خدمات ساختمان

خرابی و مشکلات رایج توالت فرنگی | رفع مشکلات توالت فرنگی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

امروزه توالت فرنگی به بیشتر ساختمان‌ها راه پیدا کرده و توانسته جایگزین توالت‌های ایرانی شود. معمولاً یکی از دغدغه‌های افراد، خرابی ها و مشکلات توالت فرنگی است که مهم‌ترین آنها گرفتگی توالت فرنگی، خراب شدن سیستم تخلیه، تخلیه نشدن توالت فرنگی، خراب شدن سیفون توالت فرنگی و…. می‌باشد. در حالت کلی می‌توانیم بگوییم سیستم این توالت‌ها به شکلی ساخته و طراحی شده که برای نصب آن و همچنین جلوگیری از مشکلاتی مثل گرفتگی مداوم، نشتی آب و موارد دیگر باید حتماً این کار به وسیله افراد متخصص انجام بگیرد که در زمینه تأسیسات ساختمان مهارت لازم را داشته باشند.

توالت فرنگی چگونه توانست به منازل ایرانی ها راه پیدا کند؟

امروزه مردم نسبت به توالت‌های فرنگی دیدگاه بهتری پیدا کردند. قبل از اینکه بین مردم استفاده از توالت فرنگی متداول شود مردم از توالت ایرانی استفاده می‌کردند و رغبتی هم به استفاده از نوع فرنگی آن نداشتند، تا اینکه با افزایش آگاهی و اطلاع رسانی درست، مردم متوجه شدند که برای سلامتی مفاصل بدن و زانوها بهتر است که از توالت‌های فرنگی استفاده کنند.

مشکلات رایج توالت فرنگی

چرا بهتر است که از توالت فرنگی استفاده کنیم؟

متأسفانه باید بگوییم که استفاده از توالت ایرانی می‌تواند مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند. وقتی شما همه وزن بدن خود را در روی زانوها می‌اندازید به مهره‌های کمرتان فشار وارد شده و در معرض آسیب قرار می‌گیرند ولی در توالت‌های فرنگی این مشکل وجود ندارد.

متخصصین علم پزشکی توصیه می‌کنند که افراد پیر و میانسال از توالت فرنگی استفاده کنند و حتی توصیه شده که استفاده از توالت فرنگی را به کودکان هم آموزش بدهید تا افراد کمتری به دردهای کمر و زانو مبتلا شوند. به هر صورت باید بگوییم که نباید از مشکلات توالت فرنگی هم غافل شوید زیرا استفاده از توالت فرنگی علاوه بر مزایایی که دارد، می‌تواند شما را با مشکلاتی هم مواجه کند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

حتما بخوانید:   درب ورودی مهم‌ترین نقطه منزل، در دکوراسیون داخلی

مشکلات رایج توالت فرنگی چیست؟

در هنگام استفاده از توالت‌های فرنگی، احتمال دارد بعد از مدتی این توالت‌ها دچار خرابی‌هایی شوند که این امری کاملاً طبیعی می‌باشد. برای اینکه این خرابی‌ها را رفع کنید بهتر است که از متخصص کمک بگیرید ولی بعضی از خرابی‌ها مثل پایین نرفتن آب توالت و یا خراب شدن سیفون، راهکارهای ساده‌ای دارد که به راحتی خودتان می‌توانید مشکل را رفع کنید. در ادامه شما را با این مشکلات و روش‌های رفع آنها آشنا می‌کنیم.

گرفتگی در توالت فرنگی

معمولاً گرفتگی در توالت فرنگی و حتی در توالت‌های ایرانی، در شتر گلو یا سیفون اتفاق می‌افتد و این می‌تواند به علت ورود یک شی در توالت و عدم تخلیه مناسب ایجاد شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید به روش زیر عمل کنید:

 • اگر گرفتگی توالت فرنگی جدی نبوده و سطحی می‌باشد، می‌توانید از پمپ خانگی استفاده کنید.
 • اگر گرفتگی توالت فرنگی شدید نبود می‌توانید از دستگاه تراکم هوا هم استفاده کنید.
 • در صورت شدید بودن گرفتگی باید از فنرهای لوله بازکنی استفاده کرد.

کار نکردن سیفون توالت فرنگی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای توالت فرنگی ایجاد شود، کار نکردن سیفون است. ممکن است به مرور زمان دکمه توالت از اجزای داخل مخزن کنده شده و یا اینکه شل شده باشد. در این صورت بعد از زدن دکمه سیفون هیچ اتفاقی نیفتاده و مخزن هم تخلیه نخواهد شد. یکی از دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شود خراب شدن دکمه است. برای اینکه مشکل را برطرف کنید زنجیر یا سیمی را که به فلاپر متصل شده است به اهرم تخلیه یا دکمه سیفون وصل کنید.

پایین بودن سرعت پرشدن تانک در توالت فرنگی

یکی دیگر از مشکلات رایج در توالت فرنگی، اختلال در تانک است. هر بار که شما اهرم سیفون را می‌کشید باید تانک سریعاً پر شود تا بتوان بعد از چند دقیقه دوباره از آن استفاده کرد ولی اگر متوجه دیر پر شدن تانک توالت فرنگی شدید احتمالاً دو دلیل دارد:

 • ممکن است شیر تأمین کننده آب در تانک نیمه باز باشد و یا اینکه در دهانه شیر رسوبات زیادی جمع شده و مانع از وارد شدن آب با سرعت شود.
 • حالا باید دریچه پر کننده آب را بررسی کنید. آب از این دریچه به تانک وارد می‌شود. اگر این قسمت دچار رسوب شده و یا خراب شده باشد، باعث خواهد شد آب با سرعت لازم وارد تانک نشود.

 سیفون توالت فرنگی به طور کامل تخلیه را انجام نمی‌دهد.

مشکل دیگری که ممکن است برای توالت فرنگی ایجاد شود، تخلیه نشدن کامل سیفون است. عدم تخلیه کامل سیفون توالت فرنگی به دلیل موارد زیر است:

 • احتمالاً دریچه تخلیه خراب شده و کامل باز نمی‌شود.
 •  در داخل تانک سطح آب به اندازه لازم نیست.
 • لوله‌ها دچار رسوب شده و از تخلیه جلوگیری می‌کنند.
 • اگر اصلاً تخلیه انجام نمی‌شود احتمالاً اهرم و یا دکمه تخلیه خراب شده است. این دو قسمت را بررسی کنید. البته باید وقتی به سراغ این قطعات بروید که از سلامت موارد قبلی اطمینان پیدا کرده باشید.
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از سیلر و پرایمر رنگ در نقاشی ساختمان

ایجاد نشتی در توالت فرنگی

یکی از مشکلات بسیار ناراحت کننده که ممکن است برای توالت فرنگی ایجاد شود، نشت از بدنه توالت است. اگر این مشکل را هرچه زودتر رفع نکنید، ممکن است بوی تعفن خانه را فرا بگیرد. مهمترین دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شود عبارت هستند از:

 • ابتدا باید اتصالات توالت فرنگی را چک کنید. احتمال دارد قسمتی از اتصالات دچار آسیب شده باشند و با نشت آب، این آسیب نشان داده می‌شود.
 • دلیل دیگری هم که باعث نشت آب توالت فرنگی می‌شود، شکستن بدنه توالت است.

قطع نشدن آب در داخل سیفون توالت فرنگی

متأسفانه مشکل دیگری که ممکن است برای بیشتر توالت فرنگی‌ها به وجود بیاید، قطع نشدن آب در داخل سیفون است که باعث می‌شود آب سرریز شود. دلایل ایجاد این مشکل عبارتند از:

 • ابتدا باید دریچه تخلیه توالت را چک کنید و اگر دچار مشکل شده بود حتماً آن را عوض کنید.
 • برای اینکه تانک پر شود یک دریچه قرار داده شده که مقدار آب ورودی را در آن کنترل می‌کند. ممکن است دریچه دچار خرابی شده باشد، در این صورت دریچه را عوض کنید.
 • خراب شدن لوله پر کننده آب هم یکی از مواردی است که باعث می‌شود تانک پر نشود. در صورتی که از سلامت دریچه‌ها اطمینان پیدا کردید باید لوله پر کننده را بررسی کنید.

وقتی آب سیفون توالت قطع نشده و سرریز شود، می‌تواند دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کند. اگر هر کدام از موارد بالا خراب شده بود حتماً باید قطعه مورد نظر را تعویض کنید. در صورتی که در این مورد مهارتی ندارید بهتر است از یک شخص متخصص و ماهر برای این کار کمک بگیرید.

بوی نامطبوع در توالت فرنگی

یکی از مشکلاتی که بیشتر افراد از آن شکایت دارند بوی نامطبوع و بد از توالت فرنگی است که دو دلیل اصلی دارد:

 • ممکن است کاسه توالت دارای ارتفاع کمی باشد و این باعث می‌شود مواد دفعی بالاتر مانده و بوی آن در فضا پخش شود.
 • اگر نصب درست انجام نشده و در نصب لوله‌ها و تجهیزات توالت فرنگی اشتباه رخ داده باشد، باعث می‌شود که مواد درست دفع نشوند.
حتما بخوانید:   درز انبساط در گرمایش از کف چیست و در کجا اجرا می‌شود؟

البته اگر عایق بندی توالت فرنگی مناسب انجام نگرفته باشد، باعث پخش شدن بوی بد و نامطبوع در فضا می‌شود. برای رفع گرفتگی توالت فرنگی و همچنین جلوگیری از بوی بد و نامطبوع فاضلاب، توصیه می‌کنیم از تکنسین ماهر کمک بگیرید.

خراب شدن سیستم تخلیه در توالت

اگر متوجه شدید که توالت فرنگی کامل تخلیه نمی‌شود، این مشکل دلایل زیادی ممکن است داشته باشد که مهم‌ترین آنها می‌تواند گرفتگی چاه یا توالت باشد. بالا زدن آب چاه و گرفتگی لوله فاضلاب جزو مشکلات رایج این توالت‌ها است و شما را با بوی زننده و نامطبوع فاضلاب مواجه می‌کند.

البته دلایل دیگری هم می‌تواند باعث شود که توالت فرنگی تخلیه نشود که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • زیاد بودن پیچ و خم سیفون و زانویی
 • کم بودن قطر لوله‌ها
 • نصب نادرست و غلط توالت فرنگی

مشکلات رایج توالت فرنگی

سؤالات متداول شما در مورد خرابی توالت فرنگی

۱- دلیل فلاش تانک نکردن یا خراب شدن سیفون توالت چیست؟

فلاش تانک نکردن جزو مشکلات رایج توالت‌های فرنگی است که معمولاً به علت درست کار نکردن فلوتر می‌باشد و باعث می‌شود توالت فرنگی آب را نگه ندارد.

۲- چرا توالت فرنگی تخلیه نمی‌شود؟

این مشکل احتمال دارد به علت قرار دادن زانویی‌های زیاد در سر راه سیفون اتفاق بیفتد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید از یک شخص متخصص کمک بگیرید.

۳- از مشکلات توالت فرنگی کدام بیشتر اتفاق می‌افتد؟

بیشتر افرادی که از توالت فرنگی استفاده می‌کنند با مشکل گرفتگی لوله فاضلاب و یا بوی بد آن روبرو می‌شوند که این جزو مشکلات رایج این توالت‌ها است. می توانید با مطالعه این مقاله روش رفع این مشکلات را پیدا کنید.

سخن پایانی

امروزه استفاده از توالت‌های فرنگی نسبت به گذشته بیشتر رایج شده و افرادی هم که از این توالت‌ها استفاده می‌کنند ممکن است گاهی با خرابی‌های آن روبرو شوند. در این مقاله از ایبک شما را با مشکلات رایج توالت‌های فرنگی آشنا کرده و روش‌های رفع آن را هم برایتان توضیح دادیم. بعضی از این خرابی‌ها با رعایت نکات ساده و یا به راحتی رفع می‌شوند ولی اگر مشکل توالت فرنگی شما جدی بود و یا قطعه‌ای خراب شده بود توصیه می‌کنیم برای رفع آن از فرد ماهر و باتجربه کمک بگیرید.

در صورتی که سؤالی در مورد مشکلات و خرابی های توالت فرنگی داشتید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک پاسخگوی شما باشند.

 

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

خرابی و مشکلات رایج توالت فرنگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

رفع مشکلات توالت فرنگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x