هنری

نکات مهم درباره چیدمان و دکوراسیون اصولی منزل

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

زمانی که می‌ خواهیم اقدام به چیدمان وسایل خانه خود کنیم باید نحوه درست و اصولی آن را بدانیم. چیدمان لوازم نباید به صورت سلیقه شخصی صورت گیرد بلکه در آن باید استانداردها رعایت شده و نکات مهمی مورد توجه قرار گیرد. هنگام تعمیر و بازسازی خانه تنها چیزی که باید روی آن متمرکز شویم چیدمان و دکوراسیون اصولی منزل می‌ باشد و نباید احساس خود را در آن دخالت دهیم. در این صورت به آن چیزی که مد نظرمان است نخواهیم رسید.

توجه به چراغ سقفی یا لوستر

چراغ‌ ها و یا لوستر جو خانه را می‌ سازند و در روحیات ما تاثیر مثبتی خواهند گذاشت. بنابراین باید دقت کنید فقط یک لوستر سقفی و یا چراغ نمی‌ تواند در سالن پذیرایی مناسب و کافی باشد. نور اتاق باید با چراغ‌ های سقفی، دیواری، مطالعه و … فراهم شود. بهتر است که نور سالن پذیرایی به اندازه و کافی باشد در غیر این صورت فضای دل مرده و افسرده خواهیم داشت.

توجه به اندازه فرش‌ ها

یکی از نکات بسیار مهم در چیدمان و دکوراسیون خانه توجه به ابعاد و اندازه فرش‌ ها می‌ باشد. فرش‌ های کوچک موجب ایجاد عدم تعادل در خانه و در سالن پذیرایی می‌ شود. نکات مهم درباره چیدمان و دکوراسیون اصولی منزلبنابراین فرش باید متناسب با اندازه سالن نشیمن باشد. فرش‌ های بزرگ می‌ توانند فضای سالن را نیز بزرگتر نشان دهند.

مکان مناسب تلویزیون

بهترین مکان جهت قرار دادن تلویزیون دیوار خالی می‌ باشد. دقت کنید که تلویزیون نباید روبروی پنجره و یا نزدیک پنجره قرار داده شود زیرا علاوه بر آنکه روی بینایی شما تاثیر منفی گذاشته و مضر است موجب می‌ شود که تصاویر را هم نتوانید به صورت واضح و درست ببینید. به فاصله بین مبل‌ ها و تلویزیون نیز دقت کنید و آن را بر اساس اندازه صفحه تلویزیون تنظیم نمایید.

انتخاب کوسن‌ های مناسب

کوسن‌ ها می‌ توانند زیبایی بسیار زیادی در مبل‌ های شما ایجاد کنند و علاوه بر آن جو آرام بخشی نیز در سالن ایجاد نمایند. هنگام انتخاب کوسن باید رنگ و بافت آن طوری باشد که با مبل‌ ها تناسب داشته باشد. چنانچه پارچه مبل شما مخملی است پارچه کوسن نخی و کتانی نمی‌ تواند برای آن مناسب باشد. کوسن‌ های کوچک برای مبل‌ های کوچک و کوسن‌ های بزرگ برای مبل‌ هایی که بزرگ هستند مناسب می‌ باشد.

حتما بخوانید:   مکرومه بافی چیست؟ | به کار بردن مکرومه در دکوراسیون

فاصله بین دیوار و مبل‌ ها

چنانچه سالن نشیمن و یا اتاق شما بزرگ است این قانون که مبل‌ ها باید از دیوار فاصله داشته باشند می‌ تواند برای شما صدق کند. چنانچه مبل‌ ها از دیوار فاصله داشته باشند فضای سالن آرام بخش‌ تر و بزرگتر دیده می‌ شود. این نکته یکی از موارد مهم در چیدمان اصولی مبل‌ ها به شمار می‌ آید و اگر رعایت نشود در واقع سالن نشیمن شما شبیه سالن رقص می‌ گردد و هیچ شباهتی به سالن پذیرایی نخواهد داشت.

مبلمان روشن برای سقف کوتاه

چنانچه اتاق نشیمن شما سقف کوتاهی دارد باید از مبلمان روشن برای چیدمان استفاده کنید زیرا مبلمان کوتاه باعث می‌ شود که سقف از آن چه که هست کوتاه‌ تر نشان داده شود.نکات مهم درباره چیدمان و دکوراسیون اصولی منزل بنابراین چنانچه سقف اتاق نشیمن شما کوتاه می‌ باشد بهتر است از مبل‌ هایی که جمع و جور هستند و دارای رنگ خنثی می‌ باشند استفاده نمایید. مبلمان باید مطابق با دیزاین اتاق انتخاب شود نه مطابق با سلیقه شخصی. فقط ظاهر خوب یک مبل به این معنی نمی‌ باشد که حتماً برای منزل شما مناسب است. بنابراین هنگام انتخاب مبل باید کاملاً دقت کنید و مبلی که در خور و شایسته اتاق شما باشد انتخاب نمایید.

عدم استفاده از مبلمان قدیمی

مبل‌ ها هم مانند لباس تابع مد می‌ باشند. مبل‌ های حجیم و بزرگ دسته‌ دار زمان زیادی است که از مد افتاده‌ اند. اکنون زمان استفاده از مبل‌ های گوشه‌ دار و صاف می‌ باشد. چنانچه دوست دارید که هنوز هم از مبل‌ های سنتی و قدیمی استفاده کنید بنابراین بهتر است که پارچه آنها را عوض کرده و از رنگ‌ های مدرن بهره ببرید.

توجه به قاب عکس‌ ها

بهترین ارتفاع جهت نصب قاب عکس ۱۵۰ سانتیمتری از کف سالن می‌ باشد. چنانچه تعداد قاب عکس‌ ها بسیار زیاد است، بهتر است به جای آنکه هر کدام را در گوشه‌ ای از اتاق نصب کنید تمام قاب عکس‌ ها را روی یک دیوار و کنار هم قرار داده و نصب نمایید.

توجه به ابعاد مبلمان

یکی از مهم‌ ترین نکاتی که در دکوراسیون و چیدمان سالن پذیرایی باید به آن توجه کنید ابعاد مبلمان و تناسب آنها با اندازه اتاق می‌ باشد. زمانی که ‌مبل های بزرگ برای سالن کوچک استفاده می‌ کنید اندازه اتاق شما کوچکتر از آن چیزی که هست نشان داده می‌ شود. اگر سالن نشیمن شما کوچک است یک مبل دو نفره به همراه دو عدد صندلی می‌ تواند برای آنجا مناسب باشد.

حتما بخوانید:   نحوه تدریس و آموزش آواز کلاسیک و اپرا | چگونه در سبک اپرا آواز بخوانیم؟

توجه به کارایی اتاق

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که باید در چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل به آن توجه کنید کارایی اتاق می‌ باشد. چنانچه اتاق نشیمن مستطیلی شکل است می‌ توانید قسمت‌ هایی از آن را با نصب قفسه‌ ها اصلاح نمایید. اتاق‌ هایی که مربعی شکل می‌ باشند امتیاز بیشتری دارند و چیدمان را در آن بهتر می‌ توان انجام داد و تعادل را نیز بهتر می‌ توان در این نوع از اتاق‌ ها حفظ نمود.

استفاده از اثر هنری

نقاشی‌ ها و آینه‌ ها یکی از عناصر دکوراسیون دیواری در سبک مدرن به شمار می‌ آیند. بهتر است که نقاشی‌ ها بدون قاب و ساده باشند. قرار دادن یک تابلوی بزرگ نقاشی روی دیوار نسبت به تابلو های کوچک نقاشی ارجحیت دارد زیرا باعث مرتب تر دیده شدن فضا می‌ شود و خطوط ساده را نیز در فضا حفظ می‌ کند.

استفاده از یک میز مناسب

استفاده از میزی مناسب که با مبلمان شما نیز تطابق داشته باشد می‌ تواند یکی از مهم‌ ترین نکات در مورد چیدمان و دکوراسیون مدرن منازل باشد که از اهمیت ویژه‌ ای نیز برخوردار است. معمولا از میز فلزی، شیشه‌ ای و چوبی در طراحی‌ های مدرن استفاده می‌ شود.

انتخاب رنگ مناسب برای دیوار

موثرترین قدم در دکوراسیون و چیدمان خانه تغییر رنگ دیوارها می‌ باشد. معمولاً خانه‌ هایی که مدرن هستند رنگ خنثی دارند اما با همه این ها انتخاب یک رنگ مناسب فقط به سلیقه شما، دیگر وسایل منزل و همچنین مبلمان بستگی دارد.

انتخاب پرده مناسب

بهتر است پرده‌ های قدیمی با والان و تعلقات بسیار زیاد را کنار بگذارید و به جای آن از پرده‌ های یکدست و ساده استفاده نمایید. پرده‌ های ساده‌ تر بر مدرن کردن فضا و زیباتر کردن آن نقش بسیار زیادی دارند. همچنین می‌ توانید شیشه‌ ها را مات کنید و فضای خانه را با کنار زدن پرده‌ ها نورانی‌ تر کرده و جلوه زیبا به اتاق نشیمن ببخشید.

توجه به ورودی نشیمن

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در چیدمان و دکوراسیون منزل توجه به فضای ورودی اتاق نشیمن می‌ باشد.

 • در ورودی نشیمن مکان کوچکی برای قرار دادن کفش‌ ها در نظر بگیرید.
 • کنار ورودی درب یک آینه قدی نصب نمایید تا هنگام ورود و خروج بتوانید ظاهرتان را در آن چک کنید.
 • انتخاب کاغذ دیواری و یا رنگ مناسب در ورودی اتاق نشیمن می‌ تواند فضای آن را دعوت کننده و جذاب کند.
 • انتخاب یک فرش طرح‌ دار و رنگی در فضای ورودی اتاق نشیمن می‌ تواند حس خوبی به شما القا نماید.
 • چنانچه فضای ورودی از دیوار جدا نشده با پارتیشن شفافی می‌ توانید این کار را انجام دهید و آن را از نشیمن جدا کنید.
 • قرار دادن یک گلدان با گل‌ های خوشبو در آن می‌ تواند بهترین میزبان برای شما به هنگام ورود باشد.
 • همچنین می‌ توانید نورپردازی قسمت ورودی اتاق نشیمن را با شمع انجام دهید. شمع انرژی بخش بوده و گرمی خاصی به فضا می‌ بخشد.
 • اگر فضای کافی در قسمت ورودی اتاق نشیمن داشتید حتماً یک کنسول در آنجا قرار دهید و در غیر این صورت می‌ توانید یک شلف کوچک در قسمت ورودی قرار داده و دسته کلید و سایر لوازم را در آن بگذارید.
حتما بخوانید:   خشک کردن گل طبیعی | 4 روش مختلف و خلاقانه برای خشک کردن گل ها

نکاتی مهم در مورد طراحی اتاق نشیمن

 • نقطه کانونی اتاق نشیمن خود را پیدا کنید و آن را با کاغذ دیواری و یا رنگ متفاوت از سایر قسمت‌ ها شاخص کنید.
 • این نقطه کانونی حتی می‌ تواند دیوار شومینه یا دیوار تلویزیون باشد.

نکات مهم درباره چیدمان و دکوراسیون اصولی منزل

 • از چسباندن مبل به دیوار خودداری نمایید زیرا ظاهر ناخوشایندی در اتاق نشیمن ایجاد می‌ کند.
 • مبل‌ ها نباید به صورت کامل بر روی فرش قرار بگیرند. بهتر است دو پایه جلویی مبل‌ ها روی فرش قرار داده شود.
 • بهتر است پرده‌ هایی که برای اتاق نشیمن و یا سالن پذیرایی انتخاب می‌ کنید بلند باشد و تا روی زمین کشیده شود.
 • جهت نورپردازی اتاق نشیمن فقط به لوستر بسنده نکنید و از دیوارکوب، آباژور، نورپردازی نقطه‌ای نیز استفاده کنید.

کلام پایانی

دغدغه بسیاری از افراد چیدمان و دکوراسیون مناسب و درست خانه می‌ باشد. حتماً برای شما هم این موضوع اهمیت دارد که با وارد شدن به منزل ترکیبی درست و زیبا روبروی خود ببینید و علاوه بر آن چهره زیبا و اصیل خانه شما بتواند نظر دیگران را نیز جلب کند. چنانچه می‌ خواهید دکوراسیون خانه شما طوری انجام شود که آرامش بخش و دلباز باشد نکات ریز و درشت زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه نمایید. با به کار گرفتن این نکات مهم می‌ توانید سلیقه خود را در چیدمان و دکوراسیون منزل به رخ دیگران بکشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نکات مهم درباره چیدمان و دکوراسیون اصولی منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم درباره چیدمان و دکوراسیون اصولی منزل، طراحی اتاق نشیمن

امتیاز کاربر: 3.05 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x