تعمیرات سرمایش گرمایش

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل | مزایای تهویه مطبوع قابل حمل

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در بعضی از فصل‌های سال داشتن هوای مناسب در محیط کار یا فضای خانه امکان‌پذیر نیست به ویژه در فصل‌هایی مانند فصل تابستان که منزل و محل کار به صورت غیر قابل تحمل می‌شود و در برخی مواقع باز کردن درها و پنجره‌ها نمی‌تواند سبب تغییر هوای محیط شود. با استفاده از سیستم تهویه مطبوع می‌توان این مشکل را برطرف کرد. با توجه به نیاز افراد سیستم‌های تهویه گوناگونی طراحی و تولید شده‌اند که یکی از آنها سیستم تهویه مطبوع قابل حمل است. این سیستم مزایای زیادی دارد.

قبل از اینکه در مورد سیستم تهویه مطبوع قابل حمل صحبت کنیم، بهتر است که با کلیت سیستم تهویه مطبوع آشنا شوید و اجزای تشکیل دهنده آن را بشناسید.

اجزای سیستم تهویه مطبوع

همانطور که گفته شد، وظیفه سیستم تهویه مطبوع، ایجاد فضای مطلوب در محیط است. بعضی از سیستم‌های تهویه مطبوع برای خنک‌سازی دستگاه‌های الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم تهویه مطبوع ممکن است برای رطوبت زدایی، گرمایش یا مرطوب کنندگی مورد استفاده قرار بگیرند. اجزای سیستم تهویه مطبوع قابل حمل عبارت هستند از:

کمپرسور سیستم تهویه مطبوع

کمپرسور یا موتور سیستم تهویه مطبوع توسط سیالی کار می‌کند که می‌تواند تبدیل گاز به مایع را به راحتی انجام دهد. وظیفه آن تبدیل گاز کم فشار به گاز پرفشار می‌باشد که دارای دمای زیادی است. در حین کار فاصله میان مولکول‌ها با گاز پر انرژی پر می‌شود که به عنوان گاز مبرد شناخته شده و از کمپرسور خارج می‌شود و به کندانسور وارد می‌گردد.

کویل کندانسور

کویل کندانسور فنی دارد که سبب خنک شدن گاز پرفشار می‌شود و تبدیل آن به مایع را انجام می‌دهد. محصول به دست آمده با اواپراتور برای انجام کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کندانسور و کمپرسور به عنوان اجزای سیستم در خارج از خانه قرار داده می‌شوند.

ترموستات

ترموستات سبب حفظ دمای سیستم می‌شود. چون انرژی گرمایی خارج و داخل آن را تنظیم می‌کند. با توجه به طراحی، یک ترموستات ممکن است به صورت خودکار یا دستی تنظیم گردد.

اواپراتور

اواپراتورها با لوله نازکی به کندانسور وصل می‌شوند گاز پرفشار به مایع کم فشار تبدیل می‌گردد. پس از آن مایع به علت کم شدن فشار تبدیل به گاز می‌شود مبرد یا سیال چیزی است که از آن گرما را گرفته و خنک می‌کند.

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل روش کارآمد و آسان برای خنک‌سازی آپارتمان‌ها است. برای افرادی که قدرت خرید سیستم تهویه مطبوع مرکزی را ندارند، این بهترین گزینه خواهد بود. این سیستم‌ها سبب مرطوب شدن هوا نیز می‌شوند. از ویژگی‌های سیستم تهویه مطبوع قابل حمل می‌توان به مواردی زیر اشاره کرد:

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل محدودیت ندارد

در بسیاری از ساختمان‌ها به علت قوانین شهری و یا مقررات HOA، اجازه داشتن پنجره تهویه مطبوع ندارند. واحدهای تهویه مطبوع قابل حمل برای این پنجره‌ها جایگزین بسیار مناسبی است. همانطور که از اسم آنها مشخص است، این سیستم‌ها قابل حمل بوده و بنابراین می‌توان به راحتی آنها را از اتاقی به اتاق دیگر جابجا کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عیب‌یابی و تعمیر مینی چیلر | سرویس مینی چیلر

واحد کوچک برای فضای کوچک است

در صورتی که فضای زندگی شما محدود است، سیستم تهویه مطبوع قابل حمل گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود که در آپارتمان‌های کوچک و تک خواب زندگی می‌کنند، ‌پی می‌برند که این سیستم‌ها به صورت کامل با توجه به نیازهای آنها طراحی و ساخته شده است. برای این سیستم‌ها هیچ راه اندازی و نصب دائمی وجود ندارد و تنظیم آن آسان و سریع است.

افرادی که در محیط بسیار کوچک زندگی می‌کنند، چشم اندازها، نور طبیعی و دیگر مزایای پنجره امکان دارد از جمله عناصر مهمی باشد که دوست ندارند آنها را در فضای کوچک از دست دهند. برخلاف سیستم‌های تهویه مطبوع پنجره که اکثر پنجره‌ها را می‌بندند، سیستم تهویه مطبوع قابل حمل تنها بخشی از شکاف‌ها را می‌گیرد.

سرما را حفظ کرده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد

استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل یه صرفه است. آنها برای سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی مکمل‌های بسیار خوبی هستند. چون زمان زیادی کار می‌کنند تا خنک‌سازی کل خانه انجام شود و بسیار گران هستند. در روزهایی که فقط به یک یا دو اتاق نیاز دارید که خنک شوند، سیستم تهویه مطبوع قابل حمل برای شما همراه مناسبی خواهد بود و این امکان را می‌دهد که از واحد مرکزی کمتر استفاده نمایید.

قابل استفاده در حال حرکت

بسیاری از تریلرهای مسافرتی سیستم‌های خنک کننده قابل اعتمادی نیستند. اینکه در حال گشت و گذار هستید و یا در ساختمان دائمی خود هستید، تفاوتی ندارد. شما می‌توانید سیستم تهویه مطبوع قابل حمل را در هر جایی استفاده کنید. برای فضاهای کوچک راه حل مناسبی است و حتی می‌توان از آن در وسایل نقلیه هم استفاده کرد.

همزمان مرطوب و خنک می‌کند

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل علاوه بر اینکه خنک سازی هوا را انجام می‌دهد، بلکه موجب مرطوب شدن محیط نیز می‌شود و سبب خنک و خشک شدن محیط می‌شود. اگر آلرژی دارید، باید میزان رطوبت کمتر باشد. رطوبت هوا نیز مثل گرما می‌تواند ناراحت کننده و سرگردان باشد. سیستم‌های تهویه مطبوع همزمان می‌توانند حرارت و رطوبت داشته باشند. اگر ناحیه شما دارای رطوبت زیادی است، می‌توانید از آن استفاده کنید. برخی از مدل های آن طوری ساخته شده‌اند که رطوبت را بدون خنک کردن همچنان ادامه می‌دهند.

امکان کنترل از راه دور

اکثر سیستم ‌های تهویه مطبوع دارای کنترل از راه دور می‌باشند و می‌توان روشن یا خاموش کردن آن را از هر نقطه‌ای انجام داد. همچنین در مدل‌های پیشرفته‌تر دارای کنترل زمان می‌باشند. بدین معنا که در بازه‌های زمانی مشخص می‌توان زمان روشن و خاموش شدن را تنظیم کرد.

نظافت آسان

نظافت و نگهداری سیستم تهویه مطبوع قابل حمل بسیار ساده و راحت می‌باشد. چون فیلترهای هوای آن زیاد هستند.

نصب راحت

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم سیستم تهویه مطبوع نصب راحت و آسان آن است. در حقیقت برای نصب این سیستم نیاز به تکنسین و تعمیرکار نخواهید داشت و خودتان می‌توانید با استفاده از راهنما و جعبه ابزار این کار را انجام دهید. فقط باید یک خروجی برای شلنگ تهویه سیستم بیابید.

نحوه عملکرد سیستم تهویه مطبوع قابل حمل

عملکرد سیستم تهویه مطبوع قابل حمل تقریباً شبیه به کولرهای گازی دیگر است. مبنای عملکرد آن به گونه‌ای است که هوای داخل اتاق را می‌مکد و با انجام دادن عملیاتی آن را به سطح مطلوب می‌رساند و دوباره به فضای اتاق باز می‌گرداند. در این سیستم فن دستگاه هوای گرم اتاق را به درون دستگاه می‌مکد و به کویل می‌رساند. کویل‌ها دما را کاهش داده و به کمک تراکم آب آن را از دستگاه خارج می‌کنند. این گونه هوای مطلوب و مناسب وارد محیط می‌شود و آرامش برای ساکنان به وجود می‌آید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مهم تعمیر و نگهداری چیلرهای جذبی

همه این فرایندها در مجموعه‌ای کوچک رخ می‌دهند که می‌تواند عملکردهای متفاوتی در ظرفیت‌های گوناگون داشته باشد. هوایی که در این فرایند جذب می‌شود، با رابط‌های خاصی که با محیط بیرون مرتبط هستند، تخلیه می‌گردند.

نگهداری و تعمیرات سیستم تهویه مطبوع قابل حمل

یکی از نکات بسیار مهم در مورد همه انواع سیستم‌های تهویه مطبوع، شرایط تعمیرات و نگهداری آنها می‌باشد. داشتن اطلاعات در این مورد هم موجب بهره‌وری و دوام بیشتر دستگاه می‌شود و هم سبب کارکرد موثر و بهتر آن خواهد شد. بدون تردید مهمترین مورد در نگهداری و حفظ درست هر سیستم تهویه مطبوع مثل سیستم تهویه مطبوع قابل حمل، شستشو یا تعویض فیلتر هوای آن می‌باشد.

سیستم تهویه مطبوع

معایب سیستم تهویه مطبوع قابل حمل

  • با توجه به اینکه همه بخش‌های اجرایی در یک مجموعه قرار می‌گیرند، سر و صدای محسوسی دارد.
  • نسبت به کولرهای گازی اینورتر، سیستم تهویه مطبوع قابل حمل مصرف انرژی بیشتری دارد.
  • در طول زمان صرفه اقتصادی آن کمتر است.
  • آبی که از این سیستم‌ها خارج می‌شود، در برخی مواقع نیاز به تخلیه دارد.

سیستم تهویه مطبوع تک لوله

سیستم تهویه مطبوع تک لوله دارای یک شلنگ برای خروج گاز و گرمای حاصل از فرایند خنک سازی می‌باشد. داشتن یک شلنگ سبب نصب راحت‌تر و آسان‌تر و هزینه کمتر آن می‌شود. در این نوع از سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل، دستگاه از داخل اتاق هوا را می‌کشد و هوای خنک شده را باز می‌گرداند. همچنین گرما و رطوبت حاصل از این فرایند را با شلنگ به بیرون از فضا خارج می‌کند.

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل دو لوله

این سیستم دارای دو شلنگ مجزا است که یکی از آنها برای تخلیه رطوبت و گرمای محیط و دیگری برای کشیدن هوای تازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. هوای بیرون پس از اینکه به دمای تنظیم شده رسید، در محیط منتشر می‌گردد. سیستم تهویه مطبوع قابل حمل دو لوله نسبت به مدل تک لوله کارایی و بازدهی بیشتری دارد. چون دو شلنگ به صورت مجزا کار ورود و خروج را انجام می‌دهند. بنابراین سرمایش محیط مورد نظر با کار کمتر و سرعت بیشتر انجام می‌شود، اما نصب آن سخت‌تر بوده و قیمت آن نیز بیشتر است.

سخن تکمیلی

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل بهترین وسیله برای مکان‌های کوچکی مثل اتاق محل کار، اتاق خواب و… می‌باشد. در این مطلب در مورد ویژگی‌ها، نحوه عملکرد، مزایا و معایب این سیستم‌ها صحبت شد. قبل از خرید سیستم تهویه مطبوع قابل حمل باید به نکات گفته شده در مطلب توجه نمایید و پس از آن با توجه به فضای مورد نظر از بین سیستم‌های تک لوله و دولوله یکی را انتخاب نمایید. امروزه از این سیستم به علت قابلیت جابجایی زیاد استفاده می‌شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

سیستم تهویه مطبوع قابل حمل|مزایای سیستم تهویه مطبوع قابل حمل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی سیستم تهویه مطبوع قابل حمل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا