تعمیرات لپ تاپ

علل اصلی شارژ نشدن باتری لپ تاپ

علل اصلی شارژ نشدن باتری لپ تاپ

امروزه استفاده از لپ تاپ و رایانه های شخصی برای انجام کارهای روزانه در منزل یا محل کار بیش از پیش شده است و کلیه نیاز های خود از جمله تایپ، برنامه نویسی ، زمان بندی امور ، کار با نرم افزار های عمران و معماری ، استفاده در امور حسابداری و … و هزاران کاربرد دیگر با استفاده از کامپیوتر قابل انجام است و کلیه رشته های تحصیلی کم و بیش با این فناوری برای انجام کار های روزانه سر و کار دارند.

لپ تاپ شما از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که شامل اجزای سخت افزاری و نرم افزاری می باشد . یکی از قطعات سخت افزاری مهم در کامپیوتر ها باتری آن می باشد که مانند کلیه قطعات سخت افزاری یک عمر مفید دارد که با تمام شدن عمر مفید آن شما باید اقدام به تعویض آن کنید. معمولا عمر مفید باتری لپ تاپ در حدود ۳ یا ۴ سال می باشد که این زمان بسته به میزان استفاده شما از لپ تاپ ممکن است تغییر کند اما به طور میانگین بعد از حدود ۳ یا ۴ سال شما احتمالا نیاز به تعویض باتری لپ تان دارید. اگر در زمان استفاده از لپ تاپ میزان زمان شارژ ماندن باتری به ۲۰ ال ۳۰ دقیقه برسد دیگر زمان تعویض باتری لپ تاپ می باشد.

حال ممکن است برای شما پیش بیاید که مدت زمان عمر باتری لپ تاپ تمام نشده است ولی باتری لپ تاپ شما شارژ را نگه نمی دارد بنابراین باید علت آن را در موارد دیگری دنبال کنید . به طور خلاصه مواردی که ممکن است باتری لپ تاپ شما را خراب کرده باشد در موارد زیر خلاصه می شود که ما در ادامه به شرح آن ها به طور مفصل می پردازیم:

 • خرابی کابل شارژ در لپ تاپ می تواند باعث آسیب به باتری لپ تاپ شود.
 • داغ شدن بیش از اندازه لپ تاپ می تواند باعث عدم ماندگاری شارژ در باتری لپ تاپ شود.
 • ایجاد مشکل در اتصالات باتری و معیوب بودن آن می تواند باعث بروز مشکل در لپ تاپ شود.
 • ……

دلایل اصلی شارژ نشدن باتری لپ تاپ و راه حل های آن :

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگامی که مدتی از لپ تاپ خود استفاده کرده اید و پیغام تمام شدن شارژ باتری لپ تاپ برای شما آمده باشد و شما سریعا به سراغ شارژر لپ تاپ خود رفته و آن را به برق زدید و انتظار دارید که لپ  تاپ شما شارژ شود و لی این اتفاق نمی افتد. در این موارد وحشت نکنید و زندگی سیستم شما به اتمام نرسیده است.

مشکل شارژ نکردن باتری لپ تاپ معمولا در اکثر موارد به راحتی قابل حل است و زیاد نگران این قضیه نباشید ولی اگر مشکل جدی تر بود و شما نیاز به تعمیر کار داشتید می توانید با کارشناسان ما در ایبک امداد در تماس باشید.

در حالت کلی زمانی که شما با مشکل شارژ نشدن باتری لپ تان مواجه شدید می توانید موارد زیر را امتحان کنید و مشکل را خودتان در اکثر مواقع به راحتی حل کنید:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی مشکلات و خرابی های متداول لپ تاپ سامسونگ Samsung

۱-اتصال شارژر خود را بررسی کنید:

در مرحله اول ممکن است مشکل به سادگی قابل حل باشد مثلا شما در هنگام زدن لپ تاپ به شارژر لپ تاپ عجله داشتید و این امر هم سبب شده است که لپ تاپ شما شارژ نشود. پس به راحتی اتصال را دوباره چک کنید و اگر درست وصل نشده است اقدام به رفع این مشکل کنید.Replacing Laptop cover 1

۲-پریز برق خود را تست کنید

گاهی اوقات مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ اصلا از خود لپ تاپ نیست و جای نگرانی نیست و وحشت زده نشوید. اتصال برق خود را چک کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید  برای چک کردن آن سعی کنید پریز های دیگر را هم امتحان کنید تا مطمئن شوید که اتصال برق شما خراب است یا مشکل از باتری لپ تاپ است و باید آن را بررسی کنید.

۳-بررسی سالم بودن کابل شارژ شما و  عدم پارگی و تاب خوردگی در آن :

استفاده نادرست از شارژر لپ تاپ تان و پرت کردن لپ تاپ از این طرف به طرف دیگر ممکن است باعث آسیب به کابل شارژر لپ تاپ شما شود و آن را دچار تاب خوردگی یا پارگی کند و باعث شود تا کابل شارژر به درستی لپ تاپ شما را شارژ نکند بنابراین کابل شارژر خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که پارگی یا تاب خوردگی یا قطعی در جایی ندارد چون این عوامل باعث بروز مشکل در شارژ کردن لپ تاپ شما می شود.

برای تست اینکه آیا کابل شارژر شما سالم است یا نه باتری لپ تاپ خود را در آورده و لپ تاپ را مستقیم به برق وصل کنید اگر لپ تاپ شما شارژ شد مشکل از باتری شما است و موارد دیگر را باید بررسی کنید ولی اگر شارژ نکرد به احتمال زیاد مشکل از کابل شارژر شما می باشد و باید اقدام به تعمیر یا تعویض آن کنید.

حتما در هنگام خرید کابل شارژر لپ تاپ دقت کنید تا کابل شارژی متناسب با لپ تاپ خود بخرید چون اگر شارژر نامناسب با لپ تاپ شما باشد سبب می شود تا به باتری لپ تاپ شما آسیب وارد شود.

۴-کاهش سلامت باتری لپ تاپ شما :

حال ممکن است باتری لپ تاپ شما از سلامت کافی برخورد دار نباشد و علت شارژ نشدن لپ تاپ شما نیز نباشد علت این که باتری شما سلامت کافی را ندارد می تواند کهنه یا معیوب بودن باتری لپ تاپ شما باشد.نشانه هایی که به شما نشان می دهد که باتری لپ تاپ شما سلامت کافی ندارد می تواند در موارد زیر خلاصه شود:

 • اولین نشانه ای که نشان می دهد سلامت باتری لپ تاپ شما پایین آمده است این است که هنگام شارژ کردن لپ تاپ با باتری ناسالم لپ تاپ شما داغ می کند.
 • شارژ لپ تاپ شما به سرعت خالی می شود هم از نشانه های دیگری است که باتری شما خراب است
 • همچنین اگر هنگام شارژ کردن باتری لپ تاپ خیلی طول می کشد تا باتری شارژ شود هم می تواند از علل خرابی باتری لپ تاپ باشد.

برای بررسی اینکه آیا باتری لپ تاپ شما خراب است یا نه . اگر باتری لپ تاپ شما قابلیت جدا شدن دارد آن را جدا کنید و لپ تاپ را مستقیما به برق متصل کنید و اگر لپ تاپ شارژ شد مطمئن باشید که باتری لپ تاپ شما خراب است و باید اقدام به تعمیر یا تعویض آن کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  برطرف کردن مشکل صفحه آبی ویندوز | رفع مشکلات ویندوز

۵-داغ شدن باتری لپ تاپ هنگام استفاده از آن :

ممکن است هنگام استفاده از لپ تاپ متوجه شوید که لپ تاپ شما داغ کرده است و قسمت باتری لپ تاپ گرم شده است. باتری لپ تاپ نسبت به گرما حساس است و با افزایش دما محیط سنسور گرمای باتری لپ تاپ  آسیب می بیند و لپ تاپ شما داغ می کند. راه حل آن هم این است که سریعا لپ تاپ خود را خاموش کنید و اجازه دهید که لپ تاپ خنک شود.

مواردی که باعث می شود تا باتری لپ تاپ شما داغ شود می تواند در موارد زیر خلاصه شود:

 • اولین دلیل داغ شدن باتری لپ تاپ همانطور که در قبل هم گفته شده است می تواند کهنه گی و معیوب بودن باتری لپ تاپ شما باشد.
 • عدم استفاده از فن خنک هم باعث داغ شدن باتری لپ تاپ شما می شود.
 • قرار دادن لپ تاپ روی فرش یا کاناپه هم می تواند باعث آسیب به لپ تاپ شود و باتری آن داغ شود.inside Laptop Battery

۶-استفاده از درگاه نامناسب در لپ تاپ:

لپ تاپ های جدید با تکنولوژی جدید اینگونه است که از دو پورت یا در گاه برای لپ تاپ استفاده می کنند که یکی برای انتقال داده و دیگی برای شارژ کردن است برای اینکه لپ تاپ شما سالم باشد حتما دقت کنید که شارژ را به پورت درست آن بزنید.

۷- ایراد در تنظیمات پاور لپ تاپ:

همیشه مشکل شارژ نشدن لپ تاپ مشکلات سخت افزاری آن نمی باشد بلکه ممکن است مشکلات نرم افزاری باعث ایجاد مشکل شده باشد. مثلا یکی از تنظیمات نرم افزاری که باعث بروز مشکل می شود این است که تنظیمات پاور در control panel  به درستی تنظیم نشده است که شما با طی کردن مراحل زیر می توانید به راحتی مشکل را عیب یابی کنید:

 • ابتدا وارد control panel شوید و گزینه power option را انتخاب کنید.
 • روی گزینه change plan setting کلیک کرده و گزینه properties  را انتخاب کنید.
 • بعد از آن گزینه battery را انتخاب کنید و تنظیمات low battery  را برای ۱۰ تا ۱۵ ثانیه قرار دهید.

۸-آپدیت نبودن درایوها در لپ تاپ :

علت نرم افزاری دیگری که می تواند باعث شود تا باتری لپ تاپ شما شارژ نشود می تواند اپدیت نبودن درایو های لپ تاپ شما باشد که با طی کردن مراحل زیر می توانید مشکل را حل کنید:

 • ابتدا وارد control panel سیستم خود شوید و گزینه hardware and software شوید.
 • گزینه battery  را کلیک کنید و گزینه  properties  را انتخاب کنید.
 • سپس روی گزینه drive کلیک کنید و گزینه update  درایو را کلیک کنید و منتظر باشید تا مراحل آن به طور کامل طی شود.

مشکلات بیان شده به عنوان مشکلات اصلی شارژ نشدن لپ تاپ می تواند باشد که با بررسی آن ها می توانید به راحتی مشکل لپ تاپ خود را بررسی کنید و آن را حل کنید.

علل اصلی شارژ نشدن باتری لپ تاپ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علل اصلی شارژ نشدن باتری لپ تاپ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا