دیجیتال

معرفی Blu-ray | نگاهی مختصر و جامع به تکنولوژی بلوری

بلوری Blu-ray چیست؟ | تفاوت Blu-ray با DVD

Blu-ray چیست؟ در واقع بلوری یک فرمت دیسک نوری مانند CD و DVD است. دیسک‌ های Blu-ray می ‌توانند اطلاعات بیشتری را نسبت به سایر رسانه‌ های نوری در خود نگه دارند. زیرا دارای لیزرهای آبی رنگی هستند که درایوهای دیسک از آن استفاده می ‌کنند. یک دیسک بلوری می تواند تا ۲۵ گیگابایت داده را در خود جای دهد. دیسک های دولایه Blu-ray می توانند ۵۰ گیگابایت داده را ذخیره کنند. معادل چهار ساعت محتوای HD. در سال ۲۰۱۰، انجمن دیسک های بلوری (BDA) مشخصات رسمی فرمت جدید دیسک بلوری ( (BDXLرا اعلام کرد که دارای حداکثر ظرفیت ذخیره سازی ۱۲۸ گیگابایت است.

Blu-ray چیست؟

Blu-ray یک فناوری ذخیره سازی دیسک نوری است. این نام به لیزر آبی استفاده شده به جای لیزر قرمز در DVD اشاره دارد. از آنجایی که نور آبی طول موج کوتاه تری دارد، می توان داده های بیشتری را در همان فضا ذخیره کرد.

Blu-ray با HD-DVD با کیفیت بالا با DVD رقابت کرد و در نهایت در فوریه ۲۰۰۸ به عنوان برنده ظاهر شد.

یک دیسک بلوری تک لایه می تواند ۲۵ گیگابایت داده را در خود جای دهد که نسبت به دی وی دی ۴.۷ گیگابایتی پیشرفت چشمگیری دارد. این فضا برای تقریباً ۲.۵ ساعت ویدیوی با کیفیت بالا یا ۱۳ ساعت ویدیوی با کیفیت استاندارد کافی است. از طرفی دیسک Blu-ray دو لایه می تواند ۵۰ گیگابایت را در خود جای دهد که برای تقریبا ۴.۵ ساعت فیلم با کیفیت بالا یا ۲۰ ساعت فیلم با کیفیت استاندارد کافی است.

Blu-ray از وضوح ۱۰۸۰p پشتیبانی می کند. علیرغم این واقعیت که محتوای از پیش ضبط شده هنوز به طور گسترده در دسترس نیست، این به عنوان بهترین تصویر با وضوح بالا برای مصرف کنندگان تبلیغ می شود. با این حال وضوح ۱۰۸۰p یکی دیگر از نکات مهم برای Blu-ray است.

امکانات مختلف Blu-ray

فرمت Blu-ray به شما امکانات زیر را می دهد:

 • یک برنامه را در حین پخش برنامه دیگر ضبط کنید
 • لیست پخش ایجاد کنید
 • ویرایش و تنظیم مجدد برنامه ها
 • فضای خالی دیسک را جستجو کنید.

تفاوت بین Blu-ray و DVD

Blu-ray و DVD هر دو فرمت ‌های ذخیره ‌سازی دیسک نوری هستند و مشابه یکدیگر به نظر می ‌رسند. اما در واقع دو فرمت ذخیره سازی بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. Blu-ray فرمت مدرن ذخیره سازی دیسک است و مزایای متعددی نسبت به دی وی دی دارد. تفاوت اصلی بین Blu-ray و DVD ظرفیت ذخیره سازی و کیفیت پخش است. در مقایسه با دی‌ وی ‌دی ‌ها، Blu-ray می‌ تواند حجم زیادی از داده‌ ها را ذخیره کند و همچنین کیفیت ویدیو بسیار بهتر از DVD است. در این مبحث خواهیم فهمید که بلوری و دی وی دی چیست و این دو چگونه از یکدیگر متمایز می شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بازیابی فایل های دیتابیس | ریکاوری کردن دیتابیس

DVD چیست؟

DVD مخفف “Digital Versatile Disk” یا “Digital Video Disc” است. این یک فرمت ذخیره سازی دیسک نوری دیجیتال است که برای ذخیره هر نوع داده دیجیتالی استفاده می شود و به ویژه برای ذخیره عکس، موسیقی و فیلم کاربرد دارد. برخی از دی وی دی ها عمدتاً برای ذخیره فیلم هایی که می توان با استفاده از پخش کننده های DVD تماشا کرد، استفاده می شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است برنامه های نرم افزاری یا فایل های رایانه ای داشته باشند.

اولین فرمت DVD در سال ۱۹۹۵ اختراع و توسعه یافت و در سال ۱۹۹۶ منتشر شد. این فرمت می تواند حجم عظیمی از داده ها را در مقایسه با دیسک های فشرده یا سی دی در همان ابعاد ذخیره کند. همچنین کیفیت تصویر بهتری را در مقایسه با CD و VHS با حفره های داده بزرگتر ارائه می دهد.

مزایای DVD

 • می تواند کیفیت ویدیویی با کیفیت استاندارد ارائه دهد.
 • مقرون به صرفه است.
 • سازگار با دستگاه های DVD قدیمی و مدرن و با دستگاه های BDP.
 • بادوام است.

معایب DVD

 • ظرفیت ذخیره سازی آن در مقایسه با دیسک های مدرن یا بلوری کمتر است.
 • نمی تواند تصاویری با کیفیت بالا ارائه دهد.

Blu-ray چیست؟

بلوری چیست؟

Blu-ray یک فرمت ذخیره سازی دیسک دیجیتال شبیه به CD و DVD است که برای ضبط و پخش حجم عظیمی از داده ها با کیفیت بالا طراحی شده است. می تواند چندین ساعت فیلم با کیفیت بالا ذخیره کند. به این دلیل که از لیزر آبی برای خواندن دیسک استفاده می شود، “Blu-ray” نامگذاری شده است که در مقایسه با لیزر قرمز مورد استفاده در DVD، اطلاعات را با تراکم بیشتری ذخیره می کند.

Blu-ray نسخه پیشرفته دی وی دی ها است و با همکاری هیتاچی، ال جی، ماتسوشیتا (پاناسونیک)، پایونیر، فیلیپس، سامسونگ، شارپ، سونی و تامسون در سال ۲۰۰۶ توسعه یافته است.

اندازه دیسک بلوری ۱۲۰ میلی متر قطر، با ضخامت ۱.۲ میلی متر است که به اندازه یک CD و DVD است. ظرفیت ذخیره سازی Blu-ray 25 گیگابایت در هر لایه و ۵۰ گیگابایت برای دو لایه است.

دیسک Blu-ray را نمی توان در پخش کننده های CD و DVD فعلی پخش کرد. زیرا این پخش کننده ها فاقد لیزر آبی- بنفش هستند که برای خواندن دیسک Blu-ray لازم است. با این حال، CD و DVD را می توان توسط پخش کننده های دیسک بلوری (BDP) پخش کرد.

مزایای Blu-ray

 • می تواند حجم زیادی از داده ها را در یک دیسک ذخیره کند.
 • ویدیوهای با کیفیتی را ارائه می دهد.

عیب Blu-ray

 • به عنوان DVD مقرون به صرفه نیست.
 • دیسک Blu-ray را نمی توان با استفاده از پخش کننده های DVD پخش کرد.

چگونه بهترین دیسک بلوری را پیدا کنیم؟

سوال رایج در بین خریداران بلوری این است که چگونه بهترین دیسک بلوری را انتخاب و شناسایی کنیم.

به طور کلی، فیلم‌ ها و برنامه ‌های تلویزیونی منتشر شده از سال ۲۰۰۶ به بعد در Blu-ray ظاهر خوبی خواهند داشت. زیرا محتوای اصلی برای انتقال به دیسک‌های Blu-ray با کیفیت بالا تنظیم شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  درام کارتریج چیست | نقش درام کارتریج در پرینتر

اما فیلم‌ های قدیمی ممکن است چندان خوب به نظر نرسند.

Blu-ray چیست؟

نمودار مقایسه بین Blu-ray و DVD

DVD

Blu-ray

DVD یک فرمت ذخیره ‌سازی دیسک نوری است که می ‌تواند انواع مختلفی از داده‌ های قابل استفاده در رایانه را ذخیره کند. Blu-ray یک فرمت دیسک نوری برای ذخیره انواع مختلف داده ها از جمله فیلم است.
یک DVD استاندارد می تواند تا ۴.۷ گیگابایت داده را ذخیره کند. دی وی دی دو لایه می تواند تا ۹ گیگابایت داده را ذخیره کند. واضح است که ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات دی وی دی ها بسیار کمتر از دیسک های Blu-ray است. ظرفیت ذخیره سازی دیسک بلوری حدود ۲۵ گیگابایت داده برای یک دیسک تک لایه است. دیسک دو لایه می تواند حاوی اطلاعات ذخیره سازی تا ۵۰ گیگابایت باشد.
دی وی دی ها ارزان تر از دیسک های بلوری هستند.

 

قیمت این دیسک ها در مقایسه با دی وی دی ها کمی بیشتر است.
به دلیل ظرفیت کم ذخیره سازی، نمی توان کیفیت فیلم HD را روی DVD داشت. فقط می توانید داده های SD (تعریف استاندارد) را داشته باشد.

 

Blu-ray می تواند حجم زیادی از داده ها را ذخیره کند، از این رو می تواند حاوی ویدیوهای بیشتری باشد و امکان ارائه ویدیو و صداهای با کیفیت بالا را فراهم می کند.
دی وی دی ها از سال ۱۹۹۶ در دسترس هستند. از این رو تقریباً تمام فیلم‌ های قدیمی و جدید در قالب‌ های DVD در دسترس هستند. Blu-ray فناوری مدرنی نسبت به DVD است، از این رو فیلم های قدیمی هنوز در قالب Blu-ray در دسترس نیستند.
جدیدترین فیلم های سه بعدی در قالب DVD موجود نیستند. فیلم‌ های سه بعدی روی دیسک‌ های Blu-ray در دسترس هستند.
سرعت انتقال داده در مقایسه با Blu-ray بسیار کمتر است و ۱۱.۰۸ مگابیت در ثانیه برای داده و ۱۰.۰۸ مگابیت در ثانیه برای ویدیو/صوت است.

 

سرعت انتقال داده در مقایسه با DVD بسیار بالاست و برای داده ها ۳۶ مگابیت بر ثانیه و برای صدا/تصویر ۵۴ مگابیت در ثانیه است.
امنیت داده ها کمتر است.

 

امنیت داده بالایی را فراهم می کند.
این دستگاه از لیزر پرتو قرمز با طول موج ۶۵۰ نانومتر استفاده می کند.

 

این دستگاه از لیزر Blu-ray با طول موج ۴۰۵ نانومتر استفاده می کند.
دیافراگم عددی  (NA) DVD 0.60 است.

 

دیافراگم عددی (NA) بلوری ۰.۸۵ است.
کدک ویدیویی موجود در DVD MPEG-2 است.

 

کدک های ویدئویی موجود در دیسک بلوری MPEG-2، MPEG-4 و SMPTE VC-1 هستند.
بهتر است مقدار کمی داده مانند یک فیلم ذخیره شود.

 

برای ذخیره داده های بزرگ مانند فیلمبرداری بهترین مناسب است.
دی وی دی دارای یک پوشش سخت نیست.

 

بلوری دارای یک پوشش سخت است.
دارای یک لایه محافظ ۰.۶ میلی متری است. از یک لایه محافظ ۰.۱ میلی متری استفاده می کند.

Blu-ray چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

Blu-ray چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا