اخبار آب و هوا

علت تعطیلی امروز و فردا چیست؟ | تعطیلی یازدهم و دوزادهم مرداد ماه

روزهای یازدهم و دوازدهم مرداد ماه به علت گرما تعطیل شد؟ | چرا امروز و فردا در کل کشور تعطیل است؟

در روزهای جاری، با شدتی که گرمای بی‌سابقه هوا به خود گرفته است، حفظ سلامت شهروندان امری اساسی و حیاتی به شمار میرود. وزارت بهداشت هم برای جلوگیری از مشکلات و بیماری برای شهروندان از دولت خواست تا این دو روز را تعطیل کنند و به خوشبختانه شاهد بودیم که، هیئت دولت با پیشنهاد وزارت بهداشت، تصمیم به تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در سراسر کشور گرفته است. این تصمیم در نظر گرفته شده تا مردم در برابر اثرات آب و هوایی نامساعد محافظت شده و خطرات احتمالی به حداقل رسد.

روزهای چهارشنبه و پنجشنبه یازدهم و دوازدهم مرداد ماه 1402 به علت گرمای بی سابقه و با دستور هیئت دولت بصورت سراسری کل کشور اعم از ادارات دولتی، بانک ها، دانشگاه ها، مدارس و کلیه موسسه های آموزشی و… تعطیل میباشد.

 تعطیلی سراسری به منظور حفظ سلامت شهروندان

تعطیلی سراسری روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته در سراسر کشور، از جمله تدابیری است که هیئت دولت با تأکید و توصیه وزارت بهداشت اتخاذ کرده است. این تصمیم به منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با گرمای بی‌سابقه هوا و حفظ سلامت شهروندان اتخاذ شده است، این گرما بی سابقه بوده و میتواند خطرات زیادی را برای هر کدام از شهروندان ایجاد کند، حال ممکن است برخی بیماری های زمینه ای نیز داشته باشند و بنا به شرایط و اجبار به محل کار خود بروند و دچار مشکلات و بیماری های مختلف شوند.

حتما بخوانید:   سونامی چیست و چرا اتفاق می افتد | بزرگترین سونامی جهان

photo 2020 03 05 10 44 31

تأثیر تعطیلی بر مسابقات و رویدادهای فوتبال

اما این گرمای بی سابقه و تعطیلی ها بر روی ورزش کشور مخصوصا فوتبال که در محیط آزاد انجام میشود هم ت بی تاثیر نخواهد بود و احتمال لغو مسابقات برنامه ریزی شده وجود دارد، از قبل در تقویم سازمان لیگ برنامه ریزی شده است که چهار بازی مرتبط با پنجشنبه ۱۲ مرداد برگزار شود. با توجه به تصمیم تعطیلی سراسری برای حفظ سلامت شهروندان، تکلیف برگزاری این چهار بازی که تهران، اصفهان، سیرجان و اهواز میزبان آن‌ها بودند، هنوز مشخص نیست. برگزاری این مسابقات بستگی به اطلاعات جدید و توصیه های وزارت بهداشت و مقامات مربوطه دارد و ممکن است به تغییرات در برنامه ریزی و تجدیدنظر در تعطیلی مسابقات منجر شود.

علت گرمای بی‌سابقه هوا

گرمای بی‌سابقه هوا که امروزه برخی مناطق جهان با آن مواجه هستند، دلایل گوناگونی دارد. از جمله علل اصلی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1.  تغییرات اقلیمی: تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی از عوامل اصلی گرمای بی‌سابقه هوا است. افزایش دما و تغییر الگوی آب و هوایی در سطح جهانی باعث افزایش دماهای بی‌سابقه در برخی نقاط زمین میشود.
  2.  اثرات کاهش درختان و جنگلها: کاهش منابع سبز و جنگلها به دلیل وقوع حریق ها، بی توجهی به حفظ محیط زیست و تغییر کاربری اراضی، اثرات منفی بر دمای هوا دارد و باعث گرمای بیشتر محیط میشود.
  3.  افزایش تولید گازهای گلخانه ای: فعالیت های انسانی مانند حرکت خودروها، صنایع، احتراق سوخت های فسیلی و … به تولید گازهای گلخانه ای و افزایش اثر گلخانه ای منجر میشود که از اصلی ترین علل افزایش دماها محسوب میشود.
حتما بخوانید:   وضعیت آب و هوای شهرها در سیزده بدر 1402 | پیش بینی هوا در 13 فروردین

kKiz4zNGlDTi

 اثرات گرمای بی‌سابقه هوا بر سلامت شهروندان

افزایش دماها و گرمای بی‌سابقه هوا اثرات مخربی بر سلامت شهروندان دارد. برخی از این اثرات عبارت اند از:

  1.  خطر آسیب رسانی به سیستم تنفسی: دمای بالای هوا باعث افزایش تراکم ذرات معلق در هوا میشود که میتواند به آسیب رساندن به سیستم تنفسی و به خصوص به افراد با مشکلات ریوی منجر شود.
  2.  بروز بیماری های مرتبط با گرما: افزایش دما باعث بروز بیماری های مرتبط با گرما مانند تشدید بیماری های قلبی عروقی، انفعالات حاد ایجاد شده توسط گرما و سوختگی های ناشی از نور آفتاب میشود.
  3.  خطر ابتلا به آب‌وهوای گرم: افزایش دما باعث افزایش ابتلا به آب‌وهوای گرم میشود که این مسئله مخصوصاً برای کودکان، سالمندان و افراد ضعیف تر بدنی مخصوصاً خطرناک میشود.

گرمای بی‌سابقه هوا در روزهای جاری باعث شده تا هیئت دولت با تأکید و توصیه وزارت بهداشت به تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در سراسر کشور روی آورد. این تصمیم به منظور حفظ سلامت شهروندان از اثرات نامساعد گرما و بی‌سابقه هوا و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با آب‌وهوای گرم اتخاذ شده است. همچنین، تأثیر این تعطیلی بر برگزاری مسابقات و رویدادها نیز بستگی به توصیه ها و دستورالعمل های مقامات مربوطه دارد. اتخاذ تدابیر احتیاطی و رعایت توصیه های بهداشتی میتواند به کاهش اثرات آن بر مسابقات کمک کند.

31

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر
0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x