تقویم تاریخ

سال 2024 کی است | سال نو میلادی 2024 چه روزی است

روز آغاز سال جدید میلادی در سال ۲۰۲۴ | تفاوت سال نو میلادی با کریسمس

آغاز سال نو تفاوتی ندارد در تقویم میلادی باشد یا شمسی، این روز، روزیست که یک سال جدید برمبنای آن رقم می خورد. و تقویم های هر ساله نیز براساس همین روز تنظیم می شوند. در فرهنگ های متفاوت و مختلفی روز آغاز سال نو میلادی را با انگیزه شروع سال جدید و پایانی خوش برای سال قدیمی مجلس شادی و سرور بپا می کنند و جشن می گیرند. امروزه در کل جهان، سال جدید با توجه به گاه شمار میلادی در روز اول ژانویه فرا می رسد، که برگرفته از تقویم رومی است. اکثر افراد چه مسیحی چه غیرمسیحی دوست دارند بدانند آغاز سال جدید میلادی در تقویم شمسی چه روزی و چندم ماه است؟ و سوالاتی همچون سال ۲۰۲۴ چه روزی است ؟ سال نو میلادی چه روزیست؟ جشن سال جدید میلادی در چه ماهی است؟ یا جشن سال نو میلادی چند شنبه است؟ به ذهنشان خطور می کند.

سال ۲۰۲۴ چه روزی است

آیا می دانید شروع سال جدید میلادی چه روزی است؟ و یا در مورد تاریخ دقیق آن اطلاعی دارید؟ جشن سال نو میلادی نیز همانند جشن نوروز ایرانیان، شروع سال جدید برای کشورهای مسیحی می باشد. در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکایی این جشن که در شروع سال نو برگزار می شود در روز اول ژانویه است.

بعضی از کشورهای آفریقایی و آسیایی همچون چین نیز برای شروع سال نو میلادی خود، روز متفاوتی را در نظر می گیرند. در کشورهایی که درصد بیشتر افراد آن مسیحی باشند، سال جدید میلادی را در روز یکم ژانویه و در ساعت ۱۲ نیمه شب یعنی به عبارتی تمام شدن آخرین روز از پاییز و ورود به اولین روز زمستان، جشن می گیرند.

این شروع و آغاز سال میلادی مصادف با هفتمین روز از تعطیلات کریسمس می باشد. حال سوال این است که سال ۲۰۲۴ چه روزی است؟ روز آغاز سال جدید میلادی ۲۰۲۴ نیز برابر با تاریخ دوشنبه ۱۱ دی ماه سال ۱۴۰۲ و اول ژانویه ۲۰۲۴ می باشد.

روز آغاز سال جدید میلادی ۲۰۲۴

آغاز سال جدید میلادی روزی است که در تقویم میلادی سال جدید شروع و سال قدیمی و کهنه به پایان می رسد. در فرهنگ های گوناگون در سراسر دنیا این روز را به شادی جشن می گیرند و سال جدید را با انگیزه فراوان شروع می کنند.

سال نو میلادی در یکم ژانویه هر سال شروع می شود و اکثریت کشورهای مسیحی سال جدید خود را بر این مبنا آغاز می کنند. در سال ۱۶۰۰ میلادی، اسکاتلند اولین کشوری بود که یکم ژانویه را به عنوان نقطه شروع سال نو میلادی انتخاب کرد. امروزه برگزاری جشن سال نو میلادی یکی از مهم ترین اتفاقات در سراسر جهان می باشد.

در کشورهایی که از تقویم میلادی بهره می برند، در اولین روز از ماه ژانویه با امید به شروع سالی خوب و سرشار از شادی به جشن و سرور می پردازند. این جشن در شب سی و یکم دسامبر هر سال، روز پایانی یک سال میلادی و یک روز قبل از شروع سال جدید میلادی را بیشتر کشورهای آمریکایی، اروپایی، استرالیا و کشورهایی از آسیا و آفریقا، به برگزاری مراسم جشن سال نو سرگرم هستند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روز جهانی رادیو 24 بهمن 1402

در برخی از کشورها در این شب با روش های پر سر و صدا و هیجان انگیز همچون آتش بازی و نورافشانی سال نو میلادی را رأس ساعت ۱۲ شب جشن می گیرند.

دلیل آغاز سال میلادی از اول ژانویه چیست؟

علت ویژه ای برای اینکه چرا سال جدید میلادی در یکم ژانویه آغاز می شود، بیان نشده است. زیرا افراد با قومیت های مختلف در کشورهای متفاوت با فرهنگ های متفاوت، هر یک روزی خاص را مبدأ شروع سال جدید میلادی خود قرار می دهند. به طور مثال، سال جدید در زمان اسکندر در مقدونیه از پاییز شروع می شد و یونانی ها اواسط تابستان را مبنای شروع سال جدید قرار می دادند. مسیحیت که روز اول ژانویه را شروع سال نو میلادی برای خود در نظر گرفته است، مرهون رومی ها می باشد.

در زمان امپراتوری روم باستان، روند کار براین اساس بود که کلیه سران مملکت روز پانزدهم مارس برابر با ۲۶ اسفند ماه را به عنوان آغاز روز کاری قرار می دادند. در این روز حتی کنوسل های رومی نیز شروع به کار می کردند.

به دلیل اینکه یکی از کنسول ها به نام فول دیویس نوبیلیور به علت نامشخصی نتوانست در روز پانزدهم مارس اداره کارها را به عهده بگیرد. و این اتفاق مهم در روز اول ژانویه رخ داد، یکم ژانویه را مبدأ شروع کار قرار دادند. ژولیوس سزار هم پس از آن یکم ژانویه را مبنای شروع کارها در نظر گرفت و به این تصمیم احترام گذاشت. ۴۶ سال قبل از میلاد مسیح، تقویم ژولیانی توسط ژولیوس ساماندهی شد.

سال ۲۰۲۴ چه روزی است

تفاوت سال نو میلادی با کریسمس

برای دانستن تفاوت این دو مناسبت یعنی سال نو میلادی و کریسمس باید بدانید که این دو روز کاملاً با هم تفاوت دارند و دارای جشن های جداگانه می باشند. کریسمس روز میلاد حضرت مسیح و سال جدید میلادی در حقیقت شروع سال نو در تقویم مسیحیان و  تقویم میلادی است. زمان و تاریخ دقیق کریسمس و سال نو میلادی با هم تفاوت دارد، چون که این دو مناسبت غالباً تاریخی نزدیک به هم دارند، بنابراین در بیشتر کشورها تعطیلات را از ۲۴ دسامبر شروع می کنند و تا دوم ژانویه ادامه می یابد.

در رابطه با تعطیلات سال نو میلادی و کریسمس شایان ذکر است قوانین مختلفی در کشورهای متفاوت وجود دارد. در بعضی از کشورها در این تعطیلات فقط سازمان های آموزشی تعطیل هستند. و در بعضی دیگر تنها یک الی دو روز تعطیلی برای روزهای کریسمس و سال نو در نظر می گیرند. همچنین در تعدادی از کشورها نیز این تعطیلات بین ۵ تا ۱۲ روز می باشد.

با توجه به این موضوع که سوابق و دانسته هایی در رابطه با تاریخ دقیق تولد حضرت مسیح در دست نمی باشد، مسیحیان در سراسر دنیا از روز بیست و پنج دسامبر به مدت چهارده روز بعد را به منظور ورود به سال نو میلادی جشن می گیرند.

درخت کریسمس نماد چیست؟

درخت کریسمس معمولاً درختان همیشه سبز مانند کاج و نراد تزئین شده می باشند. از روزگاران قدیم تزئین این درختان به عنوان درخت کریسمس برای روز کریسمس مرسوم بوده است. این درختان یا درخت کریسمس غالباً با لوازمی همچون سیب، آجیل و خرما زینت داده می شدند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فلسفه و تاریخچه سفره سیزده بدر نوروز

از قرن هجدهم میلادی به بعد این درختان توسط شمع هایی نورانی شدند. و با ابداع برق، درختان کریسمس به جای شمع توسط چراغ های کریسمسی نورپردازی شدند. در عصر حاضر نیز وسایل گوناگونی همچون حلقه گل، آبنبات هایی به شکل عصا و کاغذهای رنگی و زرورقی به درخت می آویزند. یک فرشته کوچک یا ستاره نیز که نشانه میزبانی فرشتگان می باشد، در نوک درخت کریسمس (کاج) قرار داده می شود.

سال ها قبل از پیدایش مسیحیت، درختان سبز معانی به خصوصی را برای انسان ها در فصل زمستان داشتند. همان گونه که در عصر حاضر افراد خانه های خود را به درختانی همچون کاج و صنوبر مزین می کنند، مردم عهد باستان نیز شاخه های درختان همیشه سبز را بر روی پنجره و درب های خانه های خود می آویختند. در اغلب کشورها، افراد بر این باورند که این درختان همیشه سبز آن ها را در برابر جادوگری، ارواح شیطانی و بیماری ها حفظ می کنند.

سال ۲۰۲۴ چه روزی است

مهم ترین رسوم جشن کریسمس

غالباً برگزاری جشن کریسمس از یک شب قبل آن یعنی ۲۴ دسامبر و با صدای زنگ کلیساها در زمان غروب خورشید شروع می شود. از مهمترین آداب و رسوم کریسمس، خوردن بوقلمون بریان شده شکم پر که همان شام مخصوص کریسمس می باشد، است. تهیه شیرینی به شکل آدمک و با طعم زنجبیل قبل از رسیدن کریسمس و خوردن آن ها در تعطیلات کریسمس نیز از دیگر رسم های این عید مسیحیت می باشد. از دیگر علامات این روز می توان خوردن آبنبات هایی به شکل عصا، بابانوئل با لباسی قرمز رنگ و ریشی سفید را نام برد.

تزئین درخت کریسمس از عمده ترین شاخصه های بارز آغاز کریسمس می باشد. برای این روز درخت کاج که درختی همیشه سبز است به نماد ادامه دار بودن زندگی تزئین می شود. و اشیایی مانند شکلات، عروسک ها و مجسمه های کوچک، هم چنین گوی های قرمز و نقره ای از آن آویزان می شود. و در نهایت نیز ستاره ای غالباً نقره ای رنگ در بالای درخت کاج قرار می دهند. در زینت دادن به درخت کریسمس اکثراً از رنگ های نقره ای، قرمز و سبز بهره برده می شود. و درخت های کریسمس تزئین شده به عنوان سمبل روز کریسمس در تمام نقاط شهر قرار می گیرند. همچنین جشنواره ها و جشن های خیابانی در بیشتر شهرهای جهان برپا می شوند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی در رابطه با اینکه سال ۲۰۲۴ چه روزی است؟ هم چنین باورها و اعتقادات مردم مسیحی در مورد آغاز سال نو میلادی و تفاوت آن با کریسمس در اختیار شما قرار دهیم. همچنین در رابطه با درخت کریسمس که سمبل جشن کریسمس می باشد، نیز توضیحاتی مفید را برایتان ارائه کردیم. امید است که هم وطنان و سایر افراد مسیحی در سراسر جهان سال ۲۰۲۴ را با شادی و سلامتی شروع نمایند.

سال ۲۰۲۴ چه روزی است

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آغاز سال ۲۰۲۴ میلادی

امتیاز کاربر: ۱.۰۷ ( ۳ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا