تعمیرات سرمایش گرمایشتعمیرات

اسید شویی کویل موتورخانه

چگونه کویل موتورخانه را با استفاده از اسید شستشو دهیم؟

نکات برگزیده مطلب
  • در این مقاله در مورد نحوه اسید شویی کویل موتور خانه و فواصل زمانی مناسب برای این کار صحبت شده است.

[dropcap]ی[/dropcap]

کی از تجهیزات ساختمانی کویل موتورخانه نام دارد که وظیفه آن تامین آب گرم مصرفی است. یکی از اقدامات مراقبتی که باید دوره ای انجام پذیرد شستن کویل موتورخانه با اسید است. وسیله ای که نقش مبدل حرارتی را در تامین نمودن آب گرم مصرفی خانگی و صنعتی دارد، منبع کویل موتورخانه است. منبعی که به آن اشاره شد شامل یک مخزن و یک کویل است و از آن جایی که به صورت غیرمستقیم با آب گرم بویلر همجوار است، آب سرد را گرم می کند. این کارکرد مهم کویل در تامین آب گرم مصارف خانگی و صنعتی، سبب افزایش اهمیت نگهداری از آن می شود. اما این کویل ها اگر به درستی تعمیر و نگهداری شوند کارکردشان بهینه می گردد.

در ادامه مقاله حاضر در مورد مراحل شستشوی کویل موتورخانه صحبت می کنیم. همچنین بیان می داریم که هر چند وقت یک بار باید کویل‌ها را تمیز کرد.اگر قصد آگاهی از مراحل شستشوی کویل ها را دارید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

چرا روی کویل موتورخانه رسوب می گیرد؟

آبی که به منبع کویل‌دار وارد می شود، همان آب شهر است که دارای ذرات محلول است. دلیل اصلی شکل‌گیری رسوبات روی کویل موتورخانه سختی آب است، هرچند که تمام این ذرات رسوب نمی شوند. علت ایجاد رسوبات روی کویل‌های موتورخانه، یون‌های منیزیم و کلسیم آب شهری است که به صورت بی‌کربنات محلول در آب وجود دارند. و همچنین اختلاف دمای زیاد بین دمای آب سرد ورودی و آب داخل کویل، میزان تولید رسوبات را افزایش می دهد.

با سنجش سختی آب، بررسی رسوبات ایجاد شده در کویل و مقدار آب مصرفی خانوارها، می توان در زمان مناسب برای زدودن رسوبات اقدام کرد. از جمله روش های از بین بردن رسوبات ایجاد شده بر کویل ها، اسیدشویی است.

کویل موتورخانه

فواید شستن کویل موتورخانه

کارکرد منبع کویل آب گرم مصرفی خانوار همانند آبگرمکن موتورخانه است. شستن منظم و سرویس در زمان مناسب باعث افزایش راندمان کاری سیستم گرمایشی ساختمان می شود. یکی از روش های شستشوی کویل موتورخانه، روش مکانیکی یا اسیدشویی نام دارد. با اسید شویی به راحتی می توان رسوبات درون کویل موتورخانه را زدود. فراموش نکنید که تجمع رسوبات و تمیز نکردن آن ها در زمان مناسب سبب خراب شدن منبع کویل موتورخانه می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترموستات سه فیش و 4 مرحله تست سلامت آن

رسوب گرفتگی داخل کویل‌ها مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند که با شستشوی آن‌ها این مشکلات برطرف می شود. از نتایج تجمع رسوبات در کویل ها می توان به پایین آمدن میزان انتقال گرما بین محیط و تجهیزات، بالا رفتن میزان مصرف سوخت در موتورخانه و کاهش یافتن راندمان سیستم گرمایشی ساختمان اشاره کرد.

چه زمانی برای اسید شویی کویل موتورخانه مناسب است؟

اسید شویی کویل‌ موتورخانه در زمان مناسب تاثیر زیادی در افزایش کارآمدی آن و کیفیت آب گرم مصرفی دارد و تمیز کردن کویل موتورخانه سبب تبادل درست و کامل حرارت بین بخار یا آب موتورخانه و آب منبع کویل می شود‌.

از دلایل خوردگی و سائیدگی کویل موتور خانه، وجود رسوبات داخل آن است که این مسئله کاهش ظرفیت و کیفیت آب گرم مصرفی را به دنبال دارد. البته نگران نباشید رسوب گرفتگی داخل کویل را می توان با کمی دقت و بررسی تشخیص داد.

پس از بررسی‌های دقیق اگر دیدید که منبع کویل موتورخانه همانند گذشته قدرت لازم برای تولید آب گرم را ندارد، باید کویل موتورخانه را با اسید شستشو دهید. چون کم شدن توان منبع کویل در تولید آب گرم نشانه‌ ی رسوب گرفتگی داخل آن ها است.

اسیدشویی کویل

حتما منبع کویل موتورخانه در دوره های زمانی معین اسید شویی شود. که این دوره زمانی ثابت برمبنای تجربه افراد متخصص مشخص می شود.

به عنوان نمونه فواصل زمانی یک تا دو سال برای اسید شویی منبع کویل موتورخانه زمان خوبی است. برای مشخص کردن این بازه زمانی باید به سختی آب منطقه و میزان مصرف آب گرم نیز توجه شود. کم ترین زمان تعیین شده برای اسیدشویی کویل موتورخانه شش ماه است به دلیل این که سختی آب ورودی بسیار زیاد و گنجایش کویل موتورخانه کم است.

طریقه صحیح اسیدشویی

شستن منبع کویل با اسید نیاز به دقت بالایی دارد. به ویژه زمانی که کویل قدیمی یا فرسوده باشد؛ زیرا ممکن است سبب سوراخ شدن این قطعه مهم شود.

مناسب ترین اسید برای اسیدشویی منبع کویل

مناسب ترین اسید برای شستن منبع کویل، اسیدی است که اینهیبیتور مخصوص مس دارد. به این دلیل که استفاده از این نوع اسید از خوردگی مس موجود در منبع کویل موتورخانه پیشگیری می کند. توجه داشته باشید که با توجه به میزان رسوبات، اسید را کم کم به آب اضافه نمایید‌.

حتما منبع کویل را به آرامی با اسید شستشو دهید. نکته مهم دیگر این است که به یکباره کویل را در محلول اسیدی فرو نبرید چون سوراخ می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نگهداری یخچال خاموش به چه صورت می‌باشد؟

هرچند اینهیبیتور موجود در اسید، به طور کلی مانع از خوردگی فلز نمی شود اما میزان خوردگی در فلز را کاهش می دهد. توجه داشته باشید علت تاکید بر فرو نکردن یکباره کویل در اسید این است که همه قسمت‌های کویل به یک اندازه دارای رسوبات نیستند و ممکن است قسمت های نازک کویل سوراخ شود.
حتما پس از اسید شویی، کویل ها را با مواد خنثی آبکشی نمایید چون این کار باعث می شود که آثار باقی مانده اسید روی بدنه کویل باقی نماند.

اسید دارای اینهیبیتور

قیمت اسید شویی منبع کویل موتورخانه

مشخص کردن هزینه دقیق اسید شویی کویل موتورخانه دشوار است. عواملی چون گنجایش منبع و کویل موتورخانه، فضای داخلی موتورخانه و تعداد اتصالات بر هزینه اسید شویی منبع کویل دار اثرگذار است.

با توجه به عوامل موثر روی هزینه اسید شویی کویل که در بالا ذکر شد، می توان به طور تقریبی هزینه این کار را بین ۷۰۰ تا ۱.۸۰۰ هزار تومان تخمین زد. البته این هزینه براساس میزان رسوبات و گنجایش منبع کویل‌دار متفاوت است.

هزینه اسید شویی کویل

 

روش های پیشگیری از تشکیل رسوبات روی کویل‌ها

نمی‌توان از تجمع رسوبات روی کویل‌ها پیشگیری کرد اما با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه می‌توان از میزان این رسوبات کاست. پایین آوردن دمای آب موتورخانه در تابستان از روش های کم شدن حجم رسوبات ایجاد شده در کویل موتورخانه است. چنانچه از بخار در کویل استفاده می کنید حتما باید فشار بخار را کم کنید.

اگر خط برگشت آب گرم مصرفی را راه اندازی کنید، میزان رسوبات منبع کویل‌دار کاهش می یابد. همچنین برای کاهش رسوب می‌توان از دستگاه سختی‌گیر هم در محل ورودی آب استفاده نمود.

رسوبات منبع کویل دار

نتیجه گیری

برای افزایش کیفیت و گنجایش آب گرم مصرفی ساختمان یکی از راه های کاربردی، شستشوی کویل موتورخانه با اسید است. فراموش نکنید که اسید مصرفی باید دارای اینهیبیتور باشد تا به قسمت‌های کم‌عمق آسیب نرسد. و توصیه می شود که تمیز کردن کویل موتورخانه در فواصل زمانی معین انجام شود. به عنوان مثال بازه زمانی ۱ تا ۲ ساله بهترین زمان برای اسید شویی کویل موتورخانه است.

و در آخر به خاطر داشته باشید که بخش نظرات، پل ارتباطی شما و ایبک است و شما از این طریق می توانید سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. امیدواریم که محتوای این مقاله برای شما خالی از فایده نباشد.

اسید شویی کویل موتورخانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با انواع اسید شویی کویل موتورخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا