تعمیرات تلویزیون

دلایل خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه و رفع آنها

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون در مواقعی که در حال تماشای برنامه مورد علاقه خود هستید خوشایند نخواهد بود، اما این اتفاق برای تلویزیون ممکن است که رخ دهد. اولین کاری که پس از مشاهده خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه باید بکنید، این است که دلیل آن را پیدا کنید. عوامل گوناگونی موجب بروز این مشکل می‌شوند. در این صورت امکان دارد تلویزیون شما به صورت ناگهانی خاموش و روشن شود. در این مطلب شایع‌ترین دلایلی که موجب خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه می‌شود را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه در برندهای گوناگون

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون فقط مختص مدل و برند خاصی از تلویزیون‌ها نیست و با گذشت زمان و استفاده زیاد از تلویزیون ممکن است که این مشکل به وجود آید. بنابراین خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه از جمله ایرادات رایجی می‌باشد که در برندهای گوناگون ایجاد می‌شود. برای پیدا کردن و برطرف نمودن علت بروز این مشکل در همه تلویزیون‌ها نیاز به تخصص خواهد بود. بنابراین عیب یابی تلویزیون را هر کسی نمی‌تواند انجام دهد.

خاموشی تلویزیون

دلیل خاموش شدن تلویزیون

خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه به عوامل گوناگونی مانند مدل، برند و نوع تلویزیون شما بستگی خواهد داشت که باید به صورت دقیق بررسی شود و علت آن پیدا شود. از جمله دلایل رایج بروز این مشکل می‌توان به این موارد اشاره نمود:

نوسانات برق

نوسانات برق از جمله دلایل بسیار مهم خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه می‌باشد. با توجه به اینکه تلویزیون‌های جدید با ولتاژ کمتر کار می‌کنند، ممکن است با وجود نوسانات برق، عملکرد آنها مختل شود. بنابراین توصیه می‌شود که سیم تلویزیون خود را مستقیم به پریز متصل نکنید و حتماً از محافظ برق با کیفیت و استاندارد برای آن استفاده کنید.

در برخی مواقع هم ممکن است مشکل به وجود آمده به دلیل همین محافظ برق باشد. محافظ برق بی‌کیفیت یا خراب موجب می‌شود که جریان برق قطع شده و یا انرژی کافی برای تلویزیون تأمین نشود. برای بررسی این مشکل فقط باید سیم تلویزیون خود را به صورت مستقیم به پریز متصل نمایید. در صورتی که تلویزیون عملکرد مناسبی دارد، باید محافظ را عوض کنید و از نوع با کیفیت و مرغوب آن استفاده کنید.

همچنین در برخی مواقع ممکن است که تغذیه برق دچار مشکلاتی شود که موجب قطع کوتاه برق گردد. حتی امکان دارد که بر روی چراغ‌های دیگر و یا وسایل برقی تأثیرگذار نباشد، اما موجب خاموش شدن تلویزیون شود.

خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه به علت تایمر تلویزیون

یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل این است که تایمر تلویزیون فعال شده است و به صورت اتوماتیک پس از گذشت مدت زمان معینی تلویزیون شما خاموش می‌گردد. برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف نمایید، باید وارد قسمت تنظیمات دستگاه خود شوید و سپس وارد بخش تایمر آن شوید. حالا باید گزینه tv timer را انتخاب کنید و آن را به صورت خاموش تنظیم نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای ضبط فیلم از تلویزیون رو فلش

ویروسی بودن فلش مموری

باید توجه داشته باشید که از فلش مموری‌هایی استفاده نمایید که دچار ویروس نشده باشند. در مواقعی که از فلش مموری ویروسی استفاده می‌شود، ویروس به تلویزیون منتقل می‌شود و برنامه اصلی دستگاه از کار می‌افتد، که این اتفاق ممکن است که سبب بروز مشکلات مختلفی مانند خاموش شدن تلویزیون شود.

خرابی برد اصلی تلویزیون

برد اصلی تلویزیون موجب اجزای مختلف تلویزیون می‌شود و سیگنال را رد و بدل می‌کند. در صورتی که این قطعه دچار فرسودگی یا خرابی شود، ممکن است که دستگاه شما به شدت گرم شود و در نتیجه شما شاهد بروز مشکل خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه شوید.

در این صورت برای رفع مشکل ایجاد شده باید برد تلویزیون را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض آن را انجام دهید. این کار یکی از کارهای بسیار حساس و پرهزینه می‌باشد که باید توسط تکنسین حرفه‌ای انجام گردد.

مین برد خراب است

در مواقعی که خاموش شدن تلویزیون به علت خرابی مین برد است، تلویزیون به صورت ناگهانی خاموش خواهد شد و دوباره روشن می‌شود، با روشن شدن تلویزیون چراغ تلویزیون چشمک می‌زند. دلیل خراب شدن مین برد تلویزیون این است که از دستگاه برای مدت زمان بسیار طولانی استفاده شده است. بهتر است که برای اینکه از کاهش عمر تلویزیون خود پیشگیری کنید، پس از گذشت مدتی دستگاه خود را خاموش کرده و به آن استراحت دهید. در این صورت قطعات مختلف تلویزیون خنک خواهند شد.

استفاده از کابل نامرغوب

استفاده از کابل‌های بی‌کیفیت و نامرغوب hdmi ممکن است که سبب بروز مشکلاتی مانند خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه شود. برای اینکه دیگر دستگاه‌ها مانند کامپیوتر را به دستگاه خود متصل کنید یا برای اینکه گوشی را به تلویزیون اتصال دهید، از کابل‌های اصلی استفاده کنید. متأسفانه امروزه کابل‌های فیک و نامرغوب در بازار بسیار زیاد است، در برخی مواقع حتی سبب بروز مشکل در پورت اصلی نیز می‌شود.

خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه

برد پاور خراب است

ممکن است خراب بودن برد پاور سبب بروز مشکل خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه شود. تلویزیون در این صورت به صورت کامل از کار افتاده و حتی این امکان نیز وجود دارد که چراغ پاور هم روشن نشود. باید توجه داشته باشید که پس از گذشته ۵ الی ۶ سال سرویس برد پاور را انجام دهید. در غیر این صورت اگر برد شما خراب شود، مجبور می‌شوید که آن را به صورت کامل عوض کنید. البته بعضی مواقع پاور را می‌توان تعمیر کرد، که تشخیص و برطرف کردن مشکل نیاز به تخصص حرفه‌ای دارد.

راهکارهایی برای برطرف کردن مشکل خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه

دلایل گوناگونی که سبب بروز این مشکل می‌شود را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه راهکارهایی را ارائه می‌دهیم که می‌توانید با استفاده از آنها این مشکل را برطرف کنید. استفاده از این روش‌ها در منزل امکان‌پذیر است، اما در مواقعی که مشکل به وجود آمده مربوط به قطعات اصلی دستگاه است، حتماً باید تلویزیون شما توسط تکنسین متخصص مورد بررسی قرار بگیرد.

  • اطمینان حاصل کنید که سیم برق به صورت کامل و درست به پریز وصل شده است. در برخی مواقع این امکان وجود دارد که سیم برق از دستگاه جدا شده باشد. بنابراین باید اتصالات را بررسی کرده و از درست بودن آنها مطمئن شوید.
  • یکی دیگر از راهکارها این می‌باشد که در مواقعی که تلویزیون خاموش می‌شود، آن را از برق کشیده و چند لحظه اجازه دهید که بدون برق بماند و سپس تلویزیون را مجدداً راه‌اندازی کنید. با انجام دادن همین کار ساده مشکلات جزئی تلویزیون برطرف می‌شود.
  • در بعضی از تلویزیون‌های قدیمی‌تر در پشت دستگاه کلید پاور وجود دارد که باید روی حالت روشن قرار داده شود. قبل از هر اقدامی این دکمه را بررسی کنید و مطمئن شوید که به صورت درست قرار داده شده است.
  • تلویزیون را باید با کمک دکمه روشن و خاموش جلوی تلویزیون به حالت دستی روشن نمایید. در صورتی که تلویزیون شما از این طریق روشن می‌شود، بنابراین مشکل به وجود آمده مربوط به ریموت کنترل تلویزیون است. در این حالت باید عیب یابی و تعمیر کنترل تلویزیون را انجام دهید. این احتمال وجود دارد که باتری‌های آن تمام شده باشند یا به صورت درست قرار نگرفته باشند.
  • این امکان نیز وجود دارد که پریز برقی که تلویزیون را به آن متصل نموده‌اید، مشکلی داشته باشد. دستگاه خود را از برق کشیده و وسیله دیگری را به همان پریز متصل کنید تا اطمینان حاصل نمایید که این پریز مشکلی ندارد. اگر وسیله دوم روشن می‌شود، پریز مشکلی ندارد، اما در غیر این صورت باید پریز را مورد بررسی قرار داده و مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید.
  • کابل‌ها و سیم‌ها را بررسی نموده و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. اگر هر کدام از آنها فرسوده و خراب شده باشند، می‌توانند دلیل خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه باشند.
  • اگر تایمر تلویزیون خود را بررسی نمودید و دیدید که در حالت خاموش قرار گرفته است، اما باز هم تلویزیون شما خاموش می‌شود، باید به قسمت تنظیمات تلویزیون رفته و قسمت تنظیمات کارخانه را برگزینید. وقتی که این دکمه را فشار می‌دهید، از شما پرسیده می‌شود که آیا برای این تنظیمات مطمئن هستید، شما باید از روی کنترل تلویزیون دکمه اوکی را بزنید. در این صورت دستگاه شما به تنظیمات کارخانه بازگردانی می‌شود و مشکل به وجود آمده برطرف می‌گردد.
  • از گزینه به روز رسانی و ریست نیز حتماً استفاده نمایید. این امکان وجود دارد که تلویزیون به آپدیت نیاز داشته باشد. این مورد را می‌توانید در قسمت تنظیمات منوی تلویزیون بیابید. امکان دارد که ریست کلی دستگاه، سبب شود که مشکلات به وجود آمده برطرف گردند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه تبلت را به تلویزیون متصل کنیم؟

سخن تکمیلی

امروزه در همه منازل تلویزیون وجود دارد و اکثر افراد از آن استفاده می‌کنند. در مواقعی که در آن با مشکلاتی مانند خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه مواجه می‌شوید، باید مواردی که گفته شد را بررسی نمایید. در صورتی که نتوانستید مشکل به وجود آمده را خودتان برطرف نمایید، حتماً از خدمات تعمیر تلویزیون مراکز معتبر استفاده نمایید. چنانچه خرابی تلویزیون مربوط به قطعات حساس مانند برد آن باشد، و توسط افراد مبتدی دستکاری شود، ممکن است که به دستگاه شما آسیب‌های بیشتری وارد شود و به این ترتیب هزینه‌ها و زمان تعمیر تلویزیون شما افزایش پیدا کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه و رفع آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا