تعمیرات یخچال

علت سرد نکردن یخچال دوو چیست | چرا یخچال دوو مواد غذایی را سالم نگه نمی دارد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یخچال دوو یکی از دستگاه های پرطرفدار و پرکاربرد در خانه ها است که با ارائه خدمات خنک کنندگی و نگهداری مواد غذایی، زندگی را راحت تر می کند. اما گاهی ممکن است یخچال دوو به درستی خنک نشود و باعث از دست رفتن تازگی و کیفیت مواد غذایی شود. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله کثیفی کویل های کندانسور، تنظیمات نادرست دما، فرسودگی لاستیک دور درب، خرابی قطعات اصلی مانند برد، فن اواپراتور و کمپرسور رخ دهد. در این مقاله، به شرح علت سرد نکردن یخچال دوو و راهکارهای رفع آنها خواهیم پرداخت.

علت سرد نکردن یخچال دوو

علت سرد نکردن یخچال دوو می تواند به دلایل مختلفی باشد. برخی از این دلایل را می توانید خودتان بررسی و رفع کنید، اما برخی دیگر نیاز به تعمیر تخصصی دارند. برای شناخت علت سرد نکردن یخچال دوو ، می توانید از این نکات استفاده کنید:

اطمینان از اتصال برق

ابتدا مطمئن شوید که یخچال به پریز برق وصل است و جریان برق دارد. اگر چراغ داخل یخچال روشن نشد، مشکل از منبع برق یا سیم کشی است.

چک کردن دما یخچال

بعد از اینک از متصل بودن برق یخچال، اطمینان حاصل کردید. تنظیمات دما را چک کنید. دمای یخچال باید با توجه به فصل تغییر کند. در زمستان باید بین ۳ تا ۴ درجه سانتی گراد و در تابستان بین ۱ تا ۲ درجه سانتی گراد باشد.

بررسی کویل های کندانسور

کویل های کندانسور را بررسی کنید. این کویل ها در پشت یا زیر یخچال قرار دارند و باید تمیز باشند. اگر با گرد و غبار پوشانده شوند، نمی توانند گرما را از یخچال خارج کنند. برای تمیز کردن کویل ها، می توانید از جاروبرقی یا برس استفاده کنید.

بررسی دریچه های یخچال

دریچه ها باعث می شوند هوای خنک در یخچال گردش کند. اگر مواد غذایی یا بسته بندی ها این دریچه ها را مسدود کنند، یخچال خنک نمی شود.

برای رفع این مشکل، باید مواد غذایی را به صورت منظم در یخچال چیده و از پر کردن بیش از حد یخچال خودداری کنید.

چک کردن لاستیک دور درب یخچال

لاستیک دور درب یخچال را نگاه کنید. یکی از علت سرد نکردن یخچال دوو می تواند مربوط به لاستیک دور درب یخچال باشد، زیرا اگر لاستیک کثیف، پاره یا فرسوده باشد، می تواند باعث شود هوای خنک از یخچال خارج شود. برای رفع این مشکل، باید لاستیک را تمیز کنید یا در صورت لزوم تعویض کنید.

محل نصب یخچال

در نهایت، محل نصب یخچال را بررسی کنید. اگر یخچال در محلی گرم، مرطوب یا نزدیک به منبع گرما قرار داشته باشد، ممکن است خنک نشود.برای رفع این مشکل، باید یخچال را در محلی خشک، خنک و دور از منبع گرما نصب کنید.

چند علت سرد نکردن یخچال دوو

چه عاملی موجب گرم شدن یخچال دوو می شوند؟

چندین عامل ممکن است موجب گرم شدن یخچال دوو شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

نشت گاز یخچال

اگر گاز یخچال نشت کند یا تمام شود، سرماسازی یخچال مختل می شود و دمای داخل یخچال افزایش می یابد. برای تشخیص نشت گاز می توانید از نشت یاب الکترونیکی استفاده کنید یا برفک هایی را که در بخشی از یخچال تشکیل می شوند بررسی کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل خرابی سنسور یخچال چیست ؟

خرابی موتور فن یخچال

موتور فن یخچال باعث گردش هوای خنک در داخل یخچال می شود. اگر این موتور خراب شود، هوا در یخچال جریان نمی یابد و یخچال گرم می شود.

تمیز نبودن کندانسور یخچال

کندانسور یخچال یا همان رادیاتور خنک کننده گاز، پروسه سرد سازی و انتقال گرمای گاز یخچال را انجام می دهد. اگر کندانسور کثیف باشد، گاز خنک نمی شود و یخچال گرم می شود.

خرابی ترموستات یخچال

ترموستات یخچال قطعه ای است که دمای داخل یخچال را تنظیم می کند. اگر ترموستات کار نکند، دستور روشن بودن به موتور یا کمپرسور جهت سرد شدن داخل یخچال ارسال نمی شود و یخچال گرم می شود. برای بررسی ترموستات می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید.

عواقب سرد نکردن یخچال دوو

سرد نکردن یخچال دوو می تواند موجب بروز مشکلاتی مانند:

 • فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال و ایجاد بوی بد
 • افزایش مصرف برق و هزینه های انرژی
 • خراب شدن قطعات اصلی یخچال مانند کمپرسور، برد، فن و …
 • ایجاد سر و صدای زیاد و ناخوشایند

علت سرد نکردن یخچال دوو چیست

نکات مهم راجع به بیشتر خنک کردن یخچال دوو

برای افزایش خنکی یخچال دوو، شما می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

تنظیم دما و درجه یخچال دوو با توجه به فصل و محیط

همانطور که می دانید دمای مناسب یخچال در فصل تابستان بین ۱ تا ۲ درجه سانتی گراد و در فصل زمستان بین ۳ تا ۴ درجه سانتی گراد است.

دمای مناسب فریزر در فصل تابستان بین ۱۸ تا ۲۰ درجه زیر صفر و در فصل زمستان بین ۱۵ تا ۱۷ درجه زیر صفر است. شما می توانید از دماسنج، ترموستات یا اهرم کشویی برای تنظیم دما استفاده کنید.

تمیز کردن کندانسور یا رادیاتور خنک کننده گاز یخچال

در صورتی که کندانسور کثیف باشد، گاز یخچال خنک نمی شود و یخچال گرم می شود. بنابراین هر چند وقت یکبار کندانسور یخچال را تمیز کنید.

برفک زدایی یخچال و فریزر به طور منظم

چنانچه یخچال شما عملکرد یخ زدایی خودکار ندارد، تجمع بیش از حد یخ در دستگاه می تواند باعث کاهش خنکی و افزایش مصرف برق شود. برای برفک زدایی یخچال می توانید از آب گرم یا اسپری آب استفاده کنید.

جایگاه مناسب یخچال

یخچال را در محل مناسب که دور از منابع گرما مانند اجاق گاز، آبگرمکن، شوفاژ و نور خورشید قرار دهید.. این کار از افزایش دمای موتور و بدنه یخچال جلوگیری می کند.

رعایت فاصله بین دیوار و یخچال

فاصله مناسب میان یخچال و دیوار را برای انتقال حرارت بهتر رعایت کنید. پیشنهاد می شود که حداقل ۱۰ سانتی متر فاصله بین یخچال و دیوار وجود داشته باشد.

جلوگیری از باز و بسته کردن مکرر درب یخچال

از باز و بسته کردن مداوم درب یخچال جلوگیری کنید. این کار باعث می شود که یخچال بیشتر خنک بماند و مصرف برق کمتری داشته باشد.

خودداری از قرار دادن مواد غذایی داغ

از قرار دادن مواد غذایی بیش از حد داغ درون یخچال خودداری کنید. این کار باعث می شود که یخچال کار خود را بهتر انجام دهد و دمای داخلی آن بالا نرود.

تراز کردن یخچال

یخچال را با استفاده از پیچ های تنظیم کننده پایه ها تراز کنید. اگر یخچال تراز نباشد، ممکن است درب آن به درستی بسته نشود و هوای سرد از آن خارج شود.

تعویض فیلتر آب

اگر یخچال شما دارای آبسردکن و یخساز است، فیلتر آب آن را هر شش ماه یکبار عوض کنید. این کار باعث می شود که آب خنک و تمیز داشته باشید و از رسوبات و باکتری ها جلوگیری کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خطای سنسور دیفراست یخچال ال جی | تعویض سنسور دیفراست

نکات مهم برای تراز کردن یخچال دوو

برای تراز کردن یخچال دوو، شما باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا یخچال را از برق جدا کنید و مواد غذایی داخل آن را خارج کنید.
 • سپس یک دستگاه تراز یا یک برنامه تراز روی گوشی خود نصب کنید.
 • دستگاه تراز را روی بالای یخچال قرار دهید و حباب های داخل لوله را دنبال کنید.
 • اگر حباب ها در مرکز قرار بگیرند، یعنی یخچال تراز است. اگر حباب ها به سمت چپ، راست، جلو یا عقب حرکت کنند، یعنی یخچال تراز نیست.
 • برای تراز کردن یخچال، باید پایه های آن را تنظیم کنید. پایه های یخچال دوو چهار عدد هستند و در زیر بدنه یخچال قرار دارند.
 • برای تنظیم پایه ها، باید از یک آچار یا یک پیچ گوشتی استفاده کنید.
 • برای تراز کردن پایه های جلو، باید درب یخچال را باز کنید و پیچ های قفل پایه ها را باز کنید
 • سپس پایه ها را به سمت چپ یا راست بچرخانید تا به ارتفاع مورد نظر برسند.
 • برای تراز کردن پایه های عقب، باید یخچال را به جلو بکشید و پیچ های قفل پایه ها را باز کنید.
 • سپس پایه ها را به سمت چپ یا راست بچرخانید تا به ارتفاع مورد نظر برسند.
 • بعد از تنظیم پایه ها، باید پیچ های قفل پایه ها را محکم کنید.
 • در آخر، باید دوباره دستگاه تراز را روی یخچال قرار دهید و مطمئن شوید که حباب ها در مرکز هستند.

تعویض گاز یخچال

برای تعویض گاز یخچال باید مراحل زیر را طی کنید:

قطع برق یخچال

ابتدا از قطع بودن برق اطمینان حاصل کنید و تمامی مواد غذایی درون آن را خارج کنید.

بررسی کردن لوله های یخچال

بعد از اینکه یخچال کاملا تخلیه شد. یخچال را به جلو بکشید و لوله های پشت یخچال را بررسی کنید. اگر لوله ها کثیف یا زنگ زده باشند، باید آنها را تمیز یا تعویض کنید.

دریافت اطلاعات یخچال

باید نوع و مدل گاز یخچال را بررسی کنید. این اطلاعات را می توانید روی کمپرسور یا داخل یخچال پیدا کنید. معمولا گازهای R134، R22، R404 و R600 برای یخچال ها استفاده می شوند.

وکیوم کردن یخچال

در این مرحله باید یخچال را وکیوم کنید. این کار به منظور خارج کردن هوا و رطوبت از داخل سیستم گازی است. برای این کار، باید از یک دستگاه وکیوم پمپ و یک مانومتر استفاده کنید.

محاسبه کردن مقدار گاز

بعد از وکیوم کردن، باید مقدار مناسب گاز را محاسبه کنید. این مقدار بستگی به نوع و حجم یخچال دارد.

تزریق گاز

بعد از انجام مراحل فوق، باید گاز را تزریق کنید. برای این کار، باید از یک سیلندر گاز، یک مانومتر و یک سرند استفاده کنید. همچنین باید گاز را از طریق لوله شارژ گاز کمپرسور (لوله سمت چپ) وارد سیستم کنید.

در نهایت باید یخچال را به برق وصل کنید و دمای آن را تنظیم کنید. برای تنظیم دما، می توانید از صفحه نمایشگر دیجیتال، ترموستات، اهرم کشویی یا دماسنج استفاده کنید.

بررسی علت سرد نکردن یخچال دوو

سخن نهایی

در این مقاله از آی بک امداد، به بررسی علت سرد نکردن یخچال دوو پرداختیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بتوانید با استفاده از آن مشکل سرد نکردن یخچال دوو را حل کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت سرد نکردن یخچال دوو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی علت سرد نکردن یخچال دوو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا