تعمیراتتعمیرات مایکروفر

موتور گردان مایکروفر

دلایل خراب شدن موتور گردان مایکروفر چیست ؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

گاهی امکان دارد شما متوجه شوید که سینی و موتور گردان مایکروفر شما نمی چرخد . در این صورت باید سریع آن را تعمیر و رفع عیب کنید زیرا خرابی این قطعه می تواند باعث خرابی قسمت های دیگر هم بشود . به همین دلیل باید هر چه سریعتر عیب آن را پیدا کرده و رفع کنیم .در این مقاله از ایبک امداد برای شما توضیح خواهیم داد که موتور گردان مایکروفر چیست و اصلا چه کاربردی در مایکروفر دارد . با همراه باشید .

موتور گردان مایکروفر چیست ؟

خراب شدن موتور گردان مایکروفر

مایکروفر دستگاهی است که بوسیله ی اشعه هایی که از خود منتشر می کند باعث گرم شدن و پختن مواد غذایی می شود . درون مایکروفر یک سینی وجود دارد که مواد غذایی را بطور مستقیم یا غیر مستقیم درون آن می گذاریم تا گرم شود . به این بشقاب ، بشقاب مایکروفر میگویند . این بشقاب درون دستگاه می چرخد تا حرارت به تمام قسمت های غذا رسیده و تمام قسمت های غذا گرم شود . حتما سوال می کند چه چیز باعث چرخش سینی می شود ؟می توان گفت که یکی از قسمت های مهم مایکروفر ، موتور گردان آن می باشد که باعث چرخش بشقاب آن می شود . موتور گردان مایکروفر با به چرخش درآوردن سینی ، باعث می شود که تمام قسمت های غذا ، در درون مایکروفر گرم شود .

 

خراب شدن موتور گردان در مایکروفر باعث چه مشکلاتی می شود ؟

به نظر شما آیا سالم بودن موتور گردان مایکروفر می تواند در درست عمل کردن دستگاه تاثیری بگذارد ؟  دلیل خرابی موتور گردان در مایکروفر چیست و چگونه می توان آن را تعمیر کرد ؟ اگر این سوال ها برای شما هم پیش آمده در ادامه ی مطالب با ما همراه باشید با تا خرابی های مایکروفر و راه حل آن آشنا شوید.

در مایکروفر برای چرخش سینی ، چند قطعه وجود دارد که یکی از آن قطعات موتور گردان مایکروفر می باشد .اگه این قطعه از دستگاه شما خراب شد باید ابتدا موتور گردان را از مایکروفر جدا کنید . دقت داشته باشید که موتور گردان بوسیله ی دو قطعه به نام های شفت و کوپلار ، به سینی مایکروفر وصل شده است .

 

 

می توان گفت که موتور گردان مهم ترین عامل برای چرخش سینی گردان ، می باشد . زیرا نیروی لازم برای چرخیدن سینی را فراهم می کند . پس اگر به هر دلیلی موتور گردان خراب شود آن گاه سینی داخل مایکروفر نمی چرخد پس دقت کنید اگر موتور گردان بسوزد حتما باید آن را تعویض کنید و موتور گردان جدید را به جای آن بگذارید البته اگر در این زمینه مهارت و تجربه ندارید سعی کنید این کار را به فرد ماهر و با تجربه بسپارید .

 

چگونه می توانیم موتور گردان مایکروفر را تعمیر کنیم ؟

خراب شدن موتور گردان مایکروفر

برای تعمیر کردن موتور گردان مایکروفر مراحلی را که برایتان توضیح می دهیم با دقت انجام دهید تا آسیبی به مایکروفر وارد نشود . البته اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید و یا مهارتی در این زمینه ندارید توصیه می کنیم این کار را به تعمیر کار متخصص و مجرب بسپارید . مراحلی که برای تعمیر موتور گردان باید انجام گیرد عبارتند از :

 • در مرحله ی اول دو شاخه ی برق دستگاه را از پریز جدا کنید تا جریان برق کاملا قطع شود . سعی کنید چند دقیقه هم صبر کنید و از خارج شدن جریان برق اطمینان پیدا کنید .
 • موتور گردان در قسمت زیری مایکروفر قرار گرفته است و برای تعمیر کردن آن باید پنل زیرین مایکروفر را جدا کنید .
 • بعد از اینکه پنل زیرین را جدا کردید موتور گردان را که به وسیله ی تعدادی پیچ و سیم محکم شده است را باز کرده و سپس آن را از مایکروفر جدا کنید .
 • برای تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور گردان ، بهترین وسیله ای که می توانید استفاده کنید مولتی متر می باشد که نشان می دهد جریان وجود دارد یا خیر و به این وسیله می توانید به تعیین سلامت موتور  پی ببرید .
 • اگر در موتور گردان جریان نباشد متوجه خواهید شد که موتور گردان سوخته است و حتما باید آن را عوض کنید .
 • همانگونه که گفتیم اگر موتور گردان سوخت باید آن را عوض کرده تا عملیات تعمیر مایکروفر کامل شود .
 • به طور معمول اگر موتور گردان بسوزد دیگر نمی توان آن را تعمیر کرد و باید یک موتور گردان جدید جایگزین آن کنیم .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی کنوود kenwood
عیب یابی مشکلات موتور گردان مایکروفر چگونه می باشد ؟

گاهی اوقات موتور گردان مایکروفر خراب شده و سینی آن نمی چرخد ، در این هنگام باید این مشکل را عیب یابی کنید . برای عیب یابی موتور گردان مایکروفر کار های زیر را انجام دهید  :

 • برای بررسی کردن موتور گردان مایکروفر ابتدا جریان برق دستگاه را قطع کنید و می توانید از مولتی متر استفاده کنید .
 • بعد از اینکه پنل دستگاه را جدا کردید با استفاده از مولتی متر ، هر یک از ترمینال های موتور گردان را بررسی کنید .
 • ممکن است هیچ جریانی در این بخش دیده نشود و این یعنی موتور گردان دستگاه سوخته است .
 • اگر بعد از بررسی موتور ، متوجه شدید که در آن جریان وجود دارد اما همچنان کار نمی کند ، باید در حالت دیگری دستگاه خود را تست کنید .
 • اگر مشاهده کردید که این قطعه خراب شده  و یا کامل نمی چرخد باید آن را تعویض کنید و یک قطعه ی جدید جایگزین آن کنید .

 

اهمیت چرخیدن سینی مایکروفر چیست ؟

همان طور که می دانید سینی مایکروفر از جنس پیرکس است و شما می توانید بطور مستقیم یا غیر مستقیم غذا را روی این سینی بگذارید . همان طور که در مطالب بالا برایتان توضیح دادیم چرخیدن این سینی باعث خواهد شد که تمام قسمت های غذا بطور یکنواخت گرم شده و حرارت ببیند . در ادامه مطالب می خواهیم دلایل نچرخیدن سینی را برایتان توضیح دهیم .

 

دلایل نچرخیدن سینی مایکروفر
 • قرار گرفتن نامناسب سینی در جای خود
 • شکستن کوپلینگ
 • خراب شدن حلقه ی متحرک
 • کثیف شدن داخل دستگاه
 • گذاشتن ظروف بزرگ روی سینی
 • مشکلات خود سینی
 • خراب شدن موتور گردان
 • خراب شدن برد الکترونیکی
قرار گرفتن نامناسب سینی در جای خود

اولین موردی که باید به آن توجه کنید این است که سینی پیرکس کاملا در جای خود قرار گرفته باشد ، بیشتر اوقات هنگام برداشتن غذا امکان دارد سینی از جای خود تکان خورده و کمی جابجا شود و یا موقع تمیز کردن دستگاه امکان جابجایی سینی وجود دارد و اگر سینی جابجا شود آنگاه خوب نمی چرخد و حتی امکان دارد در هنگام چرخش صدای ناهنجاری هم به گوشتان برسد .

شکسته شدن کوپلینگ

کوپلینگ یا کوپله قطعه ای است از جنس پلاستیک ، که دارای سه شیار می باشد ، سینی شیشه ای مایکروفر هم سه شیار دارد . وقتی که سینی را روی کوپلینگ می گذاریم کاملا روی هم قرار می گیرد . کوپلینگ به شفت موتور وصل شده و نیروی موتور را به سینی منتقل می کند و به این وسیله باعث چرخیدن سینی می شود . اگر کوپلینگ دچار شکستگی شود آنگاه سینی نمی چرخد و یا امکان دارد که چرخش سینی با صدا همراه باشد .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  حل مشکل گرفتگی در ناودان یا فاضلاب یخچال
خراب شدن حلقه ی متحرک

در زیر سینی یک حلقه ی متحرک وجود دارد که دارای سه چرخ می باشد ، اگر حلقه ی متحرک یا چرخ های ریل خراب و یا دچار شکستگی شود باعث خواهد شد که سینی نتواند به طور کامل روی ریل قرار بگیرد و یا گاهی هم نمی تواند به خوبی بچرخد . اگر با این مشکل مواجه شدید باید ریل زیر سینی را عوض کنید تا سینی تعادل خود را حفظ کرده و روی یک مسیر مشخص حرکت کند .

کثیف شدن داخل دستگاه

یکی دیگر از دلایل نچرخیدن سینی را می توان چرب یا کثیف بودن کف دستگاه دانست ، به طور کلی می توان گفت اگر چربی یا تکه های مواد غذایی در زیر سینی و اطراف حلقه ی متحرک باشد باعث خواهد شد که سینی به راحتی حرکت نکند و هرگاه با این مشکل رو به رو شدید داخل دستگاه را تمیز کنید .

قرار دادن ظروف بزرگ روی سینی

اگر ظروف بزرگی را روی سینی بگذارید به طوری که به دیواره های دستگاه برخورد کند این کار مانع از چرخیدن سینی خواهد شد ، پس دقت داشته باشید حتما به ابعاد و وزن ظروفی که بر روی سینی مایکروفر قرار می دهید توجه کنید .

مشکلات خود سینی

نکته ای که باید به آن توجه کنید اندازه ی خود سینی است ، اگر سایز سینی بزرگ تر از ابعاد دستگاه شما باشد سینی به دیواره ی دستگاه برخورد کرده و نمی تواند کامل بچرخد . و یا اگر سینی خیلی سنگین باشد آنگاه موتور توانایی حرکت دادن آن را نخواهد داشت و حتی امکان دارد که موتور دستگاه شما آسیب ببیند ، پس دقت داشته باشید هر گاه سینی شما شکست و مجبور شدید سینی را تعویض کنید حتما به وزن و ابعاد سینی جدید توجه داشته باشید .

خرابی موتور گردان

همان گونه که در مطالب بالا برایتان به طور کامل توضیح دادیم مهم ترین قسمت برای به حرکت در آوردن سینی ، موتور گردان است که اگر به هر دلیلی آسیب ببیند سینی نخواهد چرخید و باید با استفاده از مولتی متر موتور گردان را تست  کنید و در صورت خرابی آن ، باید این قطعه را عوض کنید .

خرابی برد الکترونیکی

برد الکترونیکی قطعه ای بسیار مهم در مایکروفر است که تقریبا می توان گفت وظیفه ی مدیریت کلی دستگاه را به عهده دارد . اگر برد خراب شود ، امکان دارد قطعات دیگر هم با مشکل رو به رو شوند مثلا در صورت خرابی برد دستور برای چرخش موتور صادر نمی شود و در نتیجه موتور هم نمی چرخد ، برای حل این مشکل باید برد را تعمیر کنید .

نتیجه گیری از موتور گردان مایکروفر

در این مقاله برایتان توضیح دادیم که موتور گردان مایکروفر چیست و چه کار بردی در مایکروفر دارد و همانطور که گفتیم اگر موتور گردان مایکروفر خراب شود باعث به وجود آمدن اختلال در مایکروفر خواهد شد . در صورت خرابی موتور گردان مایکروفر ، گرما به صورت یکنواخت روی غذا پخش نمی شود . اگر به هر دلیلی موتور گردان مایکروفر شما خراب شد ، به یک تعمیر کار مجرب مراجعه کنید ، در این مقاله از ایبک امداد در مورد موتور گردان مایکروفر برایتان توضیح دادیم .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

خراب شدن موتور گردان مایکروفر

مجموع امتیاز

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با خراب شدن موتور گردان مایکروفر و راه های رفع این مشکل

امتیاز کاربر: ۳.۷۵ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا