آموزش لوازم خانگی

آیا قرار دادن ماشین ظرفشویی در کنار اجاق گاز اشتباه است؟

✅ فاصله مناسب بین اجاق گاز و ماشین ظرفشویی | محل مناسب برای قرارگیری ماشین ظرفشویی و اجاق گاز ✅

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

زمانی که قصد دارید آشپزخانه خود را طراحی و چیدمان کنید، یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش آید این است، که آیا می توان ماشین ظرفشویی را در کنار اجاق گاز قرار داد؟ قرار دادن ماشین ظرفشویی در کنار اجاق گاز اشتباه است؟ در مورد فاصله مناسب ماشین ظرفشویی با اجاق گاز اطلاعاتی را ارائه می دهیم.

چرا نباید ماشین ظرفشویی در کنار اجاق گاز قرار بگیرد؟

بهترین مکانی که می توانید ماشین ظرفشویی خود را نصب کنید، بستگی به نوع گاز شما دارد. دستگاه ظرفشویی را با فاصله کمتر از ۵ سانتی متر می توان در کنار اجاق گاز قرار داد. اما چنانچه اگر از فر اجاق گاز خود هم استفاده می کنید بهتر است، که این فاصله را ۶۰ سانتی متر بیشتر کنید. چون این فاصله موجب می‌شود، که گرما از فر خارج شود و به دستگاه شما تاثیر نگذارد.

توجه داشته باشید، که ماشین ظرفشویی به هیچ عنوان نباید در زیر اجاق گاز نصب شود. در این صورت اگر شما بخواهید ظروف را از داخل ماشین ظرفشویی بیرون آورید و در عین حال بخواهید شعله اجاق گاز خود را کمتر یا بیشتر کنید و بخواهید غذای خود را به هم بزنید چنانچه دستگاه شما در زیر اجاق گاز نصب شده باشد کثیف خواهد شد. پس ماشین ظرفشویی خود را نباید با اجاق گاز خود در یک محل قرار دهید.

فاصله مناسب بین اجاق گاز و ماشین ظرفشویی

فاصله ماشین ظرفشویی با اجاق گاز چقدر باید باشد؟

ماشین ظرفشویی چون وظیفه شستن ظرف‌ها را برعهده دارد، باید در نزدیکی سینک قرار داشته باشد، تا بتوانید به راحتی و سریعتر ظروف را از سینک به داخل دستگاه خود انتقال دهید. ماشین ظرفشویی و گاز می توانند در کنار یکدیگر قرار داشته باشند، اما باید برای اینکه وظایف خود را به درستی انجام دهند فضای کافی داشته باشند. در صورتی که این دو دستگاه بسیار به هم نزدیک باشند رطوبت و گرما به صورت ناخواسته انتقال خواهد یافت و عملکرد آنها مختل می شود. ولی چنانچه فضای کافی داشته باشند، عملکرد بهتری خواهند داشت. چون رطوبت ماشین ظرفشویی از قسمت جلو ماشین تخلیه می گردد و کناره ها و پشت دستگاه به خوبی آب بندی شده هستند و در کنار اجاق گاز بودن برای آنها مشکلی در این مورد ایجاد نخواهد کرد برای اینکه بتوانید اجاق گاز و ماشین ظرفشویی را در کنار یکدیگر قرار دهید می توانید در میان آنها از یک جدا کننده استفاده کنید مانند یک تخته ام دی اف که با کابینت شما هماهنگ باشد. در اینصورت پیشخوان شما استحکام بیشتری خواهد داشت و تخته ام دی اف بین ماشین ظرفشویی و گاز شما به عنوان حائل عمل خواهد کرد.

فاصله مناسب بین اجاق گاز و ماشین ظرفشویی

آیا می‌توان فر دیواری را بالای ماشین ظرفشویی قرار داد؟

اجاق گاز های دیواری مثل اجاق گاز هایی می‌باشند، که باید فاصله آنها با ماشین ظرفشویی ۶۰ سانتی متر باشد. مهمترین دلیل برای اینکه اجاق گاز دیواری نباید بالای ماشین ظرفشویی قرار بگیرد، مربوط به منتقل شدن رطوبت و حرارت است. در مجاورت فر دیواری که در زیر پیشخوان است نباید ماشین ظرفشویی را نصب نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه ماشین لباسشویی بوش با سامسونگ در مدل های برتر

مناسب ترین محل قرار گیری اجاق گاز

مهمترین مسئله در تعیین کردن محل اجاق گاز این است، که شما باید اجاق گاز خود را با توجه به فضا و نیازی که دارید، انتخاب و خریداری نمایید. سپس برای اینکه اجاق گاز خود را در مکان مناسبی و به صورت اصولی نصب کنید، باید به نکات مهم زیر توجه داشته باشید:

 • اجاق گاز خود را در کنار یخچال قرار ندهید. چون حرارتی که از اجاق گاز به وجود می آید موجب می شود، که سیستم یخچال شما آسیب دیده و عملکرد آن مختل شود.
 • بهتر است که اجاق گاز خود را در نزدیکی پنجره قرار ندهید. چون امکان دارد که وزش باد شعله های اجاق گاز شما را خاموش کند و در نتیجه خطرات گاز گرفتگی و انفجار در منزل شما بیشتر باشد. همچنین ممکن است، که پرده پنجره شما با شعله های اجاق گاز برخورد کرده و آتش سوزی اتفاق بیفتد.
 •  اگر اجاق گاز شما از نوع مدل رومیزی است، باید چهل سانتی متر فضای خالی در دو طرف اجاق گاز خود قرار دهید. این فضا برای استفاده به عنوان میز کار است، اما وسایل برقی کوچک را در این مکان قرار ندهید.
 •  برای اینکه اجاق گاز خود را روی کابینت جزیره ای نصب کنید، میان لبه خارجی صفحه کابینت و لبه پشتی اجاق گاز صفحه ای باید فاصله مناسب و ایمن را در نظر داشته باشید.
 • مکانی برای نصب اجاق گاز خود انتخاب نمایید، که در بالای آن فضای مناسب و کافی برای هود وجود داشته باشد. چون هود ها از ورود دود و بوی غذا به فضای منزل جلوگیری می کنند و کاربرد زیادی دارند.
 • وقتی که میخواهید برای اجاق گاز خود مکان مناسبی را انتخاب کنید، در نظر داشته باشید، که اجاق گاز شما باید به پریز برق و فلکه گاز نزدیک باشد، تا بتوانید راحت‌تر از آن استفاده کنید.

بهترین مکان برای نصب ماشین ظرفشویی

 •  لوازم خانگی مثل ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی چون به لوله تخلیه فاضلاب نیاز خواهند داشت، باید محلی را برای نصب آنها انتخاب کنید که در نزدیکی سینک باشد و به راحتی لوله کشی های لازم در آنها انجام شود. بهتر است، که ماشین ظرفشویی و سینک در کنار هم قرار بگیرند. در این حالت کارایی هر دوی آنها افزایش پیدا خواهد کرد.
 • محلی که ماشین ظرفشویی را در آن نصب می کنید بهتر است، که به کابینت نگهداری ظرف ها و قاشق و چنگال شما نزدیک‌تر باشد. چون به راحتی می توانید پس از تمام شدن چرخه شستشو ظروف خود را به آن انتقال دهید.
 • مکانی که برای نصب ماشین ظرفشویی خود انتخاب می کنید، باید پریز برق در نزدیکی آن قرار داشته باشد، تا مجبور نشوید که کابل ماشین ظرفشویی و خود را به سه راهی و رابط ها وصل کنید.
 •  زمانی که می‌خواهید مکانی برای نصب ماشین ظرفشویی خود انتخاب کنید به این نکته توجه داشته باشید، که قابلیت جابجایی و حرکت داشته باشد و آن را در جای تنگ نصب نکنید. زمانی که در دستگاه شما باز یا بسته است، اطمینان حاصل کنید که برای اینکه حرکت آزادانه داشته باشید فضای کافی وجود دارد. برای انتخاب مکان مناسب بهتر است، که کارهایی که در آشپزخانه هر روز انجام می‌دهید را تصور نموده و به این فکر کنید، که چگونه در آنجا می توانید حرکت کرده و جابه جا شوید. با این کار شما می توانید مکان مناسب تری برای دستگاه ظرفشویی خود انتخاب کنید. بهتر است، که ماشین ظرفشویی خود را در ورودی آشپزخانه قرار ندهید. چون در این قسمت ها رفت و آمد بیشتر وجود دارد و چنانچه ماشین ظرفشویی شما در این مکان قرار بگیرد، مانع از حرکت آزادانه خواهد شد.
 • یکی از مواردی که کمتر مورد توجه افراد قرار می گیرد، جهت قرار گرفتن ماشین ظرفشویی می‌باشد. باید ماشین ظرفشویی خود را طوری قرار دهید، که سمت مخالف دستی باشد که شما از آن استفاده می کنید. اگر راست دست هستید بهتر است، که ماشین ظرفشویی خود را در سمت چپ سینک قرار دهید. با این کار می‌توانید تمیزکاری ظرف ها برای انتقال دادن آنها به ماشین ظرفشویی را زودتر انجام دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی غذاساز مولینکس و آموزش نحوه استفاده از آن

مکان مناسب برای ماشین ظرفشویی

فاصله مناسب بین اجاق گاز و سینک

از جمله اصول طراحی و چیدمان آشپزخانه فاصله مناسب بین اجاق گاز و سینک ظرفشویی است. در صورتی که فاصله استاندارد بین آنها رعایت نشود، موجب می شود که از اجرای دکوراسیون و نتیجه نهایی راضی نباشید. ازاشتباهات رایجی که در چیدمان آشپزخانه هر منزلی ممکن است رخ دهد این است، که اجاق گاز را در کنار سینک ظرفشویی قرار می‌دهند و فاصله مناسب و استاندارد میان گاز و سینک ظرفشویی رعایت نمی شود. از نظر طراحان داخلی بین اجاق گاز و سینک باید فاصله استاندارد، که حداقل یک و نیم و حداکثر دو و نیم متر است، رعایت شود. آنها اصرار دارند که افراد باید به این فاصله ها دقت کافی داشته باشند. چون اگر این فاصله رعایت نشود، با آشپزی کردن بر روی اجاق گاز دائماً آنها کثیف خواهند شد. نحوه چیدمان کنار اجاق گاز نیز بسیار حائز اهمیت است پس بهتر است، که میان گاز و سینک ظرفشویی کابینت گذاشته شود، تا بتوانید از محیط خالی کانتر در زمان سرو غذا و آشپزی استفاده نمایید. برای استفاده راحت تر بهتر است، که ادویه ها در نزدیکی اجاق گاز باشند، اما باید توجه داشته باشید، که ادویه ها با گرمای حاصل از اجاق گاز تغییر کیفیت خواهند داد. بنابراین فاصله مناسب و استاندارد را میان آنها را رعایت کنید.

اجاق گاز و ماشین ظرفشویی

سخن تکمیلی

قبل از اینکه ماشین ظرفشویی و اجاق گاز خود را نصب کنید و مکان مناسبی برای آنها انتخاب کنید، باید اطلاعات لازم در مورد مکان مناسب هر کدام از آنها داشته باشید، تا بتوانید به راحتی از وسایل خود استفاده کنید و فضای آشپزخانه برای شما بسیار لذت بخش شود. در صورتی که نکات گفته شده رعایت نشود، استفاده از این وسایل برای شما سخت خواهد بود و عملکرد ماشین ظرفشویی و اجاق گاز هم مختل خواهد شد. برای اینکه وسایل خود را در محل درست و ایمنی قرار دهید، می‌توانید مطالب این مقاله را با دقت مطالعه کرده و از آن استفاده کنید، تا هم وسایل شما آسیب نبیند و هم از فضای آشپزخانه شما به شکل بهینه استفاده خواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آیا قرار دادن ماشین ظرفشویی در کنار اجاق گاز اشتباه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی فاصله مناسب بین اجاق گاز و ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: ۱.۸ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا