خدمات باغبانی

راهکارهایی برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان در زمستان

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

فصل زمستان در واقع فصل چالش برانگیزی جهت باغبانی می‌ باشد زیرا یخ زدن خطراتی است که می‌ تواند گیاهان را تهدید کند و آنها را به صورت کامل از بین ببرد. ممکن است شما هم در تراس یا حیات خود گیاهی داشته باشید و قصد دارید که برای محافظت از گیاه در فصل زمستان اقدامی انجام دهید. راهکارهایی برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان در زمستان وجود دارد. نکته مهم این است که شما باید ریشه گیاهان خود را در مقابل سرما محافظت نمایید زیرا سرمازدگی ابتدا به ریشه گیاهان صدمات جدی وارد می‌ کند و در نهایت می‌ تواند کل گیاه را به صورت کامل از بین ببرد.

راهکارهایی برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان در فصل زمستان

خوشبختانه راهکارهای متعددی جهت محافظت از گیاهان در مقابل یخ زدن وجود دارد. چنانچه علاقمندید که گیاهان شما هم در بهار سلامت و سرحال از خواب زمستانی بیرون بیایند حتماً باید نکات مهمی که در مورد محافظت از گیاهان وجود دارد را یاد بگیرید. در این مقاله از مجله آی بک به بررسی چند راهکار ساده و موثر برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان در زمستان می پردازیم.

یخ زدگی در گیاهان چطور اتفاق می‌ افتد؟

یخ زدگی در گیاهان به شرایطی گفته می‌ شود که امکان به وجود آمدن پوشش کاملی از ذرات یخ بر روی برگ‌ های گیاه فراهم می‌ گردد. زمانی که کریستال‌ های یخ روی سلول‌ های گیاه ایجاد شوند گیاه آسیب می‌ بیند و حرکت مایعات داخل آن با اختلال مواجه می‌ شود.راهکارهایی برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان در زمستان زمانی که مایعات داخل گیاه یخ بزنند غشای سلولی آن منبسط می‌ شود و در نتیجه برگ‌ ها دچار پارگی خواهند شد. برگ‌ هایی که دچار سرمازدگی و یخ زدگی شده‌ اند به رنگ سیاه یا قهوه‌ ای در می‌ آیند و در بیشتر مواقع بهبود پیدا نمی‌ کنند. بیشتر مردم معتقدند که یخ زدن گیاهان پس از بارش برف رخ می‌ دهد اما لازم است بگوییم که بارش برف نوعی یخبندان است ولی شرایط دیگری هم وجود دارند که باعث سرما زدن و یخ زدن گیاهان می‌ شود. علاوه بر آن یخ زدن گیاهان در دمای خیلی پایین و حتی اگر برف هم وجود نداشته باشد ممکن است رخ دهد و این مورد معمولاً توسط افراد نادیده گرفته خواهد شد.

حتما بخوانید:   انواع گل و گیاهان آپارتمانی مناسب برای هدیه دادن

یخ زدن گیاهان چطور روی آنها اثر می‌ گذارد؟

چنانچه شما نیز به نگهداری از گیاهان خود علاقه دارید لازم است گلدان‌ هایی که در آنها گل‌ های زیبا کاشته اید در وضعیت مناسبی نگهداری کنید. سرمای هوا در فصل زمستان می‌ تواند اثرات نامطلوبی روی گیاه بگذارد. اگر مراقبت خوبی از گیاهان در طول فصل زمستان نداشته باشید نمی‌ تواند در فصل بهار سر زندگی و طراوت را برای شما به ارمغان آورد. یخ زدن گیاهان می‌ تواند به روش‌ های زیر روی سلامت و رشد آنها تاثیر منفی داشته باشد.

  • فتوسنتز

فتوسنتز فرایندی است که به کمک آن گیاه می‌ تواند نور کافی جهت رشد را دریافت کرده و به ترکیبات مغذی تبدیل نماید. یخ زدن گیاهان در فصل زمستان در انجام فتوسنتز آنها اختلال به وجود می‌ آورد. به همین خاطر رشد گیاه با آسیب مواجه می‌ شود. در این شرایط گیاه نمی‌ تواند ترکیبات مغذی را برای خود فراهم کند و فتوسنتز آن نیز دشوار انجام خواهد شد.

  • رشد گیاه

یخ زدن گیاهان روی رشد آنها نیز تاثیر منفی گذاشته و آسیب جدی به گیاه وارد می‌ کند. در اغلب گیاهان گل‌ ها و برگ‌ ها به علت سرمازدگی و یخ زدگی تک تک شروع به افتادن می‌ نمایند و همین موضوع موجب می‌ شود که گیاه کم کم پژمرده شود.

  • مواد مغذی

یکی دیگر از مواردی که یخ زدن گیاه می‌ تواند روی آن اثر بگذارد، عدم دریافت مواد مغذی و ناتوانی گیاه برای رساندن این مواد به ساختار داخلی خود می‌ باشد. ناتوانی گیاه در دریافت مواد مغذی می‌ تواند روی ریشه‌ ها هم تاثیر منفی بگذارد. گیاهانی که خاک آنها هنگام سرما آبیاری شده‌ اند معمولاً بیشتر از دیگر گیاهان دچار این مشکل می‌ شوند.

  • چرخه زندگی گیاه

یکی دیگر از مواردی که یخ زدن گیاه در آن اختلال ایجاد می‌ کند نرسیدن مواد مغذی به چرخه زندگی گیاه می‌ باشد. چنانچه ترکیبات مغذی به گیاهان نرسد نمی‌ تواند رشد طبیعی داشته باشد. علاوه بر آن گل دادن و میوه دادن نیز در فصل بهار و یا تابستان مختل می‌ شود.

  • رشد گیاه

یخ زدن گیاهان در فصل زمستان می‌ تواند باعث ایجاد صدماتی به بخش های موثر برای رشد گیاه شود. به عبارت دیگر می‌ توان گفت چنانچه گیاه دچار یخ زدگی شود ریشه‌ ها دچار انجماد می‌ شوند و از رسیدن مواد معدنی و ویتامین‌ های ضروری به گیاه جلوگیری خواهد شد. علاوه بر آن رشد گیاه به علت کمبود مواد مغذی دچار اختلال می‌ گردد.

حتما بخوانید:   تصفیه هوای خانه با گیاهان آپارتمانی

چه گیاهانی دچار یخ زدگی می‌ شوند؟

یخ زدگی خطری جدی برای همه گیاهان و گل‌ های چند ساله مانند بروکسل، شلغم، فلفل، گوجه فرنگی، کلم و … محسوب می‌ گردد. راهکارهایی برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان در زمستانهمین موضوع در مورد گیاهان ظریفی مثل شمعدانی، آووکادو، گیاه دم روباهی و یا گیاهان آپارتمانی صدق می‌ کند. علاوه بر آن کدو تنبل، انگور، بادمجان، مارچوبه، مرکبات، ذرت، انواع مختلف فلفل‌ ها و … نیز در برابر یخ زدگی آسیب پذیر می‌ باشند.

چگونه گیاهان را از یخ زدن نجات دهیم؟

بیشتر افراد در مورد محافظت کردن از گیاهان ظریف در مقابل یخ زدگی دارای نگرانی مشترکی می‌ باشند. سرما گاهی اوقات منجر به یخ زدن گیاهان، ایجاد ترک در ساقه‌ های آنها، آسیب دیدن ریشه و یا از بین بردن کامل گیاه می‌ گردد. در اوایل بهار اطلاع از وضعیت آب و هوا بسیار اهمیت دارد زیرا این احتمال وجود دارد که گیاهان دچار یخ زدگی شوند. بنابراین لازم است شرایط محیطی منطقه زندگی خود را به صورت منظم در نظر بگیرید. در ادامه راهکارهایی ساده و کارآمد جهت محافظت نمودن از گیاهان در برابر یخ زدگی ارائه می‌ دهیم.

ارزیابی قابلیت رشد گیاهان در هوای سرد

نخستین نکته‌ ای که باید آن را در نظر بگیرید این است که گونه گیاهان شما در مناطق سرد می‌ توانند رشد کنند یا خیر و مقاومت گیاهان در مقابل سرما چقدر است؟ کمترین درجه‌ ای که گیاه می‌ تواند تحمل کند چند درجه خواهد بود؟ قبل از آنکه گیاهان مختلف را در باغچه و یا گلدان‌ های تراس خود بکارید حتماً باید به این سوالات پاسخ دهید و در مورد آنها اطلاعات کافی کسب کنید.

انتقال گیاهان به محل گرم یا داخل منزل در صورت امکان

یکی از راهکارهای بسیار ساده در برابر یخ زدگی گیاهان این است که آنها را در معرض هوای سرد قرار ندهید و وقتی که هوا سرد شد و دما کاهش پیدا کرد گیاهان را به درون منزل و یا محیطی که مسقف می‌ باشد انتقال دهید. همچنین می‌ توانید گیاهان را در راهروی خانه یا پارکینگ نگهداری کنید و گیاهانی که نیاز به نور دارند را پشت پنجره بگذارید. دقت کنید که منافذ پنجره باید کاملاً پوشانده شود تا از ورود و خروج هوا و همچنین نوسانات دمایی که باعث از بین رفتن گیاهان می‌ شود خودداری گردد.

کاشتن نهال‌ ها در زمان مناسب

قبل از آنکه فصل یخبندان از راه برسد نهال‌ هایی که کاشته‌ اید باید مدتی از کاشت آنها گذشته باشد و به اصطلاح جان گرفته باشند تا بتوانند هوای سرد سال را تحمل کنند. بنابراین دقت کنید که زمان کاشت مناسب جهت نهال‌ ها را باید بدانید و بر اساس آن اقدام به کاشت کنید. به این ترتیب شما می‌ توانید از بابت سالم ماندن گیاهان در فصل سرما آسوده خاطر باشید.

حتما بخوانید:   آشنایی بیشتر با وظایف شرکت خدماتی و باغبانی

پوشاندن گیاهان با نایلون

یکی دیگر از راهکارهای ساده‌ ای که می‌ توانید انجام دهید پوشاندن گیاهان با نایلون و یا پلاستیک می‌ باشد. دقت کنید وقتی که این کار را انجام می‌ دهید ساقه یا برگ‌ های گیاه تحت فشار نباشند. در واقع این اقدام می‌ تواند گامی آسان و کاربردی جهت جلوگیری از یخ زدن گیاهان در فصل زمستان در نظر گرفته شود. علت استفاده کردن از نایلون شفاف برای گیاهان این است که بتوانند در طول روز نور خورشید را هم جذب کنند.

آبیاری خاک گیاهان

در فصل زمستان و زمانی که شب‌ های بسیار سردی در پیش است، بهتر است که خاک گیاه را کمی خیس کنید. در واقع خاکی که مرطوب باشد بهتر می‌ تواند گرما را نگهداری کرده و نسبت به خاک خشک از گیاه در برابر سرما محافظت خواهد کرد. در این صورت ریشه گیاه هم از یخ زدن در امان می‌ ماند.

نور کافی برای گیاهان داخل خانه

بهتر است گلدان‌ هایی که داخل خانه قرار داده‌ اید را در زمستان در مکان‌ هایی قرار دهید که دارای نور کافی باشد. در واقع نور آفتاب موجب گرم شدن گیاه و جلوگیری از یخ زدن آن می‌ شود.راهکارهایی برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان در زمستان بنابراین دقت کنید روزها گیاهان خود را کنار پنجره قرار دهید تا بتوانند نور کافی را جذب کنند اما حتماً این نکته را هم در نظر بگیرید که درزهای پنجره را بپوشانید تا از یخ زدن گیاه جلوگیری شود.

سخن پایانی

حالا که به فصل زمستان نزدیک می‌ شویم این نکته را باید در نظر بگیریم که گیاهان می‌ توانند در معرض یخ زدگی قرار گرفته و دچار آسیب‌ های جدی شوند. بنابراین با فراهم نمودن منبع گرما باید از یخ زدن گیاهان و بروز این مشکل جلوگیری نمایید. در این مقاله از مجله آی بک راهکارهایی در مورد جلوگیری از یخ زدن گیاهان در زمستان ارائه دادیم. امیدواریم با مطالعه این مطالب بتوانید از گیاهان خود در فصل سرما به خوبی مراقبت نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

راهکارهایی برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان در زمستان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهایی برای جلوگیری از یخ زدن گیاهان در زمستان،

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x