تعمیرات یخچال

دلایل رایج بسته نشدن درب یخچال | خدمات تخصصی تعمیر یخچال در محل

علت بسته نشدن درب یخچال چیست؟ عوارض بسته نشدن درب یخچال

باز گذاشتن درب یخچال در طولانی مدت آن را با مشکلاتی رو به رو خواهد کرد. یکی از سوالاتی که در این زمینه پیش می آید دلیل بسته نشدن درب یخچال است. این اختلال به جهت استفاده زیاد از یخچال‌ پیش می آید. اکثر مردم غالباً آسیب های یخچال و فریزر را فقط به دلیل ایجاد مشکلاتی در موتور، یخچال و فن و …  می دانند. دلایلی همچون آسیب دیدن درب یخچال و فریزر نیز از مواردی است که باید به آن توجه شود.

خراب شدن لاستیک دور یخچال و روش تعمیر

یخچال ها توسط شرکت هایی متفاوت با برندهایی متعدد ساخته و به فروش می رسند. از گذشته های دور یخچال یکی از وسایل ضروری هر خانه ای بوده است. به طوری که یک عضو جدایی ناپذیر از خانه محسوب می شود. یخچال نیز مانند هر وسیله دیگری به مرور زمان دچار خرابی می شود.

یکی از مشکلاتی که در یخچال‌ های کارکرده رخ می دهد، خرابی لاستیک دور آن می باشد. این موضوع دلیل بسته نشدن درب یخچال بوده و یخچال نمی تواند به درستی عمل کند. در صورتی که این لاستیک خراب یا فاسد شود این مشکل به وجود می آید. کاربرد اصلی لاستیک دور یخچال جلوگیری‌ از تبادل هوا بین یخچال و محیط است. در ادامه مطلب به برخی از مطالب در خصوص دلایل مهم بروز این مشکل می پردازیم:

جرم گرفتگی لاستیک دور درب یخچال

گاهی اوقات دلیل بسته نشدن درب یخچال به کثیفی لاستیک دور درب برمی گردد. وجود جرم و کثیفی سبب می شود، درب چسبندگی لازم را به دیواره نداشته باشد. در نتیجه درب یخچال به درستی بسته نمی شود و امکان فاسد شدن مواد غذایی وجود دارد. دور تا دور یخچال لاستیکی وجود دارد، که باعث بسته شدن درب یخچال می شود. به گونه ای ک هیچ هوایی از آن خارج یا به آن نفوذ نمی کند.

اقدامات لازم: به منظور رفع کثیفی های لاستیک یخچال، ابتدا یک دستمال نرم یا مسواک تمیز بردارید. سپس یک محلول حاوی آب و صابون تهیه نموده و دور تا دور درب یخچال را به آرامی پاک نمایید. در آخر درزگیر را به طور کامل خشک نموده تا دوباره خاصیت چسبندگی به آن باز گردد.

حتما بخوانید:   اواپراتور یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

برآمدگی یا سفتی لاستیک درب یخچال

در برخی موارد وجود برآمدگی در لاستیک یا درزگیر یخچال سبب می شود تا درب آن به درستی بسته نشود. با مشاهده این مشکل ابتدا به طور کامل لاستیک دور یخچال را بررسی نمایید. با پیدا کردن قسمت‌ های برجسته آن ها را با یک مسواک یا پارچه نرم تمیز نمایید.

بهتر است محلول مورد استفاده حاوی آب و صابون باشد. در صورتی که با انجام این مرحله مشکل بسته نشدن درب یخچال حل نشود، باید از باد گرم سشوار کمک بگیرید. در این صورت بخش های سخت لاستیک یخچال نرم خواهند شد. با انجام این کار لاستیک به طور کامل به دیواره یخچال می‌ چسبد.

همچنین در برخی موارد ایراد از شل شدن پیچ ‌ها می‌ باشد که سبب ایجاد برآمدگی در طول لاستیک شده است. رفع این مشکل به آسانی و تنها با سفت نمودن دوباره پیچ‌ ها ممکن خواهد بود.

علت بسته نشدن درب یخچال

فاسد شدن لاستیک درب یخچال

گاهی اوقات دلیل بسته نشدن درب یخچال فاسد شدن لاستیک آن می باشد. در صورتی که لاستیک یا درزگیر یخچال در قسمت‌ های مختلفی دچار برآمدگی شده باشد، باید نسبت به تعویض لاستیک اقدام نمایید. البته بهتر است قبل از تعویض آن از موارد زیر اطمینان حاصل کنید.

آزمون‌ های قابل انجامی برای اطمینان از فرسودگی لاستیک درب یخچال وجود دارد. اولین کار گذاشتن یک کاغذ بین درب یخچال و قاب آن می‌ باشد. اگر کشیدن کاغذ از بین درب به راحتی انجام شد پس لاستیک فرسوده بوده و نیاز به تعویض دارد. در غیر این صورت نیاز به تعویض لاستیک یخچال نخواهد بود.

تراز نبودن درب یخچال

تراز نبودن درب را می توان دلیل بسته نشدن درب یخچال به حساب آورد. تراز نبودن درب ها یکی از مشکلات رایجی است که در یخچال های کارکرده بروز می کند. با وقوع این امر وزن یخچال روی درب می افتد و این موضوع فشار زیادی به آن وارد می کند.

راه حل: نصب اپلیکیشن تراز روی تلفن همراه و قرار دادن آن روی یخچال سبب می شود تا از تراز بودن آن اطمینان یابید. اگر حباب اپلیکیشن در وسط قرار گیرد، به معنی تراز بودن یخچال می باشد.

برای یخچال هایی با پایه قابل تنظیم، این کار به صورت دستی انجام می شود. تنها باید پایه ها را به درستی تعیین نموده تا یخچال تراز شود‌. همچنین پایه برخی یخچال ها قابل تنظیم نیست و باید به کمک یک مقوا یا چوب یخچال را تراز نمایید.

حتما بخوانید:   آموزش کامل شارژ یخچال فریزر

خرابی لولای درب یخچال و نحوه تعمیر آن

دلیل بسته نشدن درب یخچال در برخی موارد به خرابی لولای آن مربوط است. خرابی لولا منجر به افتادگی درب یخچال خواهد شد و یکی از مشکلات رایج یخچال به حساب می آید. سنگین شدن یخچال و همچنین استفاده طولانی مدت از یخچال دلایل ایجاد این مشکل می باشد. جدی نگرفتن این موضوع باعث شکسته شدن یا شل شدگی درب می گردد. گاهی ایرادات کوچکی در لولای یخچال رخ می دهد که با روغن کاری قابل حل می باشد.

در صورتی که لولای درب یخچال شکسته شود، باید از یک تعمیرکار مجرب برای تعمیر و تعویض آن کمک بگیرید. در نظر داشته باشید که پر نمودن زیادی درب یخچال آسیب زیادی به لولای آن وارد می کند. پس از سنگین نمودن بیش از حد آن به شدت بپرهیزید.

افتادگی درب یخچال

افتادگی درب یخچال زمانی اتفاق می افتد که درب یخچال به درستی باز و بسته نشود. دلایلی برای افتادگی درب یخچال وجود دارد که یکی از این دلایل سنگین شدن طبقه های درب است. البته پر کردن طبقه ها، باعث می شود واشر های درب دچار شکستی شوند. در این زمان باید افراد متخصص برای حل این مسئله  کمک گرفت.

فرورفتگی و گودی درب

گاها به دلیل جابجایی های زیاد و ضربه، دیواره یخچال‌ دچار فرورفتگی و گودی می شود. برطرف سازی این ایراد بسیار مشکل بوده و نیاز به تخصص دارد. نداشتن دانش کافی برای تعمیر فرورفتگی یخچال ممکن است آسیب های شدیدتری به آن وارد نماید. در صورتی که توانایی رفع این ایراد یخچال‌ را دارید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا درب یخچال را جدا نموده و محتویات داخلی درب آن را خارج کنید.
 • بعد از آن با کمک یک آچار و دم باریک فرورفتگی و گودی درب یخچال را برطرف نموده و صاف نمایید.
 • با برطرف شدن برآمدگی ها، ترکیبی از پلی وینیل کلراید و پلی پروپیلن را در لولای درب یخچال ریخته و تا خشک شدن آن صبر کنید.
 • پس از خشک شدن این ترکیب، لولای درب یخچال باید کاملا سفت گردد.
 • بعد از اینکه مخلوط کاملا خشک شد، درب یخچال را به صورت صحیح نصب کنید.

رفع پوسیدگی درب یخچال

معمولا یخچال هایی که بالای ده سال کار کرده اند، دچار پوسیدگی و فرورفتگی می شوند. در برخی موارد به سبب قرار گرفتن یخچال‌ در معرض رطوبت این مشکل رخ می دهد. قرارگیری یخچال‌ در مکانی مرطوب می تواند در طول زمان باعث زنگ زدگی آن گردد. برای رفع این مشکل دو راه رو به رویتان قرار دارد:

 • تعویض درب یخچال
 • خرید یخچال جدید
حتما بخوانید:   دلایل صدای یخچال فریزر سینجر چه می باشد

همچنین در صورتی که قصد تعمیر پوسیدگی های درب یخچال را دارید شیوه های زیر را امتحان کنید.

 • ابتدا یخچال را از برق کشیده و با سمباده بخش های پوسیده را سایش دهید.
 • درب یخچال را با دستمال مرطوب تمیز نمایید.
 • بخش های سنباده شده را بتونه بزنید.
 • بعد از خشک شدن بتونه درب یخچال را رنگ کنید.

قرار دادن بیش از حد مواد غذایی در یخچال

وجود مواد غذایی بیش از اندازه درون یخچال را می توان یک دلیل بسته نشدن درب یخچال دانست. همانطور که می دانید وسایل زیاد از بسته شدن درب آن جلوگیری نموده و در طولانی مدت آسیب زیادی به لاستیک آن وارد می کند. در صورتی که چیدمان مواد غذایی نادرست باشد، مشکل بسته نشدن درب یخچال بروز می کند.

در این صورت وسیله ای که مانع از بسته شدن درب شده است را جابجا نمایید. یکی از روش های مهم برای جلوگیری از خرابی لولا و پیچ های یخچال، قرار دادن بطری و شیشه های نوشیدنی درون یخچال است.

عوارض ناشی از بسته نشدن درب یخچال

 • فساد مواد غذایی: به دلیل نبود سرمای کافی، مواد غذایی درون یخچال فاسد شده و قابلیت خود را از دست خواهند داد.
 • آسیب رسیدن به کمپرسور یخچال: به دلیل نبود سرمای کافی، کمپرسور نیاز به انرژی بیشتری برای ایجاد سرما خواهد داشت. به همین سبب فشار زیادی به آن وارد می شود.
 •  افزایش برفک زدن: برفک زدن یخچال نیاز به تمیز کاری خواهد داشت و علاوه بر آن آسیب زیادی به یخچال وارد می شود. در نتیجه کیفیت مواد غذایی حفظ نشده و امکان فاسد شدن آن ها وجود دارد.

چرا درب یخچال فریزر درست بسته نمیشود

کلام پایانی

دلیل بسته نشدن درب یخچال می تواند به موارد متفاوتی برگردد که بررسی همه آن ها کار مشکلی خواهد بود. امروزه با وجود مراکزی سیار همچون ایبک امداد دیگر ایرادات وارده به یخچال به راحتی قابل حل است. چرا که تنها با یک تماس و شرح مشکل یخچال‌ می توانید از خدمات این مرکز فوق تخصصی بهره مند شوید‌.

31

دلیل بسته نشدن درب یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل بسته نشدن درب یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x