تعمیراتتعمیرات یخچال

دمپر یخچال چیست و چه وظیفه ای دارد؟

دمپر در یخچال چیست و چکاری انجام می دهد

در مقاله های قبل با تعمیر دمپر بصورت کامل آشنا شدید ، در این مقاله قصد داریم تا شما را با این وسیله بصورت کامل آشنا کنیم تا بدانید این وسیله چیست و چه کاربردی دارد ، زمانی که شما یک وسیله را بهتر بشناسید بهتر هم می توانید برای مدیریت و تعمیر آن قدم بردارید ، بعد از ارسال مقاله تعمیر دمپر درخواست های زیادی برای مقاله ای که دمپر را شرح دهیم ارسال کنید ، حال با ما باشید تا در این مقاله از تیم ایبک امداد با ما باشید تا با این قطعه مهم از یخچال بیشتر آشنا شوید.

در گذشته بشر برای رفع نیازهای خود مانند نگهداری مواد غذایی، پخت و پز، تهیه آب ، آتش و … مجبور بوده که سختی و مشقت بسیار زیادی را متحمل شود. همین امر سبب شد که انسان تمام انرژی و زمان خود را صرف کشف راهکاری برای کاهش سختی و مشکلات مذکور نماید. این تلاش ها موجب گردید که فناوری های نوین و جدید که در نگاه کلی نام آن تکنولوژی بوده ایجاد گردد. تکنولوژی سبب شد که زندگی بسیار راحت و رفع نیاز به آسانی و در سریع تر زمان، میسر شود. در دنیای فعلی انسان ها در زندگی روزمره از لوازم و دستگاه های مختلف الکترونیکی و غیر الکترونیکی که با استفاده از فنّاوری های گوناگون برای رفع نیازهای متفاوت طراحی شده اند، برای انجام آسان امورات خود استفاده می­ نمایند.

این لوازم که از آن ها تحت عنوان لوازم خانگی نیز یاد می شود در بسیاری از کارها مانند شست و شوی ظروف و لباس ها، تهیه غذا، خنک نمودن خانه و … مورد استفاده قرار می­ گیرند. لوازم خانگی به دو نوع الکترونیکی و غیر الکترونیکی تقسیم می­ شوند. یخچال ها از مهم ترین لوازم خانگی الکترونیکی بوده که در دنیای امروز کاربردشان بر هیچ کسی پوشیده نیست. این دستگاه ها توانسته اند تا نیاز اصلی بشریت که مواد غذایی و نگهداری آن ها بوده را به بهترین نحو ممکن حل نمایند. این دستگاه در انواع و ابعاد گوناگون و متنوعی طراحی و تولید شده و به دو دسته خانگی و صنعتی(تجاری) تقسیم بندی می شوند. یخچال های ویترینی از انواع جاری این دستگاه بوده که ابعاد نسبتاً بزرگ و گنجایش زیادی داشته و همچنین درب جلویی آن از جنس شیشه بوده می باشد. این دستگاه ها در رستوران ها، فروشگاه ها، سوپرمارکت ها و … مورد استفاده قرار می گیرند. یخچال های خانگی هم که تقریباً در خانه اغلب مردم وجود داشته و موجبات راحتی و آسایش آن ها را فراهم نموده و در اشکال، ابعاد، رنگ و انواع متفاوتی از جمله دوقلو، ساید بای ساید و … طراحی و تولید می گردند.

حتما بخوانید:   راهنمای باز کردن درب ماشین لباسشویی ال جی LG

دمپر یخچال

تمامی دستگاه های الکترونیکی به دلیل کارکرد پیشرفته ای که داشته از قطعات متعدد و متفاوتی تشکیل شده که هریک اندازه، شکل و کارکرد خاص خود را دارد. از اجزا و قطعات یخچال می توان به موتور یا کمپرسور، فن، ترموستات، اپراتور، ناودان، دمپر و … نام برد که هریک وظیفه ای مهم را بر عهده دارند.

یکی از این قطعات کاربردی دمپر است. اگر دمای محیط داخلی یخچال و فریز به میزان استاندارد سرد نباشد و یا اینکه بیش از میزان تنظیم شده کاهش یابد، نشان دهنده و جود مشکل اساسی در دستگاه می باشد. حفظ تعادل دما و جلوگیری از تغییرات دما وظیفه اصلی دمپر می باشد. دمای یخچال فریز در فصل های مختلف متفاوت است. در فصل گرما (تابستان) دما برای این دستگاه (معمولی) 4+ ، نوع دیجیتال 3+ و در فریزر 20- (درجه سانتی گراد) می باشد. این دما در فصل سرما (زمستان) در دستگاه معمولی 2+ یا 3+ ، دیجیتال 3+ یا 4+ درجه و در فریزر هم 17- می باشد. اما نکته ای که وجود داشته این است که اگر شما متوجه شدید  که کارکرد یخچال در این زمینه دچار مشکل شده، باید گفت که این اتفاق مشکلی است که باید در اسرع وقت حل شود. در زمان مواجهه با این مشکل باید در اسرع وقت از یک تعمیرکار ماهر کمک گرفته شده و اجزای مختلف آن از جمله دمپر، کمپرسور، اپراتور و … مورد بررسی قرار گرفته و سپس قطعه معیوب تعمیر گردد.

دمپر قطعه ای بوده که به‌ واسطه آن مهم ترین وظیفه یخچال یعنی سرد شدن و نگهداری مواد غذایی ممکن می گردد. دمپر قطعه ای مکانیکی بوده که در میان دریچه یخچال و فریزر جانمایی شده است. در زمانی که موتور یخچال شروع به فعالیت می کند و دمای درون یخچال را کاهش داده و موجب سردی می شود، برابر تنظیمات کارخانه این سرما ابتدا به قسمت فریزر رفته و سپس وارد یخچال می گردد. در جریان این اتفاق قطعه دمپر نقش بسیار مهمی را ایفا می نماید. دمپر با فرمانی که از کامپیوتر یا ترموستات یخچال گرفته، باز و بسته شده و نهایتاً سرما را وارد یخچال می کند.

در مواقعی که دمای یخچال افزایش یافته و یا اینکه به دلیل باز شدن درب دستگاه، گرمای داخل محفظه زیاد می شود، کامپیوتر یا ترموستات یخچال به دریچه دمپر فرمان می دهد که باز شود. بعد از اینکه دمای یخچال به میزان تعیین شده و نرمال رسید، دوباره کامپیوتر یا ترموستات دستوری را برای بسته شدن دمپر صادر می نمایند. اپراتور (سرد کننده) در انواع مختلف یخچال، بسته نوع و مارک آن می تواند یک یا دو عدد باشد. در دستگاه هایی که یک اپراتور دارند این وسیله فقط در قسمت فریزر وجود دارد. در این دستگاه ها، سرما توسط اپراتور قرار گرفته در فریزر تولید و به قسمت محیط داخلی یخچال منتقل می گردد. سرمای ایجاد شده از طریق دریچه ای به نام دمپر (که مشابه سوراخ بوده) به محیط داخلی یخچال راه می یابد. بر اساس نوع یخچال یک یا دو دریچه میان فریزر و یخچال وجود داشته که دمپر روی آن ها جانمایی می گردد. دمپر وسیله ای مکانیکی و ساخته شده از موتور و تعدادی پره بوده و کنترل دمای یخچال را بر عهده دارد.

حتما بخوانید:   شایع‌ترین مشکلات آبسردکن ساید بای ساید و روش‌های تعمیر

دمپرها در برند و مدل های متفاوت یخچال، در مکان های گوناگونی جانمایی شده اند. اما در اغلب موارد دمپر ها در قسمت فوقانی یخچال قرار دارند.

دمپر یخچال

علائم خرابی دمپر یخچال چیست؟

در مواقعی که کارکرد یخچال شما از حالت استاندارد خارج و سرد یا گرم شده باشد، دمپر قطعه ای بوده که احتمال خرابی آن در این شرایط بیشتر از سایر قطعات است. در دستگاه هایی که فریزر در بالای آن قرار داشته ممکن است که لوله تخلیه دیفراست دچار یخ زدگی شده و مسدود گردد که همین موضوع باعث افزایش یخ زدگی در اپراتور و دمپر شده و در نتیجه عبور جریان هوا در یخچال دچار اختلال می گردد.

از علائم وجود اشکال و اختلال در دمپر عبارت است از:

 1. عدم تعادل دمای درون یخچال: وجود خرابی و اختلال در قطعه دمپر باعث ایجاد مشکل در مسیر عبور هوا از قسمت فریزر به یخچال می گردد. اگر دریافتید که فریزر کارکرد درستی داشته ولی دمای یخچال غیرعادی بوده (سرد و گرم مقطعی) این موضوع می تواند ناشی از خرابی دمپر باشد.
 2. افزایش دما (گرم شدن) یخچال: اگر دمپر خراب شده و دریچه آن بسته شود، سرمای درون فریزر دیگر به یخچال وارد نشده و در این صورت اپراتور به درستی فعالیت نموده و فریزر را سرد کرده لکن فضای درونی یخچال گرم می باشد.
 3. کاهش دما (سرما) زیاد در یخچال: اگر دریچه دمپر در صورت وجود اختلال به صورت دائمی باز باشد، سرمای فریزر همیشه وارد یخچال شده و در نتیجه دمای درونی یخچال به مقدار زیادی کاهش می یابد. البته باید گفت که این مشکل می تواند علت های دیگری هم (مانند خرابی ترموستات) داشته باشد.

آزمایش نمودن دمپر برای کشف خرابی آن: اگر فریزر به درستی در حال فعالیت و سرد نمودن بوده لکن یخچال دمای بالایی (گرم) داشته باشد، نیاز بوده دمپر مورد آزمایش قرار گیرد. این آزمایش از طریق روش های زیر صورت می پذیرد:

 1. در اولین گام درب یخچال را باز نموده و قسمت مربوط به لامپ (شاسی) را با دست به داخل فشار دهید.
 2. مقداری صبر نموده تا دمای محیط داخلی یخچال بالا رود. پس از انجام این کار ترموستات فرمان روشن شدن را به کمپرسور داده و موتور شروع به فعالیت می کند.
 3. هوای سرد ورودی از دمپر را از طریق دست بررسی کنید.
 4. در صورتی که هوای سردی حس نکردید (اما فریزر استاندارد کار می کرد) ، این بدان معنا بوده که دمپر دچار مشکل شده است. گفتنی است که در صورت سرد نبودن فریزر باید نتیجه گرفت که مشکل از قطعه ای غیر از دمپر می باشد.
حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات یخچال آدمیرال Admiral

چگونه دمپر یخچال را تعمیر کنیم: اگر از وجود اختلال در دمپر اطمینان داشتید بایستی برای تعویض نمودن آن اقدام نمایید. این نکته را بدانید که تعمیر دمپر به هیچ عنوان به صرفه نبوده و تعویض آن صرفه بیشتری دارد. تعمیر و شناسایی مشکل دمپر نیازمند تخصص بوده که برای انجام آن پیشنهاد می شود از یک تعمیرکار ماهر و متخصص کمک بخواهید.

برای تعمیر دمپر نیاز بوده تا اقدامات زیر را انجام پذیرد:

 1. ابتدا برق ورودی دستگاه را قطع کنید.
 2. دمپر جدید را با توجه به نوع و مدل یخچال خود خریداری نمایید.
 3. مواد غذایی داخل یخچال را خارج کرده و شرایط را برای دسترسی راحت به دمپر ایجاد کنید.
 4. درب دمپر را از آن جدا کنید.
 5. موتور این قطعه را از محل خود خارج نمایید.
 6. دمپر سالم و جدید را که قبلاً پره های آن را تست کرده اید را جایگزین قبلی کنید.
 7. درپوش دمپر را در محل خود نهاده و سپس دمای یخچال را تنطیم نموده و صبر کنید تا دما به میزان استاندارد برسد.

سخن آخر

در پایان باید گفت که با توجه به اینکه یخچال از قطعات متعددی تشکیل شده ، خرابی و اختلال در آن هم می تواند علل گوناگونی داشته باشد. دمپر یکی از قطعاتی بوده که در صورت وجود مشکل در آن سرما و دمای درونی یخچال یا فریزر دچار تغییرات غیر معمول شده و عدم توجه به این موضوع می تواند باعث افزایش احتمال خرابی در سایر قطعات گردد. خارج شدن دمای یخچال از حالت طبیعی احتمال خرابی قطعه دمپر را افزایش می دهد. تعمیر این قطعه مراحل گوناگون و پیچیدگی خاصی داشته که پیشنهاد می شود قبل از انجام هر کاری برای انجام آن و همچنین بررسی سایر قطعات ، با یک تعمیرکار مجرب و متخصص تماس گرفته و از او کمک بخواهید.

 

دمپر یخچال چیست

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با دمپر یخچال و کاربرد آن

امتیاز کاربر: 4.45 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا