تعمیرات ظرفشویی

چرا درب ماشین ظرفشویی قفل نمی شود | نحوه نگهداری از ماشین ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اگر شما هم جزو کسانی هستید که برای شستن ظروف خود از ماشین‌های ظرفشویی استفاده می‌کنید، شاید گاهی برایتان پیش آمده باشد که درب بسته نشده و یا قفل نشود، در این صورت باید بدانید که دلیل بسته نشدن درب چیست و آن را برطرف کنید. گاهی ممکن است مشکل شدید باشد در اینصورت بهتر است حتماً به تعمیرکار مراجعه کنید. ماشین ظرفشویی بسته به برند و مدلی که دارد، دارای قطعات متفاوتی هم می‌باشد، مثلاً درب ظرفشویی ممکن است دارای انواع لاستیک، زنجیر، کابل، قرقره، چفت، فنر و… باشد. اگر ماشین ظرفشویی شما این قطعات را دارد، وقتی درب بسته نمی‌شود ابتدا آنها را بررسی کنید و در صورت توانایی، مشکل را برطرف کنید. مهم ‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث شود درب ماشین ظرفشویی بسته و یا قفل نشود، موارد زیر هستند:

 • چیدن نادرست ظرف‌ها
 • شل بودن اتصالات درب دستگاه
 • خراب شدن قفل درب ظرفشویی
 • خراب شدن میکروسوئیچ و چفت درب ظرفشویی
 • خراب شدن بست درب دستگاه ظرفشویی
 • ایجاد مشکل در لولای درب ماشین ظرفشویی
 • پوسیده شدن لاستیک دور درب دستگاه ظرفشویی
 • خراب شدن فنرهای درب ظرفشویی

۱- چیدن نادرست ظرف‌ها

اگر در هنگامی که شما از ماشین ظرفشویی خود استفاده می‌کنید درب آن درست بسته نشود، در مرحله اول باید داخل ظرفشویی را نگاه کنید، شاید شما ظروف را درست در داخل آن نچیده باشید. بیرون زدگی ظرف‌ها و نامرتب بودن آنها می‌تواند باعث شود درب ظرفشویی بسته نشود. پس بهتر است دوباره برای چیدن ظروف تلاش کنید و آنها را به شکل صحیح بچینید و اگر متوجه شدید که چینش آن درست است باید به دنبال دلایل دیگری برای این مشکل باشید.

درب ماشین ظرفشویی

۲- اتصالات درب ظرفشویی شل شده است.

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام بسته نشدن درب ظرفشویی بررسی کنید، پیچ‌های ماشین ظرفشویی است زیرا احتمال دارد پیچ‌ها درست بسته نشده و یا اینکه شل شده باشند. این موارد می‌تواند باعث شود درب ظرفشویی شما درست بسته نشود و باید خودتان سریعاً مشکل را برطرف کنید. برای این کار نیازی هم به مراجعه به تعمیرکار ندارید می‌توانید خودتان اتصالات درب را سفت کنید.

۳- خراب شدن قفل درب ظرفشویی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث شود درب ظرفشویی شما قفل نشود خرابی قفل درب است. برای اینکه این مشکل برطرف شود باید ابتدا قفل‌های ظرفشویی خود را بررسی کنید. اگر  متوجه خراب بودن قفل ها شدید، بهتر است برای تعمیر کردن آنها اقدام نکنید زیرا فایده ای ندارد و وقتتان را تلف کرده‌اید، باید حتماً قفل‌ها را عوض کنید.

۴- خراب شدن میکروسوئیچ و چفت درب ماشین ظرفشویی

مهمترین دلیلی که باعث خواهد شد قفل درب ظرفشویی کاملاً محکم شود و از آن آب نشت نکند، میکروسوئیچ و چفت درب ماشین ظرفشویی هستند. وقتی که درب ظرفشویی شما بسته می‌شود، چفت درب در داخل قطعه‌ای به نام بست قرار خواهد گرفت و باعث می‌شود درب ماشین ظرفشویی شما محکم قفل شود. اگر چفت درب شکسته و یا کج شود، قفل هم عملکرد درستی نخواهد داشت. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید مطمئن شوید که بست درب خراب شده است. باید بعد از اینکه مطمئن شدید بست درب خراب شده، آن را تعویض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی ایرادات و مشکلات رایج ماشین ظرفشویی زانوسی ZANUSSI

۵- خرابی لولای ماشین ظرفشویی

لولای درب جزو قطعات اصلی برای باز و بسته کردن تمام درب‌های دستگاه‌ها می‌باشد. ممکن است دلیل قفل نشدن درب ظرفشویی شما، شل شدن پیچ ها و یا آسیب دیدن لولای ماشین ظرفشویی باشد.

۶- پوسیده شدن لاستیک درب ظرفشویی

مهم ‌ترین دلیلی که باعث قفل شدن درب ظرفشویی می‌شود و باعث خواهد شد که آب بیرون نشت نکند، همین واشر درب است که در روی لبه درب ظرفشویی نصب شده است. نوار پلاستیکی درب، نقش بسیار مهمی در دستگاه دارد که اگر خراب شود، نه تنها باعث می‌شود آب از دستگاه نشت کند بلکه مانع از بسته شدن درب هم خواهد شد. به همین دلیل اگر متوجه پارگی و پوسیدگی لاستیک درب شدید، حتماً آن را عوض کنید. دقت داشته باشید که عوض کردن واشر درب ظرفشویی کاری تخصصی بوده و بهتر است آن را به تعمیرکار بسپارید.

۷- خراب شدن فنرهای درب ظرفشویی

اگر فنرهای درب ظرفشویی عمل نکند، می‌تواند یکی از دلایل قفل نشدن درب ظرفشویی باشد زیرا این فنرها به درب دستگاه فشار آورده و باعث می‌شود که محکم‌تر بسته شوند. برای اینکه از سالم بودن فنرها مطمئن شوید، باید آنها را بررسی کنید و اگر متوجه دررفتگی و یا شل بودن فنر شدید، آن را به حالت اولیه خود برگردانید. اگر فنر معیوب شده و یا شکسته بود حتماً باید آن را تعویض کنید.

نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ظرفشویی

مدل‌های جدید ماشین های ظرفشویی معمولاً با فناوری پیشرفته تولید و طراحی شده‌اند تا ظرف‌های شما خوب شسته شود، ولی باید نکات مهمی را جهت افزایش عمر مفید آن رعایت کنید این نکات مهم عبارت هستند از:

 1. وقتی ظرفشویی شما خالی است یک چرخه کامل را برای شستشو اجرا کنید.
 2. داخل و قفسه‌های دستگاه را مرتب تمیز کنید.
 3. بازوهای آبپاش را تمیز کنید.
 4. بهتر است هر چند وقت یک بار در ماشین ظرفشویی خود فیلتر و مسیر خروجی آب را هم به طور کامل تمیز کنید.
 5. لاستیک دور درب و لبه‌های آن را در ماشین ظرفشویی بعد از استفاده خوب تمیز کرده و خشک کنید.
 6. قبل از اینکه ظرف‌ها را در داخل ظرفشویی بگذارید بهتر است غذاهایی که در روی ظرف قرار دارد را به وسیله یک دستمال کاغذی پاک کنید.
 7. برای اینکه سختی آب را کنترل کرده باشید استفاده از نمک ظرفشویی الزامی است.
 8. اگر متوجه مشکل و خرابی در ماشین ظرفشویی خود شدید، برای جلوگیری از خرابی‌های بیشتر قطعات، بهتر است حتماً به تعمیرکار ماشین ظرفشویی مراجعه کنید.

۱- چرخه کامل شستشو را جهت نظافت دستگاه انجام دهید.

قبل از اینکه چرخه کامل شستشو را انجام دهید بهتر است یک لیوان سرکه سفید را در کف دستگاه بگذارید. به وسیله سرکه سفید می‌توانید بوی نامطبوع و همچنین ذرات غذا را از بین ببرید. توصیه می‌کنیم این کار را هر دو ماه یک بار انجام دهید.

۲- قفسه‌های ظرفشویی را تمیز کنید.

اگر می‌خواهید ماشین ظرفشویی شما با مشکل روبرو نشود و ظرف‌هایتان تمیز شسته شود، بهتر است قفسه‌های ظرفشویی را به طور مرتب درآورده و آنها را با مایع ظرفشویی و آب گرم تمیز بشویید.

۳- داخل ظرفشویی را بشویید.

بوسیله مایع ظرفشویی و آب گرم دیواره‌های داخل دستگاه و همچنین محفظه مخصوص مواد شوینده را تمیز بشویید. برای اینکه به دیواره پشتی دسترسی داشته باشید می‌توانید از یک برس تمیز برای این کار استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشکلات متداول در ماشین ظرفشویی ال جی | عیب یابی ظرفشویی ال جی

۴- بازوهای آبپاش را نظافت کنید.

بازوهای آبپاش در ماشین ظرفشویی سوراخ‌هایی دارد که وقتی کار می‌کند آب با فشار زیاد از این سوراخ‌ها خارج می‌شوند. گاهی ممکن است دهانه سوراخ‌ها به وسیله خورده‌های غذا مسدود شود. یکی از دلایلی که باعث می‌شود ظرف‌ها خوب آبکشی نشوند گرفتگی این سوراخ‌های بازوی آب‌پاش است. در اینصورت به وسیله یک خلال دندان می‌توانید به راحتی باقی مانده‌های غذا را از این سوراخ‌ها خارج کنید.

۵- فیلترهای دستگاه را تمیز کنید.

بیشتر مدل‌های ماشین ظرفشویی دارای فیلتر هستند، باید به طور مرتب فیلتر ماشین ظرفشویی را درآورده و به وسیله مایع شوینده و آب آن را تمیز بشویید و سپس آن را در جای خود قرار دهید.

۶- نظافت کردن مسیر خروجی آب در ماشین ظرفشویی

مسیر خروجی آب در کف دستگاه قرار گرفته است که ممکن است به مرور زمان به وسیله پسماندهای غذایی و یا مواد دیگر مسدود شود. در اصل دلیل تمیز نشدن ظرف‌ها می‌تواند مسدود شدن خروجی آب ظرفشویی باشد به همین دلیل وقتی ظرفشویی را تمیز می‌کنید باید گرفتگی خروجی را هم رفع کنید و به وسیله یک اسفنج اطراف آن را تمیز کنید.

۷- تمیز کردن لبه‌های درب ماشین ظرفشویی

برای اینکه از ماشین ظرفشویی خود خوب نگهداری کنید، بهتر است به طور منظم اطراف و پایین درب ظرفشویی را بررسی کنید زیرا احتمال دارد مواد غذایی در این قسمت جمع شود. برای اینکه این قسمت را پاک کنید می‌توانید از یک مسواک نو استفاده کنید و یا حتی با یک اسفنج این قسمت را تمیز کنید.

۸- تمیز کردن لاستیک دور درب ظرفشویی

مواد غذایی و چربی‌ها و همچنین مواد شوینده احتمال دارد که دور لاستیک درب جمع شوند. برای تمیز کردن این قسمت بهتر است از یک پارچه تمیز و مرطوب استفاده کنید. اگر واشر درب تمیز باشد چرخه شستشو هم بهتر انجام خواهد شد. کثیف بودن لاستیک دور درب می‌تواند باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی شود.

۹- غذاهای باقیمانده در روی ظروف را پاک کنید.

قبل از اینکه ظرف‌ها را در داخل ظرفشویی بگذارید باید به وسیله دستمال کاغذی تمام مواد غذایی را از روی ظروف و بشقاب‌ها پاک کرده و بعد از آن ظرف‌ها را در داخل دستگاه بگذارید.

۱۰- از نمک ظرفشویی استفاده کنید.

در بعضی از جاها آب دارای سختی زیادی است، پس بهتر است برای نگهداری و مراقبت از ظرفشویی خود از نمک مخصوص استفاده کنید. نمک به دستگاه کمک می‌کند که سختی آب را کنترل کرده و از جمع شدن آهک و رسوبات جلوگیری می‌کند، وقتی چراغ نمک در ظرف ماشین ظرفشویی روشن شد، حتماً باید مخزن آن را از نمک پر کنید.

درب ماشین ظرفشویی

سخن پایانی

اگر در هنگام شستشوی ظروف متوجه شدید که قفل درب ظرفشویی شما بسته نمی‌شود، حتماً باید سریعاً برای رفع مشکل اقدام کنید. گاهی ممکن است ظرف‌ها در داخل ظرفشویی به خوبی چیده نشده و جلوی بسته شدن درب را بگیرند. تمام وسایلی که شما در آشپزخانه از آن استفاده می‌کنید نیاز به مراقبت و نگهداری اصولی دارد. اگر از ماشین ظرفشویی خوب نگهداری کنید مسلماً عمر مفید آن افزایش پیدا می‌کند و ظروف شما هم به خوبی شسته می‌شود و کیفیت عملکرد دستگاه بالا می‌رود. نکاتی را که بیان کردیم، رعایت کنید تا نیاز به تعمیر دستگاه پیدا نکنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چرا درب ماشین ظرفشویی قفل نمی شود

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه نگهداری از ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا