مجله لوازم خانگیتعمیرات مایکروفر

راهنمای استفاده از مایکروفر آاگ AEG و نحوه نگهداری از آن

چنانچه شما هم از آن دسته اشخاصی هستید که به دلیل پر مشغله بودن در زندگی وقت لازم جهت پخت و پز یا گرم کردن غذا را ندارید، پس به دنبال راهی جهت بهبود این وضعیت می‌باشید. مایکروفر آاگ AEG یکی از این وسایلی است که می تواند به شما کمک کند. زیرا می تواند به آسانی نیاز شما را جهت پخت و پز سریع برآورده کند. این دستگاه به گرمکن هایی با اشعه امواج و المنت تابشی مجهز می‌باشد و دارای فرکانس بالا و همچنین طول موج کوتاه است. پخت غذا به وسیله امواج با طول موج کوتاه انجام می شود. مایکروفر از لوازم برقی خانگی به حساب می آید که می تواند در کوتاه ترین زمان با حفظ ارزش مواد غذایی و کیفیت آن، غذای مورد نظر خانواده را تامین کند.

مایکروفر با تبدیل انرژی برق به امواج و تاباندن آن در محیطی بسته می تواند مواد غذایی را جهت سرو آماده کند. در مایکروفر به کمک دما و گرما فرایند پخت و پز انجام می شود. به این طریق که با ایجاد گرما و حرارت به وسیله ریز موج های الکترومغناطیسی، باعث جنبش مولکول های آب و غذا گشته و در نهایت موجب پخت غذا در زمان کم می شود. یکی از بهترین برندهای موجود در بازار که مایکروفر طراحی و تولید کرده و در اختیار مصرف کنندگان قرار داده است آاگ می باشد. در ادامه مطلب با ایبک امداد همراه باشید تا به بررسی راهنمای  استفاده از مایکروفر آاگ AEG و نحوه نگهداری از آن بپردازیم.

مایکروفر آاگ AEG

اگر مایکروفر آاگ را خریداری کرده اید، در جعبه آن حتماً دفترچه راهنمای فارسی آن را مشاهده کرده اید. این دفترچه شامل مواردی از قبیل ایمنی، نگهداری، راه اندازی و نحوه کار با دکمه های مختلف مایکروفر می باشد. مایکروفر آاگ همانند دیگر لوازم برقی و خانگی نیازمند آموزش نحوه درست استفاده از آن می باشد.

روش راه اندازی و نصب مایکروفر آاگ

جهت راه اندازی و نصب مایکروفر آاگ فقط کافی است مراحلی را که در ادامه مطلب به آن اشاره کرده ایم انجام دهید.

 • ابتدا مایکروفر را از درون جعبه بیرون بکشید.
 • مایکروفر را روی سطح صافی قرار داده و دقت کنید فاصله آن از وسایلی مانند اجاق گاز، یخچال و غیره باید بیشتر از ۳۰ سانتیمتر باشد.
 • دقت کنید مایکروفر نباید روی سطوح ناهموار قرار گیرد.
 • دوشاخه را به پریز برق بزنید.
 • هم اکنون مایکروفر آاگ شما برای شروع کار آماده است.

نکات ایمنی و نگهداری در زمان استفاده از مایکروفر آاگ

جهت نگهداری و حفظ بهتر مایکروفر لازم است نکاتی را مورد توجه قرار دهید. همینطور لازم است ایمنی مورد نیاز مایکروفر آاگ در زمان نصب تامین شود.

 • لازم به ذکر است قرار گرفتن مایکروفر آاگ در محیط های سرپوشیده می تواند موجب به خطر انداختن سلامت دستگاه شود. به یاد داشته باشید هرگز جهت اتصال دوشاخه برق از سه راهی یا سیم سیار استفاده نکنید.
 • هرگز ظروفی را که مناسب قرار دادن در مایکروفر آاگ نیستند را داخل آن قرار ندهید.
 • همینطور به یاد داشته باشید نباید مایکروفر را وقتی که خالی است روشن کنید.
 • چنانچه از دستگاه مایکروفر آاگ خود دودی مشاهده کردید، سریع آن را خاموش کرده و با تکنسین مربوطه تماس بگیرید.
 • فاصله استاندارد مایکروفر از دیگر لوازم آشپزخانه مثل یخچال، اجاق گاز و ماشین لباسشویی را رعایت کنید.

راهنمای استفاده از دکمه های موجود بر روی پنل مایکروفر آاگ 

دستگاه مایکروفر آاگ نیز مثل دیگر مایکروفر ها دارای دکمه هایی بر روی پنل خود می باشد که در ادامه توضیح مختصری درباره هر یک از آنها خواهیم داد.

 • power: روشن و خاموش کردن دستگاه
 • Grill: گریل کردن غذا
 • Defrost: یخ زدایی از مواد غذایی
 • Auto cook: برنامه های مختلف پخت
 • Conv: پخت مواد غذایی مثل پیتزا
 • Cake: پخت کیک
 • Pre heat: ایجاد پیش گرمایش
 • Micro: برای گرم کردن غذا

راهنمای استفاده از مایکروفر آاگ AEG و نحوه نگهداری از آن

چطور در مایکروفر آاگ غذا را گرم کنیم؟

به طور کل جهت گرم کردن غذا در دستگاه مایکروفر آاگ، نکاتی را باید مورد توجه قرار داد. تا طعم غذا و کیفیت آن به خوبی حفظ شود. به همین علت توصیه می شود حتما به نکاتی که در زیر گفته شده است توجه کنید.

 • شما مجاز هستید باقیمانده غذاها یی را که از پخت آن ها یک تا چهار روز گذشته، دوباره گرم کرده و مصرف کنید.
 • غذاها را با دمای بیشتر از ۷۵ درجه سانتیگراد گرم کنید.
 • مواد غذایی را بر روی یک بشقاب سرامیکی یا کاسه شیشه ای به صورت حلقه ای بچینید تا به درستی گرم شود.
 • جهت گرم کردن غذا از برنامه Micro که روی پنل مایکروفر قرار داده شده است، استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی انواع توستر های موجود در بازار

چطور تنظیمات برنامه پخت به صورت اتوماتیک را در مایکروفر آاگ به درستی انجام دهیم؟

Auto Cook دکمه ای است که روی پنل مایکروفر قرار دارد، دارای چند برنامه مختلف پخت می باشد که می‌توانید به وسیله این دکمه به پخت غذای خود سرعت بیشتری بدهید.  با فشردن دکمه Auto Cook برنامه ای را که جهت طبخ غذا مدنظرتان است انتخاب کنید.  اکنون با چرخاندن دکمه ولوم میزان وزن مواد غذایی را وارد کنید. در این مرحله می توانید جهت شروع کار دکمه استارت را بزنید.

راهنمای یخ زدایی از مواد غذایی با تنظیم زمان و وزن در مایکروفر آاگ 

یخ زدایی به وسیله دستگاه مایکروفر آاگ بر اساس مدت زمان و همچنین وزن مواد غذایی انجام می گیرد. این قابلیتی که مایکروفر آاگ دارد، می‌تواند به شما کمک کند تا در کمترین زمان ممکن مواد غذایی را یخ زدایی کنید.

 • برای آن که بتوانید یخ زدایی را بر اساس وزن انجام دهید باید دکمه Weight Defrost را فشار دهید و وزن را مشخص کنید. پس از آن دکمه استارت را بزنید. دقت کنید قبل از تنظیم کردن برنامه یخ زدایی مواد غذایی منجمد درون دستگاه قرار گرفته باشد.
 • جهت یخ زدایی بر اساس زمان می‌توانید از دکمه Time Defrost استفاده کنید.  حال با در نظر گرفتن حجم موادی که درون مایکروفر قرار داده‌اید، مدت زمان را تنظیم کنید.
 • توجه داشته باشید در حین انجام یخ زدایی، مایکروفر آاگ با ارسال چند بوق از کار ایستاده و شما در این حالت می توانید درب دستگاه را باز کرده و مواد غذایی منجمدی را که درون آن قرار داده اید پشت و رو کنید تا به صورت یکدست و یکنواخت یخ زدایی شود.

آموزش پختن پیتزا در مایکروفر آاگ

یکی از دستور پخت هایی که در مایکروفر آاگ  مشاهده می کنید، پخت پیتزا می باشد. برای انجام این کار از دکمه Pizza Setting استفاده می شود. همچنین توصیه ما به شما این است اگر دوست دارید پیتزایی داشته باشید که سطح روی آن برشته باشد، دکمه Micro را فشار دهید تا قدرت ۶۰ درصد نمایش داده شود. اکنون می‌توانید سطح روی پیتزای خود را برشته کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که فقط دو دقیقه زمان جهت برشته شدن کافی می باشد.

لازم به ذکر است قبل از شروع پخت پیتزا حتماً باید دستگاه مایکروفر آاگ با دمای ۱۸۰ درجه از قبل گرم شده باشد. جهت انجام این کار از دکمه Pre heat استفاده می کنیم. دکمه را فشرده و دمای آن را روی ۱۸۰ درجه تنظیم می کنیم. بعد از آن دکمه استارت را فشار می دهیم. در نظر داشته باشید بیشترین زمان جهت پیش گرمایش مایکروفر ۳۰ دقیقه می باشد.

آموزش پختن کیک در مایکروفر

این دستگاه دارای چند دستور پخت برای کیک ها می باشد. با این دستگاه دیگر نیازی به صرف وقت زیاد جهت انجام پخت غذا ندارید. فقط کافی است برنامه موردنظرتان را پیدا کرده و بعد از قرار دادن مواد غذایی داخل مایکروفر دکمه استارت را فشار دهید.راهنمای استفاده از مایکروفر آاگ AEG و نحوه نگهداری از آن

راهنمای پخت و پز ماهی در مایکروفر آاگ

یکی از مزیت های مایکروفر آاگ، پخت ماهی درون آن می باشد که در ادامه به صورت خلاصه و مفید نکاتی را جهت پختن ماهی بیان کرده ایم.

ماهی را در ظرف مخصوص گذاشته و روی سینی مایکروفر قرار دهید. دستگاه مایکروفر را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه با کلید Micro ۶۰درصد و Grill روشن کنید. به یاد داشته باشید در این فاصله حتماً باید ماهی را پشت و رو کرده تا دو طرف آن برشته بشود. این روش جهت پختن ماهی در مدت زمان کوتاه می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از کولرهای گازی آاگ AEG | نصب و راه اندازی کولرگازی آاگ

آموزش درست کردن پاپ کورن با دستگاه مایکروفر آاگ 

جهت سهولت در پختن انواع غذاها و خوراکی ها در دفترچه راهنمای مایکروفر آاگ روش آماده ساختن پاپ کورن نیز بیان شده است. برای آنکه پاپ کورنی خوش طعم داشته باشید باید ظرف مناسبی را داخل دستگاه مایکروفر قرار داده، سپس ذرت و نمک را بدون استفاده از هیچ روغنی داخل ظرف بریزید. بعد از آن مدت زمان را تعیین کرده که معمولاً می تواند بین ۲ تا ۴ دقیقه باشد و سپس دکمه استارت را فشار دهید.

ظروف مناسب جهت استفاده در مایکروفر آاگ

به طور حتم یکی از اصلی ترین و مهم ترین پرسش های مصرف کنندگان به هنگام استفاده از مایکروفر، انتخاب ظرف های مناسب جهت قرار دادن غذا درون مایکروفر می باشد.

 • ظروف چینی که فاقد نقش های نقره ای و طلایی می باشند.
 • ظروفی که فاقد اشکال فلزی روی آنها می باشد.
 • ظروف چینی که نازک نباشند.
 • ظروف سفالی جهت گرم کردن غذا و همچنین استفاده کوتاه مدت در مایکروفر مناسب هستند.
 • ظروف بیضی شکل یا گرد با جنس مجاز برای استفاده در مایکروفر بهتر می باشند.
 •  شما مجاز هستید از کاسه های پلاستیکی یا شیشه ای که در مایکروفر قابل استفاده می باشند استفاده کنید.
 • بعضی از ظروف پلاستیکی مخصوص استفاده در مایکروفر می باشند.

چه مواردی را نمی توان درون مایکروفر آاگ قرار داد؟

بعضی موارد جهت قرار دادن در مایکروفر مناسب نمی باشند. به عنوان مثال از قرار دادن کنسرو در بسته داخل مایکروفر جهت گرم کردن جداً بپرهیزید. همچنین اگر ظروف دربسته ای را می خواهید درون مایکروفر قرار دهید حتماً باید درب ظرف دارای دریچه ای باشد که بخار غذا از آن بتواند خارج شود. جهت گرم کردن آب از مایکروفر آاگ به هیچ عنوان استفاده نکنید. همچنین دقت کنید مدت زمانی را که جهت گرم کردن غذا تنظیم می کنید با حجم و وزن مواد غذایی شما متناسب باشد. اگر مدت زمان بیشتر از آنچه که باید تعیین شود، باعث از دست رفتن ارزش مواد غذایی خواهد شد. اگر قصد دارید در مایکروفر آاگ به پختن سیب زمینی اقدام کنید، به یاد داشته باشید حتماً چند شیار روی آن ایجاد کنید.

آموزش نحوه تمیز کردن مایکروفر آاگ

اگر می خواهید در حین استفاده از دستگاه مایکروفر آاگ خود با مشکلی مواجه نشوید ترجیحاً دستگاه خود را هر چند وقت یک بار تمیز کنید تا به درستی کار کند.

 • جهت انجام این کار می توانید آب گرم و کمی شوینده را مخلوط کرده، با استفاده از یک پارچه تمیز سطوح مایکروفر را پاک کنید.
 • با یک پاک کننده طبیعی مانند جوش شیرین لکه ها و پس مانده های غذا را در دستگاه پاک کنید.
 • همچنین می توانید از ترکیب آب و صابون جهت تمیز کردن مایکروفر بهره ببرید.
 • از حوله کاغذی هم می توانید جهت تمیز کردن مایکروفر استفاده کنید.

روش جرم گیری و برطرف کردن بوی مواد غذایی

جهت تمیز کردن محفظه درونی مایکروفر آاگ می توانید از ترکیب آب و سرکه و همینطور ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. توجه داشته باشید که قسمت داخلی دستگاه و بدنه مایکروفر را هرگز به طور مستقیم با شوینده های شیمیایی تمیز نکنید. همینطور استفاده از اسفنج نیز جهت تمیز کردن دستگاه ممنوع می باشد. چرا که می تواند موجب ایجاد خط و خش در بدنه دستگاه شود.

نتیجه گیری

یکی از لوازمی که با پیشرفت فناوری و تکنولوژی به آشپزخانه‌ها وارد شد و کار پخت و پز را آسان کرد مایکروفر می باشد. مایکروفر آاگ با بهره گیری از سیستم پیشرفته و به روز، بهترین امکانات را با کیفیت عالی در اختیار مصرف کنندگان قرار داده است. از آن جایی که جهت استفاده صحیح از هر ابزاری نیاز به راهنما می باشد، ایبک امداد در این مطلب تمامی نکات مربوط به استفاده از مایکروفر آاگ را بیان کرده و به بررسی نحوه عملکرد آن پرداخته است. امیدواریم این مقاله پاسخگوی نیاز شما باشد.

راهنمای استفاده از مایکروفر آاگ AEG

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله راهنمای استفاده از مایکروفر آاگ AEG و نحوه نگهداری از آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا