تعمیرات یخچال

دلایل بوی بد یخچال چیست | رفع بوی بد یخچال

حتماً تا به حال برای شما هم این مشکل به وجود آمده که درب یخچال خود را باز کرده و متوجه بوی بد و زننده در آن شوید یا بخواهید آب خنک از یخچال برداشته و بنوشید، ولی متوجه شوید که آب بوی بدی گرفته است. بوی بد یخچال یکی از مشکلات بسیار رایج در تمام یخچال‌ها می‌باشد که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد. در این مقاله از ایبک تلاش کردیم شما را با دلایل ایجاد این مشکل و ترفندهای مهم برای جلوگیری از آن آشنا کنیم.

اگر با استفاده از راه حل‌هایی که ارائه می‌دهیم، مشکل یخچال شما برطرف نشود، در این صورت باید حتماً دستگاه به وسیله تعمیرکار بررسی شده تا دلایل بوی بد یخچال مشخص شود.

دلایل بوی بد یخچال چیست؟

بوی بد و نامطبوع یخچال دلایل زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • مواد غذایی فاسد در داخل یخچال
  •  ریختن مواد غذایی در یخچال
  • کثیفی یخچال و تمیز نکردن آن
  • باز نکردن درب یخچال برای مدت طولانی
  • فاسد شدن سبزیجات و میوه در جامیوه‌ای
  • کیفیت پلاستیک یخچال

بوی بد یخچال

۱- مواد غذایی فاسد در داخل یخچال

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث بوی بد یخچال می‌شود، این است که مواد غذایی در یخچال فاسد شده باشد. همانطور که می‌دانید اگر شما بیشتر از سه روز مواد غذایی را در داخل یخچال نگهداری کنید، مواد غذایی خراب و فاسد می‌شوند. برای اینکه از بوی نامطبوع در یخچال خود جلوگیری کنید باید به این نکته مهم توجه کرده و مواد غذایی مانده را از یخچال خارج کنید. بعضی از مواد غذایی تاریخ انقضا دارند. بهتر است بعد از تمام شدن تاریخ انقضا، آنها را بیرون بریزید. توصیه می‌کنیم هر روز داخل یخچال را بررسی کنید و مواد غذایی مانده را از آن خارج کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای ارور یخچال فریزر بوش BOSCH | آموزش کدهای خطای

۲- ریختن غذا در داخل یخچال

یکی دیگر از دلایلی که باعث بوی بد یخچال می‌شود این است که بعضی از غذاها مثل شیر، دمنوش، دارو و یا حتی شربت در داخل یخچال ریخته باشد و شما متوجه نشده باشید. حتماً شربت‌ها و داروها را در طبقات داخل درب یخچال بگذارید و در صورتی که تاریخ انقضای آنها تمام شده آنها را بیرون بریزید. دقت داشته باشید ریختن مواد غذایی مخصوصاً شیر در داخل یخچال می‌تواند بعد از چند روز باعث بوی بسیار بدی شود، پس حتماً به طور مرتب یخچال را تمیز کنید. البته بعضی از مواد غذایی هم مثل ماهی خودشان بوی بدی دارند. اگر می‌خواهید ماهی پخته و یا نپخته را در داخل یخچال قرار دهید، حتماً آن را در ظروف دربسته بگذارید.

قرار دادن مواد غذایی مانند سیر و پیاز هم داخل یخچال باعث ایجاد بو در یخچال شما خواهد شد. توصیه می کنیم سیر و پیاز را حتماً در ظروف درب دار قرار بدهید.

۳- کثیف بودن یخچال

باید حتماً حداقل ماهی دو بار یخچال خود را تمیز کنید زیرا یکی از دلایل مهم بوی بد یخچال کثیفی آن است. شاید گاهی لازم باشد تا فواصل تمیز کردن یخچال را کوتاه تر کنید. اگر یخچال به دلیل ریخته شدن غذا و یا شیر، کثیف شده بود، حتماً باید آن را تمیز کنید. اگر متوجه بوی بد یخچال شدید سریعاً برای تمیز کردن آن اقدام کنید زیرا ممکن است در گوشه‌های یخچال مواد غذایی ریخته و شما متوجه نشده باشید.

۴- باز نکردن درب یخچال برای مدت طولانی

اگر درب یخچال خود را به دلایل مختلف مثل سفر، دو تا سه روز باز نکنید، مواد غذایی که در داخل یخچال هستند، فاسد شده و یخچال شما بوی بدی می‌گیرد. پس توصیه می‌کنیم اگر قصد سفر دارید حتماً مواد غذایی فاسد شدنی را از یخچال خارج کنید. موادی هم که فاسد نمی‌شود، در ظروف درب دار قرار دهید.

۵- خراب شدن سبزیجات و میوه‌ها در جامیوه‌ای

اگر سبزیجات و میوه در جامیوه‌ای یخچال، برای مدت زیادی بماند، باعث می‌شود یخچال شما بوی نامطبوع و بدی بگیرد. زمانی که متوجه بوی بد یخچال شدید قبل از هر چیز جا میوه‌ای را بررسی کنید. جامیوه‌ای جزو قسمت‌هایی از یخچال است که باید به طور مرتب بررسی شود زیرا ممکن است سبزی و میوه در داخل آن خراب شده و تولید میکروب کند. بهتر است هر هفته این قسمت از یخچال را تمیز کنید.

۶- کیفیت پلاستیک یخچال

در صورتی که هیچ کدام از موارد گفته شده دلیل بوی بد یخچال شما نبود، ممکن است کیفیت پلاستیک یخچال شما مناسب نباشد. در این صورت بهتر است بعد از بررسی کردن برای تعمیر یخچال خود اقدام کنید.

حتما بخوانید:   دلایل خاموش شدن صفحه نمایش یخچال سامسونگ و ال جی

چگونه از بوی بد یخچال جلوگیری کنیم؟

برای اینکه از بوی بد یخچال جلوگیری کنید، باید موارد زیر را انجام دهید:

  • مواد غذایی را بیشتر از سه روز در یخچال قرار ندهید زیرا بعد از سه روز غذاها فاسد می‌شوند.
  • توصیه می‌کنیم غذاهایی که بو دار هستند را در ظرف‌های دربسته بگذارید.
  • مواد غذایی را در داخل یخچال به شکلی قرار بدهید که سرما به تمام قسمت‌های آن برسد.
  • هیچگاه سبزی‌ها را مرطوب در یخچال نگذارید زیرا رطوبت باعث می‌شود سبزی‌ها و میوه‌ها سریع‌تر خراب شوند.

روش‌های خانگی برای رفع بوی بد یخچال

در صورتی که با رعایت نکات کلیدی نتوانستید از بوی بد یخچال جلوگیری کنید و یخچال شما بوی نامطبوعی می‌دهد، می‌توانید با روش‌های خانگی و سنتی این بوی بد را به راحتی رفع کنید:

۱- استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی نامطبوع یخچال

در صورتی که متوجه بوی بد یخچال شدید، می‌توانید به وسیله جوش شیرین مشکل را برطرف کنید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

مقداری جوش شیرین را در یک شیشه بریزید و درب آن را باز بگذارید و شیشه را در داخل یخچال قرار بدهید تا بوی بد یخچال را بگیرد. دقت داشته باشید که هرچه شیشه شما بزرگتر باشد بهتر است زیرا باعث می‌شود بوی بد یخچال سریع‌تر جذب شود.

ممکن است درب یخچال را برای مدت طولانی باز نکرده باشید و غذاهای داخل یخچال خراب شده و این باعث بوی بد بسیار تند و نامطبوع در یخچال خواهد شد. پس ابتدا تمام مواد غذایی را از داخل یخچال بیرون آورده و قفسه‌ها و بدنه یخچال را به وسیله آب گرم و جوش شیرین تمیز کنید و صبر کنید تا کاملاً خشک شود. دیواره یخچال را هم به وسیله ترکیب سرکه، جوش شیرین و آب گرم تمیز کنید و به وسیله حوله نرم، آن را کاملاً خشک کنید.

۲- استفاده از قهوه برای رفع بوی نامطبوع یخچال

یکی دیگر از روش‌های برطرف کردن بوی بد یخچال، استفاده از قهوه است. برای این منظور می‌توانید کمی قهوه را در یک کاسه ریخته و یک تا دو روز آن را در داخل یخچال قرار دهید تا بوی بد یخچال را بگیرد.

۳- استفاده از لیمو برای رفع بوی نامطبوع یخچال

اگر یخچال شما بوی بدی می‌داد و لیمو ترش هم در منزل داشتید، می‌توانید از لیمو استفاده کرده و بوی بد یخچال را برطرف کنید. برای این منظور لیمو را از وسط برش بزنید و در داخل یخچال قرار دهید. ۱ تا ۲ روز صبر کنید تا بوی بد یخچال کاملاً برطرف شود. می‌توانید بعد از دو روز، لیمو را عوض کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر یخچال فریزر بلومبرگ Bloomberg

۴- استفاده از سیب زمینی برای رفع بوی نامطبوع یخچال

دیگر از راه‌های رفع بوی نامطبوع یخچال استفاده از سیب زمینی پوست کنده است. به وسیله سیب زمینی به راحتی می‌توانید بوی نامطبوع یخچال خود را از بین ببرید. بهتر است هر سه روز یک بار سیب زمینی را عوض کنید تا بوی بد یخچال شما کاملاً برطرف شود.

۵- استفاده از زغال برای رفع بوی نامطبوع یخچال

استفاده از زغال یک روش قدیمی برای رفع بوی بد یخچال است. برای این منظور باید یک تکه زغال را داخل یک ظرف بگذارید و در طبقه بالایی یخچال قرار بدهید. اگر می‌خواهید زغال تأثیر بیشتری داشته باشد، می‌توانید در تمام طبقات یخچال یک زغال بگذارید.

۶- استفاده از وانیل برای رفع بوی نامطبوع یخچال

وانیل یک ماده بسیار خوش بو می‌باشد که می‌تواند تمام بوها را تحت تأثیر خود قرار بدهد، برای از بین بردن بوی بد یخچال به وسیله وانیل، باید پنبه را به وانیل آغشته کنید و در داخل یک کاسه بگذارید. حالا کاسه را در داخل یخچال قرار بدهید تا بوی بد یخچال کاملاً برطرف شود.

۷- استفاده از جو دوسر برای رفع بوی نامطبوع یخچال

یکی از مواد طبیعی که می‌توانید برای رفع بوی بد یخچال از آن استفاده کنید جو دو سر می‌باشد. برای این منظور باید جو دو سر را در داخل یک ظرف ریخته و آن را ۴ الی ۵ روز در یخچال بگذارید. اگر می‌خواهید برای رفع بوی بد یخچال از جو دوسر استفاده کنید، بهتر است هر ده روز یکبار کاسه جو را عوض کنید.

۸- استفاده از بوگیر برای رفع بوی نامطبوع یخچال

می توانید برای رفع بوی بد یخچال از بوگیرهای مخصوص استفاده کنید. این بوگیرها را می‌توانید از سوپر مارکت‌ها خریداری کنید. البته بیشتر بوگیرها، معمولاً شیمیایی هستند و توصیه می‌کنیم در داخل یخچال از آنها استفاده نکنید.

بوی بد یخچال

سخن پایانی

اگر یخچال شما بوی بدی می‌دهد باید ابتدا از تمیز بودن آن اطمینان پیدا کنید، زیرا کثیفی داخل یخچال می‌تواند باعث بوی نامطبوع آن شود. در مرحله بعدی غذاهای داخل یخچال را بررسی کنید و در صورتی که غذایی فاسد شده بود ، آن را از یخچال خارج کنید. بوی بد یخچال را می‌توانید با ترفندهای ساده‌ای که در این مقاله برایتان بیان کردیم به راحتی برطرف کنید.

31

دلایل بوی بد یخچال چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

رفع بوی بد یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x