تعمیرات یخچال

راهنمای تعمیر یخساز یخچال

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یخساز با کیفیت یکی از مهم ترین مزیت ها برای یخچال به شمار می آید. اما یخساز نیز مانند دیگر وسایل امکان دارد دچار مشکلاتی گردد. در این مواقع آشنایی با تعمیر یخساز یخچال کمک شایانی به شما می کند تا بتوانید مشکل دستگاه را برطرف نمایید.

در یخساز ها آب به وسیله یک لوله ۶.۵ میلی متری وارد آن می شود. یخساز ها از یک سو به اتصالات پشت یخچال و از طرف دیگر به لوله آب سرد وصل است. در یخساز یخ ها به مدل های قطعه ای، مکعبی و خرد شده ایجاد می شود. در مواقع ایجاد مشکل برای یخساز باید به دنبال دلیل این مشکل باشید. بیشتر اوقات با ساده ترین تعمیرات مشکل یخ ساز برطرف می شود.

رایج ترین مشکلات یخساز چیست

علت های زیادی برای عدم کارکرد درست یخساز یخچال وجود دارد که برخی از این علل به شرح زیر است:

 • شیر ورودی آب خراب است
 • یخساز نشتی دارد یا یخ می زند.
 • بازوی کنترل مشکل دارد و یا فشار آب کم است.

بیشتر تعمیرات یخساز ها نیازی به ابزار مخصوص ندارند و تنها برخی از مشکلات جدی هستند و برای تعمیر آن باید از افراد حرفه ای کمک بگیرید. البته بدانید که برای رفع هرگونه مشکلات یخچال باید ابتدا یخچال را از برق جدا کنید. همچنین پیش از انجام هر کاری از بسته بودن شیر ورودی آب اطمینان حاصل کنید.

در ادامه با برخی از ایرادات یخساز یخچال آشنا می شوید:

ایراد در بازوی کنترل یخساز

یخساز های یخچال ها دارای بازو های کنترلی می باشند که در زمان پر شدن مخزن یخ، باعث جلوگیری از تولید یخ زیادتر می گردد. اگر در یک سمت مخزن دستگاه مقدار بیشتری یخ وجود داشته باشد باعث کج شدن بازوی کنترل می گردد و باعث متوقف شدن تولید یخ می شود. برای برطرف کردن این ایراد در تعمیرات یخساز یخچال می توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

 • ابتدا تکه های یخی که درون مخزن وجود دارد را به دو طرف پخش نمایید تا یخ در همه طرف به یک اندازه وجود داشته باشد.
 • اگر همچنان یخ ساز نمی تواند یخ تولید کند باید اقدام به تخلیه مخزن نمایید. و بررسی کنید که بازوی کنترل به پایین ترین سمت خود حرکت می نماید.
حتما بخوانید:   نحوه تعویض موتور یخچال فریجیدر | تعمیر یخچال فریحیدر

فشار پایین آب

اگر در یخساز با مشکل فشار پایین آب مواجه هستید امکان دارد به این دلایل باشد: گرفتگی و یا کثیفی فیلتر، خراب بودن شیر ورودی، لوله آب یخچال مشکل دارد. باید فشار آب یخچال تقریبا ۲.۷۵ بار باشد در ادامه روش های رفع این مشکل را توضیح داده ایم:

 1. با یک لیوان بزرگ حجم آبی که از قسمت آبریز یخچال در ۲۰ ثانیه خارج می شود را اندازه بگیرید.
 2. اگر وزن آب خارج شده از ۳۷۰ گرم کمتر باشد یخساز مشکل دارد.
 3. برای رفع این مشکل باید راه فیلتر را باز نمایید. بعد از باز کردن این مورد دوباره آب خروجی را اندازه گیری کنید.
 4. اگر همچنان مشکل رفع نشد باید فشار آب منزل را بررسی کنید. همچنین باید شیر قطع کن آب را نیز چک نمایید که تا انتها باز باشد.
 5. صفحه فیلتر را چک کنید. اگر گرفتگی داشت آن را تمیز کنید. در صورت خرابی شیر برقی نیز باید آن را تعویض کنید. برای تعویض شیر برقی ابتدا باید آب ورودی به یخچال را قطع کنید.
 6. اگر بعد از خارج کردن فیلتر نیز مشکل حل نشد باید اقدام به تعویض فیلتر آب کنید. بعد از نصب فیلتر جدید چند ثانیه از آبریز استفاده کنید تا هوای آن تخلیه شود.

تعمیر یخساز یخچال

لوله آب ورودی یخ زده است

لوله ای که باعث اتصال آب به یخساز می شود بعضی مواقع دچار یخ زدگی می شود. امکان دارد به علت تنظیم نمودن دمای فریزر روی دما های پایین این مشکل به وجود آید. به همین دلیل انجماد این لوله باعث جلوگیری از کارکرد یخچال می شود. در این زمان می توانید با خاموش کردن یخچال برای مدتی منتظر بمانید تا یخ یخچال آب گردد.

اما اگر با انجام این کار مشکل دستگاه برطرف نشد می توانید چند پیچ در پشت یخچال را باز کرده و لوله را بیرون آورید. همینطور با سشوار و قطره چکان تعمیر این دستگاه را امتحان نمایید.

 1. ابتدا با سشوار لوله ورودی آب را گرم کنید.
 2. اگر این کار مشکل را رفع نکرد باید یخچال را از برق کشیده و ورود آب را قطع کنید.
 3. پیچ های یخساز را باز کرده و از فریزر جدا کنید.
 4. روی لوله با کمک یک قطره چکان آب داغ به آرامی روی لوله بریزید.
 5. در انتها یخساز را نصب کرده و برق و آب فریزر را متصل کنید. اینبار دمای فریزر را طوری تنظیم نمایید که مشکل به وجود نیاید.
حتما بخوانید:   مرکز تعمیرات یخچال باکنشت Bauknecht| تعمیر در محل

آب یخساز نشتی دارد

تراز نبودن یخچال باعث نشتی آب یخساز درون فریزر می گردد. امکان دارد شیب یخساز انقدر زیاد باشد که آب به بیرون چکه کند. همچنین احتمال دارد مخزن و لوله پر کننده با یکدیگر تراز نباشند. این مشکل باعث ریختن آب به درون قالب می شود. همچنین امکان دارد مخزن یخساز ترک خوردگی داشته باشد. در ادامه با روش رفع این مشکل آشنا می شویم:

 1. ابتدا از یک تراز سنج برای اطمینان از صاف بودن یخچال استفاده کنید. در صورت عدم تراز با استفاده از پایه های جلویی دستگاه را تنظیم نمایید. به راحتی با پیچاندن پیچ ها می تواند یخچال را تراز نمود. قسمت جلویی یخچال باید ۱۶ میل از قسمت پشتی بالاتر باشد.
 2. حالا باید تراز بودن یخساز را بررسی کنید. با استفاده از پیچ های بالایی یخساز می توانید موقعیت یخساز را جا به جا نموده و تنظیم نمایید.
 3. در مدل های جدید یخچال یخساز به سادگی با دو زبانه جدا می شود. اگر این امکان وجود نداشت برای تعویض مخزن یخساز باید از افراد حرفه ای و کار بلد کمک بگیرید.

مشکل در تامین آب یخساز

می تواند دلایل مختلفی برای تامین آب یخساز وجود داشته باشد. برای مثال کم بودن فشار آب، انسداد خط تامین آب، پیچ خوردگی خط تامین آب که باعث تغییراتی در مزه یخ می شوند. برای برطرف کردن این مشکل مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا یخچال را جلو کشیده و شیر پر کننده را بررسی کنید. اگر این قطعه نشتی داشت باید اقدام به تعویض آن نمایید.
 2. خط لوله کشی آب به یخچال را بررسی کنید. این خط از زیر کابینت ها و یا زمین رد می شود. اگر نقاط پیچ خورده و یا مرطوب وجود داشت باید اقدام به تعمیر و تعویض این مسیر نمایید.
 3. اگر احساس می کنید لوله آب دچار انسداد شده ابتدا منبع آب را قطع نمایید. برای این کار باید شیر پر کننده را از خط آب جدا کنید. حال باید سر لوله را درون یک سطل قرار داده و شیر آب را باز کنید. اگر آب خروجی کم بود دلیل بر مسدودی این مسیر است. برای رفع این مشکل باید خط لوله را تعویض کنید.

تعمیر یخساز یخچال

روش های عیب یابی یخساز

بعضی مواقع امکان دارد با بررسی موارد بالا مشکل دستگاه رفع نشود. در این مواقع برای تعمیر یخساز یخچال می توانید موارد زیر را بررسی نمایید:

حتما بخوانید:   راهنمای رفع ارور‌های یخچال فریزر ال جی LG | بررسی و رفع آنها

از روشن بودن یخساز مطمئن شوید

یخساز هایی که دارای بازو های فیزیکی می باشند برای آغاز فرایند یخ سازی باید بازو پایین باشد. برخی یخچال ها برای یخسازی کلید روشن و خاموش دارند که پیدا کردن آن کمی سخت است. یخچال های مدرن روی پنل دکمه مخصوص برای روشن و خاموش کردن یخساز دارند. برای پیدا کردن کلید یخساز می توانید از دفترچه دستگاه استفاده نمایید.

تعویض فیلتر آب

یخچال هایی که آب سرد کن و یخساز دارند دارای فیلتر هایی می باشند که باید سالی دوبار تعویض گردند. در مناطقی که آب سخت دارند امکان دارد گرفتگی فیلتر اتفاق بیفتد، این مشکل باعث خراب شدن و قطع شدن یخساز یخچال می شود. در این مواقع با تعویض فیلتر آب یخچال می توانید مشکل یخساز را برطرف نمایید.

تنظیم ترموستات فریزر روی صفر درجه

برای ترموستات این دما مناسب است اما اگر قسمت فریزر دستگاه گرم باشد باعث خاموش شدن خودکار یخساز می گردد.

چک کردن شیر آب مربوط به یخساز که متصل به لوله کشی خانه است

اگر شیر آب متصل شده به لوله آب ورودی به یخچال به صورت زینی است باید اقدام به تعویض آن نمایید. زیرا این سبک از شیر های آب به سرعت از کار افتاده و باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شوند. در مقررات لوله کشی استفاده از شیر های زینی ممنوع می باشد. برای جایگزین کردن این شیر ها چند راه وجود دارد که به طور مثال می توان از نصب انواع شیر های دوتایی که تامین کننده آب یخساز و آب سینک هستند استفاده نمایید. همچنین شیر های مختلف مسدود کننده های مخصوص خودشان را دارند.

نتیجه گیری

به طور معمول تعمیرات یخساز های انواع یخچال ها کار آسانی است. این کار را می توانید به راحتی و با کمی مطالعه در این زمینه انجام دهید. فقط کافیست کمی صبر و حوصله به خرج دهید و ایراد دستگاه را پیدا کرده و برطرف نمایید. پیش از انجام هر کاری ابتدا باید اقدام به قطع برق دستگاه کنید. در زمان بررسی و تعمیرات یخساز یخچال کودکان را از محیط دور نگه دارید. پیش از هر کاری ابتدا باید شیر ورودی آب را قطع کرده و بعد شروع به عیب یابی دستگاه نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تعمیرات یخساز یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با انواع روش های تعمیر یخساز یخچال آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x