تعمیرات لباسشویی

۱۰ علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش BOSCH

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

به طور معمول درب ماشین لباسشویی بعد از اتمام شستشو بعد از یک یا دو دقیقه باز می گردد و می توانید به آسانی در را باز کرده و لباس های شسته شده را از آن خارج کنید. اما بعضی اوقات به دلایل مختلفی با اینکه شستشوی لباس ها به اتمام رسیده ولی درب باز نمی گردد. اگر چنین شرایطی برایتان پیش آمده جای نگرانی نیست. در صورتی که مشکل ماشین لباسشویی شما اساسی می باشد، به هیچ عنوان خودتان جهت برطرف کردن مشکل اقدام نکنید. زیرا ممکن آسیب‌های بیشتری متوجه دستگاه شما گردد. در این مواقع لازم است با یک متخصص تماس گرفته و از او کمک بخواهید. ایبک امداد در این مقاله به بررسی ۱۰ علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش و راهکارهایی جهت رفع این مشکل پرداخته است.

عملکرد درب ماشین لباسشویی بوش

ماشین لباسشویی ها در انواع مختلف توسط شرکت های خارجی و داخلی در برندهای متفاوت تولید می گردند. درب ماشین لباسشویی یکی از قطعات اصلی می باشد که در نحوه عملکرد این دستگاه بسیار موثر است. در ساخت ماشین لباسشویی از فناوری پیشرفته بهره برده شده است. اما این دستگاه مانند لوازم دیگر ممکن است دچار مشکل و یا خرابی شود. یکی از این مشکلات باز نشدن درب ماشین لباسشویی می باشد.

عملکرد دستگاه ماشین لباسشویی بوش به این شکل است که پس از وارد کردن لباس ها به داخل لگن، درب ماشین لباسشویی به طور اتوماتیک قفل می شود تا از بیرون ریختن لباس ها و یا آب جلوگیری گردد. این امر مزیتی برای دستگاه محسوب می شود زیرا ایمنی ماشین لباسشویی را بالا می‌برد. اما گاهی ممکن است لباس ها درون داخل ماشین حبس شوند و این موضوع برای شما آزاردهنده شود. در ادامه به بررسی علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش می پردازیم.

۱۰ علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش

این مشکل می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. در ادامه مطلب به شرح هر کدام از آنها می پردازیم.

 • آسیب دیدن میکروسوئیچ در ماشین لباسشویی بوش

یکی از قطعات ایمنی ماشین لباسشویی بوش میکرو سوئیچ می باشد که وظیفه اش جلوگیری از باز شدن واشر به هنگام چرخیدن دیگ است و از باز شدن درب ماشین لباسشویی خودداری می کند. آسیب دیدن و یا خراب شدن میکروسوئیچ می‌تواند یکی از دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی باشد. نحوه کارکرد میکروسوئیچ به این شکل است که وقتی دیگ ماشین شروع به چرخش می کند و یا هنگامی که آب به داخل ماشین ریخته می شود، میکرو سوئیچ کار خود را آغاز کرده و درب ماشین را به طور اتوماتیک قفل می کند و تا زمان پایان کار شستشو امکان باز کردن درب وجود نخواهد داشت. برای اینکه مطمئن شوید میکروسوئیچ خراب شده یا نه می توانید یک پیچ گوشتی را در بخش محرک میکروسوئیچ بگذارید؛ چنانچه درب ماشین لباسشویی بسته شد اما عملیات شستن آغاز نشد به این معنی می باشد که قطعه میکروسوئیچ خراب شده است و باید تعمیر و یا تعویض گردد. در بعضی از ماشین لباسشویی ها در صورت خرابی و یا اشکالی در مورد قطعه میکروسوئیچ کد خطا روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود. توجه داشته باشید در صورتی که میکروسوئیچ خراب شده است، اگر در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی تخصصی ندارید از تعمیر کردن آن پرهیز کنید و این کار را به یک تکنسین بسپارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش کار با ماشین لباسشویی ایندزیت Indesit جدید و قدیمی

۱۰ علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش و راهکارهایی جهت رفع این مشکل

 • آسیب دیدن لولای درب ماشین لباسشویی بوش BOSCH 

جنس لولای درب ماشین لباسشویی به طور معمول از پلاستیک یا فلز است. وظیفه این قطعه متصل کردن درب به بدنه ماشین لباسشویی می باشد که مانند یک اهرم عمل کرده و به باز و بسته شدن درب ماشین لباسشویی کمک می کند. در اثر استفاده زیاد از ماشین لباسشویی و همچنین مدت زمان طولانی استفاده از آن ممکن است لولا دچار آسیب یا پوسیدگی شود که در نتیجه می تواند منجر به باز نشدن درب ماشین لباسشویی گردد. جهت اطمینان از سلامت لوله ها توجه کنید که همه پیچ ها محکم بسته شده باشد. اکثر ماشین لباسشویی هایی که در آنها از بالا باز می شود دو لولا در بخش پشتی درب دارند. این لولاها با استفاده طولانی مدت دچار فرسودگی می‌شوند و آسیب می بینند. مخصوصاً اگر جنس آنها از پلاستیک باشد. اگر این آسیب زیاد نباشد می توانید تنها با جایگزین کردن پین های لولا مشکل را برطرف کنید. در غیر این صورت لولاها نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند.

توجه داشته باشید جهت تعمیر و یا تعویض لولاها خودسرانه عمل نکنید. زیرا امکان دارد خسارت های بیشتری به ماشین لباسشویی وارد شود. گاهی اوقات ممکن است که لولا سالم باشد ولی زبانه در ماشین لباسشویی با مشکلی مواجه شده باشد. داخل قفل ماشین لباسشویی زبانه هایی وجود دارد که به قفل شدن درب ماشین لباسشویی کمک می کند. چنانچه زبانه داخل قفل گیر کند درب ماشین باز نمی شود. در صورتی که این مشکل پیش بیاید توجه کنید که نباید به درب ماشین فشار وارد شود. در صورتی که زبانه بشکند تعمیر آن بسیار سخت خواهد بود.

 

 • عدم تخلیه کامل ماشین لباسشویی بوش BOSCH 

همانطور که قبلا گفته شد قفل شدن درب ماشین لباسشویی بعد از شروع به کار به علت ایمنی ماشین می باشد و تا زمانی که آب موجود در ماشین لباسشویی کاملاً تخلیه نشود ممکن نیست بتوانید در را باز کنید. چنانچه لوله های هدایت فاضلاب دچار گرفتگی و انسداد شده باشند، ممکن است که آب به طور کامل تخلیه نشود. یکی دیگر از دلایل عدم تخلیه آب، خرابی پمپ تخلیه می باشد. در صورتی که ماشین لباسشویی با این مشکل مواجه شود باید پمپ تخلیه تعمیر و یا تعویض گردد.

 • خرابی و آسیب برد الکترونیکی ماشین لباسشویی بوش BOSCH 

یکی دیگر از قطعات اساسی و مهم ماشین های لباسشویی برد الکترونیکی می باشد که فرمان و دستور های لازم را به سایر قطعات دستگاه می رساند. اگر این قطعه آسیب ببیند امکان باز شدن درب وجود ندارد. لازم به ذکر است که تعمیر کردن برد یک کار تخصصی می باشد. جهت اطمینان از سالم بودن برد الکترونیکی نیاز است که ابتدا برد را از بدنه لباسشویی باز کرده و توجه کنید که پایه سوکت ها حتماً تمیز باشد و همچنین سطح برد هیچ گونه آلودگی نداشته باشد. در صورت آسیب دیدن و یا نیم سوز شدن قطعات حتماً باید نسبت به تعویض آن ها اقدام کرد.

 • وجود اختلال در قفل حرارتی ماشین لباسشویی بوش BOSCH 

به طور معمول بعد از حدود دو دقیقه پس از اتمام چرخش دیگ قفل حرارتی درب ماشین لباسشویی، اجازه باز کردن درب ماشین لباسشویی را می دهد. وظیفه این قفل حرارتی جلوگیری از انتشار گرما در ماشین لباسشویی است. به همین خاطر حتی اگر ماشین لباسشویی خاموش هم باشد درب بلافاصله بعد از اتمام شستشو باز نخواهد شد. در این شرایط باید ماشین لباسشویی به مدت ۵ دقیقه خاموش بماند تا قفل آن خنک شود. سپس اقدام به باز کردن در کنید. گاهی اوقات نیز ممکن است قفل حرارتی گیر کند. در این شرایط با زدن ضربه محکم به قسمت زبانه ممکن است قفل آزاد گردد.

 • خرابی یا شکستگی دستگیره ماشین لباسشویی بوش BOSCH 

چنانچه دستگیره درب ماشین لباسشویی بوش خراب یا شکسته شده باشد می ‌تواند باعث جلوگیری از باز شدن درب گردد. این آسیب دیدگی می تواند در ماشین های لباسشویی مختلف متفاوت باشد. جهت تعمیر و یا تعویض آن نیاز به یک فرد متخصص در این زمینه دارید.

 • فعال شدن قفل کودک در ماشین لباسشویی بوش BOSCH 

یکی از دیگر از مواردی که می تواند موجب باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش گردد فعال شدن قفل کودک است. جهت غیر فعال کردن قفل کودک باید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی بوش مراجعه کرده و با توجه به مدل ماشین لباسشویی نحوه انجام این کار را آموزش ببینید.

 • گرم شدن بیش از حد ماشین لباسشویی بوش BOSCH 

گاهی اوقات با گرم شدن بیش از اندازه ماشین لباسشویی ممکن است مدار های موجود در آن از کار بیفتند. اگر مدت زمان زیادی است که از ماشین لباسشویی استفاده می کنید بروز این اتفاق دور از انتظار نیست. اگر با لمس کردن درب متوجه شده‌اید که بیش از حد داغ شده است بهتر است قبل از استفاده دوباره از ماشین لباسشویی کمی صبر کنید تا دستگاه خنک شود. زیرا استفاده مداوم از ماشین لباسشویی می تواند باعث آسیب های جدی گردد.

 • پر کردن بیش از حد لباس درون ماشین لباسشویی بوش BOSCH 

پر کردن بیشتر از ظرفیت ماشین لباسشویی می تواند مانعی برای بسته شدن درب باشد. از قرار دادن بیش از اندازه لباس درون ماشین لباسشویی جدا خودداری نمایید. علاوه بر آن قبل از فعال کردن برنامه شستشو حتماً به مقدار حجم لباس دقت نمایید. پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی بوش می تواند آسیب های جدی به ماشین وارد کند. حتما به این نکته توجه کنید که حجم لباس ها باید متناسب با ظرفیت ماشین لباسشویی باشد زیرا علاوه بر اینکه ممکن است درب ماشین قفل شود و باز نشود، خسارت های زیاد دیگری نیز به ماشین وارد می کند.۱۰ علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش و راهکارهایی جهت رفع این مشکل

 • گیر کردن لباس در فضای بین درب و بدنه

یکی دیگر از دلایل باز نشدن درب ماشین لباسشویی بوش می تواند گیر کردن لباس ها در فضای بین درب و بدنه باشد. جهت جلوگیری از این مشکل باید قبل از بستن درب به این نکته توجه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای قفل کودک در ماشین لباسشویی های برند بوش Bosch

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد درب ماشین لباسشویی بوش می تواند به دلایل متعددی باز نشود. در زیر این موارد به صورت خلاصه آورده شده است.

 • آسیب دیدن میکروسوئیچ
 • آسیب دیدن لولای درب
 • عدم تخلیه کامل آب
 • خرابی و آسیب دیدن برد الکترونیکی
 • وجود اختلال در قفل حرارتی
 • خرابی یا شکستگی دستگیره درب
 • فعال شدن قفل کودک
 • گرم شدن بیش از حد لباسشویی
 • پر کردن بیش از حد ظرفیت
 • گیر کردن لباس در فضای بین درب و بدنه

با در نظر گرفتن تمامی مواردی که در بالا بیان شد دقت داشته باشید پس از اتمام شستشو و شنیدن صدای بوق هشدار چند دقیقه صبر کنید و بعد از آن جهت باز کردن درب ماشین لباسشویی بوش اقدام کنید. از وارد کردن هرگونه فشار و زور جهت باز کردن درب جداً خودداری کنید چرا که ممکن است باعث شکستن قطعات و درب ماشین لباسشویی شوید. دقت کنید ماشین لباسشویی از حساس‌ترین لوازم خانگی می باشد که هرگونه خطایی می‌تواند باعث آسیب و خرابی بیشتر شود. بنابراین چنانچه با مشکلی مواجه شدید که خودتان نتوانستید آن را برطرف کنید حتماً با یک تکنسین مشورت کرده و از او کمک بخواهید. جهت مشاوره و پشتیبانی و همچنین طرح پرسش می توانید با تلفن های تماس ایبک امداد تماس حاصل فرمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی بوش BOSCH و راهکارهایی جهت رفع این مشکل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی بوش BOSCH و راهکارهایی جهت افزایش عمر لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا