تعمیرات ظرفشویی

آموزش صحیح و اصولی تعویض تایمر ماشین ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

تایمر در ماشین ظرفشویی نقش مهمی دارد و وظایف تمام قسمت‌های مختلف را به آنها ابلاغ می‌کند. اگر تایمر ماشین ظرفشویی خراب شود باعث خواهد شد کلیه برنامه‌ها و چرخه کلی ظرفشویی دچار اختلال شده و کارایی سابق را نداشته باشند. در اصل می‌توان گفت تایمر وظیفه دارد تمام چرخه‌های انجام گرفته در ظرفشویی را کنترل کند.

اگر تایمر ماشین ظرفشویی دچار خرابی شد، حتماً باید به سرعت آن را تعویض کنید زیرا می‌تواند عملکرد دستگاه شما را تحت تأثیر قرار بدهد. برای تعویض این قطعه شما به اطلاعات فنی نیاز دارید و همچنین باید ابزار مورد نیاز را هم داشته باشید تا بتوانید ظرفشویی خود را مانند روز اول درست کنید. اگر از علت کار نکردن و خرابی تایمر ظرفشویی اطلاعات کافی ندارید و می‌خواهید با روش نصب آن آشنا شوید، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله از آی بک امداد با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی را دراختیارتان قرار دهیم.

خرابی تایمر و برد الکترونیکی

به طور کلی باید بگوییم که عملکرد تایمر و همچنین برد الکترونیکی به صورتی است که به پمپ تخلیه، موتور و شیر برقی فرمان عملکرد درست را می‌دهد. اگر این قسمت از ظرفشویی دچار خرابی شود، اجزای دیگر ماشین ظرفشویی و هیچ کدام از قطعات دیگر درست کار نمی‌کنند. در ادامه مقاله خرابی تایمر و برد الکترونیکی را بررسی می‌کنیم:

 • اتصالات سیم‌های تایمر در ماشین ظرفشویی را حتماً درست بررسی و چک کنید.
 • تمام سیم‌ها را تست کرده و از وجود جریان برق در آنها اطمینان پیدا کنید.
 • برای اینکه اتصالات تایمر را به برد الکترونیکی برقرار کنید، باید حتماً ابزار مناسب و کافی داشته و تجربه لازم را دارا باشید.
 • توصیه می‌کنیم اگر در تعمیر و یا عیب یابی ماشین ظرفشویی مهارت لازم را ندارید، از یک تکنسین ماهر برای این منظور کمک بگیرید.

آموزش تعویض تایمر ماشین ظرفشویی

تایمر در ماشین ظرفشویی جزو قطعات مهم داخلی محسوب شده و اگر خراب شود باعث اختلال در کارکرد کل دستگاه خواهد شد و بدون اینکه شما این قطعه را درست کنید، نمی‌توانید ظرف‌ها را در دستگاه بشویید. بعضی‌ها معتقدند که تایمر مدیر و مغز ماشین ظرفشویی است زیرا فعالیت همه قطعات مانند آبپاش، هیتر، هیت پمپ ظرفشویی و… به عملکرد صحیح تایمر بستگی دارد. اگر تایمر ظرفشویی شما خراب شده است، توصیه می‌کنیم در صورت نداشتن تجربه و مهارت در این زمینه، تعویض تایمر را به یک شخص با تجربه و ماهر بسپارید، ولی اگر تصور می‌کنید که کمی اطلاعات فنی داشته و خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید، می‌توانید با انجام مراحل زیر، تایمر ماشین ظرفشویی را تعویض کنید:

 • در اولین مرحله باید ماشین ظرفشویی را خاموش کرده و دو شاخه را از پریز برق جدا کنید.
 • از پنل جلویی ظرفشویی کلید تایمر را خارج کنید.
 • در مرحله بعدی باید کلید قفل دستی ظرفشویی را جدا کرده و پیچی را که در زیر کلید قرار دارد، باز کنید.
 • درب دستگاه را جدا کنید.
 • تمام پیچ‌هایی را که در روی صفحه قرار دارند، باز کنید. دقت داشته باشید پیچ‌ها را در جای مناسبی قرار دهید تا گم نشوند.
 • گوشه‌های صفحه خارجی درب را به وسیله دست‌های خود کاملاً محکم بگیرید و صفحه را آرام به طرف بالا بکشید تا جدا شود.
 • تایمر را پیدا کرده و از جای خود بیرون بیاورید.
 • از تایمر، رابط کانکتور سیم را جدا کنید.
 • حالا باید تایمر جدید را مانند اتصال سیم‌های قدیمی به آرامی نصب کنید.
 • صفحه خارجی را هم به طرف پایین کشیده و در جای خود بگذارید.
 • به ترتیب پیچ‌های باز شده را دوباره ببندید.
 • صفحات داخلی و خارجی درب ظرفشویی را با دست‌های خود محکم بگیرید و درب را به آرامی باز کنید.
 • پیچ‌های صفحه خارجی را به وسیله پیچ گوشتی محکم کنید.
 • حالا نوبت به بستن پیچ‌های صفحه داخلی می‌رسد، آنها را هم ببندید.
 • کلید قفل دستی باید در جای خود به درستی نصب شود.
 • بعد از اتمام کارتان، برق ظرفشویی را وصل کرده و آن را روشن کنید و ببینید آیا تایمر درست کار می‌کند یا خیر؟
حتما بخوانید:   راهنمای ارور ماشین ظرفشویی کنوود KENWOOD

ماشین ظرفشویی

دلایل خرابی تایمر ماشین ظرفشویی

شاید سؤال کنید که چه چیزهایی باعث خواهد شد تایمر ماشین ظرفشویی خراب شود؟ به طور کلی باید بگوییم سه دلیل می‌تواند باعث خرابی این قطعه شود که عبارتند از:

 1. خراب شدن میکروسوئیچ شناور در ماشین ظرفشویی
 2. خراب شدن برد ماشین ظرفشویی
 3. خراب شدن میکروسوئیچ درب ظرفشویی

۱- خراب شدن میکروسوئیچ شناور در ماشین ظرفشویی

باید بدانید که میکروسوئیچ شناور جزو لوازم جانبی ظرفشویی محسوب نمی‌شود، بلکه نقش مهمی در کنترل آب ورودی به مخزن دستگاه دارد. بعد از اینکه شما برنامه شستشو را انتخاب کرده و دکمه را برای شروع کار فشار می‌دهید، آبی که مورد نیاز است به وسیله شیر برقی به مخزن وارد می شود.

میکروسوئیچ شناور که به طور خلاصه، شناور هم به آن می‌گویند، وقتی سطح آب بالا می‌رود، در مخزن بالا رفته و بعد از اینکه آب به اندازه مورد نیاز می‌رسد دستور می‌دهد تا آب از مسیر شیربرقی قطع شود.

شناور نوعی سوپاپ اطمینان است که باعث می‌شود از سرازیر شدن آب در دستگاه جلوگیری شده و ظرفشویی شما به تعمیر نیاز پیدا نکند. اگر این قطعه در ماشین ظرفشویی خراب شود، باعث خواهد شد آب کمتر یا بیشتر از اندازه لازم برای شستشو وارد مخزن شود و ممکن است تایمر کار خود را شروع نکند، در این صورت است که باعث وارد شدن فشار به تایمر بالایی شده و شما نیاز پیدا می‌کنید که حتماً تایمر ظرفشویی خود را عوض کنید.

چرا شناور میکروسوئیچ ظرفشویی خراب می‌شود؟

دلایل زیادی می‌تواند باعث شود شناور میکروسوئیچ درست و صحیح کار نکند. مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

حتما بخوانید:   راهنمای عیب‌یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی وست پوینت

۱- مسدود شدن مسیر میکروسوئیچ

وقتی می‌خواهید از سلامت میکروسوئیچ اطمینان پیدا کنید، ابتدا باید مسیر شناور را در کف ظرفشویی بررسی کنید. اگر نمی‌توانید سطح آب را در داخل مخزن اندازه بگیرید، امکان دارد مسیر میکروسوئیچ مسدود شده باشد.

۲- کثیف شدن شناور

اگر شناور کثیف شده باشد، می‌تواند باعث اختلال در عملکرد دستگاه شود. آنگاه شما مجبورید که میکروسوئیچ را عوض کنید. پس قبل از اینکه برای عوض کردن تایمر ظرفشویی اقدام کنید، بهتر است که این قطعه را تعمیر کرده و اگر نیاز بود آن را تعویض کنید.

۳- اتصالات میکروسوئیچ قطع شده باشد.

اگر متوجه شدید که شناور کثیف نشده است و مسدود هم نیست، بهتر است سیم‌هایی که به این قطعه وصل شده را بررسی کنید و ببینید آیا تمام آنها به میکروسوئیچ متصل هستند یا خیر؟ اگر متوجه شدید که سیم‌ها وصل نیستند، باید دوباره آنها را وصل کنید. معمولاً ممکن است به دلیل فرسودگی سیم‌ها و یا حتی قرار گرفتن غیر اصولی و اشتباه آنها، اتصالات قطع شده و کارکرد دستگاه شما با مشکل مواجه شود.

۴- فرسودگی شناور

همانطور که می‌دانید تمام قطعات ظرفشویی ممکن است عمر محدودی داشته باشند. شناور هم از این قاعده مستثنا نبوده و احتمال دارد بعد از گذشت زمان، کارایی خودش را از دست بدهد. به همین دلیل اگر مدت زیادی است که از ظرفشویی استفاده می‌کنید و تاکنون شناور آن را تعویض نکرده‌اید، احتمالاً لازم است که شناور ظرفشویی خود را عوض کنید.

۲- خراب شدن برد ماشین ظرفشویی

همانطور که می‌دانید برد جزو قطعات مهم داخلی ظرفشویی است که همراه با تایمر، عملکرد دستگاه را در هنگام روشن بودن، مدیریت می‌کند. در اصل می‌توان گفت عملکرد صحیح و کامل تایمر و برد، به هردو آنها بستگی دارد و اگر هر کدام از آنها خراب شود، می‌تواند عملکرد دیگری را هم مختل کند. پس بهتر است قبل از اینکه تایمر را تعویض کنید از سلامت برد اطمینان پیدا کنید. لازم است همه اتصالات تایمر و برد را چک کرده و اگر شل شدگی و یا قطعی مشاهده کردید، آن را در جای خود قرار دهید.

حتما بخوانید:   راهنمای برنامه شستشو ماشین ظرفشویی میله Miele | دفترچه راهنمای فارسی ماشین ظرفشویی میله

ماشین ظرفشویی

۳- خراب شدن میکروسوئیچ ظرفشویی

قبل از اینکه برای عوض کردن تایمر ظرفشویی اقدام کنید یکی دیگر از چیزهایی که باید بررسی شده و از سلامت آن اطمینان پیدا کنید، میکروسوئیچ درب ظرفشویی است. اگر این قطعه خراب شود مستقیماً در روی کارکرد تایمر تأثیرگذار است. به همین علت باید آن را تعمیر کرده و در صورت نیاز تعویض کنید تا دوباره تایمر ظرفشویی شما خراب نشود.

میکروسوئیچ درب وظیفه دارد که از شروع کار ظرفشویی قبل از بسته شدن درب، جلوگیری کند و همچنین اگر هنگام شستشوی ظروف به هر علتی درب دستگاه باز شد، میکروسوئیچ دستور می‌دهد برنامه شستشو قطع شده و دستگاه خاموش شود. به این صورت از پاشیده شدن مشتقات داخل ظرفشویی و آب، به بیرون دستگاه جلوگیری خواهد شد.

برای اینکه بررسی کنید و ببینید آیا میکروسوئیچ سالم است یا خیر، باید ابتدا پیچ‌های درب را باز کرده و اتصالات میکروسوئیچ و برد را چک کنید زیرا ممکن است گاهی میکروسوئیچ درب مشکلی نداشته و سالم باشند ولی اتصالات برقی برد و میکروسوئیچ قطع شده باشد، پس باید تمام اتصالات کاملاً بررسی شود. اگر متوجه شدید اتصالات مشکلی ندارند، ممکن است که میکروسوئیچ درب سوخته باشد. در این صورت لازم است که در زمان عوض کردن تایمر ظرفشویی، میکروسوئیچ را هم تعویض کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آموزش صحیح و اصولی تعویض تایمر ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا شناور میکروسوئیچ ظرفشویی خراب می‌شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x