تعمیرات مایکروفر

راهنمای تمیز کردن آون توستر | چگونه چربی داخل توستر را تمیز کنیم

نحوه تمیز کردن روغن ریخته شده روی المنت آون توستر

معمولا آون توستر به سبب کارایی بسیار بالایی که در پخت بسیاری از غذاها همچون پیتزا، سرخ کردن مواد غذایی متفاوت، باز شدن یخ مواد غذایی، برشته یا گرم نمودن نان دارد، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. با توجه به پر کاربرد بودن آون توستر نیاز یکی از امور مهم و طبیعی، تمیز کردن مداوم آن می باشد. از سویی یادگیری نحوه تمیز کردن آون توستر در نگهداری این دستگاه برقی فوق العاده بسیار تاثیرگذار است.

اهمیت تمیز کردن توستر

رعایت این نکته بسیار مهم است که نحوه تمیز کردن آون توستر چگونه بوده و هر چند وقت یک بار باید انجام گیرد. گاهی اوقات کثیفی های موجود در آون توستر بوی نامطبوعی در فضای آشپزخانه ایجاد می کنند.

همچنین در برخی موارد وجود ذرات غذای زیادی منجر به آتش سوزی نیز خواهد شود. در نتیجه امر تمیز کاری آون توستر بسیار مهم تلقی گذار است. با تمیز نمودن آون توستر، کیفیت مواد غذایی که در آن آماده می شوند نیز بالاتر خواهد رفت.

وجود خاکستر خرده‌ نان سوخته با گذشت زمان داخل توستر، بر طعم مواد غذایی که با آن آماده می شوند، تاثیر خواهد گذاشت. بدین صورت که با روشن شدن توستر خرده های ذرات گرم شده و بر عملکرد دستگاه اثر می گذارد. در نهایت غذای درون آون توستر به صورت یکنواخت طبخ نخواهد شد.

نحوه تمیز کردن آون توستر چگونه است؟

آون توستر نوع جدیدی از توسترها است که به منظور پخت انواع مواد غذایی می توان از آن استفاده نمود. پخت مواد غذایی مختلف منجر به کثیف شدن آون توستر خواهد شد. در ادامه به نحوه تمیز کردن آون توستر و مواردی که باعث آلودگی اجزای آن می گردد، اشاره می کنیم.

وسایل مورد نیاز جهت تمیز کردن آون توستر

همانطور که پیش تر اشاره شد، آون توستر، یکی از وسایل کاربردی در آشپزخانه است. در نتیجه تمیز نگه داشتن آن یک موضوع مهم است. تمیز نمودن وسایل آشپزخانه، به تجهیزات خاصی نیاز نخواهد داشت.

تنها با چند ابزار و شوینده معمولی، تمیزکاری توستر ممکن است. برای تمیز کردن آون توستر به وسایل زیر احتیاج دارید:

 • پارچه میکروفایبر
 • جوش شیرین
 • یک برس تمیزکننده کوچک یا مسواک
 • مایع ظرفشویی
 • سرکه
 • تمیز کننده چند منظوره یا شیشه‌ پاک کن

تمیز کردن سینی داخل توستر

در ابتدا برای تمیز کردن سینی داخل توستر، آن را پریز جدا نموده و صبر کنید تا خنک شود. نحوه تمیز کردن توستر با قرار دادن آن در مکانی با ارتفاع مناسب شروع می شود. به طور مثال توستر را نزدیک به سینک ظرفشویی، سطل زباله یا روی میز قرار دهید. سینی درون توستر را بیرون آورید.

سینی و همچنین بخش هایی که قابلیت جدا شدن دارند، به راحتی با آب و مایع ظرفشویی شست و شو دهید. در این صورت هیچ گونه چربی و لکه ای روی آن باقی نمی ماند.

بهتر است قطعات و همچنین سینی توستر را داخل سینک حاوی آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی قرار دهید تا چربی ها راحت تر از سطوح آن جدا شود. سپس قطعات را با اسکاچ یا برس تمیز و با آب گرم، آبکشی نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر مایکروفر آاگ | آموزش گام به گام تعمیر مایکروفر آاگ

نحوه تمیز کردن آون توستر

نحوه پاکسازی خرده نان ها از داخل آون توستر

یکی از مواردی که باعث کثیف شدن آون توستر می شود، ریختن خرده‌ ریزهای نان بر سینی توستر است. برای تمیز نمودن آون توستر از خرده ریز نان مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا دو شاخه آون توستر را از برق بکشید تا از خطر برق گرفتگی جلوگیری شود.
 • سپس سینی آون توستر را از قسمت انتهای آن خارج سازید و خرده ریز نان ها را روی یک لایه کاغذ بریزید.
 • بعد از آن سینی توستر را با آب گرم و مایع ظرفشویی شسته و خشک نمایید.

در نتیجه نحوه تمیز کردن آون توستر از خرده نان ها خارج سازی سینی و تکان دادن آن در سطل زباله است. همچنین به منظور تمیزکردن المنت های آون توستر، به هیچ وجه از اسکاچ و یا وسیله های زبر و پاک کننده شیمیایی استفاده نکنید.

نظافت شیشه آون توستر

نحوه تمیز کردن آون توستر تنها با پاکسازی سینی آن خاتمه نمی یابد و فضای خارج آن نیز نیاز به نظافت شدن خواهد داشت. شیشه آون توستر یکی از بخش های دیگر آن می باشد که باید در هر بازه زمانی از آلودگی ها پاک گردد.

گاهی اوقات شیشه آون توستر به سبب روغن های پاشیده شده روی آن ظاهری بسیار آلوده و یا حتی مشمئز کننده پیدا خواهد کرد. در این صورت بهترین روش تمیز کردن شیشه، استفاده از محلول جادویی جوش شیرین سرکه، خمیر دندان و آب است.

تنها کافیست این محلول فوق العاده را با استفاده از یک مسواک قدیمی روی شیشه آون توستر بکشید و حداقل یک ساعت و حتی ۲۴ ساعت صبر کنید.  سپس با یک پارچه شیشه را تمیز نموده و خشک کنید تا اثر فوق العاده این محلول را مشاهده کنید.

تمیز کردن روغن ریخته شده روی بدنه داخلی آون توستر

زمانی که روی بدنه داخلی آون توستر روغن ریخته شده باشد، به منظور تمیز نمودن آن به همان شیوه تمیز کردن شیشه اقدام نمایید. در صورتی که روش قبلی نحوه تمیز کردن آون توستر جوابگو نبود.

بهتر است با تهیه محلول آب و سرکه آن را روی بخش های باقیمانده اسپری نمایید. بعد از مدتی مجددا با مسواک تمیز باقیمانده لکه ها را پاک کنید و در انتها بدنه آون توستر را با پارچه تمیز خشک نمایید.

همچنین به جهت تمیز کردن آون توستر از آلودگی ها می توانید از محلول جوش شیرین و آب نیز استفاده نمایید.

نحوه تمیز کردن روغن ریخته شده روی المنت آون توستر

در ابتدا همانطور که اشاره شد، آون توستر را از پریز جدا کنید و صبر کنید تا المنت های آن خنک گردد. به منظور پاکسازی المنت ها، از یک برس نرم استفاده کنید‌.

نحوه تمیز کردن آون توستر بدین صورت است که از یک برس، آب گرم و خمیر جوش شیرین بهره ببرید. سپس به آرامی برس یا اسفنج را روی المنت بکشید. در این صورت تمام ذرات و چربی های چسبیده به المنت ها تمیز خواهند شد. در آخر المنت ها را آبکشی نموده و به دقت خشک کنید.

چگونه آون توستر را همیشه تمیز و پاکیزه نگه دارید؟

بهتر است ماهی یک بار آون توستر را به شکل کامل، تمیز نموده و سینی آن را بیرون بکشید و داخل بدنه را با کف و اسکاچ بشویید. همچنین فضای بیرونی آون توستر را نیز با محلول سرکه کاملا تمیز کنید.

 • به صورت هفتگی سینی آون توستر را خارج نموده و خرده ریز نان‌ها را از سطح آن پاک کنید.
 • هر شبانه روز بدنه بیرونی آون توستر را با یک دستمال تمیز و مرطوب تمیز نمایید‌.
 • با مشاهده نشانه های خرابی در آون توستر، بهتر است اقدام به تعمیر آن نمایید. در صورتی که هنگام تمیز کردن آون توستر، این دستگاه با مشکل رو به رو شد، از یک تکنسین کاربلد کمک بگیرید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه افزایش طول عمر مایکروفر | نگهداری اصولی از مایکروفر

با استفاده از قلم مو، ذرات کوچک را از توستر خارج کنید

استفاده از قلم موی شیرینی پزی یک راه بسیار آسان در نحوه تمیز کردن آون توستر می باشد. بدین صورت که  خرده نان‌ های باقی مانده در لابه لای آن را با استفاده از قلم مو خارج کنید. چرا که استفاده از انگشتان برای این کار کمی خطرناک است.

این کار را هم از بالا به پایین و هم از پایین به بالا برای تمیز نمودن کامل آون توستر تکرار کنید. با رعایت نکاتی که در ادامه گفته می شود، طول عمر آون توسترتان را افزایش دهید.

 • هیچ گاه برای تمیز کاری آون توستر، آن را با آب نشویید.
 • محلول شستشو را به شکل مستقیم داخل دستگاه اسپری نکنید.
 • برای بخش های فلزی درون آون توستر، از اسکاچ زبر استفاده کنید. اما برای بخش نسوز، این کار اصلا توصیه نمی شود.
 • برای اطمینان از اینکه کدام بخش دارای پوشش نچسب است، به دفترچه راهنمای آون توستر مراجعه نمایید.
 • از سیم ظرفشویی و اجسام تیز برای پاکسازی لکه های سخت استفاده نکنید.
 • سینی‌ توستر و همچنین قفسه ها را قبل از گذاشتن داخل دستگاه، به وسیله یک دستمال تمیز به طور کامل خشک کنید.

نحوه تمیز کردن آون توستر

جدا نمودن پلاستیک ذوب شده از توستر

نحوه تمیز کردن آون توستر که دچار آلودگی با پلاستیک شده است، به راحتی و تنها با یک کاردک چوبی ممکن است‌. در صورتی که نایلون یا یک جسم پلاستیکی به شکل اتفاقی روی توستر ذوب شده است.

ابتدا برای پاکسازی پلاستیک آب شده، دستگاه را خاموش نموده و اجازه دهید خنک شود. از طریق یک کاردک چوبی یا پلاستیکی، تا حد امکان پلاستیک را جدا کنید. سپس یک اسفنج را آغشته به محلول جوش شیرین نمایید و در محل مورد نظر بکشید.

این کار را بارها تکرار کنید تا دیگر پلاستیکی مشاهده نشود. برای اطمینان از پاک شدن پلاستیک می توانید، پنبه آغشته به الکل را در محل لکه دار شده بکشید. در انتها محل پاکسازی شده را با یک پارچه پاکیزه و نرم تمیز کنید.

کلام پایانی

نحوه تمیز کردن آون توستر همیشه مربوط به قسمت های بیرونی آن نیست. گاهی اوقات فیوز، المنت و محافظ تستر دچار ایراد شده است. در این صورت می توانید از مرکز سیار تعمیر توستر ایبک امداد کمک بگیرید. خدمات ویژه ایبک امداد در محل شما ارائه مش ود و با حضور تکنسین های مجرب صورت خواهد گرفت.

نحوه تمیز کردن آون توستر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تمیز کردن آون توستر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا