خدمات باغبانی

کاربرد انواع گلخانه خانگی | مزایا و معایب گلخانه در خانه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

با گسترش شهرنشینی و دوری مردم از طبیعت، ساخت گلخانه های خانگی و پرورش گل به مرور رایج شده است. گلخانه خانگی بسیار در دسترس می باشد و حتی شما می توانید آن را در آپارتمان ها هم داشته باشید. با ساخت گلخانه خانگی هم برای خودتان کسب و کار کوچک راه انداخته اید و هم از داشتن انواع گل و سرسبزی لذت می برید. در ادامه این مطلب به انواع گلخانه خانگی می پردازیم.

گلخانه چیست؟

گلخانه یک محلی است که در آن شرایط محیطی مانند دما، رطوبت، نور و تهویه برای رشد گیاهان کنترل می شود. گلخانه به منظور تولید گیاهان زینتی، صیفی جات، میوه جات، گل ها و نهال ها در فصول سرد یا خشک یا در مناطق با آب و هوای نامناسب به کار می رود. این مکان می تواند از شیشه، پلاستیک، فایبرگلاس یا مصالح دیگر ساخته شود و به شکل ها و اندازه های مختلفی در دسترس است.

انواع گلخانه خانگی

گلخانه خانگی یک نوع کوچک و ساده از گلخانه است که در فضای محدودی مانند باغ، بالکن، پشت بام یا داخل خانه قرار می گیرد و به منظور پرورش گیاهان خانگی به کار می رود. برخی از انواع گلخانه خانگی عبارتند از:

گلخانه چادری

 این نوع گلخانه از پارچه پلاستیکی شفاف تشکیل شده است که روی چوب، فولاد یا PVC قرار می گیرد و به شکل چادر، تپه، تونل یا خمیده طراحی می شود. این گلخانه دارای وزن سبک، قابل حمل و نصب آسان است و برای پرورش گیاهان در فصول سرد مناسب می باشد.

گلخانه قفسی

این نوع گلخانه از شبکه فلزی تشکیل شده است که روی آن پلاستیک، شبکه سایه بان یا پارچه حصار بسته می شود و به شکل قفس، مستطیل، مثلث یا دایره طراحی می شود. این گلخانه دارای هوادهی خوب، قابل تغییر و تعمیر آسان است و برای حفاظت گیاهان در برابر حشرات، حیوانات و باد مناسب می باشد.

حتما بخوانید:   بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی کدام است | تقویت کننده قوی گیاهان

گلخانه کابین

این نوع گلخانه از شيشه يا پلاستيک شفاف تشكيل شده است كه روی يک قاب فولادی يا آلومينيومی قرار می گيرد و به شكل كابين، مكعب، هرم يا منشور طراحی می شود. اين گلخانه دارای زيبايی، نور پذيری خوب، عايق حرارت و صدا است و برای پرورش گياهان در فضای داخل خانه مناسب است.

گلخانه قاب

 این نوع گلخانه از قاب فولادی تشکيل شده است كه روی آن شيشه يا پلاستيک شفاف قرار می گيرد و به شكل قاب عكس، تابلو يا كادر طراحی می شود. اين گلخانه دارای سادگی، كم جا بودن، قابل حمل و نصب آسان است و برای پرورش نهال ها يا گياهان كم حجم مناسب می باشد.

گلخانه جعبه ای

 این نوع گلخانه از جعبه فلزی یا چوبی تشکیل شده است که روی آن شیشه یا پلاستیک شفاف قرار می گیرد و به شکل جعبه، صندوق، کشو یا کمد طراحی می شود. این گلخانه دارای قابلیت باز و بسته شدن، کم جا بودن، قابل حمل و نصب آسان است و برای پرورش گیاهان در فضای بالکن، پشت بام یا پنجره مناسب است.

مزایای گلخانه خانگی

بکارگیری گلخانه خانگی با مزایای زیر همراه است:

مزایای انواع گلخانه خانگی

افزایش علاقه به باغبانی

انواع گلخانه خانگی با ایجاد فضای مناسب و راحت برای پرورش گیاهان، علاقه و لذت شما به باغبانی را افزایش می دهد. شما می توانید با دیدن رشد و شکوفایی گیاهان خود، احساس خوشحالی و آرامش کنید. همچنین می توانید با استفاده از انواع گلخانه خانگی، تجربه و دانش خود را در زمینه باغبانی افزایش دهید.

افزایش تولید و کاهش هزینه

انواع گلخانه خانگی با کنترل شرایط محیطی مانند دما، رطوبت، نور و تهویه برای رشد گیاهان، افزایش تولید و کاهش هزینه را به همراه دارد. شما می توانید با استفاده از گلخانه خانگی، گیاهان را در فصول سرد یا خشک یا در مناطق با آب و هوای نامناسب پرورش دهید. همچنین می توانید با استفاده از گلخانه خانگی، صرفه جویی در هزینه خرید گل، صيفی جات، میوه جات و نهال ها كنيد.

افزایش زيبایی و تنوع فضای خانه

انواع گلخانه خانگی با دارا بودن طرح ها و رنگ های متنوع و جذاب، افزایش زيبایی و تنوع فضای خانه را به همراه دارد. شما می توانيد با استفاده از گلخانه خانگی، فضای سبز و زنده ای را در باغ، بالكن، پشت بام يا داخل خانه ايجاد كنيد. همچنين می توانيد با استفاده از انواع گلخانه خانگی، گياهان نادر و كمياب را در منزل پرورش دهید.

معایب گلخانه خانگی

استفاده از انواع گلخانه خانگی با معایب زیر همراه است:

نیاز به نظارت و مراقبت بیشتر

گلخانه خانگی با توجه به فضای کوچک و محدود خود، نیاز به نظارت و مراقبت بیشتر از گیاهان دارد. شما باید به طور منظم دما، رطوبت، نور و تهویه گلخانه را تنظیم کنید و از سالم بودن گیاهان اطمینان حاصل کنید. همچنین باید به طور مرتب آبیاری، کود دادن، برداشت و تعویض گیاهان را انجام دهید.

حتما بخوانید:   هر آن چیزی که باید در مورد آبیاری قطره‌ای بدانید

محدود بودن فضا و تولید

گلخانه خانگی با توجه به فضای کوچک و محدود خود، قادر به پرورش تعداد زیاد و تنوع بالای گیاهان نمی باشد. شما باید با توجه به فضای موجود و نوع گلخانه، انتخاب مناسب گياهان را انجام دهيد و از پرورش گياهان با نياز های مختلف در يک گلخانه خودداری كنيد.

افزایش هزینه و انرژی

گلخانه خانگی با توجه به نياز به كنترل شرايط محيطی برای رشد گياهان، افزایش هزینه و انرژی را به همراه دارد. شما باید برای تامین دما، رطوبت، نور و تهويه مناسب برای گلخانه خود، از دستگاه های برقی مثل هيتر، كولر، لامپ و فن استفاده كنيد كه باعث افزایش قبض برق شما می شود.

برای نصب گلخانه خانگی باید به چه عوامل توجه کرد؟

برای انتخاب محل مناسب برای نصب انواع گلخانه خانگی، باید به چند عامل توجه کرد که برخی از آنها عبارتند از:

نور

گلخانه خانگی باید در محلی قرار گیرد که دسترسی خوبی به نور طبیعی داشته باشد. نور طبیعی برای فتوسنتز و رشد گیاهان ضروری است. به طور کلی، جهت شمالی یا جنوبی برای نصب گلخانه خانگی مناسب تر از جهت شرقی یا غربی است. همچنین باید از قرار گرفتن گلخانه در سایه درختان، ساختمان ها یا سایر موانع جلوگیری کرد.

آب

انواع گلخانه خانگی باید در محلی قرار گیرند که دسترسی آسان و سریع به منبع آب داشته باشند. آب برای آبیاری و تنظیم رطوبت گلخانه ضروری است. به طور کلی، نزدیک بودن به شیر آب، لوله آب، حوضچه یا استخر برای نصب گلخانه خانگی مناسب تر از دور بودن از آنها است. همچنین باید از قرار گرفتن گلخانه در محل های خشک جلوگیری کرد.

برق

 انواع گلخانه خانگی بايد در محلی قرار گيرند كه دسترسی راحت و امن به منبع برق داشته باشند. برق برای تامين دما، نور، تهويه و كنترل شرايط محيطی گلخانه ضروری است. به طور كلی، نزديک بودن به پريز برق، كابل برق، پنل خورشيدی يا باطری برای نصب گلخانه خانگی مناسب تر از دور بودن از آنها است. همچنين بايد از قرار گرفتن گلخانه در محل های خطرناک و مسدود كننده جلوگيری كرد.

انتخاب برای گیاهان گلخانه خانگی

برای انتخاب گیاهان مناسب برای انواع گلخانه خانگی، باید به چند عامل توجه کرد که برخی از آنها عبارتند از:

شرایط محیطی انواع گلخانه خانگی

باید با توجه به شرایط محیطی مانند دما، رطوبت، نور و تهویه، گیاهان را انتخاب کنید. بعضی از گياهان نياز به دمای بالاتر يا پایين تر، رطوبت بيشتر يا كمتر، نور زياد يا كم و تهويه خوب يا كم دارند. به طور کلی، گياهانی كه نياز به شرايط محيطی نزديک به شرايط طبيعی دارند، مناسب تر از گياهانی كه نياز به شرايط محيطی خاص دارند هستند.

حتما بخوانید:   زمان هرس گیاهان آپارتمانی | اصول هرس گیاهان آپارتمانی

سایز و شکل گلخانه خانگی

 باید با توجه به سایز و شکل گلخانه و فضای موجود، گیاهان را انتخاب کنید. بعضی از گياهان دارای سایز و شکل بزرگتر يا پيچیده تر هستند كه نمی توانند در فضای كوچک و محدود جای بگیرند. به طور کلی، گياهانی كه دارای سایز و شکل كوچكتر يا ساده تر هستند، مناسب تر از گياهانی كه دارای سایز و شکل بزرگ تر يا پيچیده تر هستند.

چه گیاهانی مناسب گلخانه خانگی هستند؟

برخی از گیاهانی که مناسب انواع گلخانه خانگی هستند عبارتند از:

گل ها

 گل ها گیاهان زینتی هستند که با رنگ ها و شکل های متنوع و جذاب، زیبایی و تنوع فضای خانه را افزایش می دهند. بعضی از گل های مناسب برای گلخانه خانگی عبارتند از: رز، آفریقایی، آلوئه ورا، سوسن، کاکتوس، ارکیده، لاله و …

صيفی جات

صيفی جات گياهان خوراكی هستند كه با دارا بودن مواد مغذی و خوشمزه، توليد و كاهش هزينه را به همراه دارند. بعضی از صيفی جات مناسب برای گلخانه خانه عبارتند از: خيار، گوجه فرنگى، فلفل دلمه، سالاد، ترہ، ريحان و …

میوه جات

میوه جات گیاهان خوراکی هستند که با دارا بودن قند، ویتامین و طعم لذیذ، تولید و کاهش هزینه را به همراه دارند. بعضی از میوه های مناسب برای گلخانه خانه عبارتند از: توت فرنگی، لیمو، نارنج، انار، آلبالو، آووکادو و …

نهال ها

 نهال ها گیاهان جوان هستند که با پرورش در گلخانه خانگى، سالم تر و قوى تر مى شوند. بعضى از نهال های مناسب برای گلخانه خانگى عبارتند از: درختچه مرکبات، درختچه سیب، درختچه زیتون، درختچه گردو و …

کاربرد انواع گلخانه خانگی

جمع بندی

در این مطلب از ایبک امداد به بررسی انواع گلخانه خانگی پرداختیم و گفتیم که گلخانه خانگی یک نوع کوچک و ساده از گلخانه است که در فضای محدودی از خانه قرار می گیرد. با ایجاد گلخانه می توانید فضای زیبا و جذاب در خانه های خود ایجاد کنید. می توانید صفر تا صد این کار را به ایبک امداد بسپارید. ایبک امداد با در اختیار داشتن متخصصان و کارشناسان کاربلد با رعایت اصول استاندارد می تواند گلخانه ای زیبا و بی نظیر در خانه هایتان ایجاد نماید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع گلخانه خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کاربرد انواع گلخانه خانگی چیست

امتیاز کاربر: 1.78 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

5 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x