تعمیراتتعمیرات لباسشویی

دلیل صدای لگن ماشین لباسشویی چه میباشد ؟

دلایل صدای لگن ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی می باشد که می تواند هشدار دهنده بوده و نشان می دهد که دستگاه شما نیاز به سرویس دوره ای و یا تعمیر دارد البته دقت داشته باشید که بی توجهی به این مشکل می تواند باعث شود که آسیب های جدی به دستگاه وارد شود . پس توصیه می کنیم که مشکلات ماشین لباسشویی را جدی گرفته و سریعا آن را رفع کنید ، در مقاله زیر در باره علت سر و صدای لگن لباسشویی برایتان توضیح می دهیم و همچنین روش های عیب یابی را بیان می کنیم . با ما همراه باشید .

 

طریقه ی عیب یابی و دلایل صدای لگن ماشین لباسشویی .

عوامل مختلفی می تواند باعث بوجود آمدن سر و صدای لگن ماشین لباسشویی شود که مهمترین آن ها را برایتان نام می بریم :

 1. خراب شدن شفت آب کش .
 2. معیوب بودن بلبرینگ .
 3. خرابی پولی .
 4. خرابی کاسه نمد .
 5. به وجود آمدن مشکل در کمک فنر ها.

معیوب شدن شفت آبکش علت سر و صدای لگن لباسشویی

یکی از قطعات مهم در ماشین لباسشویی شفت آبکش لباسشویی می باشد . شفت آبکش در اصل قطعه ای است که به شفت داخل سه نظام وصل می شود . فولی ، بلبرینگ و کاسه نمد روی شفت قرار می گیرند . اگر  یکی از این قطعات خراب شود و یا عیب یابی صحیح انجام نشوند به سایر قطعات ماشین لباسشویی آسیب خواهد رساند مثلا دلیل صدا دادن لگن لباسشویی می تواند خراب شدن یکی از قطعات نام برده شده باشد . اگر شفت خراب شود باید در صورت امکان آن را تعمیر و یا در غیر این صورت تعویض کنید ، دقت داشته باشید که اندازه ی شفت در مدل های مختلف لباسشویی با یکدیگر فرق می کند و در واقع در اندازه های مختلف ساخته می شود . شفت ها به وسیله ی پرچ یا پیچ به دیگ متصل می شوند که بعد از قرار گرفتن قطعات دیگر روی شفت انجام می شود . اگر ماشین لباسشویی شما مشکل شفت داشت حتما به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید تا صدای لگن ماشین لباسشویی در زمانی کوتاه رفع شود .

حتما بخوانید:   راهنمای روش استفاده از ماشین ظرفشویی برند دوو Daewoo

خراب شدن بلبرینگ یکی از دلایل صدای زیاد لگن ماشین لباسشویی

 

صدای لگن ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علائم خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی ، صدای لگن ماشین لباسشویی می باشد بلبرینگ نقش مهمی در ماشین لباسشویی دارد و وظیفه ی آن شست و شوی لباس ها می باشد . خرابی بلبرینگ به دلایل مختلفی می تواند باشد که مهم ترین آن ها عبارت است از :

 • استفاده مداوم و بیش از حد از دستگاه : اگر مقدار زیادی لباس برای شستن دارید سعی کنید آن ها را در یک روز و یا فاصله ی زمانی کم ، داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید . زیرا با این کار خود ، فشار زیادی به بلبرینگ وارد خواهید کرد و پس از مدتی دستگاه خراب خواهد شد .
 • ریختن زیاد لباس در دیگ : همانطور که میدانید ماشین های لباسشویی ظرفیت های متفاوتی دارند که بر اساس قدرت بلبرینگ و حجم داخلی آن مشخص می شود اگر شما لباس زیادی را در ماشین لباسشویی بریزید ، این کار باعث خواهد شد که فشار زیادی به بلبرینگ ها وارد شده و بلبرینگ خراب شود .
 • ریختن لباس های بزرگ و سنگین درون ماشین لباسشویی : یکی دیگر از دلایل خرابی بلبرینگ ، ریختن لباس هایی مثل حوله و پتو در ماشین لباسشویی است ، این لباس ها حجم کامل دیگ را پر می کند و وقتی که خیس می شوند حجم و وزن آن ها چند برابر شده و به دیگ و بلبرینگ فشار زیادی وارد می کند .
 • تراز نبودن ماشین لباسشویی : یکی دیگر از مواردی که معمولا مردم به آن توجه نمی کنند تراز نبودن لباسشویی است شما باید حتما پایه لباسشویی را تنظیم کنید ، لباسشویی هم مثل همه وسایل برقی در حین کار باید تراز باشد تا عملکرد درست و مناسب داشته باشد و اگر تراز نباشد هنگام چرخش تکان های شدیدی می خورد که این باعث آسیب رسیدن به دستگاه می شود و در بلند مدت هم قطعاتی مانند بلبرینگ دستگاه خراب خواهد شد .
خراب شدن پولی یکی دیگر از علت های صدای بلند لگن لباسشویی :

خراب شدن پولی می تواند باعث صدای زیاد لگن لباسشویی شود ، پولی قطعه ای است در ماشین لباسشویی که می توان گفت به سختی خراب می شود ، اما اگر خراب شد و یا با مشکل برخورد کرد ، عملکرد ماشین لباسشویی را مختل خواهد شد ، یکی از علائم مهم خرابی پولی را می توان به وجود آمدن صدای بلند لگن لباسشویی دانست .

پولی یک چرخ بزرگ و گرد است که در پشت درام تعبیه شده تسمه ای روی این چرخ قرار دارد که انرژی تولیدی موتور را به پولی منتقل می کند و باعث چرخش پولی می شود . وقتی پولی می چرخد مخزن دستگاه نیز به حرکت در می آید . احتمال کمی دارد که پولی بشکند ولی در صورت شکستگی پولی ماشین لباسشویی با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد . به همین دلیل اگر با چنین مشکلی رو به رو شدید سریعا پولی لباسشویی را عوض کنید ، البته دقت داشته باشید که عوض کردن پولی به مهارت نیاز دارد و اگر مهارتی در این رشته ندارید حتما با نمایندگی ماشین لباسشویی خود تماس گرفته و درخواست اعزام تعمیرکار به محل داشته باشید .

حتما بخوانید:   تعمیرات ماشین های ظرفشویی برند نانیوا naniwa

مراحل تعویض پولی ماشین لباسشویی

برای عوض کردن پولی ماشین لباسشویی ، مراحل زیر را انجام دهید :

 • در مرحله ی اول دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید .
 • برای دسترسی بهتر به ماشین لباسشویی ، آن را جلو کشیده و سعی کنید اطراف لباسشویی را خالی کنید تا برای انجام کار خود فضای کافی داشته باشید .
 • پیچ های پشت ماشین لباسشویی را ، با یک پیچ گوشتی باز کرده تا پنل پشتی از دستگاه جدا شود .
 • سپس تسمه را از موتور و پولی جدا کرده و خارج کنید .
 • در این مرحله شما به پولی دسترسی کامل پیدا خواهید کرد . برای باز کردن پولی ابتدا مهره های آن را به طور ثابت نگه داشته تا از چرخش آن جلوگیری کند ( اگر نتوانستید پولی را ثابت نگه دارید می توانید از وسیله ای مانند میله ی فلزی و یا چوب به عنوان اهرم استفاده کنید ) .
 • بعد از اینکه پولی معیوب را از دستگاه جدا کردید ، پولی جدید را به جای آن قرار دهید و کاملا محکم ببندید .
 • سپس تسمه را در جای خود قرار داده و مطمئن شوید که با پولی متناسب است . ( اگر احساس کردید تسمه محکم نیست آن را عوض کنید زیرا در این صورت انرژی تولیدی موتور به درام منتقل نخواهد شد ) .
 • در آخر کار ، پولی را با دست خود بچرخانید و اگر مشکلی به وجود نیامد ، می تواند پنل را در جای خود بگذارید .
 • در مرحله ی آخر پیچ های پنل را به وسیله ی پیچ گوشتی محکم ببندید .

یکی دیگر از دلایل صدا دادن لگن ماشین لباسشویی ، خرابی کاسه نمد می باشد .

وظیفه ی کاسه ی نمد جلوگیری از آب دادن ماشین لباسشویی به بیرون از دستگاه است ، جنس کاسه نمد از لاستیک است . کاسه نمد با آنکه انعطاف پذیر است ، نباید خم شود و باید محکم سر جای خود باشد اگر این چنین نباشد عملکرد خوبی نخواهد داشت . خرابی کاسه نمد می تواند با علائم بسیاری همراه باشد ، که یکی از آن ها را می توان صدای لگن ماشین لباسشویی نام برد .

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر و استفاده از تلویزیون پاناسونیک Panasonic

تعویض کاسه نمد لباسشویی

 

صدای لگن ماشین لباسشویی

تعویض کاسه نمد لباسشویی را سعی کنید به تعمیرکار مجرب بسپارید . ولی اگر خودتان تصمیم دارید این کار را انجام دهید به شما توصیه می کنیم که از تمام مراحل کار خود عکس بگیرید :

 1. برای باز کردن پیچ های دستگاه از بالا شروع کرده و به سمت پایین ادامه دهید تا پنل را جدا کنید .
 2. جا پودری و ضربه گیر هایی که در قسمت جلو و بالایی دستگاه قرار دارند خارج کرده تا بتوانید پنل را جدا کنید .
 3. در این مرحله می توانید لاستیک درب ماشین لباسشویی را جدا کنید .
 4. فنر و تسمه و قطعه هایی که در این قسمت می بینید را جدا کنید .
 5. به کمک یک انبردست لوله های هدایت کننده ی مواد شوینده و سینی را خارج کنید .
 6. سپس برای رسیدن به بلبرینگ باید تسمه ، پولی و المنت را هم جدا کنید .
 7. برای تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی در این مرحله باید موتور ماشین لباسشویی را در بیاورید.
 8.  برای اینکه بتوانید موتور را خارج کنید ، ابتدا سوکت ها و سیم هایی را که به آن متصل شده است ، بیرون بیاورید تا بتوانید موتور را خارج کنید .
 9. بعد از اینکه موتور را باز کردید ، مخزن لباسشویی و کمک فنر های آن را هم می توانید بیرون بیاورید .
 10. در این مرحله می توانید کاسه نمد خراب را در آورده و برای نصب کردن کاسه نمد جدید و بلبرینگ ها آن ها را با دقت گریس کاری کنید .
 11. بعد از انجام مرحله ی گریس کاری ، این قطعات را در شفت قرار داده و مراحل نصب را کامل انجام دهید .
دفرمه شدن کمک فنر ها یکی دیگر از علت های صدای لگن ماشین لباسشویی

در زمان خشک کن که دور موتور زیاد می شود ، فنر هایی که از بالای ماشین لباسشویی حایل دیگ هستند ، می توانند یکی دیگر از علت های صدای لگن ماشین لباسشویی باشند ، زیرا این فنر ها به مرور زمان دفرمه شده و مشکل ایجاد می کنند ، اگر شما در هنگام خشک کن صدای زیاد لگن ماشین لباسشویی را می شنوید به شما توصیه می کنیم ، که این مورد را جدی بگیرید و اگر نیاز بود کمک فنر های ماشین لباسشویی را تعمیر یا تعویض کنید .

نتیجه گیری

اگر با کمک مطالب بالا که برایتان ذکر کردیم نتوانستید مشکل صدای لگن ماشین لباسشویی خود را حل کنید سعی کنید ، حتما از یک تعمیر کار ماهر کمک بگیرید .

امیدواریم مطالب بالا برایتان مفید بوده باشد .

 

صدای لگن ماشین لباسشویی

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با صدای لگن ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا