تعمیرات کولر گازی

انواع ارور و کدهای خطا در کولر گازی آیوا

گاهی دیده می‌شود در روی کولر گازی آیوا حروف و اعداد خاصی در صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود در این صورت باید حتماً برای تعمیر کولر گازی خود اقدام کنید. آشنایی با انواع ارورها و کدهای خطا در کولر گازی آیوا کمک می‌کند تا شما بتوانید دلایل خرابی‌ها و مشکلات کولر گازی را پیدا کرده و برای رفع آنها اقدامات لازم را انجام بدهید.

 ارور و کدهای خطا در کولر گازی آیوا چیست؟

به طور کلی باید بگوییم که ارورها نشانگر اختلال در عملکرد وسایل الکترونیکی می‌باشند. در سال‌های قبل ، از این کدها استفاده چندانی نمی‌ شد و بیشتر دستگاه‌های الکترونیکی به وسیله یک چراغ و یا ال ای دی که روشن و خاموش می‌شد، به کاربر خطای ایجاد شده را انتقال می‌داد ولی امروزه ارورها به وسیله کدهایی که از حروف و اعداد تشکیل شده در روی صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود. البته کدها و ارورها برای دستگاه‌ها به طور مختلف تعریف می‌شود و هر کدام از آنها معنی خاصی هم دارد.

شما باید به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کرده و جدول ارور و کدهای خطا را در آن مطالعه کنید تا بتوانید اطلاعات لازم را در مورد ارورها به دست بیاورید. در صورتی که به دفترچه راهنمای کولرتان دسترسی ندارید با استفاده از این مقاله می‌توانید با کدهای خطا در کولر گازی آیوا آشنا شده و مشکل کولر خود را برطرف کنید.

انواع ارورهای کولر گازی آیوا

در کولر گازی آیوا اختلالات عملکردی و مشکلات کولر، به وسیله دو نوع کد به شما گزارش داده می‌شود این کدها را به دو دسته کلی تقسیم می‌کنند:

 1. کدهای خطا در کولر گازی آیوا
 2. کدهای محافظت در کولر گازی آیوا
حتما بخوانید:   چگونگی ایجاد اورلود کولرهای گازی و راهکارهای کلیدی برای رفع آن | تعمیر تخصصی کولر در محل

کولر گازی آیوا

۱- کدهای خطا در کولر گازی آیوا

کدهای خطا در کولر گازی آیوا وقتی نمایش داده می‌شود که در قسمت‌های مختلف دستگاه اختلال ایجاد شود. توصیه می‌کنیم برای اینکه مشکل را ریشه‌یابی و رفع کنید به کارشناس متخصص مراجعه کنید. مهمترین کدهای خطا در کولر گازی آیوا عبارتند از:

کد خطای EO در کولر گازی آیوا

وقتی این کد خطا در روی نمایشگر دیده می‌شود، نشان دهنده ارتباط بین یونیت خارجی و داخلی می‌باشد. در این صورت چراغ اجرای کار کولر و چراغ نمایشگر تایمر به صورت چشمک زن خواهد شد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید ابتدا فیوز مینیاتور برق کولر را قطع کرده و برای برطرف کردن کد خطا به تعمیرکار مراجعه کنید.

کد خطای E1 در کولر گازی آیوا

وقتی سنسور دمای اتاق در عملکرد خود با مشکل مواجه شود ، باعث می‌شود شما این کد خطا را با روشن شدن ۸٫۲ ثانیه چراغ، در روی نمایشگر مشاهده کنید. برای اینکه مشکل را برطرف کنید ابتدا باید مقدار اهم سنسور را چک کرده و در صورتی که لازم بود آن را عوض کنید. اگر سنسور مشکلی نداشت ، سیم کشی کولر و برد اصلی را بررسی کنید. در صورتی که نتوانستید مشکل را رفع کنید ابتدا فیوز مینیاتور برق را قطع کرده و از یک تعمیرکار حرفه‌ای و مجرب برای رفع مشکل کمک بگیرید.

کد خطای E2 در کولر گازی آیوا

وقتی در یونیت داخلی سنسور دما خراب شود شما این کد خطا و همچنین روشن شدن ۸.۲ ثانیه چراغ را مشاهده می‌کنید. برای اینکه عملکرد سنسور را بررسی کنید، باید ابتدا مقدار اهم آن را چک کرده و سپس سیم‌کشی و همچنین برد اصل کولر را بررسی کنید.

کد خطای E3 در کولر گازی آیوا

وقتی در لوله خارجی کولر سنسور دما خراب شود ، شما برای ۸.۳ ثانیه چراغ روشن دستگاه و همچنین کد خطای E3 را مشاهده می‌کنید. برای اینکه این کد خطا برطرف شود باید سنسور را به وسیله اندازه گرفتن اهم بررسی کنید و اگر نیاز بود آن را عوض کنید ولی اگر سنسور سالم بود باید برد اصلی کولر و همچنین سیم‌ کشی‌ های آن را چک کنید.

کد خطای E4 در کولر گازی آیوا

گاهی ممکن است کولر گازی شما در حالتی غیر عادی قرار بگیرد در این صورت چراغ دستگاه برای ۸.۴ ثانیه روشن می‌شود و شما این کد خطا را در روی نمایشگر مشاهده می‌کنید. در این صورت توصیه می‌کنیم حتماً به تعمیرکار کولر گازی مراجعه کرده تا دستگاه به وسیله تعمیرکار عیب یابی شود.

کد خطای E5 در کولر گازی آیوا

در صورتی که ترکیب بندی مدل کولر گازی شما ایراد داشته باشد و یونیت خارجی و داخلی آن با هم مطابقت نداشته باشند، باعث می‌شود برای ۸.۵ ثانیه چراغ روشن شده و شما این کد خطا را مشاهده کنید. در این صورت باید ویژگی‌های دو یونیت را بررسی کنید و اگر لازم بود آنها را عوض کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات کولر گازی تک الکتریک

کد خطای E6 در کولر گازی آیوا

اگر خطایی در موتور فن داخل دستگاه ایجاد شود شما این کد خطا را همراه با ۸.۶ ثانیه روشن شدن چراغ مشاهده می‌کنید.

 • در صورت مشاهده این کد خطا ابتدا باید موتورهای فن داخلی را چک کرده و اگر خرابی در آنها وجود داشت آن را عوض کنید.
 • در صورتی که موتور فن مشکلی نداشت باید سیم‌ کشی‌ ها و همچنین اتصالات آن را هم بررسی کنید.

ارور E7 در کولر گازی آیوا

اگر سنسور دمای بیرونی از کار بیفتد، شما این ارور را همراه با ۸.۷ ثانیه کار کردن چراغ روشن مشاهده می‌کنید.

 • برای اینکه ایرادات احتمالی را بررسی و رفع کنید باید سنسور را در مرحله اول چک کنید.
 • اگر سنسور سالم بود آنگاه سیم کشی و برد اصلی را بررسی کنید.

ارور E8 در کولر گازی آیوا

وقتی سنسور دمای تخلیه خراب می‌شود شما این کد خطا و همچنین روشن شدن ۸.۸ ثانیه چراغ روشن را مشاهده می‌کنید.

 • در این صورت باید ابتدا مقدار اهم سنسور و بعد از آن سیم کشی و همچنین اتصالات دستگاه را بررسی کرده و در نهایت برد اصلی را هم چک کنید.

کد خطای E9

اگر عملکرد ماژول توان هوشمند کولر گازی با اختلال مواجه شود ، شما این ارور را همراه با چراغ روشن ۸.۹ ثانیه مشاهده می‌کنید.

 • برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید وضعیت ماژول را بررسی کنید.

۲- کدهای محافظت در کولر گازی آیوا

علاوه بر ارورها و کدهای خطا در کولر گازی آیوا ، کدهای دیگری هم وجود دارند که به آنها کد محافظت می‌گویند. این کدها وقتی سیستم کولر برای جلوگیری از اختلال، فرمانی را صادر می‌کند در روی نمایشگر ظاهر می‌شوند که در ادامه چند نمونه از این کدها را به شما معرفی می‌کنیم:

کد محافظت P1 در کولر گازی آیوا

این کد محافظت، از دستگاه کولر گازی در برابر ولتاژ‌های کم و زیاد محافظت می‌کند. وقتی این کد نمایش داده می‌شود ، چراغ نمایشگر به صورت چشمک زن خواهد بود و مشاهده می‌کنید که هر ۸ ثانیه تایمر یک بار چشمک خواهد زد.

 • برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید اتصالات و همچنین جریان ورودی را چک کنید.

کد محافظت P2 در کولر گازی آیوا

برای محافظت از کولر در برابر جریان برقی که شدت بالا دارد، این کد در روی نمایشگر نشان داده خواهد شد. در این صورت چراغ روشن هم چشمک زن شده و چراغ تایمر هم دو بار در هر ۸ ثانیه چشمک می‌زند. برای اینکه مشکل را برطرف کنید می توانید از محافظ جریان در کولر گازی استفاده کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای ارور کولر گازی وستینگهاوس Westinghouse | رفع خطا های کولر گازی وستینگهاوس

کد خطای P4 در کولر گازی آیوا

این ارور نشان دهنده این است که کولر گازی در برابر دمای زیاد جریان خروجی محافظت می‌شود وقتی شما این کد خطا را در روی نمایشگر مشاهده می‌کنید چراغ چشمک زن می‌باشد و تایمر هم چهار بار در هر ۸ ثانیه چشمک می‌زند.

 • برای اینکه این مشکل را عیب یابی کنید باید سنسورهای دما مورد بررسی قرار بگیرند.

کد خطای P5 در کولر گازی آیوا

این کد نشان می‌دهد که دستگاه کولر گازی شما در حالت سرمایش تحت محافظت است. در این صورت چراغ دستگاه هم روشن است و تایمر ۵ بار در هر ۸ ثانیه چشمک می‌زند.

 • باید اطمینان پیدا کنید که سنسور لوله و سنسور محیطی دچار مشکل نشده باشند.

ارور P7 در کولر گازی آیوا

این ارور اعلام می‌کند که کولر در حالت گرمایش، در برابر دمای بالا محافظت می شود. وقتی این کد خطا در روی نمایشگر نشان داده می‌شود، چراغ کولر روشن بوده و تایمر هم ۷ بار در هر ۸ ثانیه چشمک می زند.

 • باید سنسورهای دمای محیط را بررسی کنید و از عملکرد درست آن اطمینان پیدا کنید.

کد خطای P8

این کد خطا نشان دهنده محافظت دستگاه در برابر فشار کم و یا دمای زیاد می‌باشد. وقتی این کد نشان داده می‌شود، چراغ کولر گازی روشن بوده و تایمر هم ۸ بار در هر ۸ ثانیه چشمک خواهد زد.

 • باید مقدار گاز مبرد را بررسی کنید و اطمینان پیدا کنید که سیکل مبرد مسدود نمی‌باشد.

ارور P9 در کولر گازی آیوا

در صورتی که کولر گازی شما به شکل نرم‌افزاری بتواند از چرخش موتور محافظت کند، این ارور در آن نمایش داده شده و چراغ روشن هم به صورت چشمک زن می‌باشد و تایمر هم ۹ بار در هر ۸ ثانیه چشمک می‌زند.

 • باید کیفیت و صحت کمپرسور را چک کنید.

کولر گازی آیوا

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با کدهای خطا و کدهای حفاظت آشنا کرده و جزئیات آن را با هم بررسی کردیم. آشنا بودن با این ارورها می‌تواند به شما کمک کند عیب یابی را به سرعت انجام دهید و کولر گازی خود را تعمیر کنید. البته توصیه می‌کنیم اگر با این ارورها روبرو شدید حتماً برای رفع آنها با تعمیرکار کولر گازی تماس بگیرید.

31

انواع ارور و کدهای خطا در کولر گازی آیوا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

 ارور و کدهای خطا در کولر گازی آیوا چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x