهمیت عایق کاری موتورخانه پی ببرید نیاز است بدانید چه میزان حرارت از یک لوله عایق کاری نشده از دست می رود. جبران کردن انرژی از دست رفته تقریباً کار غیرممکنی است. به همین خاطر بهتر است قبل از آن که انرژی هدر برود در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم. برای درک بهتر این مطلب اگر در نظر بگیرید که یک لوله یک متری که اندازه اش دو اینچ می باشد و عایق کاری نشده است و به موتورخانه شوفاژ وصل است، مقدار انرژی که در هر ثانیه از دست می دهد، به اندازه ۲۲۰ وات می باشد، به طور قطع هر چه سریعتر اقدام به عایق کردن آن خواهید کرد.

این مقدار هدر رفتن انرژی در دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد اتفاق می افتد. شما با عایق کاری موتورخانه می‌توانید این مقدار را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. حال باید بگوییم که اگر اندازه این لوله تغییر کند و به اندازه ۴ اینچ شود و مقدار گرمای آب درون لوله به همان اندازه باشد، مقدار انرژی که از دست خواهد داد به اندازه ۳۸۰ وات خواهد بود. شاید فکر می کنید که کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جهت کسب جایگاه ویژه در این مورد چه کارهای فوق العاده ای انجام می دهند.

اما جالب است بدانید همین کارهای به ظاهر کوچک مانند عایق کاری موتورخانه یکی از مواردی است که در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جهت ذخیره انرژی و صرفه جویی انجام می گیرد. عایق کاری موتورخانه به قدری دارای اهمیت می باشد که حتی به عنوان امری ضروری در قوانین ساختمان درج شده است. بیشتر کشورها هر ساله مقدار قابل توجهی انرژی تهیه و خریداری می کنند که به طور معمول ۳۰ درصد از آن را در لوازم و وسایل گرمایشی به مصرف می‌رسانند. پس بهتر است اقدامات لازم را جهت صرفه جویی و حفظ آن برداشته و قدر این انرژی را بدانیم.راهنمای عایق کردن موتورخانه شوفاژ

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونگی نصب دودکش آبگرمکن دیواری

مواد گوناگون جهت عایق کاری موتورخانه

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که روش عایق کاری موتورخانه به چه صورت است؟ به طور قطع جهت عایق کاری موتورخانه در شومینه لازم نیست که موتور اصلی عایق شود و این کار فقط جهت لوله های موتورخانه انجام می گیرد. اگرچه این کار به ظاهر آسان به نظر می‌رسد، اما لازم است به وسیله افرادی که در این کار ماهر و کاردان می باشند انجام شود. معمولا این افراد اطلاعات لازم برای انتخاب نوع جنس عایق که مناسب موتورخانه شما باشد را دارند. اگر می خواهید که با انواع جنس های عایق آشنا شوید، پس در ادامه با ما همراه باشید.

۱. فوم های انعطاف پذیر و نرم پلی اتیلن یا الاستومری

فوم های پلی اتیلن یا الاستومری جهت عایق کردن انواع لوله به کار گرفته می‌شوند. جنس آنها از لاستیک های استومر NBR یا EPDM ساخته شده است. ممکن است این فوم ها با نام فوم های پلی اتیلنی (EPE/XPE) شناخته شده باشند. به طور معمول این عایق ها جهت عایق کاری لوله های سرد به کار گرفته می‌شوند. معمولاً کسی برای عایق کاری موتورخانه از فوم های الاستومری استفاده نمی کند. البته قابل ذکر است وقتی صحبت از فوم های الاستومری می شود، نازک بودن و انعطاف پذیری آن در ذهن افراد تداعی می شود. از ویژگی های مهم عایق های الاستومری همین انعطاف‌پذیری و نازک بودن آنها می باشد.

۲. عایق هایی از جنس پشم معدنی

پشم های سرباره و سنگ از انواع پشم معدنی می باشند که جنسشان الیاف غیر ارگانیک می باشد. برای آنکه بتوان این عایق ها را روی لوله های موتورخانه نصب کرد، باید از رزین های ارگانیک استفاده کرد. به این خاطر که اگر از رزین استفاده نشود باعث می شود که پشم های معدنی به هم نچسبند و نتیجه کار عایق کاری خوب نخواهد شد. علت به کارگرفتن پشم های معدنی در عایق کردن موتورخانه مقاومت زیاد آنها در برابر گرما و حرارت می باشد.

دلیل دیگر استفاده عایق ها جهت لوله های موتورخانه، انعطاف پذیری بسیار زیاد آن ها می باشد. تا اینجا شاخصه های پشم های معدنی را به عنوان یک عایق حرارتی توضیح دادیم و دانستیم که پشم معدنی نقش بسیار زیادی در صرفه جویی انرژی دارد. اما ضروری است که بدانید محافظت از لوله های موتورخانه مقابل حریق و آتش هم می‌تواند از مهمترین ویژگی های عایق الاستومری باشد.  بسیار مهم است که عایق بتواند در برابر آتش از دستگاه موتورخانه شوفاژ و لوله ها محافظت کند.

کم بودن ضریب انتقال حرارت در عایق های ایروژل

عایق کاری موتورخانه شوفاژ با استفاده از این نوع عایق معمولا به افراد توصیه نمی شود.شاید در ابتدا تصور می‌کردید که در این مقاله فقط با عایق های خوب و با کیفیت زیاد روبرو می‌شویم ؛ اما ما در این مطلب سعی داریم که تمامی عایق ها را مورد بررسی قرار داده و کیفیت جنس آنها را با هم مقایسه کنیم.

عایق های ایروژل به طور معمول مورد استفاده قرار نمی گیرند و معمولاً تعداد افراد کمی برای عایق کردن موتورخانه این عایق ها را به کار می گیرند. علت اصلی و مهم آن استفاده از فوم های الاستومری می باشد. عایق‌های ایروژل در مقایسه با عایق الاستومری بسیار گران و پرهزینه است و به طور قطع بیشتر افراد جهت کاهش هزینه های خود این نوع عایق را انتخاب نمی کنند. با این حال ما به بررسی ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر و نگهداری یخچال کنوود KENWOOD | مشکلات متداول

جنس عایق ایروژل از پشم شیشه می باشد که در قیاس با دیگر عایق ها بازدهی کمتری دارد.جهت استفاده از این عایق در فرایند عایق کاری موتورخانه باید یک رول از آن را خریداری کرده و بر روی لوله ها قرار داده و آن ها را بپوشانید.راهنمای عایق کردن موتورخانه شوفاژ

ویژگی عایق پشم شیشه چیست؟

عایق پشم شیشه نیز مانند پشم های معدنی است و باید توسط رزین به لوله ها وصل شود. از ویژگی های مهم عایق پشم شیشه، عایق صوتی و حرارتی بودن آن می باشد. جنس پشم شیشه از مواد بازیافتی شیشه هایی که ذوب شده اند می باشد و در بازار به صورت رولی موجود می باشد. بافتی که در الیاف پشم شیشه می بینیم به صورت سوزن سوزن و بسیار ریز می باشد. در سال ۱۸۰۰ میلادی برای  اولین بار عایق پشم شیشه تولید شد.

اگر تصمیم گرفته اید که برای عایق کاری موتورخانه خود از الیاف پشم شیشه استفاده کنید، باید بدانید که این عایق توانایی تحمل گرما تا ۵۵۰ درجه سانتیگراد را دارا می باشد.

روش انجام عایق کردن الاستومری

این نوع عایق اغلب جهت مکان هایی که فضای کمی دارند استفاده می شود و دلیل آن این است که عایق های الاستومری انعطاف پذیری بالایی دارند. عایق های الاستومری در نوع ورقه‌ای و لوله ای طراحی و تولید می شوند و نحوه کاربرد آنها با یکدیگر تفاوت دارد. جهت چسباندن این عایق به لوله ها لازم است از چسب های مخصوص که دارای قدرت چسبندگی بسیار زیادی هستند استفاده کنید. عایق های الاستومری ورقه‌ای، خودشان به انواع آلومینیومی و پشت چسب دار تقسیم می شوند. جهت نصب کردن قایق های الاستومری که دارای چسب هستند بر روی لوله های موتورخانه فقط کافیست کاغذی که روی چسب قرار دارد را از آن جدا کرده و آن را روی سطح موردنظر بچسبانید. فرایند عایق کردن موتورخانه شوفاژ در این نوع عایق بسیار آسان و ساده می باشد. تنها نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که قبل از چسباندن عایق، سطح مورد نظر را از هرگونه آلودگی و یا گرد و خاک تمیز کنید تا چسب به راحتی روی سطح چسبانده شود.

عایق کردن موتورخانه شوفاژ با پشم شیشه، ماستیک و مل

یکی از به صرفه ترین و اقتصادی ترین روش های عایق کاری جهت موتورخانه شوفاژ به کار بردن عایق های پشم شیشه، ماستیک و مل می باشد. در ادامه مطلب، این روش را توضیح خواهیم داد.

  • نخست سطح کار را از هرگونه گرد و خاک و آلودگی و زنگ زدگی تمیز کنید.
  • اگر لوله ها دارای زنگ زدگی بودند با سمباده آن را تمیز کنید.
  • حتماً باید دو لایه ضد زنگ بر روی کار زده شود.
  • بعد از خشک شدن ضد زنگ، عایق را روی کار قرار دهید.
  • روی سطح عایق را با یک لایه نایلون یا مقوا پوشانده و با سیم مفتولی دور آن را بپیچید تا محکم شود.
  • روی سطح عایق را با ماستیک بپوشانید.
  • در مرحله پایانی روی کار را رنگ بزنید و نشانه گذاری کنید.

سخن آخر

فرایند عایق کاری موتورخانه بسیار ضروری و مهم می باشد. برای بهتر انجام دادن این کار ابتدا باید انواع عایق را بشناسید و با معایب و مزایای هرکدام آشنا بشوید تا در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. ایبک امداد در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته و تمام اطلاعاتی را که نیاز دارید در اختیار شما قرار داده است تا عایق کاری موتورخانه شوفاژ خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. امید است که این مقاله پاسخگوی نیاز شما باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای عایق کردن موتورخانه شوفاژ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با راهکارهای عایق کردن موتورخانه شوفاژ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا