تعمیراتتعمیرات تلویزیون

معرفی اجزای تشکیل دهنده تلویزیون

تلویزیون از چه اجزایی تشکیل شده و کاربرد هر قطعه چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تلویزیون یکی از مهمترین وسایل در هر خانه به شمار می رود و بدون شک می توان گفت که امروزه در هر خانه یک تلویزیون وجود دارد ، در مقاله های گذشته شما را با تاریخچه تلویزیون آشنا کردیم و به شما توضیح دادیم که این وسیله چگونه اختراع شد و چه روندی را پیمود تا به وضعیت امروزی برسد ، حال قصد داریم تا شما را با اجزای سازنده این وسیله آشنا کنیم ، در مقاله اجزای تشکیل دهنده تلویزیون  در مجله ایبک امداد با ما باشید تا بصورت کامل و تخصصی به سراغ تک تک اجزای سازنده این وسیله برویم و برایتان شرح دهیم.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]اگر می خواهید بدانید که تلویزیون چگونه اختراع شد و اولین تلویزیون ها به چه صورت بوده اند حتما به مقاله زیر مراجعه کنید.

[button color=”primary” size=”small” link=”https://eibak.com/history-of-television-in-iran-and-the-world/” icon=”” target=”false” nofollow=”false”]رفتن به مقاله تاریخچه تلویزیون [/button][/box]

اجزای تشکیل دهنده تلویزیون

تلویزیون از بخش های مختلف تشکیل شده که از کنار هم قرار گرفتن این اجزا ، تلویزیون می تواند امواج را به تصور تبدیل کند ، بخشی از اجزای مهم در تلویزیون را اول نام برده و سپس برایتان توضیح می دهیم :

 • مین برد
 • برد تیکان
 • برد پاور
 • پک لایت
 • پنل تلویزیون
 • پورت USB
 • کابل فلت
 • کنترل تلویزیون
 • بلند گو

مین برد یکی از اجزای مهم در تلویزیون

یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده تلویزیون مین برد است این بخش مانند سی پی یو در کامپیوتر عمل می کند . وظیفه مین برد این است که تصاویر را پردازش کرده و از ورودی های مختلف پالس و امواج صدا و تصویر را تولید کرده و در اختیار شما قرار دهد . مین برد در بخش مرکزی تلویزیون قرار دارد . این قطعه از تلویزیون جریان الکتریکی را از برد پاور می گیرد و آن را پردازش کرده و به صورت صدا و تصویر در اختیار شما قرار می دهد .

انواع برد در تلویزیون های رنگی 

مین برد MAIN BOARD یا همان برد اصلی

مین برد قطعی است که در صورت خراب شدن باعث خواهد شد که کل عملکرد تلویزیون دچار مشکل شود به همین دلیل توصیه می کنیم در صورت پیش آمدن مشکلی در این بخش یعنی مین برد تلویزیون  ، سریع آن را رفع کنید البته خرابی مین برد نشان های زیادی دارد که می توان با مشاهده آن بروز مشکل را در این قطعه تشخیص دهید در صورت تشخیص خرابی مین برد دو راه در پیش روی دارید اول این که مین برد تلویزیون را تعمیر کنید و راه دوم تعویض مین برد است . مین برد اصلی ترین بخش در تلویزیون است که دربردارنده ی اطلاعات و دستور دهنده ی اصلی به قسمت های مختلف دستگاه است و پردازشگر تلویزیون و حافظه رم و ورودی و خروجی مختلف از جمله ورودی صدا ، تصویر ، یو اس بی و …بر روی این برد قرار دارند اگر مین برد آسیب ببیند باعث خرابی تمام بخش های نصب شده خواهد شد .

برد تغذیه چیست و خرابی آن چه نشانه ای دارد؟

این قطعه راه هم می توان یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده تلویزیون نامید ، همانطور که از اسم آن معلوم است وظیفه ی این برد تغذیه ی برق در قسمت های مختلف تلویزیون است خراب شدن این برد باعث می شود که برق مورد نیاز دستگاه تامین نشده و عملکرد تلویزیون دچار مشکل شود .

برد معکوس کننده چیست؟

اینورتر یا معکوس کننده در اصل روشن کننده ی لامپ های پشت پنل می باشد  ، برد معکوس کننده ولتاژ ورودی را از برد تغذیه گرفته و بعد از معکوس ساختن آن به ولتاژ ای سی بک لایت ها را روشن می کند .

برد کنترل تایمینگ چیست و چه کاربردی دارد ؟

این برد با نام TFT یا LVDS هم شناخته می شود برد کنترل تایمینگ رابطی است بین مین برد و برد درایور در داخل پنل . وظیفه برد کنترل تایمینگ این است که تصویر پردازش شده را به برد درایور برساند . اپتیک دیود و خازن ها هم از دیگر قطعاتی در تلویزیون هستند .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای روش استفاده از مایکروفر فریجیدر Frigidaire

کاربرد قطعه ی برد پاور در تلویزیون چیست ؟

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده تلویزیون که نقش پر رنگی در کارکرد تلویزیون دارد برد پاور است ، که عملکرد آن اهمیت بسیاری دارد . در اصل میتوان گفت برد پاور منبع اصلی تغدیه در تلویزیون است . به بیان ساده باید بگوییم که برد پاور وظیفه تغذیه ولتاژ قسمت های مختلف تلویزیون را بر عهده دارد . برد پاور از بخش هایی که نام میبریم تشکیل شده است  :

 • مدار نوسان ساز
 • مدار محافظ
 • مدار یکسو کننده ی ولتاژ

تیکان در تلویزیون چه نقشی دارد ؟

پردازش اطلاعات تصویر یکی از کارهایی است که در قطعات تلویزیون انجام می شود و این قسمت ارتباط مستقیمی با پنل تلویزیون دارد البته بخش نمایش تلویزیون مستقیما به این برد وابسته است . در وهله اول اطلاعات وارد مین برد شده و بعد از آن کابل

فلت LVDS اطلاعات را به برد تیکان انتقال داده و این برد ولتاژ رسیده را به ولتاژ های متفاوتی تبدیل کرده و به بخش های دیگر می فرستد و باعث می شود تصویر در تلویزیون نمایش داده شود ، طراحی این برد اهمیت زیادی در تلویزیون دارد و اگر توانایی دریافت و یا تجزیه ولتاژ های رسیده را نداشته باشد باعث می شود که تلویزیون بسوزد .

 اجزای تشکیل دهنده تلویزیون

مطالب مهمی را که باید درمورد اجزای تشکیل دهنده تلویزیون و پنل تلویزیون بدانید

تقریبا می توانیم بگوییم یکی از مهم ترین و اصلی ترین و گران ترین بخش در تلویزیون صفحه نمایش یا پنل تلویزیون است . تمامی بخش های الکترونیکی تلویزیون باید در کنار هم قرار بگیرند تا بتوانند فرکانس هایی را که دریافت می کنند تبدیل به تصویر کرده و روی صفحه تلویزیون ، نمایش دهند. البته امروزه این دستگاه دچار تغییرات بزرگ و شگفت انگیزی شده . انواع پنل های تلویزیون را می توانیم در دسته بندی زیر قرار دهیم :

CRT ، LCD ، LED ، QLED ، OLED ، پنل پلاسما

از سه فناوری VA ،  IPS ، TN در طراحی پنل ها استفاده می شود که از بین این سه پنل وی ای بهترین کیفیت تصویر و رنگ را دارا می باشد و می توانید تجربه بی نظیری از یک تصویر با کیفیت و دوست داشتنی را با وی ای داشته باشید، البته این نوع پنل هزینه بالاتری در مقابل پنل های دیگر دارد اما از نظر کیفیت همانطور که گفتم بسیار بهتر و قدرتمندتر ظاهر شده است.

ویژگی های بک لایت در تلویزیون چیست ؟

برای اینکه تصویر ارسالی در تلویزیون نمایش داده شود نیاز به یک منبع نور است . وقتی که فناوری ال سی دی در تولید پنل ها مورد استفاده قرار میگیرد در قسمتی از تلویزیون طراحی شد ه ، تا تصویر بر روی صفحه  ، نمایش داده شود بک لایت منبع نوری است که کمک میکند به دیدن تصویر . البته بک لایت تلویزیون نسبت به لامپ های فلورسنتی کارایی بیشتری دارد . بک لایت مثل نور سفیدی میباشند که در رادیولوژی برای دیدن عکس برای آن استفاده میکند بک لایت در پشت پنل قرار گرفته است . اگر این قطعه از تلویزیون آسیب ببیند  در کیفیت تصویر تاثیر بسزایی میگذارد .

کاربرد کابل فلت در تلویزیون چیست ؟

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده تلویزیون کابل فلت است ، کابل فلت تشکیل شده از تعداد زیادی رشته های سیم  است که به شکلی به کنار هم قرار گرفته اند که فضای کمتری را اشغال کند . باید بگوییم کابل فلت اهمیت بسیاری دارد زیرا آخر مسیر پردازش تصویر به آن ختم می شود . این کابل مسیر ارتباطی آی سی و پردازش گر است که این دو قطعه را به همدیگر وصل می کند . امروزه در طراحی تمام تلویزیون ها کابل فلت طراحی شده است . اطلاعات تصویر از برد به کابل فلت وارد می شود و از آن عبور می کند و پردازش به صورت خروجی در صفحه نمایشگر تلویزیون دیده می شود .

فلت تلویزیون و کاربرد فلت در تلویزیون

در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی تصویرهایی را میبینیم که از ستون های رنگی تشکیل شده ، برای اینکه این ستون با هم ارتباط داشته باشند قطعه ای در تلویزیون طراحی کردند که به آن فلت میگوییم . دو قطعه ی پردازشگر تصویر و آی سی در وسط فلت قرار دارند ، برای تمیز کردن پنل تلویزیون حتما دقت کنید که از هیچ مایعی نباید استفاده کنید ، زیرا رطوبت مایع ، از بین این ستون ها در پنل عبور کرده و به فلت خواهد رسید و این باعث خرابی و آُسیب زدن به فلت میشود .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت خاموش شدن صفحه نمایش یخچال دوو

پورت USB در تلویزیون و نحوه عملکرد این پورت

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در تلویزیون یکی دیگر از مزیت های این  جعبه جادویی قابل خواندن فلش و هارد دیسک می باشد . می توان گفت این پورت برای اتصال دستگاه هایی مثل فلش مموری و یا سیستم هایی که به وسیله ی کابل می توانند به تلویزیون وصل شوند درست شده ، البته قابل ذکر است که ولتاژ خروجی پورت ،  یو اس بی ۵ ولت است که می تواند فلش درایورها و  هارد دیسک های ۵.۲ اینچی را بخواند .

میکرو کنترل ها این بخش در تلویزیون را کنترل و مدیریت می کنند . استاندارد ساخت پورت در تلویزیون ، با توجه به نوع و نیاز دستگاه متفاوت است . قابل ذکر است که از این پورت برای تغذیه در دیگر دستگاه های الکترونیکی نباید استفاده شود زیرا باعث خرابی دستگاه می شود .

بلندگو یکی از کاربردی ترین اجزای تلویزیون می باشد :

صدا و تصویر در تلویزیون ،در کنار یکدیگر معنا پیدا می کنند و در واقع مکمل هم هستند . همان طور که میدانید در قدیمی ترین و ابتدایی ترین شکل تلویزیون هم بلندگو وجود داشته و امروزه بلندگوی تلویزیون تغییرات زیادی کرده است . البته نه تنها این بخش بر روی تلویزیون نصب شده است ، بلکه خیلی از تلویزیون ها هم اسپیکر های جداگانه ای نیز دارند . با توجه به اینکه در حال حاضر ، در دستگاه تلویزیون ، فضای خاصی برای سیستم صوتی در نظر نگرفته شده به همین دلیل برای پخش صدا باید از بلندگو های خارجی استفاده کنند . برای خرید بلندگوی مناسب برای تلویزیون به ابعاد بلندگو و فضایی که اشغال می کند توجه کنید .

کنترل تلویزیون :

امروزه یکی از مزیت های تلویزیون ، دسترسی به انجام تغییرات از فاصله دور می باشد ، در هنگام استفاده از کنترل تلویزیون ، نور مادون قرمز از این دیود خارج می شود و با قطعه مورد نظر در تلویزیون ارتباط برقرار می کند و باعث روشن شدن و یا تغییر در بخش های مختلف می شود .

تعمیر و تعویض قطعات تلویزیون

قطعاتی که داخل تلویزیون می باشد بسیار به هم نزدیک هستند و همچنین از حساسیت زیادی برخوردارند ، به همین علت هر خطا و اشتباهی در تعمیر یک قطعه باعث خرابی در قطعات دیگر خواهد شد . دقت داشته باشید که تعمیر و تعویض قطعات تلویزیون کاری بسیار تخصصی است و این در تخصص نمایندگی تلویزیون می باشد . حتما برای  تعمیر تلویزیون خود به تعمیر کار مجرب و ماهر مراجعه کنید .

سخن آخر

هر کدام از قطعات تلویزیون می توانند بسیار مهم باشد و نقش پر رنگی را ایفا کنند ، حال ما ممکن است قطعه ای را مهم تر بشماریم اما خاطرتان باشد که کل این سیستم با همکاری تمام قطعات کار می کند و اگر یکی از کوچکترین قطعات آن فعالیت خود را به درستی انجام ندهد می تواند باعث بروز مشکل و عدم نمایش تصویر بر روی تلویزیون شود ، پس به این نتیجه می رسیم که تمام اجزای تلویزیون به نوع خود اهمیت دارند ، از شما دعوت می کنم تا از تجربیات و نظرات شیرین خودتان ما را محروم نکنید و در انتهای همین صفحه و در بخش دیدگاه ها تجربیات خود را مطرح کنید تا ما را در پیش برد این مسیر یاری رسانید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

اجزای تشکیل دهنده تلویزیون

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با اجزای تشکیل دهنده تلویزیون و نحوه کارکرد هر کدام از این بخش ها

امتیاز کاربر: ۱.۵۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا