تقویم تاریخ

14 خرداد و 15 خرداد 1402 چه روزی است | 15 خرداد 1402 چند شنبه است

رویدادهای تاریخ 14 و 15 خرداد | علت قیام 15 خرداد چه بود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

مطابق با تقویم سال ۱۴۰۲ تعطیلات ۱۴ و ۱۵ خرداد این سال در روزهای یکشنبه و دوشنبه قرار گرفته است. تعطیلات خرداد ۱۴۰۲ فرصت مناسبی است که برای آن برنامه ریزی کنید و به یک سفر کوتاه بروید. خرداد زمان مناسبی برای سفر است و تعطیلات هر ساله آن در تاریخ ۱۴ و ۱۵ خرداد باعث شده بسیاری از افرادی که در نوروز به سفر نرفته اند، از این فرصت استفاده کنند و این تعطیلات را به خوشی سپری کنند.

۱۴ خرداد ۱۴۰۲

روز چهاردهم خرداد ماه هر سال یاد آور سالروز مرگ روح الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران می باشد و همچنین این روز مصادف شده است با انتخاب سید علی خامنه ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران که همچنان بر این سمت برقرار می باشد.

همه ساله در تقویم ایران چهاردهم خرداد به عنوان تعطیل رسمی اعلام می شود. چهاردهم خرداد ۱۴۰۲ مصادف می ‌شود با روز یکشنبه و به جهت اینکه روز بعد از آن تعطیل است و همچنین جمعه نیز تعطیل می باشد، افراد ترجیح می دهند این چند روز تعطیلات را به سفر بروند.

۱۵ خرداد ۱۴۰۲

یکی از روزهای تعطیل ماه خرداد ۱۵ می باشد که مربوط به وقایعی است که در خرداد سال ۱۳۴۲ شمسی رخ داده است. در این روز تظاهرات گسترده ای در شهرهای تهران قم و ورامین علیه حکومت شاهنشاهی برگزار شد و برخی از مورخان این تظاهرات را نقطه عطفی در آغاز انقلاب ۵۷ به حساب می آورند. بعد از اینکه انقلاب ۵۷ پیروز شد روز پانزدهم خرداد را به عنوان تعطیل رسمی اعلام کردند.

تقویم خرداد ۱۴۰۲

همانطور که بیان داشتیم تعطیلات خرداد ماه در سال ۱۴۰۲ دو روز پشت سر هم می باشد و به شکلی قرار گرفته که امکان سفر چند روزه را برای شما فراهم می کند. این تعطیلات به صورت پشت سرهم در روزهای یکشنبه و دوشنبه قرار گرفته اند و علت تعطیلات آن نیز رحلت روح الله خمینی و قیام ۱۵ خرداد می باشد.

در صورتی که پنجشنبه را تعطیل باشید می توانید شنبه را مرخصی گرفته و ۵ روز فرصت برای سفر و گشت و گذار در این چند روز را داشته باشید. ۵ روز تقریباً زمان مناسبی است که می توانید در هوای خوب و معتدل خرداد ماه به سفر خارج از استان و یا حتی خارج از کشور بروید. البته قبل از آن آب و هوای مقصد را چک کنید چرا که ممکن است خرداد ماه در بسیاری از شهرهای ایران هوا گرم و غیرقابل تحمل باشد.

مروری بر تاریخ زندگی روح اله خمینی

سید روح الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱ مهر ۱۲۸۱ هجری شمسی مصادف با ۲۴ سپتامبر ۱۹۰۲ میلادی و ۲۰ جمادی الثانی سال ۱۳۲۰ در شهر خمین به دنیا آمد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لحظه دقیق سال تحویل 1403 مشخص شد | سال 1403 سال چه حیوانی است؟

سید مصطفی پدر آیت الله خمینی از جمله افرادی بود که در حوزه علمیه نجف تحصیل نمود و در شهر خمین مرجع مسائل دینی بود. پنج ماه بعد از تولد روح اله خمین  توسط حاکمان شهر کشته شد و روح اله تا سن ۱۵ سالگی تحت سرپرستی عمه و مادرش بود. بعد از آن برای تحصیلات به حوزه علمیه اراک و در نهایت به قم مهاجرت کرد.

در سال ۱۳۴۱ مبارزات علنی خود را بر ضد حکومت شاهنشاهی آغاز نمود و به همین دلیل دو بار بازداشت شد. در نهایت به شهرهای ترکیه و عراق تبعید شد. بعد از آن پس از خروج محمدرضا شاه پهلوی از کشور به ایران برگشت و  انقلاب اسلامی را بنیان گذاری کرد.

سر انجام در تاریخ سیزدهم خرداد ماه سال ۱۳۶۸ به دلیل بیماری سرطان و ایست قلبی در سن ۸۷ سالگی درگذشت. پیکر ایشان در روز پانزدهم خرداد با همراهی جمع کثیری از مردم در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. به همین جهت همه ساله روز چهاردهم خرداد تعطیل رسمی در تقویم ایرانیان محسوب می شود.

قیام ۱۵ خرداد

 ۱۵ خرداد که پیرو دستگیری خمینی روح اله خمینی در ۱۳ خرداد ۱۳۴۲ رخ داد از روحانیت آغاز و در نهایت مردم به این قیام پیوستند. همین قیام زمینه ساز انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ بوده است. ابتدا صبح روز عاشورا بازاریان دست به اعتراض زدند و در برابر کاخ مرمر شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند.

این جمعیت که به ۵ هزار نفر تخمین زده شده بود، در مسجد حاج آقا ابوالفتح سکنا گزیدند. این جمعیت در چندین نقطه توسط افرادی سخنرانی شد. جالب است بدانید که خواسته های اصلی تظاهرکنندگان لغو تساوی حقوق زنان بود و در نهایت مامورین انتظامی در میدان توپخانه به صورت جدی وارد عمل شدند و توانستند مردم را متوقف کنند.

در پی این اعتراض محمد جواد باهنر و مرتضی مطهری دستگیر شدند. در بامداد ۱۵ خرداد نیز مامورین به داخل خانه روح الله خمینی هجوم بردند و او را دستگیر کردند. خبر دستگیری او در قم واکنش هایی از مردم را در پی داشت. مردم به خیابان ها ریختند و شعارهایی نظیر یا مرگ یا خمینی را سر دادند. البته سریعا این قیام‌ ها نیز توسط نیروهای امنیتی متوقف شد. تظاهرات تا دو روز ادامه داشت و حدود ۳۰ نفر از مردم و تظاهرکنندگان در این تظاهرات کشته شدند. نخستین کانون اعتراضات در میدان بار فروشان تهران بود که به سرکردگی طیب رضایی یکی از قمه کش های معروف تهرانی اتفاق افتاد. طیب عامل موثر اغتشاش ها و تخریب اماکن اداری بود که در همان اعتراضات توانست خسارات زیادی به اموال دولت وارد کند.

تعطیلات خرداد ۱۴۰۲

این قیام در ۱۷ خرداد پایان گرفته بود و در ظاهر آرامش به ایران برگشته بود. در نهایت در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۴۲ حکومت بسیاری از زندانیان را از جمله صادق خلخالی آزاد کرد. اما خمینی و محلاتی در زندان ماندند و صرفا چند نفر از مسئولان مستقیم خرابکاری ها و آتش سوزی ها مانند رضایی قمه کش و برادرش محاکمه شدند. به نظر می‌رسید که دولت قصد دارد خمینی را بعد از محاکمه اعدام می کند. اما در نهایت این اتفاق نیفتاد و مردم خواهان آزادی او شدند. بعد از اینکه اسدالله علم از کابینه برکنار شد، حسنعلی منصور برگزیده شد و خمینی را آزاد و به قم برگرداند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روز جهانی حبوبات 21 بهمن 1402 و 10 فوریه

چگونگی رخداد قیام ۱۵ خرداد

 زمانی که خبر دستگیری خمینی در کشور پیچید، مردم زیادی به منزل ایشان رفتند و تجمع نمودند. این قیام با کنترل حکومت به پایان رسید. حسین فردوست از نزدیکان محمدرضا شاه پهلوی در کتاب خاطراتش نوشته است به اویسی گفتیم تنها راه این است که تمامی افراد حکومت را مسلح کنید. سرانجام ماموران نظامی با تجهیزات کامل توانستند و این قیام فائق آیند. اسدالله علم نیز در کتاب خاطراتش نوشته است اگر ما عقب نشینی کرده بودیم، این ناآرامی ‌ها به تمامی مناطق ایران سرایت می کرد و شاهد سقوط دولت خواهیم بود.

پس از آن حکومت نظامی در کشور در شهرهای تهران و قم برقرار شد. اما روزهای بعد نیز تظاهراتی انجام شد که در نهایت به درگیری میان مردم و نظامیان ختم می شد.

رویدادهای یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

  • روز یکشنبه چهاردهم خرداد ۱۴۰۲ برابر است با ۴ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی و ۱۶ ذیقعده ۱۴۴۴ قمری.
  • ۱۰۴ سال پیش در چنین روزی پیش نویس اصلاحیه قانون اساسی آمریکا که دادن حق رای انتخاب به زنان می باشد، در قوه مقننه این کشور تصویب شد.
  • علاوه بر این در ۷۹ سال پیش در جریان جنگ جهانی دوم رم به دست نیروهای نظامی متفقین اشغال شد.
  • در سال ۱۳۶۸ در ایران بنیانگذار جمهوری اسلامی بر اثر بیماری درگذشت و در همان روز سید علی خامنه ای به رهبری برگزیده شد.

رویدادهای دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

  • علاوه بر اینکه این روز تحت عنوان قیام ۱۵ خرداد تعطیل رسمی می باشد، روز جهانی محیط زیست نیز است.
  • در ۱۴۵ سال پیش در چنین روزی فرانسیسکو ویلا مرد انقلابی کشور مکزیک به دنیا آمد.
  • در ۷۸ سال پیش متفقین جنگ جهانی دوم در اروپا به طور علنی اعلام کردند که در آلمان حاکم شده اند. چرا که آلمان به مدت یک ماه بود که به اشغال آن ها درآمده بود.
  • در ۳۹ سال پیش در چنین روزی بانو ایندیرا گاندی نخست وزیر وقت هند دستور تصرف معبد صادر کرد که در پی این دست حمله نظامی به معبد صورت گرفت و صدها سیک کشته شدند. همین مسئله باعث شد که بعدها دو سرباز سیک ایشان را در اقامتگاهش ترور کنند.

تعطیلات خرداد ۱۴۰۲

جمع بندی

در این مقاله به مبحث تعطیلات خرداد ۱۴۰۲ پرداختیم و گفتیم که در خرداد ماه روزهای چهاردهم و پانزدهم تعطیل رسمی می باشد و فرصت مناسبی است که در این تعطیلات به سفر بروید. مخصوصاً اگر تعطیلات عید را در خانه ماندید، خرداد ماه زمان بسیار مناسبی است که سفری چند روزه به اقصی نقاط کشور داشته باشید.

همچنین تاریخی مهمی که در روزهای چهاردهم و پانزدهم خرداد رخ داد، را بیان کردیم. از آنجایی که وقایع تاریخی هر کشوری برای مردم و آیندگان اهمیت بالایی دارد، سعی کردیم به دور از هرگونه نگاه سیاسی این مباحث را مطرح کنیم. در نهایت اگر نظر یا پیشنهادی دارید، مشتاقیم که در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تعطیلات خرداد ۱۴۰۲

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لیست تعطیلات رسمی خرداد ۱۴۰۲

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا