تعمیرات تلویزیون

دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون و راهکارهایی برای رفع آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

سفید شدن صفحه تلویزیون و ایجاد خطوط سفید بر روی آن یا کمرنگ شدن تصاویر تلویزیون معمولاً مشکل فنی می‌باشد که در برخی مواقع می‌توان به راحتی آنها را برطرف کرد، اما در برخی مواقع باید اجزای مختلف تلویزیون به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرند.

دلایل ایجاد خطوط سفید در صفحه تلویزیون

دلایل گوناگونی وجود دارد که می‌تواند موجب به وجود آمدن خطوط سفید در صفحه تلویزیون شود. یکی از این موارد این است که درجه حرارت تلویزیون و برد منطقی آن بالا رفته است.

در این صورت برای رفع مشکل باید منافذ هوایی که در اطراف دستگاه قرار دارد را با دقت تمیز کنید.

همچنین ممکن است که خازن برد باد کرده یا متورم شده باشد.

بدترین احتمالی که در صورت بروز این مشکل می‌توان داد، این است که پنل تلویزیون شما خراب است. چون تعمیر کردن و یا تعویض پنل تلویزیون‌ها بسیار هزینه بر است و در برخی مواقع به صرفه‌تر خواهد بود که تلویزیون جدیدی را خریداری نمایید.

سفید شدن صفحه تلویزیون

دو آی سی در برد اصلی تلویزیون وجود دارد که وقتی بیش از اندازه گرم می‌شوند، موجب می‌شوند که در برد کنترل کننده اختلالاتی به وجود آید. همچنین این امکان نیز وجود دارد که پنل تلویزیون ایرادی پیدا کرده باشد. اگر از برد اصلی به پنل سیگنالی ارسال نشود، سبب سفید شدن صفحه تلویزیون به طور کامل خواهد شد و یا امکان دارد که صفحه سفید سوسو بزند.

با توجه به اینکه بررسی کردن پنل تلویزیون از جمله کارهای تخصصی است، حتماً باید از مراکز تخصصی در زمینه تعمیرات تلویزیون کمک بگیرید. کابل اتصال از برد اصلی به T-con را چک نمایید. در صورتی که کابل LVDS معیوب باشد، باید آن را عوض کنید.

برطرف کردن مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون

اینکه بتوانید مشکل سفید شدن سفید تلویزیون را رفع نمایید، می‌توانید این موارد را مورد بررسی قرار دهید:

 • چنانچه صفحه تلویزیون به طور کامل سفید شده و ارور ۷۳.۴۱.۰ نیز به همراه آن ایجاد شده است، باید دکمه‌های ok و exit را با هم در کنترل بفشارید. پس از آن باید ببینید که آیا می‌توانید روی input/source کلیک نمایید و ورودی HDMI را بیاورید.
 • دستگاه‌های دیگری که به تلویزیون شما متصل هستند مانند دستگاه دیجیتال، باید ریست شوند.
 • کابلی که از برد اصلی به برد ‌T-con را چک کنید و بهتر است که دو سر کابل و خود کابل را به خوبی تمیز نمایید. برای انجام این کار استفاده از ایزوپروپیل الکل پیشنهاد می‌شود.
 • برق دوازده ولت برد T-con را تست نمایید.
 • چنانچه مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون همچنان وجود دارد، باید دو سر کابل فلکس سفید بالایی را که به پنل  می‌رسند مورد بررسی قرار دهید.
 • در صورت ادامه دار بودن مشکل باید کابل LVDS را عوض نمایید.
 • اگر مشکل باز هم برطرف نشد، باید پنل یا برد اصلی تلویزیون عوض شود.

سفید شدن صفحه تلویزیون سونی

تلویزیون برند سونی قابلیت اسکرین سیور یا Daydream دارد که سبب محافظت از صفحه می‌شوند که به حالت پیش فرض روشن می‌گردد. در صورتی که در تلویزیون سونی ساعت نتواند با اینترنت هماهنگ گردد، تلویزیون قادر نخواهد بود از سرور عکس بگیرد و به جای آن شاهد سفید شدن صفحه تلویزیون خواهید بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ۴ دلیل خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ

برای رفع این مشکل در زمان اتصال به اینترنت، می‌توانید طبق مراحل زیر عمل نمایید:

 • از ریموت کنترل دکمه Home را بزنید.
 • وارد قسمت تنظیمات شوید.
 • با توجه به گزینه‌های منوی دستگاه شما گام‌های بعدی متفاوت خواهد بود.
 • مسیر Device Perfrences- Date & time- Automatic Date & time را رفته و use network time یا Automatic Date & time را فعال نمایید.

در مواقعی که به اینترنت متصل نیستید، می‌توانید طبق مراحل زیر عمل نمایید:

 • دکمه Home را بفشارید.
 • Setting را انتخاب نمایید.
 • با انتخاب گزینه‌های Device Perfrences- Date & time- Automatic Date & time گزینه‌ی  use broadcast time و یا Automatic Date & time را فعال نمایید.
 • آن را به حالت خاموش تنظیم کرده و پس از آن تاریخ و زمان را به حالت دستی تنظیم کنید.

سفید شدن صفحه تلویزیون

دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون سامسونگ

هر کدام از مواردی که گفته می‌شود، ممکن است که دلیل سفید شدن صفحه تلویزیون سامسونگ باشند. برای عیب یابی و برطرف کردن مشکل به وجود آمده، بهتر است که از مراکز تخصصی تعمیر تلویزیون راهنمایی بگیرید.

 • امکان دارد که به علت استفاده طولانی مدت و مداوم از تلویزیون دستگاه پیش از اندازه گرم شده باشد.
 • ممکن است به تلویزیون سامسونگ ضربه‌ای وارد شده باشد.
 • اگر تلویزیون دچار آب خوردگی شود، سبب بروز این مشکل خواهد شد.
 • قطعات درونی تلویزیون مانند برد، خازن و… آسیب دیده‌اند.

نکات مهم برای نگهداری از تلویزیون

توجه داشته باشید که رعایت نکردن برخی نکات ساده سبب ایجاد مشکلات زیادی در وسایل الکتریکی مانند تلویزیون خواهد شد. به راحتی با خاموش کردن تلویزیون قبل از خواب یا تمیز کردن به موقع آن، می‌توانید از خرابی‌ها و ایجاد مشکلاتی مانند صفحه تلویزیون و… جلوگیری نمایید. در ادامه برخی از نکاتی که برای نگهداری از تلویزیون باید به آنها توجه داشته باشید را اشاره می‌کنیم.

در صورتی که تلویزیون تماشا نمی‌کنید آن را حتماً خاموش کنید. چرخه عمر تلویزیون معمولاً شصت و پنج هزار ساعت می‌باشد. در صورتی که تلویزیون را روشن کرده و کار دیگری را انجام می‌دهید، سبب می‌شود که تلویزیون شما بیهوده روشن بماند و این سبب کم شدن طول عمر دستگاه خواهد شد و شاید پس از گذشت زمان کوتاهی نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا کند. بنابراین می‌توانید با خاموش کردن دستگاه خود در زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید، به سادگی از بروز مشکلات جلوگیری نمایید.

از محافظ برای تلویزیون خود استفاده نمایید. معمولاً نوسان شدید برق موجب می‌شود که به دستگاه‌های الکترونیکی آسیب‌های زیادی وارد شود. در هر زمان که برق قطع می‌شود، به صورت ناگهانی ولتاژ زیاد می‌شود. اما این نوسانات ولتاژ حتی در صورتی که برق قطع نیست یا در هنگام رعد و برق نیز ممکن است که اتفاق بیفتد. وقتی برای تلویزیون از محافظ و یا تنظیم کننده ولتاژ استفاده می‌کنید، از آن مراقبت می‌کنید.

یکی دیگر از مواردی که در نگهداری تلویزیون بسیار موثر است، این می‌باشد که تنظیمات روشنایی باید کمتر از حداکثر باشد. چون وقتی تنظیمات روشنایی روی حداکثر قرار می‌گیرد، صفحه بیش از اندازه روشن بوده و موجب خستگی چشم خواهد شد. بنابراین بهتر است که در سطح متوسط تنظیم شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترفندهای فوق العاده جهت از بین بردن خط و خش در صفحه تلویزیون

از کنتراست مناسب استفاده کنید

وقتی از سطح کنتراست بالا استفاده می‌شود، سبب می‌شود که طول عمر صفحه کمتر شود و کیفیت تصویر کاهش پیدا کند. چون از قدرت پردازش بیشتری در این سطح استفاده می‌شود. در این حالت ممکن است که با مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون نیز مواجه شوید.

یکی از نکات بسیار مهم این است که تلویزیون باید عاری از گرد و غبار بوده و به صورت مرتب تمیز شود. برای تمیز کردن تلویزیون حتماً باید از پارچه و محصولات با کیفیت که ویژه این کار است، استفاده نمایید. در برخی مواقع گرد و غباری که بر روی تلویزیون جمع می‌شود، روی دید تأثیرگذار خواهد بود. هرگز برای تمیز کردن صفحه تلویزیون نباید از آب استفاده نمایید. برای این کار پیشنهاد می‌شود که از پاک کننده‌های ضد الکتریسیته استفاده کنید. گرد و غباری که بر روی تلویزیون جمع می‌شود، علاوه بر اینکه بر صفحه تلویزیون تاثیرگذار است و دید را مختل می‌کند، روی قسمت‌های داخلی تلویزیون نیز نفوذ کرده و می‌تواند سبب شود تلویزیون به کندی پاسخ دهد. همچنین سبب سفید شدن صفحه تلویزیون نیز  می‌گردد.

تلویزیون را در جای بسیار سرد قرار ندهید. چون رطوبت موجود می‌تواند به قسمت‌های داخلی تلویزیون آسیب می‌رساند.

هیچ موقع اشیای بسیار تیز را در نزدیکی تلویزیون قرار ندهید. این اشیا می‌توانند به راحتی به صفحه نمایش تلویزیون شما آسیب برسانند.

تلویزیون خود را با احتیاط حمل کنید. چون تلویزیون‌ها دارای شیشه‌های شکننده و نازکی هستند، بنابراین باید دقت داشته باشید که هیچ ضربه‌ای به آن وارد نشود. در مواقعی که ضربه‌ای به نمایشگرهای صفحه تلویزیون وارد می‌شود، مشکلاتی مانند سفید شدن صفحه تلویزیون اتفاق می‌افتند.

در مواقعی که محل قرارگیری تلویزیون را تغییر می‌دهید یا تلویزیون جدیدی خریداری می‌کنید، باید بدانید که یکی از موارد مهمی که برای افزایش طول عمر مفید آن می‌توانید انجام دهید، این است که آن را در محل مناسبی قرار دهید. بهتر است که دستگاه شما در نزدیکی پنجره قرار نداشته باشد. چون نور آفتاب به اجزای مختلف آن آسیب می‌رساند. همچنین نباید وسایل گرمایشی در نزدیکی تلویزیون قرار داشته باشند.

رفع مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون توسط تعمیرکاران

در مواقعی که مشکلاتی برای تلویزیون شما ایجاد می‌شود و با به کارگیری راهکارهای ساده مانند ریست کردن نمی‌توانید مشکل به وجود آمده را برطرف کنید، توصیه می‌شود برای رفع مشکل به وجود آمده حتماً از تعمیرکاران متخصص در این حوزه کمک بگیرید. در برخی موارد مانند سفید شدن صفحه تلویزیون به علت ایراد فنی در دستگاه ایجاد می‌شوند. بنابراین برای رفع عیب و تعویض قطعات به دانش و ابزار تخصصی نیاز خواهد بود.

سفید شدن صفحه نمایش تلویزیون

سخن تکمیلی

دلایل گوناگونی سبب سفید شدن صفحه تلویزیون می‌شوند که می‌توان از جمله به نوسانات برق، تنظیمات اشتباه، استفاده از کابل‌های بی‌کیفیت، آسیب دیدن اجزای داخلی تلویزیون و… اشاره کرد. در صورتی که با انجام دادن راهکارهای گفته شده نتوانستید مشکل ایجاد شده را برطرف کنید، بهتر است که از افرادی که در این زمینه تخصص کافی دارند، کمک بگیرید. به این ترتیب عیب یابی و تعمیر دستگاه شما به صورت اصولی انجام خواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون و راهکارهایی برای رفع آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا