تعمیراتتعمیرات مایکروفر

فن مایکروفر چیست و چه کاربردی دارد

همه چیز درباره ی فن مایکروفر ، آموزش کامل عیب یابی فن مایکروفر

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

فن مایکروفر یکی از اجزای مهم در مایکروفر می باشد که نقش مهمی در بالا رفتن کیفیت پخت غذا دارد . بعضی مواقع امکان دارد که فن دستگاه شما خراب شود و شما مجبور به تعمیر آن شوید . به صورت کلی می توان گفت که فن مایکروفر به دلایل مختلفی مثل وجود ایراد در موتور فن ، فیلتر روغن ، دمپر و فیلتر زغالی دچار خرابی می شود که در مرحله اول ، باید حتما عیب یابی کرده و سپس به تعمیر آن بپردازید . ما در این مقاله از ایبک امداد به بررسی اینکه مایکروفر چیست و در صورت خرابی چگونه آن را تعمیر کنید ، خواهیم پرداخت .لطفا تا انتها با ما همراه باشید .

 

فن مایکروفر چیست و چه کاربردی دارد ؟

فن مایکروفر

 

هر وسیله ی برقی و همچنین مایکروفر برای عملکرد بهتر ، از اجزای مختلفی تشکیل می شود . فن یکی از اجزای مهم در مایکروفر می باشد که در تمام مدل های آن قرار داده شده و کار آن این است که در هنگام گرم شدن غذا و یا پخت غذا ، فضای داخل دستگاه را از دود و یا بوی غذا ، خالی کند و به عبارتی دیگر فن مایکروفر دود و یا بخار حاصل از پخت مواد غذایی را به خود جذب کرده و باعث خواهد شد که دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد .خراب شدن مایکروفر باعث مشکلات زیادی خواهد شد و اگر این قطعه خراب شود ، دیگر جذب دود و بخار ناشی از پخت غذا ، در مایکروفر انجام نمی شود و همانگونه که گفتیم کیفیت عملکرد دستگاه به شدت کم خواهد شد . اما اصلی ترین وظیفه ی فن مایکروفر ، ایجاد تعادل دمای بدنه و ساختار مایکروفر می باشد و علاوه بر آن وظیفه ی هدایت حرارت در سراسر دستگاه را به عهده دارد و از تمرکز حرارت در یک نقطه جلوگیری می کند .

قبل از هر چیز باید بگوییم که استفاده ی صحیح از دستگاه بسیار مهم است زیرا استفاده ی طولانی مدت از دستگاه مایکروفر می تواند باعث خراب شدن فن مایکروفر شود . و همچنین نظافت به موقع آن می تواند مانع خرابی فن شود . پس برای سلامت دستگاه خود سعی کنید در درجه ی اول از آن درست استفاده کنید .

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات جاروشارژی نانیوا | نمایندگی تعمیر جارو شارژی در تهران

دلایل خراب شدن فن ماکروویو چیست ؟

فن مایکروفر

دلایل متعددی باعث خراب شدن فن ماکروویو می شود . این خرابی باعث خواهد شد که بعد از مدتی ، فن دستگاه از کار افتاده و نیاز شود که آن را تعمیر یا عوض کنید . در ادامه ی مطالب ، دلایل خرابی فن مایکروفر را برای شما توضیح خواهیم داد :

 • خراب شدن موتور فن دستگاه می تواند مهمترین دلیل بروز این مشکل باشد . اگر موتور فن مایکروفر خراب شود می تواند عملکرد این قطعه را دچار مشکل کند .
 • با توجه به اینکه یکی از مهم ترین قسمت های هر دستگاه ، موتور آن می باشد می توان گفت در صورت وجود هر گونه خرابی در موتور ، باعث خواهد شد که فن مایکروفر آسیب ببیند و عملکرد آن مختل شود .
 • اگر فیلتر روغن مایکروفر و فیلتر زغالی مسدود شوند می تواند باعث خرابی فن دستگاه شده و عملکرد آن را مختل کند .
 • از جمله قطعاتی که می تواند باعث خرابی فن شود ، دمپر می باشد . اگر دمپر خراب شود و یا باز و بسته شدن آن دچار مشکل شود ، باعث خواهد شد که در کارکرد فن اختلال به وجود بیاید .

تعمیر کردن فن مایکروفر

آموزش عیب یابی و تعمیر فن مایکروفر به شما کمک خواهد کرد که هر چه سریعتر ، خودتان فن معیوب را تعمیر کنید . با مطالعه ی مقاله  خواهید توانست که مانند یک تعمیرکار  دستگاه را عیب یابی کرده و به تعمیر فن دستگاه خود اقدام کنید . البته دقت داشته باشید اگر هیچگونه مهارتی در این زمینه ندارید بهتر است برای تعمیر دستگاه خود از شخص ماهر و با تجربه کمک بگیرید .

در مرحله ی اول مسائلی را که مربوط به فن مایکروفر می شود بررسی کرده و سپس به عیب یابی و نحوه ی تعمیر آن خواهیم پرداخت .

 • اصلی ترین کارایی فن مایکروفر چیست ؟
 • در هنگام عیب یابی فن خراب ، به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم ؟
 • عیب یابی فن خراب شده در مایکروفر

اگر فن مایکروفر خراب شد چکار کنیم ؟

قابل ذکر است که فن مایکروفر از اجزای مختلفی تشکیل شده است و اگر هر کدام از این قطعات خراب شود باعث خراب شدن فن دستگاه و اختلال در عملکرد آن خواهد شد . اگر فن مایکروفر شما عملکرد درست نداشت چند مورد را چک و بررسی کنید . بخش هایی را که باید بررسی کنید عبارتند از : فیلتر روغن ،فیلتر زغالی ، موتور فن و دمپر و ….

حتما بخوانید:   دلایل روشن نشدن جارو برقی چیست؟

خراب شدن موتور فن و یا دمپر و همچنین تمام شدن فیلتر روغن و فیلتر زغالی باعث خواهد شد که عملکرد فن مختل شود . برای بررسی و عیب یابی دستگاه ابتدا فن را از دستگاه خود خارج کنید و سپس آن را چک کنید . اگر مشاهده کردید که فیلتر زغالی و فیلتر روغن تمام شده ، آن را پر کنید و اگر دیدید که موتور فن یا دمپر خراب شده ، باید آن را عوض کنید تا فن دوباره کارایی خود را بدست آورد . اگر خودتان در این زمینه مهارت و اطلاعات ندارید بهتر است از شخص باتجربه و ماهر کمک بگیرید و یا از تعمیر کار متخصص بخواهید اینکار را برای شما انجام دهد .تا آسیبی به دستگاه شما وارد نشود .

 

چگونه مایکروفر را تعمیر کنیم ؟

همان طور که گفتیم عواملی چون خرابی موتور فن و خراب شدن دمپر ، مسدود یا تمام شدن فیلتر زغالی و فیلتر روغنی می تواند از دلایل خرابی فن مایکروفر باشد پس توصیه می کنیم تا آسیب بیشتری به فن دستگاه شما وارد نشده حتما برای تعمیر آن اقدام کنید . برای تعمیر فن به صورت زیر عمل کنید :

 • اگر خرابی فن دستگاه شما مربوط به فیلتر زغالی باشد ، در مرحله ی اول بوسیله ی آچار مخصوص ، توری فلزی را که پشت درب مایکروفر قرار دارد ، باز کرده تا بتوانید به فن دسترسی پیدا کنید .
 • سپس پیچ های قسمت پشتی دستگاه  را به آهستگی باز کنید .
 • در این هنگام می توانید فیلتر زغالی آسیب دیده یا مسدود شده را خارج کرده و فیلتر جدید را در جای آن بگذارید .
 • و سپس سلامت فن مایکروفر را بررسی کنید .
 • اگر خرابی فن مربوط به فیلتر روغن بود باید اول کلیپس های نگهدارنده آن را باز کنید و سپس فیلتر را از جای خود خارج کنید .
 • بعد از اینکه قطعه را خارج کردید آن را با آب و مایع شوینده تمیز کنید .
 • سپس بدنه ی دستگاه را باز کرده و دمپر را چک کنید اگر متوجه شدید که چیزی جلوی باز و بسته شدن آن را گرفته است باید حتما آن را برطرف کنید .
 • اگر متوجه شدید که خرابی فن دستگاه شما به دلیل خرابی موتور فن می باشد باید آن را تعمیر و در صورت لزوم تعویض کنید .
 • برای تعمیر فن موتور ، قبل از هر کاری دو شاخه را از پریز برق جدا کرده و موتور را که در قسمت پشتی دستگاه وجود دارد ، تعمیر کنید .
حتما بخوانید:   آشنایی با بهترین مارک کولر گازی

 

سه دلیل اصلی برای خرابی فن دستگاه :

 •  خرابی موتور فن مایکروفر
 • مسدود شدن فیلتر زغال چوب
 • مسدود شدن فیلتر چربی

مهم ترین کارایی فن مایکروفر چیست ؟

اگر شما از جمله اشخاصی هستید که هیچگونه اطلاعاتی از کارایی مایکروفر ندارید ، ما قصد داریم در این مقاله از کارایی این قطعه و هم عیب یابی فن معیوب شده اطلاعاتی در اختیارتان بگذاریم .

دقت داشته باشید که عدم رعایت نکات ایمنی مایکروفر در هنگام داغ شدن می تواند صدمات جدی را هم برای شما و هم برای دستگاه به وجود بیاورد . همانگونه که در بالا برای شما توضیح دادیم مهم ترین کار فن مایکروفر ایجاد تعادل دمای بدنه و علاوه بر آن هدایت حرارت در سراسر دستگاه می باشد و از تمرکز حرارت بر روی یک نقطه جلوگیری می کند . اگر فن معیوب شود ، آنگاه دستگاه زیاد گرم شده و باعث به جود آمدن مشکلات زیادی در دستگاه خواهد شد .

اگر فن دستگاه خراب شود و مایکروفر شما خنک نشود مشکلات زیر برای دستگاه به وجود می آید

 • در اینصورت مایکروفر ناگهان خاموش خواهد شد .
 • به بعضی از قطعات آن آسیب جدی وارد می شود .
 • خازن ، دیود و مگنترون از قطعاتی هستند که در معرض خطر خواهند بود .

نتیجه گیری از فن مایکروفر

در مقاله ی بالا از ایبک امداد به بررسی فن مایکروفر پرداختیم و گفتیم که در صورت خرابی فن چه کارهایی باید انجام دهید . خراب شدن یک قطعه از فن ، می تواند باعث به وجود آمدن اختلال در قطعات دیگر شود . اگر فن دستگاه شما کارایی خود را از دست داده و یا متوجه شدید که فن سوخته ، باید چند مورد مهم را بررسی کنید که در مطالب بالا برای شما کاملا توضیح دادیم . بهترین راه جلوگیری از خراب شدن مایکروفر این است که از آن برای مدت طولانی استفاده نکنید . همچنین تمیز کردن مداوم آن ، از خراب شدن فن دستگاه ، جلوگیری می کند .در آخر لازم به ذکر است اگر در زمینه ی تعمیر مایکروفر ، مهارت و تجربه ندارید ، حتما برای تعمیر دستگاه خود به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید زیرا مایکروفر دستگاه حساسی است و امکان دارد با یک اشتباه کوچک خراب شود .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x