تعمیرات تلویزیون

تفاوت سینما خانگی با ساندبار | معایب و مزایای ساند بار و سینما خانگی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، تلویزیون های قدیمی مدل جعبه دار که بلندگوهای بسیار بزرگ داشتند جای شان را به دستگاه های باریک با کوچک ترین بلندگو ها دادند. اگرچه این تلویزیون ها تصاویر فوق العاده ای ارائه می دهند، اما کیفیت صدای آنها اغلب ضعیف است. به همین دلیل است که سیستم های صوتی مانند سینمای خانگی و ساند بار که هر دو به ارائه صدای بهتر از تلویزیون کمک شایانی می نمایند در بازار های جهانی عرضه و بسیار پرطرفدار شده اند. رقابت تنگاتنگی بین این دو سیستم صوتی وجود دارد و برخی در انتخاب سینمای خانگی یا ساندبار ها مردد می باشند. برای انتخاب درست باید با تفاوت سینما خانگی با ساندبار بیشتر آشنا شوید.

دستگاه ساندبار چیست

دستگاه نوار صوتی یک پخش کننده صوتی است که به شکل ستون تولید می شود و به صورت افقی در کنار تلویزیون تعبیه می شود. این دستگاه صدای خروجی پخش تلویزیون را با بیشترین کیفیت و همچنین حجم ولوم بالاتر تولید می نماید. اگر دستگاه شما کیفیت صدای خوبی را ارائه نمی دهد، برترین انتخاب برای خرید یک دستگاه ساند بار است. البته این دستگاه ها معایب و ایرادات مختلفی دارند که باید پیش از خرید مدل های مخالف را بررسی کرده و بهترین مورد را خریداری کنید.

برخی از مهمترین ویژگی های دستگاه های پخش صدای ساندبار را می توان به صورت زیر بیان کرد:

 • امکان دارد ساندبار به کنترل از راه دور آسیب برساند.

بیشتر ساندبار ها به صورت افقی در جلوی تلویزیون وصل می شوند. این مشکل باعث می گردد که این دستگاه در مقابل سنسور مادون قرمز مربوط به تلویزیون قرار گرفته و به حسگر دسترسی نداشته باشد. به این ترتیب ریموت تلویزیون از کار می افتد. پیش از خرید بهتر است اندازه ساندبار را با تلویزیون و جای آن مشخص نمایید تا از قرار نگرفتن آن در جلوی سنسور مطمئن شوید.

 • مجهز به ریموت کنترل نیستند.

یکی دیگر از ویژگی‌های ساندبار ها این می باشد که این دستگاه مجهز به ریموت از راه دور نیستند. در اصل آنها برای اجرای فرمان های مختلف کاملاً به کاربر وابسته می باشند. تجربه کاربری خوبی ارائه نمی دهد. هنگام استفاده از این دستگاه، باید بلندگوهای تلویزیون را خاموش کنید و فقط صدا را از ساندبار بشنوید.

 • ساندبار ها دارای چه کیفیت صدایی هستند.

بیشتر ساندبار هایی که در بازار وجود دارند برای بالا بردن کیفیت صدا تولید می شوند، ولی اصلا این دستگاه کیفیت خوبی ندارد. در اصل این دستگاه با زیاد کردن میدان صوتی سعی می نمایند تا بیشتر از چیزی که می باشد ابعاد صدا را نشان دهند.

دستگاه سینما خانگی چگونه است

سینمای خانگی یک پخش کننده DVD با شش بلندگو است. به این اسپیکرها رایت فرونت، لفت فرونت، رایت پیر، مفت پیر، سنتر و ساب وافر گفته می شود. هر کدام از این اسپیکرها توان خروجی متفاوتی دارند و این اندازه توان بر اساس توان آمپلی فایر درون دی وی دی مشخص می گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی کیفیت تلویزیون دوو و مزایا و معایب آن

این دستگاه به جز پخش صدای مربوط به تلویزیون با کیفیت بیشتر، می تواند برای دیدن تصاویر و فیلم ها از دستگاه دیگر نیز استفاده شود. مجموعه کاملی از تجهیزات صوتی و تصویری که یک تجربه سینمایی استثنایی را برای شما رقم خواهد زد. به لطف این تجهیزات می توانید یک شبه سینما را در منزل تجربه کنید.

سینما خانگی چه نقاط قوت و ضعفی دارد

با توجه به کیفیت کم سیستم های صوتی خانگی، به مرور زمان سینمای خانگی وارد خانه ها شده است. سینمای خانگی دارای ظاهری بسیار جدید و جذابی بود. بلندگوهای متعدد، امکانات زیاد و حجم صدای بالا و با کیفیت باعث شد تا سینمای خانگی بر بازار تسلط یابد. سینمای خانگی باعث افزایش کیفیت صدای تلویزیون شد و عملکرد بسیار قدرتمندی داشت.

وجود درایو برای خواندن سی دی و پخش انواع فایل های تصویری و صوتی یکی از مهمترین ویژگی های سینمای خانگی به حساب می آید و آن را بسیار محبوب کرده است. اما این دستگاه صوتی هم بی عیب و نقص نیست. سیم های درهم و نصب مشکل کار با این دستگاه را برای افراد سخت می نمود و راه حلی برای مخفی کردن و پوشاندن تمامی این سیم ها برای منظم کردن پشت دستگاه وجود نداشت. سایز بزرگ بلندگوها نیز در منزل هایی با فضای نشیمن کم سازگار نبود و تنها جا گیر بود.

این میزان صدا برای ساختمان های کم متراژ چندان مناسب نبود. اما ایراد بزرگ دوم که مهمترین ایراد این دستگاه نیز می باشد، به محدودیت در پخش صوت Dolby مربوط می شد. سینمای خانگی تنها برنامه هایی را با قابلیت پخش Dolby بودند در حالت Dolby پخش می‌کند. در نتیجه برنامه هایی که فاقد این قابلیت بودند به شکل استریو پخش می کردند و بلندگوهای عقب اغلب بی استفاده بودند و فقط جا گیر بودند.

سینمای خانگی نمی تواند موسیقی را به طور یکنواخت پخش کند. فکر کنید در یک اتاق چند بلندگو وجود دارد، یک قطعه موسیقی در حال پخش است و صدایی با فرکانس پایین از بلندگوی واقع در گوشه ای از اتاق می آید و فرکانس صدای بالا از طریق بلندگوی گوشه دیگر اتاق شنیده می شود. این عدم یکنواختی و عدم هماهنگی در پخش فایل از معایب این دستگاه است که راه حلی نیز برای رفع آن نیست.

البته در مدل های گران قیمت با بلندگوهای مدل سرامیکی و همچنین دستگاه آمپلی فایرهای پر قدرت این ایراد تا حدودی رفع شده است ولی قیمت زیاد این دستگاه صوتی خرید آن را برای اکثر کاربران غیرممکن کرده است.

تفاوت سینما خانگی با ساندبار

ساندبار چه مزیت ها و معایبی دارد

پیشرفت تکنولوژی همچنین سیستم های صوتی را بهبود بخشیده است و ساندبار های صوتی به بازار آمده اند. این دستگاه ها برای حل ایراداتی که سینمای خانگی در رفع آنها ناکام مانده بودند ساخته شدند. ویژگی های سینمای خانگی استفاده نشده، که فقط کاربر را گیج می کند. حذف کرده بود و ابعاد و سایز کوچک تر دستگاه ساندبار و همچنین ظاهر زیبا و خاص آن باعث محبوبیت بسیار زیاد این دستگاه شده است.

در این دستگاه از سیم های دراز و درهم که چهره اتاق پذیرایی را زشت می نمود، خبری نبود و بلندگوهای سایز بزرگ و حجیم هیچ نقشی در سیستم این دستگاه پخش صدا نداشتند. اما ویژگی اصلی که ساندبار را از دستگاه های سینمای خانگی جدا می نمود، نصب آسان ساندبار بود. این دستگاه صوتی به شکل افقی زیر تلویزیون تعبیه می شود یا می شود دستگاه را روی دیوار نصب نمود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین برند تلویزیون در بازار ایران در سال 1402

اما مشکلات دیگری نیز دارند، استانداردهای صدای دالبی در آن گنجانده نشده است و ظرفیت ایجاد این نوع صدا را ندارند و صدای استریو تنها پخش می نمایند.

ساندبار ابزارهای ارتباطی بسیاری مثل HDMI، USB، وای فای و همچنین بلوتوث برای پخش انواع فایل را دارد و امروزه که همه موسیقی ها و فایل های شان را روی گوشی ها یا انواع فلش USB خود دارند، این دستگاه به افراد این اجازه را می دهد که هر زمان که شده به موسیقی خود گوش دهد. اگر از پخش آنلاین استفاده می کنید بهترین دستگاه برای شما ساند بار ها می باشند.

سینما خانگی و ساند بار چه شباهت و تفاوتی دارند

بعضی افراد ساند بار ها را همان سینما خانگی می دانند ولی بین این دو دستگاه تفاوت ها و شباهت هایی وجود دارد که آن ها را از هم متمایز می کند در ادامه برخی از مهمترین ها را شرح داده ایم:

ساندبار چه ویژگی مثبتی دارد

 • قیمت مناسب
 • نصب راحت
 • به سیم کشی نیازی ندارد
 • سایز کوچکی دارد و جای کمی اشغال می کند.
 • برای پخش فایل راه های مختلفی دارد.
 • ظاهر زیبایی دارد.

ساندبار چه ویژگی منفی دارد

 • برای دیسک پلیر ندارد.
 • آمپلی فایر دستگاه قدرت کمی دارد.
 • دستگاه کنترل از راه دور ندارد.
 • در به وجود آوردن صدای دالبی ناتوان است.

سینما خانگی چه ویژگی مثبتی دارد

 • صدای دالبی را پخش می کند.
 • آمپلی فایر سینما خانگی بسیار قدرتمند است.
 • اسپیکر ها امکان جا به جایی دارند.
 • برای پخش دیسک پلیر خوبی دارد.
 • برای منازل بزرگ بسیار مناسب است.

سینما خانگی چه ویژگی منفی دارد

 • مصرف انرژی این دستگاه بالا است.
 • قیمت بیشتری نسبت به ساندبار دارد.
 • راه های ارتباطی کمتری دارد.
 • ابعاد بزرگی دارد و برای فضای کوچک مناسب نیست.
 • سیم کشی های سخت و پیچیده ای دارد.
 • در محیط های بزرگ صدا را ناهمگون پخش می کند.

تفاوت سینما خانگی با ساندبار

سینما خانگی بخریم یا ساندبار

می توانید صدای تلویزیون خود را با یک سیستم صوتی مناسب که کارآمد باشد، افزایش دهید. در آخر ماجرا این شما می باشید که سینما خانگی خریداری کنید یا ساند بار. در زمان انتخاب هر کدام از این دستگاه ها باید به متراژ خانه خود و بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید توجه کنید و بعد از تحقیقات فراوان یکی از بهترین دستگاه ها را برای خانه خود انتخاب کنید.

با توجه به تفاوت هایی که بین این دو دستگاه وجود دارد اما همچنان هر کدام نقاط قوت زیادی را دارند که امکان دارد برای هر فرد نقاط مثبت دستگاه متفاوت باشد. به طور مثال اگر به صدای دالبی اهمیت زیادی می دهید ساند بار برای شما مناسب نیست و باید اقدام به خرید سینما خانگی نمایید. در نتیجه قبل از خرید انتخاب کنید که از دستگاه چه انتظاراتی دارید و با توجه به آن دستگاه مناسب را انتخاب نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

فرق های بین ساندبار و سینما خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با مزیت ها و معایب ساندبار و سینما خانگی آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا