تعمیرات لباسشویی

۱۲ نکته مهم برای افزایش عمر لباسشویی در تمام مدل ها

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

امروزه ماشین لباسشویی در بیشتر منازل دیده می‌شود زیرا نه تنها باعث آسودگی و راحتی خانواده ها شده و از شستن لباس‌ها به صورت دستی راحت می‌شوند، بلکه در مصرف مواد شوینده و آب هم تا حدود زیادی صرفه‌جویی خواهد شد.

ماشین لباسشویی با توجه به برند و مدلی که دارد، عمر مفید معینی هم دارد ولی شما می‌توانید با راهکارهای ساده و مهم، باعث افزایش عمر لباسشویی شوید. در این مقاله از آی بک امداد، شما را با موارد مهم و ساده آشنا می‌کنیم که باعث خواهد شد بتوانید برای مدت بیشتری از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید.

بایدها و نبایدهای استفاده از لباسشویی

در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی به بایدها و نبایدهایی باید توجه کرد که بهتر است با آنها آشنا باشید:

بایدهای استفاده از لباسشویی

 • در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی، باید حتماً البسه را بر اساس رنگ جدا کنید.
 • لباس‌هایی که دارای لکه های سخت هستند، باید قبل از قرارگیری در لباسشویی، به وسیله دست لکه زدایی شوند.
 • بعضی از لباس‌ها جنس ظریف و حساسی دارند، بهتر است قبل از قرار دادن در ماشین لباسشویی، آنها را داخل کیسه‌های مخصوص شستن البسه قرار دهید.
 • قبل از اینکه لباس را در داخل لباسشویی بیندازید، ابتدا برچسب مراقبتی آن را بررسی کرده و طبق آن دمای مناسبی را برای آب لباسشویی انتخاب کنید.
 • مواد شوینده را به اندازه لازم در محفظه شستشو بریزید.
 • بعد از استفاده از لباسشویی، حتماً درب آن را باز بگذارید تا کاملاً خشک شود و یا حتی می‌توانید ابتدا داخل دیگ لباسشویی را به وسیله یک پارچه تمیز پاک کنید و سپس درب آن را باز بگذارید.
 • اجزای ماشین لباسشویی را به طور منظم تمیز کنید، در غیر این صورت ممکن است داخل لباسشویی قارچ و کپک ایجاد شود.

نبایدهای استفاده از لباسشویی

 • هیچگاه لباسشویی خود را بیش از اندازه ظرفیت پر نکنید.
 • از مواد شوینده نامناسب برای لباسشویی استفاده نکنید.
 • قبل از اینکه لباس‌ها را در داخل لباسشویی بیندازید حتماً جیب آنها را بررسی کنید.
 • بیش از مقدار لازم مواد شوینده در داخل دستگاه نریزید.
 • بعد از اتمام فرایند شستشو، لباس‌ها را برای مدت طولانی در داخل دستگاه قرار ندهید.

ماشین لباسشویی در دو مدل درب از جلو و درب از بالا تولید می‌شوند. لباسشویی‌هایی که درب از بالا هستند نسبت به لباسشویی که درب آنها از جلو باز می‌شود، عمر بیشتری دارد.

عمر مفید ماشین‌های لباسشویی

تقریباً می‌توان گفت که عمر مفید ماشین لباسشویی‌هایی که درب آنها از بالا باز می‌شود، حدود ۱۳ سال و لباسشویی‌هایی که درب آنها از جلو باز می‌شود، عمر مفید آنها ۱۰ سال است. به طور کلی عمر مفید تمامی لباسشویی‌ها بین ۱۰ الی ۱۳ سال می‌باشد. البته دقت داشته باشید که زمان نام برده شده کاملاً تقریبی بوده و در صورتی که شما از ماشین لباسشویی خود به خوبی استفاده نکنید، عمر آن کم شده و خراب می‌شود و یا اگر در هنگام استفاده از آن به نکات کاربردی و مهم توجه کنید، مطمئناً باعث افزایش عمر لباسشویی خود خواهید شد.

افزایش عمر لباسشویی

 

راهکارهای کاربردی جهت افزایش طول عمر لباسشویی

شما می‌توانید با رعایت نکات ساده که وقت گیر و دشوار هم نیست، عمر مفید ماشین لباسشویی خود را برای مدت طولانی زیاد کرده تا مجبور به پرداخت هزینه برای تعمیر و یا خرید لباسشویی جدید نشوید.

 1. هنگامی که از لباسشویی استفاده می‌کنید به ظرفیت دستگاه توجه داشته باشید.
 2. به طور مرتب فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنید.
 3. از آب خیلی داغ برای شستن لباس ها استفاده نکنید.
 4. بعد از شستن لباس‌ها درب لباسشویی را برای مدتی باز بگذارید.
 5. ماشین لباسشویی خود را تراز کنید.
 6. از شوینده‌های اصل و با کیفیت در دستگاه استفاده کنید.
 7. بعد از اتمام چرخه شستشو داخل دستگاه را خوب تمیز کنید.
 8. شلنگ تخلیه دستگاه را به طور مرتب بررسی کنید.
 9. از محافظ برق برای لباسشویی خود استفاده کنید.
 10. خرابی‌ها و ایرادات جزئی دستگاه را رفع کنید.
 11. وقتی لباس‌ها کم هستند، دستگاه را روشن نکنید.
 12. قبل از شستن لباس‌ها جیب آنها کاملاً بررسی کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه فعال و غیرفعال کردن قفل کودک ماشین لباسشویی بوش

در ادامه، موارد بیان شده را به طور کامل برایتان توضیح خواهیم داد تا با رعایت این نکات، بتوانید به خوبی از دستگاه لباسشویی خود استفاده کرده و به افزایش طول عمر آن کمک کنید.

۱- هنگامی که از لباسشویی استفاده می‌کنید به ظرفیت دستگاه توجه داشته باشید.

در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی، نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که به اندازه ظرفیت دستگاه آن را بارگیری کنید. معمولاً لباسشویی‌ها در ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند، مانند: ۵ کیلوگرم، ۷ کیلوگرم، ۹ کیلوگرم و… که باید به اندازه ظرفیت آن در داخل دیگ، لباس بریزید.

اگر بیش از اندازه، لباس در داخل لباسشویی ریخته باشید باعث خواهد شد که مواد شوینده و آب در هنگام آبکشی به خوبی در دستگاه نچرخد و باعث تمیز نشدن لباس‌ها خواهد شد.

وقتی لباس‌ها خیس می‌شود، وزن آنها هم افزایش پیدا کرده و تعادل دستگاه به هم می‌خورد و شما شاهد لرزش و سر و صدای زیاد لباسشویی خواهید بود. این کار به موتور دستگاه فشار وارد کرده و حتی ممکن است تسمه پاره شود و یا مهم‌تر از آن، موتور دستگاه بسوزد. پس توصیه می‌کنیم هیچگاه بیشتر از ظرفیت لباسشویی در داخل آن لباس نریزید.

۲- به طور مرتب فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنید.

یکی دیگر از راه‌های مهم برای افزایش عمر ماشین لباسشویی تمیز کردن فیلتر دستگاه است. باید به طور مرتب فیلتر را بررسی کرده و آن را تمیز کنید. فیلتر ماشین لباسشویی باید حداقل ماهی یکبار بررسی شود.

برای بررسی فیلتر و تمیز کردن آن، می‌توانید از دفترچه راهنمای دستگاه خود کمک بگیرید و یا به کمک یک سرویس کار، فیلتر را تمیز کنید.

۳- از آب خیلی داغ برای شستن لباس ها استفاده نکنید.

استفاده از آب خیلی داغ برای شستن لباس‌ها به هیچ وجه صحیح نیست زیرا نه تنها باعث می‌شود لباس‌های شما چروک شود، بلکه به قطعات دستگاه هم آسیب می‌زند. به همین دلیل بهتر است که لباسشویی را در دمای ولرم یا گرم تنظیم کنید در این صورت آب داخل دستگاه بیش از اندازه داغ نمی‌شود.

۴- بعد از شستن لباس‌ها درب لباسشویی را برای مدتی باز بگذارید.

یکی از نکات مهمی که معمولاً کاربران به آن توجه زیادی نمی‌کنند این است که بعد از استفاده از لباسشویی، درب آن را می‌بندند. این کار باعث خواهد شد که دیگ لباسشویی، مکان مناسبی برای رشد انواع کپک‌ها و قارچ‌ها در لاستیک دور درب شود و به مرور این لاستیک دچار خرابی خواهد شد.

به همین دلیل یکی از موارد مهمی که باعث افزایش عمر لباسشویی می‌شود این است که بعد از پایان شستشو، درب آن را باز بگذارید و دیواره‌های دیگ و واشر را به وسیله یک پارچه، خوب خشک کنید.

۵- ماشین لباسشویی را خوب تراز کنید.

در هنگامی که می‌خواهید لباسشویی را در مکان مناسب خود قرار دهید، تراز کردن دستگاه اهمیت زیادی دارد زیرا از خرابی دستگاه جلوگیری کرده و عمر آن را افزایش می‌دهد. وقتی دستگاه تراز نباشد در هنگام کار، تکان‌های شدیدی خورده و صدای زیادی تولید می‌کند. این تکان‌ها می‌تواند به مرور به دیگ لباسشویی آسیب بزند و باعث خرابی کمک فنرها هم خواهد شد.

پس توصیه می‌کنیم در هنگام نصب لباسشویی، آن را در مکان مسطح و صاف قرار دهید و هیچگاه برای تراز کردن آن وسایلی مانند چوب، مقوا و… را در زیر دستگاه نگذارید. لباسشویی باید به وسیله پیچاندن پایه‌های دستگاه تراز شود.

۶- از شوینده‌های اصل و با کیفیت در دستگاه استفاده کنید.

یکی دیگر از راهکارهای مهم برای افزایش عمر لباسشویی، این است که از شوینده مناسب و با کیفیت استفاده کنید. این شوینده‌ها چه به شکل مایع باشند و چه به شکل پودر، باید حتماً مخصوص ماشین لباسشویی باشند. علاوه بر اینکه شوینده باید مخصوص ماشین لباسشویی باشد، باید کیفیت بالایی هم داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم هیچگاه از شوینده‌های ارزان که کیفیت پایینی دارند، استفاده نکنید زیرا شوینده نامرغوب می‌تواند به بافت لباس شما آسیب زده و حتی باعث خرابی دستگاه هم بشود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده و نصب ماشین لباسشویی الکترولوکس ELECTROLUX

نکته مهم: هیچگاه از پودرهای مخصوص شستشوی دستی برای ماشین لباسشویی خود استفاده نکنید.

۷- بعد از اتمام چرخه شستشو، داخل دستگاه را خوب تمیز کنید.

یکی از نکات ساده ولی مهم که می‌تواند به زیاد شدن عمر لباسشویی شما کمک کند، این است که بعد از هر بار شستشوی لباس، دستگاه را خوب تمیز کنید. تمیز کردن دیگ لباسشویی مانع از رشد قارچ‌ و کپک‌ خواهد شد و همچنین از مسدود شدن مجرای خروج آب جلوگیری می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود بعد از استفاده از لباسشویی، حتماً به وسیله یک دستمال داخل آن را خشک و تمیز کنید و سپس درب آنرا ساعتی باز بگذارید.

۸- شلنگ تخلیه را به طور مرتب بررسی کنید.

شلنگ تخلیه باعث می‌شود که آب‌های کثیف به داخل فاضلاب بریزد و گاهی امکان دارد به دلیل گیر کردن وسایلی مانند: سنجاق، دستمال کاغذی، زیپ، دکمه و…  این شلنگ مسدود شود.

مسدود شدن شلنگ باعث خواهد شد که آب کامل تخلیه نشده و فشار زیادی به دستگاه وارد شود. پس باید این شلنگ را به طور مرتب بررسی کرده و در صورت مسدود شدن، آن را تمیز کنید.

۹- از محافظ برق برای لباسشویی استفاده کنید.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی دستگاه، حتماً از محافظ برق استفاده کنید. این کار باعث می‌شود از سوختگی قطعات الکتریکی دستگاه جلوگیری کنید و عمر مفید آن را هم افزایش دهید.

۱۰- خرابی‌ها و ایرادات جزئی دستگاه را برطرف کنید.

گاهی ممکن است خرابی کوچکی در لباسشویی شما به وجود بیاید که نسبت به آن بی‌تفاوت باشید. مثلاً لباسشویی صدای غیر عادی داشته و یا لباس‌ها خوب خشک نشوند.

این ایرادات به ظاهر کوچک می‌تواند به مرور زمان باعث خرابی‌های بزرگی در دستگاه شود، پس باید در صورت مشاهده هرگونه اختلالی در عملکرد دستگاه، سریعاً آن را رفع کنید.

توصیه می‌شود برای جلوگیری از خرابی‌های بیشتر در ماشین لباسشویی به طور منظم آن را سرویس کنید. سرویس ماشین لباسشویی به شما کمک خواهد کرد که خرابی‌های موجود در دستگاه را شناسایی کرده و برطرف کنید. بهتر است برای سرویس ماشین لباسشویی از سرویس کار ماهر کمک بگیرید تا دستگاه به طور اصولی بررسی شود.

۱۱- وقتی لباس‌ها کم هستند دستگاه را روشن نکنید.

روشن کردن لباسشویی با لباس کم، نه تنها عمر دستگاه شما را کاهش می‌دهد بلکه باعث مصرف بیش از اندازه آب و برق هم می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای اینکه لباسشویی آسیب نبیند، صبر کنید تا حجم لباس‌هایتان به اندازه لازم رسیده و سپس دستگاه را روشن کنید. با این کار در مصرف آب و برق هم اسراف نخواهد شد.

۱۲- قبل از شستشو، جیب لباس‌ها را بررسی کنید.

نکته مهم دیگری که در هنگام شستن لباس‌ها باید رعایت کنید این است که قبل از اینکه لباس‌ها را در داخل دستگاه بیندازید، جیب آنها را بررسی کنید زیرا ممکن است وسایلی مانند کارت ویزیت، دستمال کاغذی، سکه، کلید و… در داخل جیب باشد که در هنگام شستشو از آن خارج شده و به درب شیشه‌ای و یا دیگ آسیب می‌زند و یا گاهی ممکن است باعث مسدود شدن شلنگ تخلیه هم بشود.

افزایش عمر لباسشویی

 

سخن پایانی

با استفاده صحیح و اصولی از ماشین لباسشویی خود می‌توانید عملکرد آن را بهبود بخشیده و طول عمر آن را افزایش دهید. توصیه می‌کنیم دستگاه لباسشویی خود را به طور مرتب سرویس کنید زیرا با سرویس لباسشویی، از خرابی‌های احتمالی در دستگاه جلوگیری خواهید کرد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

۱۲ نکته مهم برای افزایش عمر لباسشویی در تمام مدل ها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بایدها و نبایدهای استفاده از لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا