تعمیرات مایکروفر

دلایل نچرخیدن سینی مایکروفر و سولاردام چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

سولاردام‌ها و مایکروفرها دارای سینی گردان می‌باشند که غذا باید در روی آن قرار بگیرد. وقتی مایکروفر روشن می‌شود سینی دستگاه چرخیده تا به صورت یکنواخت، گرما در تمام قسمت‌های غذا پخش شود. گاهی به دلیل استفاده غلط از دستگاه و یا خرابی آن، ممکن است سینی مایکروفر نچرخد.

در این مقاله از آی بک امداد دلایل نچرخیدن سینی مایکروفر و سولاردام را برایتان بیان کرده و نحوه رفع این مشکل را هم برایتان توضیح خواهیم داد.

سینی مایکروفر و سولاردام

عوامل زیادی باعث نچرخیدن سینی مایکروفر و سولاردام می‌شود که در صورت جدی بودن مشکل، باید از متخصص ماهر برای رفع آن کمک بگیرید. معمولاً از سینی مایکروفر به اسم میزگردان هم یاد می‌شود. این سینی سطحی است که ظرف‌های غذا را برای گرم کردن در روی آن می‌گذارند. چرخیدن سینی مایکروفر کمک می‌کند تا غذاها به صورت یکنواخت گرم شوند. در صورتی که متوجه شدید این سینی نمی‌چرخد برای جلوگیری از خرابی‌های بیشتر، بهتر است زودتر مشکل را برطرف کنید.

 • اگر سینی مایکروفر خوب نچرخد، گرما به تمام نقاط غذا نرسیده و ممکن است بعضی از قسمت‌ها بسوزد و یا بعضی از قسمت‌ها خوب گرم نشود.
 • مهمترین دلایلی که می‌تواند باعث نچرخیدن سینی شود، مواردی مانند خراب شدن برد الکتریکی، خاموش بودن چرخان سینی،قرار نگرفتن سینی شیشه‌ای در جای خود، انسداد مسیر چرخش، مشکل در غلتک، مشکل در تکیه‌گاه سینی، مشکل در کوپلینگ درایو سینی، خرابی میکروسوئیچ ها و مشکل در موتور سینی می‌باشد.
 • در صورتی که متوجه نچرخیدن سینی مایکروفر شدید، قبل از اینکه غذا را در روی آن بگذارید مشکل را برطرف کنید.
 • جهت جلوگیری از تجمع مواد غذایی و چربی در مایکروفر، بعد از اینکه از دستگاه استفاده کردید حتماً آن را تمیز کنید.

چرا سینی مایکروفر نمی‌چرخد؟

سینی مایکروفر از جنس پیرکس بوده که ظرف غذا را در روی آن قرار می‌دهند. بین سینی و موتورگردان هم قطعه‌ای وجود دارد به نام کوپلر که باعث اتصال بین موتور و سینی می‌شود.

وقتی مایکروفر روشن می‌شود، سینی چرخش خود را شروع می‌کند تا به طور یکنواخت گرما در تمام غذا پخش شود، ولی گاهی ممکن است این سینی به دلایل مختلفی نچرخد، در این صورت جهت جلوگیری از خرابی بیشتر مایکروفر باید سریعاً مشکل را برطرف کنید.

اگر بخواهیم به طور خلاصه دلایل نچرخیدن سینی مایکروفر و سولاردام را برایتان توضیح دهیم باید بگوییم موارد زیر می‌تواند باعث نچرخیدن سینی مایکروفر شود:

 1. موتور سینی دچار مشکل شده است.
 2. مشکل در کوپلینگ درایو سینی
 3. ایجاد مشکل در تکیه‌گاه سینی
 4. مشکل در غلتک
 5. مسدود شدن مسیر چرخش به وسیله مواد غذایی و یا چربی‌ها
 6. درست قرار نگرفتن سینی شیشه‌ای در جای خود
 7. خاموشی چرخان سینی
 8. خراب شدن برد الکتریکی
 9. خرابی میکروسوئیچ درب مایکروفر

نچرخیدن سینی مایکروفر جزو مشکلات رایج آن است که در ادامه دلایل بروز این مشکل را بررسی می‌کنیم:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده فر برقی و گازی | بایدها و نبایدهای استفاده از فر گاز

۱- موتور سینی دچار مشکل شده است.

یکی از دلایل نچرخیدن سینی مایکروفر می‌تواند مشکل در موتور باشد. در زیر سینی مایکروفر موتور قرار داده شده که باعث می‌شود سینی بچرخد. اگر به هر دلیلی موتور کار نکند و یا اینکه بسوزد، باعث نچرخیدن سینی خواهد شد.

اگر موتور سینی دچار مشکل شده باشد، شما صدایی مانند سنگ زنی به گوشتان می‌رسد. برای اینکه موتور را بررسی کنید، یک مولتی متر برداشته و مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا درب دستگاه را باز کرده و حلقه نگهدارنده و سینی شیشه‌ای را بردارید.
 • با یک پیچ گوشتی پیچ‌هایی که در پشت دستگاه قرار دارد را باز کنید.
 • دوشاخه دسته سیم را جدا کرده و سینی پایینی را در کناری قرار دهید.
 • حالا به وسیله پیچ گوشتی پایانه‌ها را هم از سیم موتور سینی جدا کنید.
 • سپس پایانه‌های موتور و پایانه‌های مولتی متر را به هم اتصال داده و ولتاژ آن را بررسی کنید.
 • اگر متوجه شدید ولتاژ وجود ندارد امکان دارد موتور نیاز به تعویض داشته باشد.
 • در صورتی که موتور مشکلی نداشته باشد، دلیل دیگری باعث نچرخیدن سینی شده است.

نچرخیدن سینی مایکروفر

۲- مشکل در کوپلینگ درایو سینی مایکروفر

گاهی ممکن است نچرخیدن سینی مایکروفر به دلیل سینک نشدن سینی در روی کوپلینگ باشد و یا حتی احتمال دارد که کوپلینگ جدا شده و یا شکسته باشد. بیشتر مایکروفر‌ها و اجاق ها دارای صفحه گرد شیشه‌ای هستند که به وسیله غلتک و موتور تغذیه می‌شوند. بیشتر آنها دارای کوپلر سه طرفه هم می‌باشند که از شفت موتور به راحتی جدا می‌شود.

در صورتی که خراب شدن سینی مایکروفر به دلیل مشکل کوپلینگ درایو سینی باشد، جهت رفع مشکل باید آرام کوپلینگ را جدا کنید تا از جهت آسیب دیدگی آن را بررسی کنید. اگر متوجه آسیب دیدگی و یا خرابی کوپلینگ شدید، لازم است که آن را تعویض کنید.

۳- ایجاد مشکل در تکیه‌گاه سینی مایکروفر

در صورتی که متوجه نچرخیدن سینی در مایکروفر شدید، بهتر است که پشتیبان و یا تکیه‌گاه آن را بررسی کنید. شاید نچرخیدن سینی به دلیل مشکل در پشتیبان باشد. امکان دارد تکیه گاه یا پشتیبان سینی کنده شده و یا شکسته شده باشد. برای بررسی این موضوع به  آرامی شفت موتور را خارج کنید تا بتوانید تکیه‌گاه آن را از جهت آسیب دیدگی بازدید کنید. در صورتی که تکیه گاه دچار آسیب شده بود، آن را عوض کنید.

۴- ایجاد مشکل در غلتک

دلیل دیگری که ممکن است باعث نچرخیدن سینی مایکروفر شود، مشکل در غلتک است. غلتک مستقیماً در زیر سینی مایکروفر قرار می‌گیرد و کمک می‌کند تا در هنگام چرخش، سینی در مسیر ثابت بماند. کوپلر و غلتک با کمک یکدیگر باعث چرخیدن سینی می‌شوند. برای اینکه غلتک را بررسی کنید و از سلامت آن اطمینان پیدا کنید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا سینی شیشه‌ای را آرام بیرون بیاورید.
 • سپس از جهت آسیب دیدگی، ساییدگی و ترک آن را بررسی کنید.
 • در صورتی که سینی شیشه‌ای آسیب دیده بود، حتماً آن را عوض کنید.

۵- جمع شدن مواد غذایی و چربی در زیر سینی مایکروفر

جمع شدن مواد غذایی و رسوبات چربی، در زیر سینی می‌تواند از چرخیدن آن جلوگیری کند، به همین دلیل باید بعد از هر بار استفاده از دستگاه، آن را تمیز کنید تا باعث آسیب دیدگی سینی نشوید. اگر دلیل نچرخیدن سینی به علت انسداد بود، صفحه گردان را به خوبی تمیز کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا دو شاخه دستگاه را از برق در بیرون بیاورید.
 • ریل  دایره‌ای و سینی شیشه‌ای را برداشته و با احتیاط آن را در داخل ظرف آب ولرم بگذارید و کمی مواد شوینده هم در روی آنها بریزید.
 • سپس حفره مرکزی را هم تمیز کرده و برای اینکه مطمئن شوید شفت عملکرد درستی دارد آن را آرام بچرخانید.
 • در انتها قطعاتی را که از هم جدا کرده‌اید، دوباره در جای خود گذاشته و دستگاه را به برق بزنید و بعد از روشن کردن مایکروفر، عملکرد آن را بررسی کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل خرابی و نحوه تعمیر سولاردام الکترولوکس Electrolux

۶- درست قرار نگرفتن سینی شیشه‌ای در جای خود

گاهی ممکن است دلیل نچرخیدن سینی در مایکروفر بسیار ساده باشد و به علت قرار نگرفتن درست سینی، با این مشکل مواجه شده باشید. در این صورت به راحتی سینی را در جای خود بگذارید.

۷- خاموشی چرخان سینی

گاهی ممکن است شما تنظیمات درستی را برای مایکروفر خود انتخاب نکرده باشید. اگر مدل مایکروفر شما عملکردی جهت خاموشی صفحه گردان دارد، ممکن است دلیل نچرخیدن سینی، روشن نکردن چرخان سینی باشد.

بهتر است ابتدا دفترچه راهنمایی آن را مطالعه کنید و از عدم یا وجود این قابلیت، اطمینان پیدا کنید. اگر مایکروفر شما دارای این ویژگی بود، بررسی کنید و ببینید آیا صفحه گردان را روشن کرده‌اید یا خیر؟

۸- خراب شدن برد الکتریکی در دستگاه مایکروفر

یکی دیگر از دلایل نچرخیدن سینی مایکروفر ممکن است خراب شدن برد الکتریکی باشد. هر چند که احتمال کمی دارد که برد دستگاه مایکروفر خراب شود ولی گاهی ممکن است این اتفاق افتاده و در نتیجه سینی مایکروفر شما روشن نشود. برد در مایکروفر قطعه‌ای تخصصی و حساس است و جهت عیب یابی آن حتماً باید از متخصص ماهر کمک بگیرید.

۹- خرابی میکروسوئیچ درب مایکروفر

سوختن و یا خراب شدن میکروسوئیچ‌های درب دستگاه هم می‌توانند باعث نچرخیدن سینی شوند. دقت داشته باشید که معمولاً مایکروفر‌ها دارای سه میکروسوئیچ هستند که از روی ظاهر نمی‌توانید متوجه عملکرد صحیح و سلامت آنها شوید و باید به کمک مولتی متر آن را تست کنید. اگر متوجه اختلالی در این قطعه شدید، حتماً آن را عوض کنید.

نچرخیدن سینی مایکروفر

 

سخن پایانی

در این مقاله از سایت آی بک امداد دلایل نچرخیدن سینی مایکروفر را بررسی کردیم. ممکن است بروز این مشکل به دلایل ساده‌ای مثل جمع شدن مواد غذایی و چربی اتفاق بیفتد و یا سینی در جای خود قرار نگرفته باشد. البته گاهی هم امکان دارد مواردی مثل خراب شدن موتور یا برد باعث بروز این مشکل شده باشد.

قبل از هر اقدامی برای رفع نچرخیدن سینی، بهتر است اقدامات ساده ای مثل تمیز کردن محور و سینی را انجام بدهید. اگر مشکل برطرف نشد حتماً برای رفع آن از تعمیرکار کمک بگیرید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل نچرخیدن سینی مایکروفر و سولاردام چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مشکل در کوپلینگ درایو سینی مایکروفر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا