تعمیرات یخچال

دلایل خرابی اورلود یخچال چیست | نحوه تست و تعمیر اورلود یخچال

اورلود قطعه الکتریکی در یخچال است که برای جلوگیری از اضافه بار موتور، در آن قرار داده شده است. اورلود به معنای اضافه بار بوده و به آن رله هم می گویند و عملکرد اصلی آن این است که از خطرات احتمالی در یخچال جلوگیری کند. خراب شدن این قطعه می‌تواند مشکلات زیادی را در یخچال ایجاد کند. کاربرد اصلی این قطعه در کمپرسور یخچال، راه انداختن و استارت یخچال است و مانند یک محافظ عمل می کند. اورلود جریان اضافه را هم در موتور کنترل می کند. اگر جریان به مقدار زیادی وارد کمپرسور یخچال شود یا به دلایل مختلفی دمای آن زیاد شود، در این صورت رله اورلود وارد عمل می‌شود و جریان برق را در یخچال قطع می کند و به این صورت از آسیب دیدگی سیم پیچ موتور جلوگیری می کند. اورلود یکی از قطعات پیچیده وسایل برقی است که اگر خراب شود تعمیر آن ساده نیست و باید حتماً به تعمیرکار مراجعه کنید.

وظایف اورلود یخچال چیست؟

وظیفه اورلود یخچال این است که از موتور محافظت کرده و از سوختن آن جلوگیری کند. اگر موتور یخچال در کارکرد خود با مشکلی برخورد کند، یعنی ولتاژ پایین و یا بالا شود و یا اینکه سیم پیچ های موتور دچار آسیب دیدگی شود و حتی اگر جریان گاز در یخچال مسدود شود، در این زمان رله اورلود وارد عمل شده و به عنوان محافظ الکتریکی نقش خود را ایفا می کند.

روش کار رله به این شکل است که جریان های اضافه را از خودش عبور می‌دهد و این زیاد شدن دما باعث می شود تیغه تحریک شده و طول آن افزایش پیدا کند. در این هنگام ارتباط کانکت ها هم با یکدیگر قطع شده و باعث توقف جریان می شود. در اثر این عمل، کمپرسور یخچال هم خاموش می شود و خنک سازی یخچال هم شروع خواهد شد. بعد از اینکه دستگاه خنک می شود دمای اورلود هم کاهش پیدا کرده و تیغه به اندازه اولیه خود برمی گردد. کانکت ها دوباره به یکدیگر وصل شده و کمپرسور یخچال هم کار خود را شروع خواهد کرد. در صورتی که دمای کمپرسور بالا برود. اورلود باعث خاموش شدن کمپرسور می شود و اگر دما کاهش پیدا کرده و به ۶۰ درجه سلسیوس برسد، دوباره کمپرسور یخچال را روشن می کند و به این صورت یخچال کار خود را شروع خواهد کرد.

حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال فریجیدر چگونه است؟

اورلود یخچال

انواع اورلود و عملکرد آنها

معمولاً وسایل برقی دو نوع رله اورلود دارند که هر کدام وظیفه خاصی بر عهده دارند. انواع رله اورلود یخچال عبارتند از:

  1. رله اورلود حرارتی
  2. رله اورلود مغناطیسی

۱- رله اورلود حرارتی

این اورلود دارای انواع مختلفی است که رایج ترین آن هم مدل بی متال می باشد. این رله اورلود به شکل سری به موتور یخچال وصل شده و دو فلز دارد که از جنس مخالف بوده و در کنار یکدیگر قرار گرفتند. وقتی دما زیاد می شود باعث منبسط و گرم شدن فلزات شده و هر کدام از این دو فلز به شکل مختلفی حالت خود را تغییر داده و زاویه می گیرند. وقتی دمای موتور افزایش پیدا کرده و دمای کمپرسور بالا می رود، این دو فلز مثل کلید اتوماتیک عمل می کنند و باعث قطع مدار خواهند شد. تا هنگامی که شرایط عادی شده و دما هم کاهش پیدا کند. در این هنگام، خراب شدن اورلود یخچال باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود و می تواند عملکرد درست یخچال شما را به خطر بیندازد.

۲- رله اورلود مغناطیسی

این اورلود هم از نوع رله ی بوبینی می باشد که با تنظیم کردن بیش از اندازه جریان، باعث قطع مدار برق می شود. این رله معمولاً در فیوزهای برق کاربرد زیادی دارد. رله اورلود مغناطیسی از یک آهنربا و یا هسته مغناطیسی تشکیل شده که دور آن سیم پیچی شده است.

با وجود جریان زیاد برق، باز هم نیروی مغناطیسی در سیم پیچ های این اورلود جمع خواهد شد و در نتیجه، کشیدگی اهرم هم قطع و وصل می شود. در این زمان رله مغناطیسی کار خود را به درستی انجام می دهد و باعث قطع جریان مدار می شود تا از ایجاد مشکلات برای دستگاه جلوگیری کند. خراب شدن رله اورلود یخچال می تواند خسارت زیادی را به آن وارد کند. در صورتی که رله اورلود خراب شد، باید برای تعویض آن احتیاطات لازم را انجام دهید.

علائم خراب شدن رله اورلود یخچال چیست؟

همانطور که می دانید یکی از مهمترین بخش های یخچال کمپرسور است. اگر متوجه شدید که یخچال ناگهان خاموش شده است ابتدا سیستم برق رسانی یخچال را بررسی کنید و سپس چک کنید ببینید آیا موتور یخچال شما سالم است یا دچار مشکل شده؟ اتصالات برق یخچال را هم بررسی کنید. اگر در موارد گفته شده مشکلی مشاهده نکردید، حالا باید اورلود یخچال را بررسی کرده و آن را تست کنید. مشکلات ترموستات می‌تواند به دلیل خرابی اورلود باشد. اگر عملکرد ترموستات مختل شود، باعث می شود کمپرسور زیاد کار کرده و داغ شود. افزایش و یا افت ناگهانی در ولتاژ برق هم باعث می شود اطراف یخچال گرم شود و یا گاز های داخل یخچال خارج شود. البته مشکلات سیم پیچ استارت هم می تواند یکی از دلایل خرابی اورلود محسوب شود.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر یخساز یخچال مای تگmy tag | راه اندازی یخساز

دلایل خراب شدن اورلود یخچال چیست؟

اگر شما در مورد عملکرد قطعات یخچال اطلاعات لازم را داشته باشید، می‌توانید کمک کنید تا طول عمر این قطعات بیشتر شود و بهتر کار کند. باید با عواملی که باعث خرابی اورلود می شود آشنا باشید تا در صورت مشاهده آنها، بتوانید از بروز مشکلات بیشتر برای یخچال جلوگیری کنید. مهمترین دلایل خراب شدن اورلود عبارتند از:

  • یکی از دلایل مهم که باعث خراب شدن رله اورلود در یخچال می شود، خرابی ترموستات است. ترموستات قطعه مهم و اصلی در یخچال است که عملکرد درست یخچال به این قطعه بستگی دارد. اگر ترموستات یخچال در کار کرد خود دچار اختلال شود، فرمان قطع فعالیت به کمپرسور ارسال نخواهد شد و باعث می شود این قطعه داغ شده و حتی از کار می افتد.
  •  افت و یا افزایش ولتاژ برق می تواند باعث خرابی اورلود شود و باعث می شود در کارکرد یخچال مشکلاتی ایجاد شود.
  • اگر شما یخچال را در محیطی قرار دهید که گرم بوده و دمای آن بالا است، این زیادی حرارت، باعث خراب شدن اورلود کمپرسور خواهد شد.
  • یکی دیگر از دلایل خرابی رله اورلود، تخلیه شدن گاز یخچال است.
  •  اگر در سیم پیچ های رله مشکلی ایجاد شود باعث می شود رله خراب شده و یخچال شما از کار بیفتد.

چگونه می توانیم رله اورلود یخچال را تست کنیم؟

برای اینکه رله اورلود را تست کنید باید ابتدا با نقشه سیم کشی آن آشنا باشید. برای این منظور لازم است یخچال را خاموش کنید و دوشاخه را از پریز برق جدا کنید. حالا باید اورلود حرارتی را در یخچال پیدا کنید. اورلود در کنار قطعه رله PTC و همچنین پایه های کمپرسور تعبیه شده است. باید آن را از کمپرسور یخچال جدا کنید و این قطعه را به آرامی بیرون بیاورید. حالا سیم هایی که به پایه های اورلود وصل شده، جدا کنید و به وسیله مولتی متر محل اتصال دیود را تست کنید.

حتما بخوانید:   روش کار با دکمه‌های روی یخچال فریزر | معانی دکمه های روی یخچال

به وسیله چک کردن وضعیت ظاهری اورلود هم می‌توانید آن را بررسی کنید. نگاه کنید ببینید آیا اثری از سولفاته شدن و یا زنگ زدگی در روی آن مشاهده می کنید یا خیر؟ اگر سولفاته شدن و زنگ زدگی در روی آن دیدید، حتماً باید آن را عوض کنید.

چگونه می توانیم کمپرسور یخچال را از حالت اورلود دربیاوریم؟

برای اینکه کمپرسور را از حالت اورلود در بیاورید، می توانید به دو روش عمل کنید:

  1. در اولین روش باید تا مشاهده کردید که کمپرسور به حالت اورلود رفته است، صبر کنید تا خنک شود. ممکن است گاهی اورلود شدن کمپرسور به دلیل گرم شدن زیاد می باشد. در صورت سالم بودن اورلود، بعد از چند دقیقه مشکل برطرف خواهد شد.
  2. می توانید بدنه اورلود و کمپرسور را خنک کنید. در صورتی که کمپرسور اورلود شد، باید صبر کنید تا خنک شود.

اورلود یخچال

سخن پایانی

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم رله اورلود نقش مهمی در یخچال ایفا می کند. وظیفه این قطعه محافظت کردن از کمپرسور یخچال بوده و از افزایش بار در یخچال جلوگیری می کند و مانع آسیب دیدگی کمپرسور می شود. اگر یخچال با افزایش ناگهانی بار روبه‌رو شود، اورلود از این افزایش بار در یخچال جلوگیری کرده و مانع می شود که یخچال شما به دلیل جریان الکتریکی بیش از اندازه و حرارت زیاد، آسیب ببیند.

در صورتی که متوجه شدید یخچال شما به طور ناگهانی خاموش می شود باید بعد از بررسی کردن سیستم برق، موتور آن را بررسی کنید و در صورت نبودن مشکل در این قطعات، باید اورلود را تست کنید.

در صورتی که بعد از تست متوجه شدید اورلود یخچال شما با مشکل روبرو شده است، توصیه می کنیم به تعمیرکار یخچال مراجعه کنید زیرا این قطعه حساسیت زیادی داشته و در صورت خرابی باید به وسیله متخصص تعویض شود.

31

دلایل خرابی اورلود یخچال چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تست و تعمیر اورلود یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x