تعمیراتتعمیرات مایکروفر

فن مایکروفر چیست و چه کاربردی دارد

همه چیز درباره ی فن مایکروفر ، آموزش کامل عیب یابی فن مایکروفر

فن مایکروفر یکی از اجزای مهم در مایکروفر می باشد که نقش مهمی در بالا رفتن کیفیت پخت غذا دارد . بعضی مواقع امکان دارد که فن دستگاه شما خراب شود و شما مجبور به تعمیر آن شوید . به صورت کلی می توان گفت که فن مایکروفر به دلایل مختلفی مثل وجود ایراد در موتور فن ، فیلتر روغن ، دمپر و فیلتر زغالی دچار خرابی می شود که در مرحله اول ، باید حتما عیب یابی کرده و سپس به تعمیر آن بپردازید . ما در این مقاله از ایبک امداد به بررسی اینکه مایکروفر چیست و در صورت خرابی چگونه آن را تعمیر کنید ، خواهیم پرداخت .لطفا تا انتها با ما همراه باشید .

 

فن مایکروفر چیست و چه کاربردی دارد ؟

فن مایکروفر

 

هر وسیله ی برقی و همچنین مایکروفر برای عملکرد بهتر ، از اجزای مختلفی تشکیل می شود . فن یکی از اجزای مهم در مایکروفر می باشد که در تمام مدل های آن قرار داده شده و کار آن این است که در هنگام گرم شدن غذا و یا پخت غذا ، فضای داخل دستگاه را از دود و یا بوی غذا ، خالی کند و به عبارتی دیگر فن مایکروفر دود و یا بخار حاصل از پخت مواد غذایی را به خود جذب کرده و باعث خواهد شد که دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد .خراب شدن مایکروفر باعث مشکلات زیادی خواهد شد و اگر این قطعه خراب شود ، دیگر جذب دود و بخار ناشی از پخت غذا ، در مایکروفر انجام نمی شود و همانگونه که گفتیم کیفیت عملکرد دستگاه به شدت کم خواهد شد . اما اصلی ترین وظیفه ی فن مایکروفر ، ایجاد تعادل دمای بدنه و ساختار مایکروفر می باشد و علاوه بر آن وظیفه ی هدایت حرارت در سراسر دستگاه را به عهده دارد و از تمرکز حرارت در یک نقطه جلوگیری می کند .

قبل از هر چیز باید بگوییم که استفاده ی صحیح از دستگاه بسیار مهم است زیرا استفاده ی طولانی مدت از دستگاه مایکروفر می تواند باعث خراب شدن فن مایکروفر شود . و همچنین نظافت به موقع آن می تواند مانع خرابی فن شود . پس برای سلامت دستگاه خود سعی کنید در درجه ی اول از آن درست استفاده کنید .

دلایل خراب شدن فن ماکروویو چیست ؟

فن مایکروفر

دلایل متعددی باعث خراب شدن فن ماکروویو می شود . این خرابی باعث خواهد شد که بعد از مدتی ، فن دستگاه از کار افتاده و نیاز شود که آن را تعمیر یا عوض کنید . در ادامه ی مطالب ، دلایل خرابی فن مایکروفر را برای شما توضیح خواهیم داد :

 • خراب شدن موتور فن دستگاه می تواند مهمترین دلیل بروز این مشکل باشد . اگر موتور فن مایکروفر خراب شود می تواند عملکرد این قطعه را دچار مشکل کند .
 • با توجه به اینکه یکی از مهم ترین قسمت های هر دستگاه ، موتور آن می باشد می توان گفت در صورت وجود هر گونه خرابی در موتور ، باعث خواهد شد که فن مایکروفر آسیب ببیند و عملکرد آن مختل شود .
 • اگر فیلتر روغن مایکروفر و فیلتر زغالی مسدود شوند می تواند باعث خرابی فن دستگاه شده و عملکرد آن را مختل کند .
 • از جمله قطعاتی که می تواند باعث خرابی فن شود ، دمپر می باشد . اگر دمپر خراب شود و یا باز و بسته شدن آن دچار مشکل شود ، باعث خواهد شد که در کارکرد فن اختلال به وجود بیاید .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیرات جاروشارژی فوما | نمایندگی تعمیرات فوما در تهران

تعمیر کردن فن مایکروفر

آموزش عیب یابی و تعمیر فن مایکروفر به شما کمک خواهد کرد که هر چه سریعتر ، خودتان فن معیوب را تعمیر کنید . با مطالعه ی مقاله  خواهید توانست که مانند یک تعمیرکار  دستگاه را عیب یابی کرده و به تعمیر فن دستگاه خود اقدام کنید . البته دقت داشته باشید اگر هیچگونه مهارتی در این زمینه ندارید بهتر است برای تعمیر دستگاه خود از شخص ماهر و با تجربه کمک بگیرید .

در مرحله ی اول مسائلی را که مربوط به فن مایکروفر می شود بررسی کرده و سپس به عیب یابی و نحوه ی تعمیر آن خواهیم پرداخت .

 • اصلی ترین کارایی فن مایکروفر چیست ؟
 • در هنگام عیب یابی فن خراب ، به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم ؟
 • عیب یابی فن خراب شده در مایکروفر

اگر فن مایکروفر خراب شد چکار کنیم ؟

قابل ذکر است که فن مایکروفر از اجزای مختلفی تشکیل شده است و اگر هر کدام از این قطعات خراب شود باعث خراب شدن فن دستگاه و اختلال در عملکرد آن خواهد شد . اگر فن مایکروفر شما عملکرد درست نداشت چند مورد را چک و بررسی کنید . بخش هایی را که باید بررسی کنید عبارتند از : فیلتر روغن ،فیلتر زغالی ، موتور فن و دمپر و ….

خراب شدن موتور فن و یا دمپر و همچنین تمام شدن فیلتر روغن و فیلتر زغالی باعث خواهد شد که عملکرد فن مختل شود . برای بررسی و عیب یابی دستگاه ابتدا فن را از دستگاه خود خارج کنید و سپس آن را چک کنید . اگر مشاهده کردید که فیلتر زغالی و فیلتر روغن تمام شده ، آن را پر کنید و اگر دیدید که موتور فن یا دمپر خراب شده ، باید آن را عوض کنید تا فن دوباره کارایی خود را بدست آورد . اگر خودتان در این زمینه مهارت و اطلاعات ندارید بهتر است از شخص باتجربه و ماهر کمک بگیرید و یا از تعمیر کار متخصص بخواهید اینکار را برای شما انجام دهد .تا آسیبی به دستگاه شما وارد نشود .

 

چگونه مایکروفر را تعمیر کنیم ؟

همان طور که گفتیم عواملی چون خرابی موتور فن و خراب شدن دمپر ، مسدود یا تمام شدن فیلتر زغالی و فیلتر روغنی می تواند از دلایل خرابی فن مایکروفر باشد پس توصیه می کنیم تا آسیب بیشتری به فن دستگاه شما وارد نشده حتما برای تعمیر آن اقدام کنید . برای تعمیر فن به صورت زیر عمل کنید :

 • اگر خرابی فن دستگاه شما مربوط به فیلتر زغالی باشد ، در مرحله ی اول بوسیله ی آچار مخصوص ، توری فلزی را که پشت درب مایکروفر قرار دارد ، باز کرده تا بتوانید به فن دسترسی پیدا کنید .
 • سپس پیچ های قسمت پشتی دستگاه  را به آهستگی باز کنید .
 • در این هنگام می توانید فیلتر زغالی آسیب دیده یا مسدود شده را خارج کرده و فیلتر جدید را در جای آن بگذارید .
 • و سپس سلامت فن مایکروفر را بررسی کنید .
 • اگر خرابی فن مربوط به فیلتر روغن بود باید اول کلیپس های نگهدارنده آن را باز کنید و سپس فیلتر را از جای خود خارج کنید .
 • بعد از اینکه قطعه را خارج کردید آن را با آب و مایع شوینده تمیز کنید .
 • سپس بدنه ی دستگاه را باز کرده و دمپر را چک کنید اگر متوجه شدید که چیزی جلوی باز و بسته شدن آن را گرفته است باید حتما آن را برطرف کنید .
 • اگر متوجه شدید که خرابی فن دستگاه شما به دلیل خرابی موتور فن می باشد باید آن را تعمیر و در صورت لزوم تعویض کنید .
 • برای تعمیر فن موتور ، قبل از هر کاری دو شاخه را از پریز برق جدا کرده و موتور را که در قسمت پشتی دستگاه وجود دارد ، تعمیر کنید .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر مایکروفر سیلور کرست Silvercrest | نمایندگی محصولات سیلور کرست

 

سه دلیل اصلی برای خرابی فن دستگاه :

 •  خرابی موتور فن مایکروفر
 • مسدود شدن فیلتر زغال چوب
 • مسدود شدن فیلتر چربی

مهم ترین کارایی فن مایکروفر چیست ؟

اگر شما از جمله اشخاصی هستید که هیچگونه اطلاعاتی از کارایی مایکروفر ندارید ، ما قصد داریم در این مقاله از کارایی این قطعه و هم عیب یابی فن معیوب شده اطلاعاتی در اختیارتان بگذاریم .

دقت داشته باشید که عدم رعایت نکات ایمنی مایکروفر در هنگام داغ شدن می تواند صدمات جدی را هم برای شما و هم برای دستگاه به وجود بیاورد . همانگونه که در بالا برای شما توضیح دادیم مهم ترین کار فن مایکروفر ایجاد تعادل دمای بدنه و علاوه بر آن هدایت حرارت در سراسر دستگاه می باشد و از تمرکز حرارت بر روی یک نقطه جلوگیری می کند . اگر فن معیوب شود ، آنگاه دستگاه زیاد گرم شده و باعث به جود آمدن مشکلات زیادی در دستگاه خواهد شد .

اگر فن دستگاه خراب شود و مایکروفر شما خنک نشود مشکلات زیر برای دستگاه به وجود می آید

 • در اینصورت مایکروفر ناگهان خاموش خواهد شد .
 • به بعضی از قطعات آن آسیب جدی وارد می شود .
 • خازن ، دیود و مگنترون از قطعاتی هستند که در معرض خطر خواهند بود .

نتیجه گیری از فن مایکروفر

در مقاله ی بالا از ایبک امداد به بررسی فن مایکروفر پرداختیم و گفتیم که در صورت خرابی فن چه کارهایی باید انجام دهید . خراب شدن یک قطعه از فن ، می تواند باعث به وجود آمدن اختلال در قطعات دیگر شود . اگر فن دستگاه شما کارایی خود را از دست داده و یا متوجه شدید که فن سوخته ، باید چند مورد مهم را بررسی کنید که در مطالب بالا برای شما کاملا توضیح دادیم . بهترین راه جلوگیری از خراب شدن مایکروفر این است که از آن برای مدت طولانی استفاده نکنید . همچنین تمیز کردن مداوم آن ، از خراب شدن فن دستگاه ، جلوگیری می کند .در آخر لازم به ذکر است اگر در زمینه ی تعمیر مایکروفر ، مهارت و تجربه ندارید ، حتما برای تعمیر دستگاه خود به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید زیرا مایکروفر دستگاه حساسی است و امکان دارد با یک اشتباه کوچک خراب شود .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا