دیجیتال

نکات مهم و اصولی در نگهداری از لپ تاپ | چگونه از لپ تاپ خود محافظت کنیم؟

مهم ترین نکات مراقبت از لپ تاپ | 8 ترفند برای مراقبت و محافظت از لپ تاپ

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

این روزها شاهد افزایش بی رویه قیمت کالاها مخصوصا محصولات دیجیتالی هستیم. به همین جهت استفاده از آن به صورت اصولی و درست از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از این محصولات لپ تاپ است که باید به گونه ای با آن کار کنیم که حتی الامکان عملکرد مناسبی داشته باشد و هزینه ای اضافی روی دست شما باقی نگذارد. در این صورت می توانید طول عمر آن را نیز افزایش دهید. بنابراین لازم است که نکات مهم نگهداری از لپ تاپ بدانید.

نکات مهم نگهداری از لپ تاپ

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به تازگی لپ تاپ خریده اید و نحوه نگهداری از آن یکی از دغدغه های شماست، در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی نکات مهمی از نحوه اصولی نگهداری و مراقبت از لپ تاپ بپردازیم.

لپ تاپ را به دمای اتاق عادت دهید

در صورتی که مجبور به حمل و نقل دائم لپ تاپ هستید، باید این را بدانید که هر مکانی دارای دمای متغیری است. بنابراین اگر در روز گرم تابستان لپ تاپ را از هوای گرم بیرون به داخل اتاق سرد منتقل کرده اید، حداقل ۱۵ دقیقه اجازه دهید تا به دمای اتاق عادت کند و سپس آن را روشن کنید. دقیقاً برعکس این قضیه نیز مصداق دارد. به این صورت که در هوای سرد زمستان وقتی وارد فضایی می شوید، که بخاری یا شوفاژ روشن است، باید کمی صبر کنید تا لپ تاپ با دمای اتاق موافق شود. این صورت می ‌توانید اطمینان حاصل کنید که طول عمر دستگاهتان افزایش می یابد.

در هنگام کار با لپ تاپ خوراکی یا نوشیدنی میل نکنید

هیچگاه ریسک نکنید و همواره احتمال بدهید که خوردن خوراکی و نوشیدنی در حین کار با لپ تاپ ممکن است باعث ریخته شدن آن روی دستگاه شود. فقط کافیست یک لحظه غفلت کنید. در این صورت در خوشبینانه ترین حالت دستگاه تان با هزینه زیادی تعمیر می شود. اما ممکن است اتفاقات بدتری نیز رخ دهد. مانند این که لازم باشد برای همیشه با لپ‌تاپ خود خداحافظی کنید. تکه های کوچک غذا در صورتی که وارد صفحه کلید و کیبورد دستگاه شوند، به مرور زمان باعث از کار افتادن آن خواهند شد.

باتری لپ تاپ را در نیاورید

یکی از اشتباهات رایجی که در میان کاربران لپ تاپ وجود دارد، این است که تصور می کنند درآوردن باتری لپ تاپ و استفاده کمتر از آن باعث افزایش طول عمر باتری می شود. اما در واقع با این کار  طول عمر لپ تاپ را کاهش می دهید. علاوه بر این، اتصال مستقیم لپ تاپ به برق و نوسانات برقی ساختمان ممکن است باعث سوختگی آن شود.

از سالم بودن لوازم جانبی آن اطمینان حاصل کنید

در صورتی که می خواهید لوازم جانبی خاصی به لپ تاپ خود نصب کنید، ابتدا باید از اصل بودن آن مطمئن شوید. در بسیاری از مواقع عجله و بی دقتی در نصب انواع لوازم جانبی همچون اسپیکر و دانگل و … باعث آسیب دیدن پین ها و سوکت ها می شود. بنابراین در صورتیکه قصد نصب وسایل جانبی را به لپ تاپ دارید، نهایت دقت و آرامش را داشته باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نشانه های هک شدن وای فای | راهکارهایی برای جلوگیری از هک شدن وای فای

 لپ تاپ را به موقع از شارژ در آورید

در صورتی که شارژ لپ تاپتان پر شده است، برای طولانی کردن عمر باتری لازم است آن را از شارژ درآورید. ماندن شارژر روی پریز برق علاوه بر اینکه باعث افزایش مصرف برق می شود، به شارژر دستگاه نیز آسیب می رساند.

لپ تاپ را به داخل تخت نبرید

درست است که استفاده از لپ تاپ داخل تخت بسیار راحت تر از نشستن پشت میز است. اما در واقع با این کار به کمر و ستون فقرات خود آسیب می رسانید. همچنین قرار دادن لپ تاپ روی تخت باعث می شود که دستگاه بیش از حد گرم شود و به قطعات آن آسیب وارد شود. چرا که در رختخواب هیچ فضایی برای ایجاد گردش هوا وجود ندارد و لپ تاپ خفه می شود. بهترین مکان جهت قرار دادن لپ تاپ روی آن میز است که در روزهای گرم سال نیز لازم است یک فن خارجی کمک کند تا دمای دستگاه پایین بیاید.

نکات مهم نگهداری از لپ تاپ

لپ تاپ را دائم آن تمیز کنید

وجود گرد و غبار روی لپ تاپ کم کم باعث داغ شدن قطعات داخلی و مانع از تهویه مناسب هوای آن می شود. بنابراین هیچ گاه اجازه ندهید که گرد و غبار روی لپ تاپ تان باقی بماند. برای تمیز کردن لپ تاپ می‌ توانید از دستمال و اسپری مخصوص استفاده کنید.

بهتر است هر از گاهی با استفاده از یک برس کوچک قسمت های غیر قابل دسترس لپ تاپ را تمیز کنید تا هرگونه کثیفی از آن خارج شود. البته ناگفته نماند تمیز کردن لپ تاپ را باید زمانی انجام دهید که دستگاه خاموش باشد.

وسایل اضافی را روی لپ تاپ قرار ندهید

قرار دادن کتاب، جزوه و هر چیز دیگری هرچند که سبک باشد، باعث ایجاد آسیب به لپ تاپ می شود. بنابراین همواره سعی کنید که هیچ وسیله ای را روی لپ تاپ قرار ندهید.

راهکاری برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

 یکی از اجزای مهم لپ تاپ باتری است که  باعث می ‌شود دستگاه بدون نیاز به برق در هر جایی قابلیت استفاده داشته باشد. و دقیقاً برعکس کامپیوتر است.

در صورتی که اصول مهم و کاربردی برای نگهداری از لپ تاپ را بلد باشید، می توانید از آن به خوبی مراقبت کنید و از لوازم جانبی آن از قبیل باتری نیز استفاده مفیدی داشته باشید. از جمله راهکارهای مهم برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ عبارتند از:

 • در صورت عدم استفاده از لپ تاپ آن را خاموش کنید. با این کار از گرم شدن بیش از اندازه دستگاه جلوگیری نموده و طول عمر باتری را افزایش می دهید.
 • بهتر است لپ تاپ را در جایی بدون گرد و غبار و عاری از هرگونه کثیفی قرار دهید.
 • توجه داشته باشید لپ تاپ نباید در مکانی که آهنربای قوی دارد، قرار بگیرد.
 • استفاده طولانی مدت و بدون وقفه از لپ تاپ باعث می شود که به هارد و فن آن آسیب وارد شود. به همین جهت لازم است هنگامی که آن را استفاده نمی کنید، در حالت SLEEP قرار دهید. البته این مسئله که چه مدت زمان لپ تاپ می تواند به صورت مداوم روشن باشد، کاملاً بستگی به نوع کار شما دارد. اما توصیه می شود هر از گاهی به دستگاهتان استراحت دهید.
 • دمای سیستم را تا جایی که ممکن است، در حد متعادل نگه دارید. لپ تاپ در دمای پایین عملکرد بهتری از خود نشان می دهند.
 • هر از چند گاهی لازم است قسمت های منافذ هوا را با استفاده از یک برس تمیز کنید و سالی یک بار آن را توسط مراکز تخصصی سرویس نمایید.
 • لپ تاپ نباید به صورت ناگهانی در معرض تغییرات دمایی قرار بگیرد. به این صورت که وقتی از هوای گرم تابستان به داخل اتاق خنک کولر دار می روید، اجازه دهید لپ تاپ به دمای فضای اتاق عادت کند. سپس آن را روشن کنید.
 • لپ تاپ را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید. چرا که این کار باعث خرابی دستگاه در دراز مدت می شود.
 • در صورتی که فن دستگاه به خوبی کار نکند، حتماً آن را خیلی زود تعمیر کنید. چرا که عدم کارکرد درست فن باعث می شود دستگاه سریعاً داغ شود و به مرور زمان از کار بیفتد.
 • برای کار با لپ تاپ آن را روی یک سطح صاف و سفت همچون میز قرار دهید. این کار باعث می شود جریان هوا بین قطعات مختلف لپ تاپ برقرار باشد.
 • هنگامی که کارتان با لپ تاپ تمام شد و می خواهید صفحه آن را ببندید، توجه کنید که چیزی لای آن باقی نمانده باشد. وجود خودکار یا هر وسیله دیگری لای لپ تاپ باعث ایجاد آسیب به ال سی دی دستگاه می شود.
 • هنگامی که با لپ تاپ کار نمی کنید، تمامی قطعات جانبی را از آن جدا کنید. چرا که این قطعات باعث افزایش دمای دستگاه می شوند. مخصوصا اگر قصد دارید لپ تاپ را در داخل کیف بگذارید، حتماً شارژر، باتری و ماوس آن را در آورید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین گوشی های ضد آب

نکات مهم نگهداری از لپ تاپ

چرا نگهداری و مراقبت از لپ تاپ اهمیت دارد؟

 با نگهداری درست و اصولی از لپ تاپ می توانید به نتایج زیر دست بیابید:

افزایش طول عمر دستگاه

در صورتی که از لپ تاپ به خوبی نگهداری کنید، طول عمر آن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهید. چرا که اولین اصل در استفاده از وسایل دیجیتالی نگهداری اصولی از آنهاست.

 صرفه جویی در هزینه

کاملاً طبیعی است که دانستن نکات مهم نگهداری از لپ تاپ باعث می شود که دستگاه تان نیاز به تعمیر و تعویض قطعات نداشته باشد. در این صورت هزینه ای بابت این مسئله پرداخت نمی کنید. برای افرادی که تفکر اقتصادی دارند، این مسئله بسیار مهم است.

عملکرد بالای لپ تاپ

در صورتی که مراقبت درست و اصولی  از لپ تاپ به عمل آورید، عملکرد آن افزایش می یابد و موجب بهره‌وری بیشتر خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به نکات مهم نگهداری از لپ تاپ پرداختیم. در صورتی که من باب این مسئله سوالی برای شما مطرح است، می توانید در پایین همین صفحه در قسمت دیدگاه ها آن را مطرح نمایید. کارشناسان مجموعه ایبک امداد سریعا پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نکات مهم نگهداری از لپ تاپ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم نگهداری از لپ تاپ

امتیاز کاربر: ۰.۹۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا