تعمیرات ظرفشویی

آیا مصرف آب در ماشین ظرفشویی صرفه جویی می شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از اقداماتی که روزانه چندین بار در خانه انجام می‌ شود و باعث مصرف آب زیادی می‌ گردد شستن ظروف می‌ باشد. وقتی که ظرف‌ ها با دست شسته می‌ شوند برای آنکه لکه‌ های چربی آن از بین بروند شاید مجبور باشید چند بار آنها را بشویید و ممکن است در این شرایط روزانه حدوداً ۶۰۰ لیتر آب به هدر برود. آیا تا به حال به شستن ظروف با ماشین ظرفشویی فکر کرده‌ اید؟ آیا تا به حال فکر کرده‌ اید که مصرف آب در ماشین ظرفشویی تا چه حد صرفه‌ جویی می شود؟

میزان مصرف آب در ماشین ظرفشویی و اهمیت آن

امروزه مدل‌ های گوناگونی از ماشین ظرفشویی با مشخصات و ظرفیت‌ های متفاوتی در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها مصرف آب و انرژی متفاوتی با یکدیگر دارند. مصرف آب در ماشین ظرفشویی‌ ها در بعضی از مدل‌ ها بیشتر است و برخی دیگر از مدل‌ ها کمتر آب استفاده می‌ کنند. حتماً شما هم می‌ دانید که کشور ما با بحران آب روبرو است و این امکان وجود دارد تا در سالیان آینده با کمبود آب مواجه شویم. به همین خاطر صرفه‌ جویی و بهینه مصرف کردن آب می‌ تواند یکی از راهکارهای اساسی جهت کاهش مصرف آب باشد. امروزه با پیشرفت فناوری مدل‌ های مختلفی از ماشین ظرفشویی به بازار ارائه شده‌ اند که مجهز به سیستم شست و شو با نیمی از ظرفیت می‌ باشند. این مدل از ماشین ظرفشویی‌ ها آب کمتری نسبت به سایر مدل‌ ها استفاده می‌ کنند. به عنوان مثال مقدار مصرف آب در ماشین ظرفشویی بوش که قابلیت شست و شوی نیمه دارد خیلی کمتر است و این امکان را به شما می‌ دهد که فقط در یک طبقه از ماشین ظرفشویی ظروف را بچینید و آنها را بشویید. امروزه هم مدل‌ های جدیدتری به بازار آمده که دارای برچسب مصرف انرژی می‌ باشد به همین خاطر هنگام خرید دقت کنید و به برچسب انرژی توجه نمایید.

مصرف آب در ماشین ظرفشویی

نکته جالبی که باید بدانید این است که معمولاً هر خانواده حدوداً ۲۳ هزار لیتر به صورت سالیانه آب جهت شستن ظروف استفاده می‌ کند.آیا مصرف آب در ماشین ظرفشویی صرفه جویی می شود؟ این میزان از مصرف آب نشان می‌ دهد هر بار شستن ظروف باعث به هدر رفتن ۶۵ لیتر آب خواهد بود. در حالی که ماشین ظرفشویی این کار را با ۱۵ لیتر آب انجام می‌ دهد. همانطور که مشاهده می کنید مصرف آب در ماشین ظرفشویی نسبت به شست و شوی دستی بسیار کمتر است و باعث صرفه‌ جویی خواهد شد و این موضوع از لحاظ اقتصادی هم برای خانواده می‌ تواند بسیار مقرون به صرفه‌ تر باشد و نقش مهمی در جلوگیری از هدر رفتن آب دارد.

حتما بخوانید:   بهترین قرص ظرفشویی در ایران چیست ؟

چرا ماشین ظرفشویی آب کمتری مصرف می‌ کند؟

شستن ظروف به صورت دستی با روشی که بیشتر افراد انجام می‌ دهند صحیح نیست. معمولاً افراد برای آنکه ظرف‌ ها را بشویند شیر آب را از ابتدا تا انتهای کار باز می‌ گذارند و به همین خاطر باعث هدر رفتن آب می‌ شوند. مصرف آب در ماشین ظرفشویی بدون هدر رفتن و به صورت بهینه انجام می‌ شود. ماشین ظرفشویی همچنین آب را بسیار داغ می‌ کند و در تمیز کردن و شستن ظروف تأثیر بسیار زیادی دارد. ماشین ظرفشویی دارای فیلتری می‌ باشد که آب از آن گذر کرده و مجدداً مورد استفاده قرار می‌ گیرد و به همین خاطر میزان آب شیرینی که در دستگاه استفاده می‌ شود به حداقل می‌ رسد. حتی چنانچه به صورت کامل ماشین ظرفشویی از ظرف پر نشده باشد و نیمی از آن ظروف چیده شده باشد باز هم نسبت به شست و شوی دستی آب کمتری مصرف می‌ کند.

انتخاب برنامه درست و مصرف بهینه آب در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار دهید انتخاب برنامه مناسب در شستن ظروف می‌ باشد که می‌ تواند بر روی مقدار آب مصرف شده در ماشین ظرفشویی تأثیر زیادی داشته باشد. به عنوان مثال وقتی که شست و شوی سریع را در ماشین ظرفشویی انتخاب می‌ کنید مصرف آب تا حد خیلی زیادی کاهش پیدا می‌ کند اما زمانی که ظرف‌ های شما خیلی کثیف و چرب هستند باید برنامه‌ ای را انتخاب کنید که زمان بیشتری داشته باشد و به همین خاطر مصرف آب نیز بیشتر می‌ شود. به صورت میانگین می‌ توانیم بگوییم مصرف آب در ماشین ظرفشویی در شرایط نرمال حدوداً ۱۵ لیتر می‌ باشد. مدل‌ های جدید ماشین ظرفشویی طوری طراحی شده‌ اند که آب کمتری مصرف می‌ کنند و تکنولوژی پیشرفته‌ ای که در آنها به کار رفته باعث شده که مصرف آب در آنها نسبت به مدل‌ های قدیمی بهینه شود. به عنوان مثال میزان مصرف آب در ماشین ظرفشویی بوش که دارای برچسب انرژی AA می‌ باشد فقط ۶ لیتر است. این دستگاه طوری طراحی شده که سنسور تشخیص کثیفی دارد و بر اساس چرب بودن و کثیف بودن ظروف میزان آب را نیز مشخص می‌ کند.

حتما بخوانید:   آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی 

نکات مهم درباره استفاده از ماشین ظرفشویی

  • بعضی از مدل‌ های ماشین ظرفشویی طوری طراحی شده‌ اند که دستگاه به صورت اتوماتیک میزان مصرف آب را مشخص می‌ کند و استفاده از این فناوری باعث می‌ شود که مصرف آب بهینه شده و تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

آیا مصرف آب در ماشین ظرفشویی صرفه جویی می شود؟

  • چنانچه ماشین ظرفشویی شما دارای سیستم شست و شوی نیمه باشد، وقتی که ظروف زیادی جهت شستن ندارید بهتر است همه ظرف‌ ها را داخل یک طبقه بگذارید تا مصرف آب کاهش پیدا کند.
  • حتی می توانید اجازه دهید که ماشین ظرفشویی به صورت کامل پر شود و به جای آنکه چند بار دستگاه را روشن کنید یک بار این کار را انجام دهید.
  • پیش از آنکه ماشین ظرفشویی خریداری کنید حتماً به برچسب انرژی و میزان مصرف آب آن دقت کنید.
  • قبل از آنکه ظروف را داخل ماشین ظرفشویی بچینید آنها را آب نکشید زیرا این کار باعث می‌ شود که باز هم آب زیادی هدر برود و فقط با یک دستمال می‌ توانید باقیمانده‌ های غذا را از روی ظروف پاک کنید.

برای بهبود مصرف آب چه کنیم؟

همانطور که گفتیم برای شستن یک سرویس ۱۲ نفره حدوداً ۶۵ لیتر آب به صورت دستی مصرف می‌ شود و این در حالی است که مصرف آب در ماشین ظرفشویی برای شستن همین ظروف حدوداً ۱۵ لیتر می‌ باشد. برای آنکه در مصرف آب صرفه‌ جویی شود پیش از آنکه ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید لازم نیست که آنها را آبکشی کنید و فقط از یک دستمال استفاده کرده و باقی مانده‌ های مواد غذایی را از روی آن پاک کنید. ماشین ظرفشویی‌ ها امروزه بسیار هوشمندانه عمل می‌ کنند و با تکنولوژی که در آنها به کار رفته است و سنسورهایی که دارند، میزان کثیفی و چربی روی ظروف را تشخیص می‌ دهند و بر اساس همان میزان مصرف آب را مشخص می‌ کنند.

مدیریت مصرف آب در ماشین ظرفشویی

برای آنکه مصرف آب در ماشین ظرفشویی کاهش پیدا کند و عملکرد دستگاه بهینه شود حتماً از شوینده با کیفیتی استفاده کنید. سعی کنید در استفاده از شوینده افراط نکنید زیرا هر چقدر که شوینده بیشتر باشد باعث می‌ شود آب بیشتری مصرف شود و علاوه بر آن در نهایت باز هم از روی ظروف پاک نخواهند شد. بهتر است برای شستن ظروف از چرخه نرمال ماشین ظرفشویی استفاده کنید. این چرخه پر کاربردترین چرخه جهت شستن ظروف روزانه می‌ باشد زیرا زمان شست و شو در این برنامه کمتر است و مصرف آب نیز کاهش پیدا خواهد کرد. برای آنکه ماشین ظرفشویی عملکرد بهتری داشته باشد سالیانه حتماً آن را سرویس کنید. جهت مدیریت مصرف انرژی همچنین می‌ توانید زمان آن را طوری تنظیم نمایید که صبح زود یا آخر شب روشن شود زیرا در این ساعات مصرف برق کمتر می‌ باشد و در نهایت عمر ماشین ظرفشویی شما نیز افزایش پیدا می‌ کند. یکی از بهترین روش‌ ها در صرفه جویی مصرف آب سرمایه‌ گذاری بر روی لوازم هوشمند می‌ باشد. اگر چه خرید لوازم جدید برای آشپزخانه شما هزینه زیادی به دنبال خواهد داشت ولی در طولانی مدت می‌ تواند باعث صرفه‌ جویی در هزینه‌ ها و انرژی شود.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات ظرفشویی الگانس Elegance

کدام ظروف را نمی‌ توان در ماشین ظرفشویی قرار داد؟

اگرچه مصرف آب در ماشین ظرفشویی خیلی کمتر از روش شست و شوی دستی می‌ باشد ولی دلیلی برای این نیست که بتوانید همه ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید و بشویید. بعضی از ظروف مانند قابلمه های چدنی، چاقوهای تیز اقلام چوبی و … را نباید داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید زیرا آسیب جدی به آنها وارد می‌ شود. شستن این ظروف به صورت دستی به همان اندازه که جهت محافظت از ظروف اهمیت دارد برای افزایش دادن عمر ماشین ظرفشویی نیز نیاز می‌ باشد.آیا مصرف آب در ماشین ظرفشویی صرفه جویی می شود؟ شرکت‌ های تولید کننده ماشین ظرفشویی پیشنهاد می‌ کنند بعضی از ظروف را حتماً با دست بشویید. چاقوی آشپزخانه، ظروف نچسب، ظروفی که دارای تزئینات فلزی می‌ باشند، لوازم چوبی، قابلمه مسی و چدنی، ظروفی که دارای نقش نقره‌ای یا طلایی می‌ باشند و … حتماً باید با دست شسته شوند.

سخن پایانی

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی مصرف آب در ماشین ظرفشویی پرداختیم. همانطور که می‌ دانید شستن ظروف با ماشین ظرفشویی بسیار مقرون به صرفه‌ تر از شست و شوی دستی می‌ باشد. اگر چه ممکن است خرید یک ماشین ظرفشویی پیشرفته نیاز به هزینه زیادی داشته باشد اما در طولانی مدت متوجه خواهید شد که هزینه‌ های انرژی و برق کاهش پیدا کرده و مصرف آب نیز بسیار کم شده است.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آیا ماشین ظرفشویی در مصرف آب صرفه جویی می کند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آیا ماشین ظرفشویی در مصرف آب صرفه جویی می کند؟ مدیریت مصرف آب در ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x