تعمیراتتعمیرات لباسشویی

دلیل صدای لگن ماشین لباسشویی چه میباشد ؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

دلایل صدای لگن ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی می باشد که می تواند هشدار دهنده بوده و نشان می دهد که دستگاه شما نیاز به سرویس دوره ای و یا تعمیر دارد البته دقت داشته باشید که بی توجهی به این مشکل می تواند باعث شود که آسیب های جدی به دستگاه وارد شود . پس توصیه می کنیم که مشکلات ماشین لباسشویی را جدی گرفته و سریعا آن را رفع کنید ، در مقاله زیر در باره علت سر و صدای لگن لباسشویی برایتان توضیح می دهیم و همچنین روش های عیب یابی را بیان می کنیم . با ما همراه باشید .

 

طریقه ی عیب یابی و دلایل صدای لگن ماشین لباسشویی .

عوامل مختلفی می تواند باعث بوجود آمدن سر و صدای لگن ماشین لباسشویی شود که مهمترین آن ها را برایتان نام می بریم :

 1. خراب شدن شفت آب کش .
 2. معیوب بودن بلبرینگ .
 3. خرابی پولی .
 4. خرابی کاسه نمد .
 5. به وجود آمدن مشکل در کمک فنر ها.

معیوب شدن شفت آبکش علت سر و صدای لگن لباسشویی

یکی از قطعات مهم در ماشین لباسشویی شفت آبکش لباسشویی می باشد . شفت آبکش در اصل قطعه ای است که به شفت داخل سه نظام وصل می شود . فولی ، بلبرینگ و کاسه نمد روی شفت قرار می گیرند . اگر  یکی از این قطعات خراب شود و یا عیب یابی صحیح انجام نشوند به سایر قطعات ماشین لباسشویی آسیب خواهد رساند مثلا دلیل صدا دادن لگن لباسشویی می تواند خراب شدن یکی از قطعات نام برده شده باشد . اگر شفت خراب شود باید در صورت امکان آن را تعمیر و یا در غیر این صورت تعویض کنید ، دقت داشته باشید که اندازه ی شفت در مدل های مختلف لباسشویی با یکدیگر فرق می کند و در واقع در اندازه های مختلف ساخته می شود . شفت ها به وسیله ی پرچ یا پیچ به دیگ متصل می شوند که بعد از قرار گرفتن قطعات دیگر روی شفت انجام می شود . اگر ماشین لباسشویی شما مشکل شفت داشت حتما به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید تا صدای لگن ماشین لباسشویی در زمانی کوتاه رفع شود .

خراب شدن بلبرینگ یکی از دلایل صدای زیاد لگن ماشین لباسشویی

 

صدای لگن ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علائم خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی ، صدای لگن ماشین لباسشویی می باشد بلبرینگ نقش مهمی در ماشین لباسشویی دارد و وظیفه ی آن شست و شوی لباس ها می باشد . خرابی بلبرینگ به دلایل مختلفی می تواند باشد که مهم ترین آن ها عبارت است از :

 • استفاده مداوم و بیش از حد از دستگاه : اگر مقدار زیادی لباس برای شستن دارید سعی کنید آن ها را در یک روز و یا فاصله ی زمانی کم ، داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید . زیرا با این کار خود ، فشار زیادی به بلبرینگ وارد خواهید کرد و پس از مدتی دستگاه خراب خواهد شد .
 • ریختن زیاد لباس در دیگ : همانطور که میدانید ماشین های لباسشویی ظرفیت های متفاوتی دارند که بر اساس قدرت بلبرینگ و حجم داخلی آن مشخص می شود اگر شما لباس زیادی را در ماشین لباسشویی بریزید ، این کار باعث خواهد شد که فشار زیادی به بلبرینگ ها وارد شده و بلبرینگ خراب شود .
 • ریختن لباس های بزرگ و سنگین درون ماشین لباسشویی : یکی دیگر از دلایل خرابی بلبرینگ ، ریختن لباس هایی مثل حوله و پتو در ماشین لباسشویی است ، این لباس ها حجم کامل دیگ را پر می کند و وقتی که خیس می شوند حجم و وزن آن ها چند برابر شده و به دیگ و بلبرینگ فشار زیادی وارد می کند .
 • تراز نبودن ماشین لباسشویی : یکی دیگر از مواردی که معمولا مردم به آن توجه نمی کنند تراز نبودن لباسشویی است شما باید حتما پایه لباسشویی را تنظیم کنید ، لباسشویی هم مثل همه وسایل برقی در حین کار باید تراز باشد تا عملکرد درست و مناسب داشته باشد و اگر تراز نباشد هنگام چرخش تکان های شدیدی می خورد که این باعث آسیب رسیدن به دستگاه می شود و در بلند مدت هم قطعاتی مانند بلبرینگ دستگاه خراب خواهد شد .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت روشن نشدن لامپ یخچال ال جی چیست؟
خراب شدن پولی یکی دیگر از علت های صدای بلند لگن لباسشویی :

خراب شدن پولی می تواند باعث صدای زیاد لگن لباسشویی شود ، پولی قطعه ای است در ماشین لباسشویی که می توان گفت به سختی خراب می شود ، اما اگر خراب شد و یا با مشکل برخورد کرد ، عملکرد ماشین لباسشویی را مختل خواهد شد ، یکی از علائم مهم خرابی پولی را می توان به وجود آمدن صدای بلند لگن لباسشویی دانست .

پولی یک چرخ بزرگ و گرد است که در پشت درام تعبیه شده تسمه ای روی این چرخ قرار دارد که انرژی تولیدی موتور را به پولی منتقل می کند و باعث چرخش پولی می شود . وقتی پولی می چرخد مخزن دستگاه نیز به حرکت در می آید . احتمال کمی دارد که پولی بشکند ولی در صورت شکستگی پولی ماشین لباسشویی با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد . به همین دلیل اگر با چنین مشکلی رو به رو شدید سریعا پولی لباسشویی را عوض کنید ، البته دقت داشته باشید که عوض کردن پولی به مهارت نیاز دارد و اگر مهارتی در این رشته ندارید حتما با نمایندگی ماشین لباسشویی خود تماس گرفته و درخواست اعزام تعمیرکار به محل داشته باشید .

مراحل تعویض پولی ماشین لباسشویی

برای عوض کردن پولی ماشین لباسشویی ، مراحل زیر را انجام دهید :

 • در مرحله ی اول دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید .
 • برای دسترسی بهتر به ماشین لباسشویی ، آن را جلو کشیده و سعی کنید اطراف لباسشویی را خالی کنید تا برای انجام کار خود فضای کافی داشته باشید .
 • پیچ های پشت ماشین لباسشویی را ، با یک پیچ گوشتی باز کرده تا پنل پشتی از دستگاه جدا شود .
 • سپس تسمه را از موتور و پولی جدا کرده و خارج کنید .
 • در این مرحله شما به پولی دسترسی کامل پیدا خواهید کرد . برای باز کردن پولی ابتدا مهره های آن را به طور ثابت نگه داشته تا از چرخش آن جلوگیری کند ( اگر نتوانستید پولی را ثابت نگه دارید می توانید از وسیله ای مانند میله ی فلزی و یا چوب به عنوان اهرم استفاده کنید ) .
 • بعد از اینکه پولی معیوب را از دستگاه جدا کردید ، پولی جدید را به جای آن قرار دهید و کاملا محکم ببندید .
 • سپس تسمه را در جای خود قرار داده و مطمئن شوید که با پولی متناسب است . ( اگر احساس کردید تسمه محکم نیست آن را عوض کنید زیرا در این صورت انرژی تولیدی موتور به درام منتقل نخواهد شد ) .
 • در آخر کار ، پولی را با دست خود بچرخانید و اگر مشکلی به وجود نیامد ، می تواند پنل را در جای خود بگذارید .
 • در مرحله ی آخر پیچ های پنل را به وسیله ی پیچ گوشتی محکم ببندید .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  7 دلیل سرد نکردن یخچال پارس و راه های برطرف کردن آن

یکی دیگر از دلایل صدا دادن لگن ماشین لباسشویی ، خرابی کاسه نمد می باشد .

وظیفه ی کاسه ی نمد جلوگیری از آب دادن ماشین لباسشویی به بیرون از دستگاه است ، جنس کاسه نمد از لاستیک است . کاسه نمد با آنکه انعطاف پذیر است ، نباید خم شود و باید محکم سر جای خود باشد اگر این چنین نباشد عملکرد خوبی نخواهد داشت . خرابی کاسه نمد می تواند با علائم بسیاری همراه باشد ، که یکی از آن ها را می توان صدای لگن ماشین لباسشویی نام برد .

تعویض کاسه نمد لباسشویی

 

صدای لگن ماشین لباسشویی

تعویض کاسه نمد لباسشویی را سعی کنید به تعمیرکار مجرب بسپارید . ولی اگر خودتان تصمیم دارید این کار را انجام دهید به شما توصیه می کنیم که از تمام مراحل کار خود عکس بگیرید :

 1. برای باز کردن پیچ های دستگاه از بالا شروع کرده و به سمت پایین ادامه دهید تا پنل را جدا کنید .
 2. جا پودری و ضربه گیر هایی که در قسمت جلو و بالایی دستگاه قرار دارند خارج کرده تا بتوانید پنل را جدا کنید .
 3. در این مرحله می توانید لاستیک درب ماشین لباسشویی را جدا کنید .
 4. فنر و تسمه و قطعه هایی که در این قسمت می بینید را جدا کنید .
 5. به کمک یک انبردست لوله های هدایت کننده ی مواد شوینده و سینی را خارج کنید .
 6. سپس برای رسیدن به بلبرینگ باید تسمه ، پولی و المنت را هم جدا کنید .
 7. برای تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی در این مرحله باید موتور ماشین لباسشویی را در بیاورید.
 8.  برای اینکه بتوانید موتور را خارج کنید ، ابتدا سوکت ها و سیم هایی را که به آن متصل شده است ، بیرون بیاورید تا بتوانید موتور را خارج کنید .
 9. بعد از اینکه موتور را باز کردید ، مخزن لباسشویی و کمک فنر های آن را هم می توانید بیرون بیاورید .
 10. در این مرحله می توانید کاسه نمد خراب را در آورده و برای نصب کردن کاسه نمد جدید و بلبرینگ ها آن ها را با دقت گریس کاری کنید .
 11. بعد از انجام مرحله ی گریس کاری ، این قطعات را در شفت قرار داده و مراحل نصب را کامل انجام دهید .
دفرمه شدن کمک فنر ها یکی دیگر از علت های صدای لگن ماشین لباسشویی

در زمان خشک کن که دور موتور زیاد می شود ، فنر هایی که از بالای ماشین لباسشویی حایل دیگ هستند ، می توانند یکی دیگر از علت های صدای لگن ماشین لباسشویی باشند ، زیرا این فنر ها به مرور زمان دفرمه شده و مشکل ایجاد می کنند ، اگر شما در هنگام خشک کن صدای زیاد لگن ماشین لباسشویی را می شنوید به شما توصیه می کنیم ، که این مورد را جدی بگیرید و اگر نیاز بود کمک فنر های ماشین لباسشویی را تعمیر یا تعویض کنید .

نتیجه گیری

اگر با کمک مطالب بالا که برایتان ذکر کردیم نتوانستید مشکل صدای لگن ماشین لباسشویی خود را حل کنید سعی کنید ، حتما از یک تعمیر کار ماهر کمک بگیرید .

امیدواریم مطالب بالا برایتان مفید بوده باشد .

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

صدای لگن ماشین لباسشویی

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با صدای لگن ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا