تعمیراتتعمیرات تلویزیون

متداول ترین دلایل خراب شدن پنل تلویزیون چیست ؟

آموزش کامل تعمیر پنل تلویزیون و دلایل خرابی پنل تلویزیون رنگی

متداول ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون چه می باشد ؟ در دنیای امروز قیمت تلویزیون به شدت افزایش یافته ، و این باعث شده مردم در هنگام خرابی تلویزیون خود ، به فکر خرید تلویزیون جدید نباشند و ترجیح بدهند که دستگاه خود را تعمیر کنند چون با صرفه تر است .بیشتر مشکلاتی که در تلویزیون بوجود می آید به پنل نمایش گر مربوط می باشد . در این مقاله می خواهیم شما را با ویژگی های پنل تلویزیون آشنا کنیم تا از بوجود آمدن مشکلات جدی جلوگیری شود .در مقاله دلایل خراب شدن پنل تلویزیون با ما باشید تا با تمام مواردی که می تواند باعث خرابی این قطعه شود آشنا شوید.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]اگر به ایران و ایرانگردی علاقه دارید پیشنهاد می کنم به این بخش بروید و ایرانگردی به سبک ایبک را تجربه کنید.

[button color=”primary” size=”small” link=”https://eibak.com/tag/iran-tourism/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]رفتن به بخش ایرانگردی[/button][/box]

 دلایل خراب شدن پنل تلویزیون

دلیل خرابی پنل تلویزیون چیست ؟

حتی اگر شما در نگهداری تلویزیون دقت بسیاری کنید باز هم ممکن است که پنل تلویزیون شما خراب شود . در مقاله اجزای سازنده تلویزیون شما را با اجزای سازنده تلویزیون آشنا کردیم ، پنل ، همان صفحه نمایش تلویزیون است ، که البته گران ترین بخش تلویزیون هم می باشد . در بسیاری از موارد ، در صورت خرابی صفحه ی نمایشگر ، نمی توانیم آن را تعمیر کنیم و نیاز به تعویض دارد . در ادامه مطالب خود ، مهم ترین علت های خرابی پنل تلویزیون را برایتان بیان می کنیم و تا حدی به راه کارهای رفع این مشکل خواهیم پرداخت .

 • یکی از دلایل خراب شدن پنل تلویزیون ، ضربه خوردن تلویزیون می باشد .
 • تقریبا میتوان گفت یکی از رایج ترین دلیل خرابی پنل تلویزیون ، ضربه خوردن است .
 • البته افتادن تلویزیون و ضربه خوردن به صفحه نمایشگر آن ممکن است برای همه ی ما اتفاق بیفتد .
 • در این صورت ممکن است که پنل تلویزیون دچار شکستگی بشود .

ممکن است سوال کنید که اگر شکستگی پنل تلویزیون اتفاق افتاده باید چه کاری انجام دهیم ؟ و چگونه باید آن را تعمیر کنیم ؟ اگر این مشکل برایتان پیش آمد و صفحه نمایشگر تلویزیون شما شکست ، باید بدانید که قابل تعمیر نیست و راه حلی ندارد به جز تعویض کردن . هر چند در هنگام شکستگی پنل ، نمی شود آن را تعمیر کرد ولی در ادامه مطالب خود ، برای شما نکاتی را بیان می کنیم تا از بوجود آمدن این مشکل جلوگیری شود .

 • اگر شما تلویزیون تان را بر روی دیوار منزل ، نصب کرده اید حتما مراقب باشید که جای آن محکم باشد ، و اگر تلویزیون شما بر روی میز قرار دارد ، حتما از سفت بودن جای تلویزیون اطمینان پیدا کنید .
 • اگر خواستید تلویزیون را جا بجا کنید سعی کنید حتما از ضربه گیر استفاده کرده و در جا بجایی آن کاملا دقت کنید و به آرامی جا به جا کنید .
 • مراقب کودکان در منزل خود باشید و دقت کنید تا اسباب بازی های خودشان را به طرف صفحه نمایشگر پرتاب نکنند .

 دلایل خراب شدن پنل تلویزیون

اگر فلت ها در پنل تلویزیون دچار آسیب دیدگی شد چه کاری باید انجام دهیم ؟

تا به این قسمت از مقاله دلایل خراب شدن پنل تلویزیون با فلت و چندی از راه های مقابله با خرابی این قطعه آشنا شدید ، حال لازم است تا بدانید که آسیب دیدگی فلت ها ، یکی دیگر از دلایل خرابی صفحه نمایش تلویزیون می باشد . اگر در تلویزیون به صورت ناگهانی ، پخش تلویزیون دچار مشکل شد احتمالا اشکال از فلت های تلویزیون شماست .فلت ها قطعات ریزی در پنل هستند که وظیفه ی آن ها پخش تصاویر می باشد پس حل مشکل فلت بسیار مهم است و باید بدانیم که آسیب دیدگی فلت ها را چگونه حل کنیم ؟

 • فلت های تلویزیون نوارهای نرمی هستند که انعطاف پذیرند و البته به شدت هم آسیب پذیر می باشد .
 • اگر آسیبی که به فلت ها وارد شده ، باعث سوختن خطوط ارتباطی شود ، دیگر امکان تعمیر فلت وجود ندارد و حتما باید فلت های جدیدی را جایگزین فلت های آسیب دیده ، بکنیم .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مزایا و معایب تلویزیون های منحنی چیست

آّب خوردن به صفحه نمایشگر تلویزیون را چگونه حل کنیم ؟

یکی دیگر از مشکلاتی که می توان نام برد آّب خوردن به پنل تلویزیون می باشد . دقت کنید که هنگام تمیز کردن تلویزیون به صفحه نمایشگر آن هرگز آب نپاشید ، این کار باعث آسیب دیدگی پنل تلویزیون شما می شود . اما اگر این مشکل برای شما پیش آمد چگونه باید آن را حل کرد ؟ دلیل اصلی آب خوردگی پنل تلویزیون را می توان نفوذ مایعات و آب به صفحه تلویزیون در هنگام تمیز کردن آن دانست .

به همین دلیل نکات ایمنی را هنگام تمیز کردن پنل تلویزیون حتما رعایت کنید :

 • اگر این مشکل برای تلویزیون شما پیش آمد ، نگران نباشید زیرا این مشکل حل می شود و نیاز به عوض کردن پنل ندارد .
 • اگر در مورد تعمیرات تلویزیون کمی مهارت داشته باشید ، خودتان می توانید تلویزیون را باز کرده و مدتی طولانی صبر کنید تا کم کم خودش خشک شود .
 • البته این در صورتی است که مقدار آب زیادی به صفحه نمایش نخورده باشد اگر آب زیاد باشد احتمال دارد مشکلات جدی و شدیدی را ایجاد کند.

گاهی تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد !

یکی دیگر از مشکلاتی که امکان دارد برای تلویزیون شما اتفاق بیفتد ، این است که تلویزیون تصویر ندارد ولی صدا دارد .

 • علت این مشکل را می شود مربوط به بک لایت تلویزیون دانست مانند ایراد وجود تیرگی در تصویر .
 • اگر شما در محیطی تاریک به تلویزیون نزدیک شوید ، مشاهده می کنید که تصویر تاریک است ولی به دلیل ضعیف عمل کردن بک لایت ، ما تصویر را نمی بینیم .
 • قبل از اینکه برای تعمیر تلویزیون به تعمیرکار مراجعه کنید سعی کنید حتما تلویزیون را ، راه اندازی مجدد کنید .
 • زیرا گاهی امکان دارد بک لایت آسیب ندیده باشد مشکل این است که برق به پیکسل ها نرسیده است .

دلیل دوتایی شدن تصویر در پنل تلویزیون چیست ؟

البته این مشکل به ندرت بوجود می آِید اما می خواهیم دلیل آن را بررسی کنیم .می خواهیم بدانیم اگر تصویر در تلویزیون شما به طور ناگهانی دوتایی شد ، علت چیست ؟

 •  یکی از اصلی ترین دلیل را می توان ، بوجود آمدن اختلال در پنل اصلی و یا برد TCON ، نام برد.
 • اگر این مشکل برای تلویزیون شما پیش آمد باید برد تلویزیون را عوض کنید.

البته لازم به ذکر است که این تعویض هزینه زیادی دارد و تقریبا هزینه آن مانند خرید یک تلویزیون نو می باشد .

دلیل وجود نقطه سفید در صفحه نمایشگر تلویزیون چیست ؟

یکی از دلایل خرابی پنل نمایشگر ، وجود نقطه های سفید در تصویر است .

 • امکان دارد این مشکل برای تلویزیون شما پیش آمده باشد باید بگوییم که دلیل این مشکل را می توان سوختگی پیکسل ها دانست .
 • در اصل همه اجزایی که با هم ارتباط دارند برای تشکیل تصویر رنگی دچار مشکل می شوند در نتیجه نقاط سفید نورانی روی صفحه دیده می شود .
 • یکی از اصلی ترین قسمت پنل پیکسل ها هستند که اگر از بین بروند قابل حل نخواهد بود تنها راه حل این است که پنل جدید را جایگزین کنید تا دستگاه از پیکسل های جدید بهره مند شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل کم نور شدن صفحه تلویزیون

اضافه شدن یک رنگ غیر عادی به تصویر 

از رایج ترین دلایل خرابی پنل نمایشگر تلویزیون به هم ریختگی در رنگ تلویزیون و اضافه شدن یک رنگ غیر عادی است در هنگام به وجود آمدن این مشکل باید بدانید که حتما آسیبی اساسی به تلویزیون می رسد . البته باید بگوییم دلیل اضافه شدن یک رنگ غیرعادی به تصویر می تواند از بین رفتن مایع درون پنل باشد ، و در این مورد باید پنل تلویزیون خود را عوض کنید .

 • معمولا این مشکل وقتی بوجود می آید که عمر مفید تلویزیون شما به پایان رسیده باشد و هزینه ی آن تقریبا نود در صد کل قیمت تلویزیون می باشد .

چرا قسمتی از صفحه نمایش تلویزیون تصویر را تیره نشان می دهد ؟ برای عیب یابی پنل تلویزیون چه کار کنیم ؟ اگر قسمتی از صفحه نمایش تلویزیون صفحه را تیره نشان داد برای عیب یابی مورد زیر را چک کنید :

 • اگر به صفحه تلویزیون شما ضربه خورده باشد ، این امر باعث تیرگی در تصویر خواهد شد .

گاهی به تلویزیون ضربه نخورده است ولی باز هم صفحه نمایش تلویزیون تصویر را تیره پخش می کند ؟

 • علت این مشکل ایراد در بک لایت تلویزیون می باشد و تشخیص آن نیاز به تخصص زیاد دارد .
 • عیب یابی در تلویزیون به تجهیزات و دانش زیادی نیاز دارد و اگر در این امر سهل انگاری کنید باعث بوجود آمدن مشکل اساسی تری در تلویزیون شما خواهد شد .

 دلایل خراب شدن پنل تلویزیون

ایجاد خط عمودی در صفحه نمایش تلویزیون نشانه چیست ؟

وجود خط عمودی در تصویر تلویزیون مشکلی است که معمولا کمتر بوجود می آید اما به هرحال ما در این مقاله چند علت اصلی این نکته را برایتان نام میبریم :

 • اگر پنل به صورت مستقیم ضربه خورده باشد .
 • به وجود آمدن مشکل در برد TCON 
 • به وجود آمدن اختلال در کار فلت های انتقال دهنده .
 • اگر مشکل از فلت ها باشد تعمیر آن آسان است . در غیر این صورت باید برد یا پنل را عوض کنید که این هزینه ی زیادی دارد ، اما اگر مشکل از فلت ها باشد با یک تعویض ساده تلویزیون دوباره کار خواهد کرد .

اما چگونه میتوانیم تشخیص بدهیم که علت از پنل است یا نه ؟

 • اما اگر خط عمودی که در صفحه به وجود آمده کامل و از بالا تا پایین تصویر نباشد می توان گفت که علت در پنل است و در این صورت باید پنل تعویض شود .

نتیجه گیری :

تمام علت هایی را که باعث این مشکل و خرابی می شود مربوط است به تمام شدن عمر مفید تلویزیون زیرا هر وسیله ای که عمر مفید آن تمام شود باید تعمیر و یا تعویض شود ، پس در حفظ و نگهداری تلویزیون دقت کنید تا چنین مشکلاتی شما را درگیر نکند ، اگر شما هم زمینه دلایل خراب شدن پنل تلویزیون تجربه ای دارید می توانید از طریق بخش دیدگاه ها تجربه خود را مطرح کنید تا همگان از تجربه شما بهره مند شوند.

دلایل خراب شدن پنل تلویزیون

مجموع امتیاز

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با دلایل خراب شدن پنل تلویزیون و راه حل های آن

امتیاز کاربر: ۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا