مجله ساختمان

والان پرده چیست؟ | انواع مختلف پرده و مدل والان پرده

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

برخلاف پرده‌های معمولی که معمولاً همه پنجره را پوشش می‌دهند، بالن پرده پارچه‌های کوتاهی می‌باشند که فقط بالای پنجره را می‌پوشانند. هدف استفاده از والان پرده پوشاندن قسمت بالایی پرده و میل پرده می‌باشد. در عین حال والان پرده نقش بسیار مهمی در دکوراسیون نیز دارد. به همین علت در برخی مواقع با استفاده از پنل مخصوص در محل خود نصب می‌گردد. انواع والان پرده دارای مدل‌ها و طرح‌های گوناگونی هستند که بسیار متنوع می‌باشند. والان پرده هم روی پرده و هم به صورت تکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

والان پرده با مدل دستمال گردن

والان پرده با مدل دستمال به گونه‌ای طراحی می‌گردد که بریدگی‌هایی که به دستمال گردن آقایان شباهت دارد در آن وجود دارد و برای هر کدام از برش‌ها نوک تیزی در نظر گرفته می‌شود. معمولا از والان پرده با مدل دستمال گردن در اتاق پذیرایی استفاده می‌شود، چون به فضای مورد نظر ظاهری رسمی‌تر می‌بخشد. به ویژه در صورتی که همراه با پرده مورد استفاده قرار بگیرد.

والان پرده با مدل دستمال گردن در بیشتر مواقع از جنس‌های تجملاتی‌تر مانند مخمل یا ابریشم دوخته می‌شود و در برخی مواقع منگوله نیز برای تزیینات بیشتر به آن آویخته می‌شود.

والان تاب‌دار

والان تاب‌دار بسیار استادانه طراحی و دوخته می‌شود و پارچه یک دست با حالتی تابدار در قسمت بالایی میله پرده قرار داده می‌شود و مابقی آن از دو طرف آویزان می‌شود. با هر جنسی می‌توان این نوع والان را دوخت و در هر کدام از اتاق‌ها نیز می‌توان از آن استفاده کرد. والان تاب‌دار به خودی خود دارای طرح‌های متنوعی می‌باشد و ساختار همیشگی و یکسانی نخواهد داشت. برای والان پرده اتاق پذیرایی این مدل می‌تواند مناسب باشد.

والان پرده پاکتی و ساده

ارزان‌ترین و متداول‌ترین مدل والان پرده این مدل می‌باشد. دوخت والان پرده در این نوع ساده‌تر است و تنها به یک نوع پارچه نیاز خواهد بود. معمولاً از مدل والان پاکتی و ساده برای پوشاندن میله پرده استفاده می‌کنند و در مقایسه با دیگر مدل‌ها غیر رسمی‌تر می‌باشد. در عین حال نصب آن بسیار ساده بوده و به نصاب یا افراد حرفه‌ای نیازی نخواهد بود. والان پرده ساده و پاکتی برای آشپزخانه مناسب‌تر خواهد بود. چون در عین حال که دلنشین است، به صرفه‌تر و غیر رسمی‌تر می‌باشد.

حتما بخوانید:   بهترین روش های گرم کردن خانه چیست

والان پرده بالونی/پفکی

همانطور که از اسم این مدل پیدا است، به بالن شباهت دارد و ظاهری توپر و پف کرده دارد. به همین علت به آن والان پفکی می‌گویند. معمولاً این والان از پارچه‌های سبک نخی دوخته می‌شود و در مدل‌ها و رنگ‌های متنوع وجود دارد. از این مدل والان معمولاً در آشپزخانه استفاده می‌کنند.

والان مدل شال گردن

مدل شال گردن نیز مثل والان تاب‌دار دارای یک تکه می‌باشد. پارچه والان دور میله پرده مثل شال گردن می‌پیچد و از دو طرف آویزان می‌شود. این مدل والان پرده نه غیر رسمی و عادی است و نه خیلی رسمی. معمولاً از پارچه‌های سبک دوخته می‌شود. نصب این مدل والان پرده یکی از راحت‌ترین دوخت‌ها محسوب می‌شود.

پنل تکی

از این مدل والان پرده به صورت تکی نیز می‌توان استفاده نمود.‌ از پنل تکی در آشپزخانه‌ها بیشتر استفاده می‌شود. چون برای اتاق پذیرایی حالت مناسب و رسمی نخواهد داشت.

والان پرده رولی

والان پرده رولی از انواع بسیار پرکاربرد می‌باشد. به ویژه برای آشپزخانه و اتاق خواب می‌توان از والان پرده رولی به تنهایی استفاده کرد و فقط برای جلوگیری از نور آفتاب آن را بسته یا باز نمود، اما این نوع والان پرده می‌تواند به صورت زیباتری نیز کاربرد داشته باشد و مثل پنل در بخش بالای پرده قرار داشته باشد. والان پرده رولی به نام والان دلیجانی نیز شناخته می‌شود. چون به پرده‌های کالسکه‌های قدیمی شباهت دارد.

کتیبه

کتیبه هم یک نوع والان محسوب می‌شود. با این تفاوت که مانند یک قاب میله پرده و اطراف آن را می‌پوشاند. کتیبه از مواد سبک ساخته می‌شود و معمولاً جنس چوبی دارد. طرح رویه کتیبه معمولاً با رنگ و جنس پرده تناسب دارد. در بعضی از ساختمان‌ها کتیبه پنجره به حالت حکاکی شده از قبل تعبیه شده است، اما در مواقع دیگر به صورت جداگانه با مدل و طرح مورد نظر کاربران تهیه می‌گردد و در مکان خود نصب می‌شود. مدل نصب والان کتیبه مثل نصب والان‌های معمولی ساده نخواهد بود و نیاز است که این کار را افراد با مهارت و با تجربه انجام دهند.

والان پرده

والان جعبه پلیسه‌ای

این والان پرده مانند جعبه‌ای محکم و صاف است و در فاصله‌های گوناگون تا خورده یا دارای پلیسه می‌باشد. این والان پرده برای پنجره‌های کوچک در فضاهای نیمه رسمی یا اتاق‌های نشیمن گزینه مناسبی خواهد بود.

حتما بخوانید:   تاثیرات گچبری دیوار بر معماری داخلی

والان گره‌ای

یکی از گزینه‌های عالی و زیبا برای محیط‌های غیر رسمی مانند حمام یا آشپزخانه والان پرده با مدل گره‌ای می‌باشد. می‌توانید این نوع والان را به راحتی به میله مخصوص با گره زدن نصب نمایید. پارچه‌هایی که برای این مدل مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار سبک می‌باشند. یکی از مزیت‌های این نوع والان نصب ساده آن می‌باشد.

مدل گوشواره پرده

به دنباله تزیینی والان پرده گوشواره پرده می‌گویند که در دنباله شکل هلالی والان آویزان می‌گردند. گوشواره پرده امکان دارد که از دو طرف کار مشاهده شود و هم در وسط والان. یکی از پارچه‌های مناسب برای مدل گوشواره پرده پارچه ساتن و پارچه تافته می‌باشد که شکل ظاهری خود را به خوبی حفظ می‌کنند. البته با توجه به مدل گوشواره پرده می‌توانید از دیگر پارچه‌های سبک‌تر مانند حریر نیز استفاده نمایید.

انواع مدل والان پرده پذیرایی

یکی از راه‌های نسبتاً ارزان و خلاقانه برای تغییرات در طراحی داخلی اتاق پذیرایی و دکوراسیون آن استفاده از والان پرده پذیرایی می‌باشد. از بهترین مدل‌های والان پرده پذیرایی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مدل دستمال گردن برای والان پرده پذیرایی

این مدل همانطور که قبلاً گفته شد به مدل دستمال گردن آقایان شباهت زیادی دارد و پایین آن را می‌توان با استفاده از عناصر تزیینی کامل نمود. در صورتی که مبلمان اتاق ساده و تک رنگ است، از والان پرده پذیرایی دستمال گردنی گلدار می‌توانید استفاده نمایید تا نقطه کانونی اصلی اتاق، همین پنجره‌ها و پرده‌های اتاق پذیرایی شما باشند. در صورتی که مبلمان شما شلوغ و برجسته است، می‌توانید از والان پرده رنگی یا ساده هماهنگ با مبلمان خود انتخاب نمایید.

  • مدل شال گردن برای والان پرده پذیرایی

برای اتاق‌های پذیرایی که فضای کاملاً رسمی دارند، پیشنهاد می‌شود از این مدل والان پرده پذیرایی استفاده نمایید. می‌توانید والان پرده شال گردنی را بر روی چوب پرده تزیین شده و خاص بیندازید و یا گوشواره پرده را با نگهدارنده‌هایی که زیبایی خاصی دارند، جمع کنید. بهتر است برای والان پرده پذیرایی در این مدل از پارچه‌های ضخیم که دارای ظاهر شاهانه هستند، استفاده نمایید.

یکی دیگر از ایده‌ها این است که از دو والان پرده شال گردنی که دارای رنگ‌های مختلفی هستند اما تکمیل کننده با پارچه‌های ظریف و حریر می‌باشند و در هم تنیده‌اند، استفاده نمایید تا به اتاق پذیرایی شما جلوه‌ای لطیف دهند.

  • مدل کتیبه برای والان پذیرایی
حتما بخوانید:   انواع صفحه کابینت | مزایا و معایب انواع صفحه کابینت

در صورتی که می‌خواهید اتاق پذیرایی سنتی شما ظاهری مرتب داشته باشد، می‌توانید از این نوع والان استفاده کنید. برای اینکه خطوط و ساختار اتاق پذیرایی مدرن به چشم آید، می‌توانید از والان پرده کتیبه‌ای ساده و بدون طرح استفاده نمایید. دقت داشته باشید که ارتفاع کتیبه از یک ششم ارتفاع کل پنجره بیشتر نباشد.

  • مدل بالونی/پفکی برای والان پرده پذیرایی

والان پرده بالونی با پف کردن و جمع شدن جلوه نمایشی و بی‌نظیری ایجاد خواهد کرد. این مدل بهترین انتخاب برای والان پرده پذیرایی مدل قدیمی و سنتی می‌باشد که به صورت معمولی از پارچه‌هایی سبک دوخته شده است. در این صورت به پنجره اتاق پذیرایی جلوه تو پر خواهد داد. می‌توانید رنگ والان پرده را چند درجه تیره‌تر از رنگ دیوارها انتخاب کنید تا ظاهر مناسب‌تری ایجاد شود.

والان پرده

مدل والان پرده آشپزخانه

وقتی که از والان پرده استفاده می‌شود در آشپزخانه تنوع و زیبایی زیادی ایجاد خواهد شد. در صورتی که مدل والان آشپزخانه به صورت مناسب انتخاب شود، جلوی نور پنجره را نخواهد گرفت.

  • مدل گره‌ای برای والان آشپزخانه

بهترین گزینه‌ای که برای والان آشپزخانه پیشنهاد می‌شود، والان پرده گره‌ای می‌باشد. این مدل والان از پارچه‌های سبک و نخی دوخته می‌شود. در صورتی که آشپزخانه شما پر وسیله و بسیار شلوغ است، می‌توانید از پارچه‌های تک رنگ و ساده برای این کار استفاده کنید و بالعکس. در صورتی که دکوراسیون آشپزخانه شما مرتب و ساده است، می‌توانید از پارچه‌های راه‌راه یا گلدار برای والان پرده آشپزخانه استفاده کنید تا به محیط رنگ و تنوع اضافه نمایید.

نصب و دوخت مدل گره‌ای برای والان پرده آشپزخانه ساده می‌باشد. بنابراین در صورتی که آشنایی با چرخ خیاطی داشته باشید، می‌توانید والان‌های گره‌ای مقرون به صرفه و خاص برای آشپزخانه خود تهیه نمایید.

سخن تکمیلی

امروزه در دکوراسیون منازل پرده نقش بسیار اساسی دارد، به خصوص برای محیط‌هایی مانند اتاق‌های پذیرایی که بیشتر در دید مهمانان و افراد است، نیاز خواهد بود که تزیینات بیشتری وجود داشته باشد. بنابراین والان پرده می‌تواند ترکیب بسیار جذاب و بی‌نظیری را به محیط ببخشد. والان پرده علاوه بر اینکه نقص دیوار را می‌پوشاند و برای پنهان کردن میله پرده کاربرد دارد، موجب می‌شود که اتاق مورد نظر چشم نوازتر و شیک‌تر شود. والان پرده دارای انواع گوناگونی است که هم در کنار پرده و هم به صورت تکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

والان پرده چیست؟ | انواع مدل والان پرده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی انواع مدل والان پرده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x