دیجیتال

مشکلات صوتی رایج سینمای خانگی | رفع مشکلات متداول در سینماهای خانگی

رایج ترین مشکلات سینمای خانگی و نحوه برطرف کردن آن ها

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همان قدر که تماشای فیلم ها در سینمای خانگی می تواند لذت بخش باشد، به وجود آمدن مشکلاتی در آن نیز می تواند تا حد زیادی آزار دهنده بوده و اوقاتتان را تلخ کند. از همین رو، اطلاع از مشکلات رایج سینما خانگی می تواند شما را در عیب یابی و برطرف کردن این ایرادات کمک کند. چنانچه شما هم یکی از کاربران سینمای خانگی با برندهای متفاوت هستید، قطعاً با مشکلاتی از قبیل عدم روشن شدن اسپیکرها، عدم کارکرد بلندگوها و … روبه رو شده اید. در این شرایط با عیب یابی سیستم خود می توانید این مشکلات را رفع کرده و از دیدن فیلم در کنار خانواده لذت ببرید.

مشکلات رایج سینما خانگی

اغلب افراد پس از خریداری سینمای خانگی، گمان می کنند که برای راه اندازی آن نیاز است تنها چند سیم و کابل را به دستگاه و برق متصل کرده و شروع به کار خواهد کرد. ولی پس از باز کردن کارتن ها، متوجه می شوند که کار نصب و راه اندازی سینمای خانگی به آن سادگی که تصور می کردند نیست.

ایرادات متعددی هستند که می توانند در شیوه عملکرد و بازدهی یک سینمای خانگی چه در زمان راه اندازی و نصب و چه سپری شدن مدت زمانی، تاثیرگذار باشند و یا در کارکرد آن اختلال به وجود آورند. برطرف سازی مشکلات رایج سینما خانگی در بیشتر اوقات احتیاجی به مهارت نداشته و با داشتن علم در رابطه با قطعات این سیستم و یا نرم افزارهای آن قابل رفع شدن هستند.

برای عیب یابی و رفع ایراد در سینمای خانگی بایستی ایرادات به وجود آمده و مرتبط با پخش شدن صدا و کیفیت آن، قطعی تصویر، عدم هماهنگی و وجود ایراد در پورت ها و … را بررسی کرده و پس از آن در جهت رفع آن اقدام کنید. زیرا در برخی مواقع، مشکلات رایج سینما خانگی فقط با جابه جایی کابل یا فشردن یک کلید به حالت اولیه خود باز می گردد.

دلیل وجود اختلالات در زمینه صدا

چنانچه احساس می کنید که سینمای خانگی که تهیه کرده اید از کیفیت صدای خوبی برخوردار نیست، نخست بایستی به برند و مدلی که گزینش کرده اید توجه کنید. ممکن است مدل انتخابی شما برای محوطه ای که شما آن را قرار داده اید مناسب نباشد. در غیر این حالت، به بخش تنظیمات بروید و یکایک بلندگوها را آزمایش کنید تا اطمینان حاصل کنید که تمامی آنها به صورت صحیح وصل شده و کار می کنند. زیرا وجود سیم کشی ضعیف قادر است در عملکرد بلندگوها موثر باشد.

از دیگر روش های برطرف سازی مشکلات رایج سینما خانگی در حیطه صدا این است که بایستی به خوبی کابل ها را مورد بررسی قرار دهید. گاهی اوقات به کارگیری کابل های بی کیفیت می تواند در کیفیت صدای اسپیکرها تاثیر داشته باشد. افزون بر این بایستی توجه داشته باشید که کابل ها به نحو صحیح به پورت خود متصل شده باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل خارج شدن پرینتر از حالت پیش فرض و نمایش خطای 0x00000709

نحوه برطرف سازی صدای بوق ممتد

تهیه باطری با کیفیت برای قسمت هایی از سینمای خانگی که به باطری نیاز دارند، از باطری کنترل از راه دور گرفته تا باطری های داخلی که شما نمی توانید آنها را ببینید، از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین چنانچه از باطری با کیفیتی برای بلندگوها استفاده نکنید امکان دارد در زمان به کارگیری آنها بوقی ممتد بشنوید. برای برطرف سازی این ایراد بایستی از فروشگاه یا نمایندگی که این سیستم را تهیه کرده اید مطمئن باشید.

کنترل کردن صدای بلندگوها

از مشکلات رایج سینما خانگی که ممکن است برای هر برندی از این سیستم ها رخ دهد، ضعف در صدای بلندگوها است. برای برطرف سازی این ایراد بایستی از قدرتمند بودن آمپلی فایر سیستم خود اطمینان داشته باشید. چرا که در اکثر موارد ضعیف بودن صدا مرتبط با بلندگوها نیست.

آمپلی فایر در کیفیت صدای بلندگوها بسیار تاثیرگذار است. ضعیف بودن آمپلی فایر یا متصل شدن ناصحیح آن به دستگاه سینمای خانگی قادر است موجب بروز این مشکل شود. چنانچه صدای با کیفیتی از بلندگوها دریافت نمی کنید برای برطرف کردن این مشکل بایستی اتصالات آمپلی فایر را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. برای این منظور، توسط آمپلی فایر استریو بودن صدا را به وسیله بلندگوها مدیریت کنید.

دلیل کار نکردن بلندگوهای جلو

چنانچه برای برطرف کردن ایراد در قطعی اسپیکرهای جلو از اتصال درست کابل ها اطمینان دارید، بایستی ساب وافر را مورد بررسی قرار دهید. برای این منظور، به بخش تنظیمات سینمای خانگی رفته و از بخش اسپیکرها که به شکل بزرگ و کوچک نمایش داده شده اند، اطمینان حاصل کنید که اسپیکرهای جلو اتصال درستی دارند.

با استفاده از کلید یا گزینه special EQ نیز می توانید از اتصال درست اسپیکرها اطمینان حاصل کنید. اغلب ساب وافرها صدا را از ورودی می گیرند و پس از تنظیم کردن، آن را به بلندگوها منتقل می کنند. ساب وافر دستگاه را برای آزمایش یکایک اسپیکرها بر روی ۸۰Hz تنظیم کنید.

مشکلات رایج سینما خانگی

روشن نشدن بلندگوها

هر اسپیکر در حالت معمولی بایستی به دو درگاه ورودی و خروجی وصل شود. بدین معنی که هر اسپیکر در پشت خود دارای دو سیم است. اغلب این سیم ها، سفید و قرمز هستند. چنانچه ورودی و خروجی ساب وافر را به طور ناصحیح وصل کنید دچار مشکل خواهید شد. برای برطرف کردن این مشکل از مشکلات رایج سینما خانگی از متصل بودن درست رنگ خروجی و ورودی های سیم ها اطمینان حاصل کنید، تا بلندگوها روشن شوند. در نتیجه این مشکل با بررسی اتصالات کابل اسپیکرها رفع می شود.

عمل نکردن ساب وافر

در حالت کلی مناسب ترین فضا برای جایگیری ساب وافر در کنج اتاق و با فاصله از دیوارها است. از راهکارهای مناسب برای برطرف کردن مشکلات رایج سینما خانگی مرتبط با ساب وافر، قرار ندادن آن در مجاورت یا مقابل اسپیکرها است. زیرا در این حالت صدا را به شدت بلند خواهید شنید، و یا ساب وافر به خوبی عمل نخواهد کرد. برای برطرف سازی این مشکل سیستم را روشن کرده و با جابه جایی ساب وافر، نقطه با عملکرد بهتر ساب وافر را بیابید.

درست نبودن اندازه تصویر

اگر تصویر سینمای خانگی شما نرمال نیست. این ایراد از نمایشگر دستگاه نیست و دلیل آن قرارگیری ناصحیح نمایشگر شما است. در این شرایط بایستی ابعاد اتاقی که نمایشگر را در آن گذاشته اید مورد بررسی قرار دهید. به صورت استاندارد فاصله نمایشگر از تلویزیون در حدود یک سوم سایز صفحه نمایش است. چنانچه این فاصله را رعایت نکرده باشید تصویر را یا کشیده تر یا کوچک تر از اندازه نرمال خواهید دید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اسپلیتر چیست و روش کار آن چگونه است؟ | راهنمای نصب درست اسپلیتر

دیده نشدن تصویر بر روی تلویزیون

چنانچه سی دی یا دی وی دی در سیستم گذاشته اید و تنها صدا را از دستگاه می شنوید و تصویری ندارید، بایستی نخست درگاه ها و فیش های سیستم را بررسی کنید. درگاه های out video در پشت سیستم پخش کننده بایستی به پورت In video در پشت تلویزیون وصل شوند. افزون بر این برای برطرف کردن مشکلات رایج سینما خانگی در تصویر تلویزیون بایستی از تنظیمات وضوح تصویر اقدام کرده و با استفاده از کلید Res آن را مجدد پیاده سازی کنید.

دلیل عدم فعال شدن بلوتوث سینمای خانگی

برای برطرف کردن مشکلات رایج سینما خانگی مرتبط با بلوتوث، ابتدا بلوتوث گوشی خود و سینمای خانگی را روشن کنید. در بخش تنظیمات سینمای خانگی چندین ثانیه ID بلوتوث را تحت فشار قرار دهید. اتصالات ارسال کننده بلوتوث که غالباً در صفحه پشت دستگاه است را روشن کنید تا دستگاه دریافت کننده را شناسایی کند. چنانچه بلوتوث روشن باشد، چراغ آن آبی رنگ است.

عدم اتصال شبکه Wi-Fi به شبکه سینمای خانگی

چنانچه در خانه Wi-Fi دارید و تمایل دارید سینمای خانگی را هم به آن متصل کنید، بایستی در بخش تنظیمات یوزرنیم و کلمه عبور Wi-Fi خود را وارد کرده و تلویزیون و سینمای خانگی را به شبکه اینترنت خود وصل کنید. اما در صورتی که در انجام این کار با مشکل روبه رو شدید، امکان دارد دلیل آن سایر سیستم های بی سیم باشد.

در صورتی که لوازمی همچون مایکروفر و لامپ های فلورسنت در مجاورت سینمای خانگی قرار بگیرند، می توانند سبب ایجاد اختلال در متصل شدن تلویزیون به Wi-Fi شوند. علاوه بر این، مودم را نیز بررسی کنید که در محلی باشد که موانعی مانند دیوار سبب اختلال در دریافت سیگنال ها توسط تلویزیون نشوند.

مشکلات رایج سینما خانگی

عدم کارکرد کنترل از راه دور سینمای خانگی

از مشکلات رایج سینما خانگی کار نکردن کنترل از راه دور آنها است. برای رفع این ایراد، بایستی کنترل از راه دور را به دقت مورد بررسی قرار دهید، که دارای باطری های قدرتمند و سالم باشد. در قرار دادن سمت مثبت و منفی باطری دقت کنید. بررسی کنید که مقابل چشمی نور قرمز سینمای خانگی و کنترل از راه دور مانعی قرار نداشته باشد که از رسیدن امواج از کنترل به تلویزیون و سینمای خانگی جلوگیری کند.

نتیجه گیری

در این مقاله به تعدادی از مشکلات رایج سینما خانگی اشاره کردیم. با توجه به مطالب بیان شده می توانید ایراداتی را که مرتبط با از تنظیم خارج شدن سینمای خانگی هستند، خود برطرف کنید. ولی چنانچه در این سیستم دچار مشکل و ایراد سخت افزاری و قطعات باشید، بهتر است رفع عیب و تعمیر آن را به مرکز معتبر تعمیر ایبک امداد بسپارید تا سینمای خانگی شما را در محل شما تعمیر کند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مشکلات رایج سینما خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مشکلات رایج سینما خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا