تعمیرات ظرفشویی

علل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی | هر آنچه در مورد علل زنگ زدگی باید بدانید

علل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی | هر آنچه در مورد علل زنگ زدگی باید بدانید

ماشین ظرفشویی هم مانند کلیه وسایل خانگی شما ممکن است دچار زنگ زدگی و آسیب شود. تصور خیلی از افراد به این صورت است که چون داخل ماشین ظرفشویی از استیل ضد زنگ تشکیل شده پس هیچ وقت دچار زنگ زدگی نمی شود. در حالی که این تصور کاملاً اشتباه است و ماشین ظرفشویی هم مانند هر وسیله ی دیگری اگر به درستی استفاده نشود ممکن است دچار زنگ زدگی شود. در این مقاله علل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی و راه کار های رفع آن مورد بررسی قرار می گیرد.

دلایل اصلی زنگ زدگی ماشین ظرفشویی:

علل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی را می توان به دلایل مختلفی تقسیم کرد:

 • معمولا قسمت داخلی ماشین ظرفشویی از استیل ضد زنگ ساخته می شود به این علت که در تماس مستقیم با آب دچار زنگ زدگی نشود. ولی ممکن است به خاطر علل مختل نظیر اینکه شما ظرف ها را به درستی در ماشین ظرفشویی قرار نداده اید بدنه داخل ماشین ظرفشویی شما دچار آسیب و خراش شود و بعد از تماس با آب  دچار زنگ زدگی شود.
 • اگر غذای مصرفی دارای اسید بالایی باشد یا نمک فراوانی داشته باشد و شما مواد روی ظروف را به درستی پاک نکرده باشید و در ماشین ظرفشویی نچیده باشید بازهم به استیل ضد زنگ ماشین ظرفشویی آسیب بزند و دچار زنگ زدگی می شود.
 • گیر کردن مواد غذایی در پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی هم می تواند باعث آسیب به ماشین ظرفشویی و همچنین آسیب های جدی به ماشین ظرفشویی شود.
 • علت دیگری که می تواند باعث آسیب به ماشین ظرفشویی و زنگ زدگی آن شود استفاده از مواد شوینده غیر استاندارد یا حتی استفاده بیش از حد از مواد شوینده باشد.
 • معمولا برای جلا دادن و براق شدن بیشتر ظرفهایتان از نمک و مواد جلا دهنده مناسب استفاده می کنید ولی استفاده زیاد از آن ها و همچنین استفاده از مواد بی کیفیت باعث آسیب و زنگ زدگی بدنه داخلی ماشین ظرفشویی تان می شود.معمولا توصیه می شود که نمک با بدنه استیل ماشین ظرفشویی برخورد نکند زیرا می تواند باعث آسیب و زنگ زدگی آن شود . برای همین هنگام استفاده از نمک در ماشین ظرفشویی بهتر است از یک قیف استفاده کنید.
 • اگر آب مصرفی در ماشین ظرفشویی دارای آهن باشد می تواند باعث آسیب و زنگ زدگی شود.
 • همچنین ضربه محکم به بدنه ماشین ظرفشویی می تواند باعث ایجاد خراش در بدنه ماشین ظرفشویی شود و بعد از آن در تماس با آب دچار زنگ زدگی شود.581970

علل استفاده از نمک در ماشین ظرفشویی:

ماشین ظرفشویی برای آنکه بتواند عملکرد درستی داشته باشد به مواد مختلفی نیاز دارد یکی از موادی که در ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار میگیرد نمک می باشد که خیلی از ماشین های ظرفشویی مجهز به سنسور هایی برای تشخیص وجود نمک یا کمبود آن در ماشین های ظرفشویی است که بر روی نمایشگر آن نمایش داده می شود معمولا حرف s  بر روی نمایشگر ماشین ظرفشویی نشان از کمبود نمک در ماشین ظرفشویی دارد . نمک استفاده در ماشین ظرفشویی سختی آب را نرم می کند و مانع از آسیب به ظروف شما می شود هرچند که در هنگام استفاده از آن باید به نکاتی توجه کنید اینکه از استفاده زیاد آن جدا خودداری کنید یا از یک قیف برای ورود نمک به محفظه ماشین ظرفشویی تان استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات ماشین ظرفشویی فاگور FAGOR

نمک ماشین ظرفشویی در برند های مختلفی عرضه می شود که شما بنا به شرایط محیطی محل زندگی تان یا میزان سختی آب مصرفی تان می توانید نمک مناسب را انتخاب کنید.ویژگی که یک نمک خوب باید داشته باشد این است که املاح موجود در آب را که باعث ایجاد خط و خطوط و آسیب به ظروف می شود را از بین ببرد تا بعد ها باعث آسیب و زنگ زدگی بدنه داخلی ماشین ظرفشویی و ظروف  موجود در ماشین ظرفشویی می شود.اگر آب مصرفی شما که در هنگام شست و شو مواد غذایی از ظروف شما مورد استفاده قرار می گیرد دارای املاح باشد  خودش ا به صورت لکه های سفید رنگ بر روی ظروف نشان می دهد.

معمولا برای اینکه برند مناسب نمک ماشین ظرفشویی تان را انتخاب کنید چندین برند را امتحان کنید تا بتوانید مناسب ترین برند را انتخاب کنید.همچنین استفاده از نمک های تقلبی هم باعث آسیب می شود.

علل زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی:

در داخل ماشین ظرفشویی یک سبد وجود دارد که جنس آن از آهن است و روی آن یک لایه پلاستیکی قرار دارد تا آهن در برابر آب دچار اکسید نشود و زنگ نزند. حالا اگر شما با چینش نامرتب و نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی باعث آسیب به پوشش پلاستیکی شوید باعث می شود که در مجاورت با آب این سبد دچار زنگ زدگی شود.

استفاده از شوینده های نامناسب هم می تواند باعث آسیب به این پوشش پلاستیکی و در نتیجه آسیب به ماشین ظرفشویی و زنگ زدگی آن شود.پس در حالت کلی آسیب پوشش پلاستیکی سبد ماشین ظرفشویی که نقش محافظتی دارد باعث آسیب به ماشین ظرفشویی می شود.

نکات کلیدی برای حفظ سبد ماشین ظرفشویی از زنگ زدگی:

در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی بهتر است نکات زیر را رعایت کنید تا مانع از آسیب به ماشین ظرفشویی و همچنین زنگ زدگی آن شوید.

 • در مرحله اول همیشه تلاش کنید تا هنگام چیدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی و همچنین بعد از اتمام کار ماشین ظرفشویی موقع خارج کردن ظرف ها از ماشین ظرفشویی با احتیاط عمل کنید تا مانع از آسیب به بدنه و سبد ماشین ظرفشویی شوید.
 • یا حتی الامکان تلاش کنید تا در انتخاب مواد شوینده مورد استفاده در ماشین ظرفشویی تان سخت گیری کنید و به جای استفاده از مواد شوینده بی کیفیت و غیر استاندارد از مواد شوینده مناسب استفاده کنید.
 • اگر آب مصرفی در ماشین ظرفشویی تان دارای آهن است حتما در مسیر آن از یک فیلتر استفاده کنید تا مانع از زنگ زدگی قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی که در تماس مستقیم با اّب هستند شوید.

راه حل های از بین بردن زنگ زدگی در سبد ماشین ظرفشویی:

اگر در هنگام استفاده نادرست از ماشین ظرفشویی بدنه آن دچار آسیب و زنگ زدگی شد می توانید با مواد مناسب آن را تمیز کنید. یکی از موادی که در این زمینه توصیه می شود استفاده از سیتریک اسید کریستالی می باشد.اگر در هنگام استفاده از این ماده باز هم زنگ زدگی حاصل رفع نشد می توانید با استفاده از ماده ای به نام موم مایع روی آن را بپوشانید تا مانع از تماس مستقیم با آب و در نتیجه زنگ زدگی شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مراحل تمیز کردن ماشین ظرفشویی که باید بدانید.

راه های جلوگیری از زنگ زدگی ماشین ظرفشویی:

 • در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی به خصوص هنگام خروج و ورود ظروف به ماشین ظرفشویی سعی کنید کاملا احتیاط کنید تا به ماشین ظرفشویی آسیبی وارد نکنید. مخصوصا در هنگام قرار دادن اشیا نوک تیز در ماشین ظرفشویی نهایت دقت را داشته باشید تا مانع از آسیب به ماشین  ظرفشویی شوید.
 • از مواد شوینده مناسب و همچنین با کیفیت استفاده کنید و در هنگام استفاده از نمک و مواد جلا دهنده در ماشین ظرفشویی برای براق شدن ظروفتان حتما از یک قیف استفاده کنید و مانع از برخورد ان با استیل ضد زنگ ماشین ظرفشویی شوید.
 • همچنین اگر آب مصرفی شما دارای آهن است یا در مسیر آن رسوبات آهنی وجود دارد حتما از یک قیف استفاده کنید.زنگ

علل زنگ زدن ظروف داخل ماشین ظرفشویی:

علل ای که تا اینجا بعنوان علل اصلی زنگ زدگی ماشین ظرفشویی و سبد آن مطرح شد می تواند باعث آسیب به ظروف داخل ماشین ظرفشویی هم شود. هر چند که موضوع دیگری در اینجا وجود دارد . شما معمولا باید از ظروف با جنس مناسب در ماشین ظرفشویی استفاده کنید. برای این مورد باید به موارد زیر توجه کنید تا مانع از زنگ زدگی ظروف داخل ماشین ظرفشویی شوید.

 • جنس ظروف استفاده شده در ماشین ظرفشویی برای شست و شو باید مناسب باشد بعنوان مثال قرار دادن ظروف استیل یا آهنی داخل ماشین ظرفشویی تماس مستقیم با آب ممکن است آسیب ببیند و دچار زنگ زدگی شود.
 • همچنین تلاش کنید تا مواد غذایی را از روی ظروف کاملا پاک کنید تا باعث زنگ زدگی ظروف ماشین ظرفشویی نشوید.
 • اگر در ماشین ظرفشویی تان از قاشق و چنگال یا چاقو استفاده می کنید حتما بعد از آبکشی سریعا آن ها را از داخل ماشین ظرفشویی خارج کنید. چون خیس بودن آن ها باعث زنگ زدگی ظروف و بدنه ماشین ظرفشویی می شود.
 • بعد از اتمام کار ماشین ظرفشویی و خارج کردن ظروف از داخل آن حتما درب آن را تا از بین رفتن کامل بخار داخل آن باز بگذارید تا مانع از زنگ زدگی شوید . زیرا بخار باقی مانده در ماشین ظرفشویی می تواند باعث آسیب و زنگ زدگی شود.
 • از کنار هم قرار دادن و تلمبار کردن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی هم خودداری کنید زیرا این کار هم می تواند باعث آسیب و زنگ زدگی شود.

علل سوراخ شدن کف استیل ماشین ظرفشویی:

اگر در هنگام مواجه با زنگ زدگی در مراحل ابتدایی مشکل آن حل نشد و این زنگ زدگی در ماشین ظرفشویی باقی ماند با گذشت زمان می تواند باعث آسیب جدی به ماشین ظرفشویی شود .به طور مثال سوراخ شدن کف استیل ماشین ظرفشویی یکی از اثراتی است که با نادیده گرفتن زنگ زدگی های اولیه ممکن است بوجود آمده باشد.

علل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی | هر آنچه در مورد علل زنگ زدگی باید بدانید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا