تعمیرات مایکروفر

عیب یابی مایکروفر دوو | چگونه میتوان مایکروفر دوو را تعمیر کرد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

مایکروفر دوو یکی از برندهای مطرح و معتبر در زمینه تولید دستگاه های گرم کننده و پخت و پز غذا است. این دستگاه با استفاده از امواج الکترومغناطیسی، مواد غذایی را گرم می کند و به صورت سریع و راحت، نیازهای خانواده ها را برطرف می نماید. اما ممکن است در طول استفاده از این دستگاه، با مشکلات و ایراداتی روبرو شوید که نیاز به عیب یابی مایکروفر دوو و تعمیر آن خواهید داشت.

برخی از این مشکلات می توانند جزئی و قابل حل باشند و برخی دیگر نیاز به مراجعه به متخصص داشته باشند. در این مقاله قصد داریم به بررسی مشکلات رایج مایکروفر دوو و روش های عیب یابی و رفع آنها بپردازیم.

عیب یابی مایکروفر دوو

عیب یابی مایکروفر دوو و رفع خرابی های آن حتما باید توسط یک متخصص حرفه ای و کاربلد صورت گیرد. بنابراین صرفا با خواندن مقاله زیر این تصور را نداشته باشید که می توانید خرابی دستگاه را رفع کنید. در واقع این مقاله برای افراد فنی کار و متخصص تولید شده که تجربه فنی لازم برای تعمیرات و عیب یابی مایکروفر دوو را دارند. اگر شما نیز از آن دسته افراد هستید، با ما همراه باشید:

علت گرم نشدن مواد غذایی در مایکروفر دوو

گرم نشدن مواد غذایی در مایکروفر دوو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. عیب یابی مایکروفر دوو در جهت رفع مشکل گرم نشدن مواد غذایی عبارتند از:

خرابی لامپ مگنترون

لامپ مگنترون قطعه ای است که امواج الکترومغناطیسی را تولید می کند و باعث گرم شدن مواد غذایی می شود. اگر این قطعه خراب شود، مایکروفر دیگر نمی تواند غذا را گرم کند.

برای بررسی این قطعه، باید مایکروفر را از برق جدا کرده و آنتن سر لامپ مگنترون را چک کنید. اگر لامپ آسیب دیده باشد، باید آن را تعویض کنید.

اشکال در برد الکترونیکی

برد الکترونیکی مایکروفر نیز قطعه ای است که دیگر قطعات مایکروفر را کنترل می کند. اگر حتی قسمتی از مدار آن خراب شود، مایکروفر دیگر به درستی کار نخواهد کرد.

برای رفع این خرابی باید مایکروفر را از برق جدا کرده و برد را با یک دستگاه مولتی متر تست کنید. اگر برد خراب باشد، نیاز به تعمیر یا تعویض خواهد داشت.

خرابی ترانس های ولتاژ

ترانس های ولتاژ قطعاتی هستند که ولتاژ را افزایش می دهند و به مگنترون تغذیه می رسانند. اگر این قطعات خراب شوند، مایکروفر دیگر ولتاژ کافی را دریافت نخواهد کرد.

برای بررسی این قطعات، باید مایکروفر را از برق جدا کرده و ترانس ها را با یک دستگاه مولتی متر تست کنید. اگر ترانس ها بوی سوختگی داشته باشند یا علامت سوختگی روی آنها باشد، باید آن را تعویض کنید.

خرابی در دیود

دیود مایکروفر وظیفه دارد که ولتاژ AC را به DC تبدیل کند و به مگنترون تغذیه دهد. خرابی این قطعه مساوی است با عدم رسیدن ولتاژ به دستگاه.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات مایکروفر تکنو | نمایندگی تعمیر مایکروفر تکنو

جهت رفع این مشکل باید مایکروفر را از برق جدا کرده و دیود را با یک دستگاه مولتی متر تست کنید. اگر دیود در هر دو جهت مقاومت ناچیزی از خود نشان دهد، دیود معیوب است و باید تعویض شود.

دلیل کار نکردن دکمه های مایکروفر دوو

کار نکردن دکمه های مایکروفر دوو ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی از عوامل موثر بر این مشکل عبارتند از:

 • فعال شدن قفل کودک مایکروفر که باعث می شود دکمه ها عمل نکنند.
 • خرابی سوئیچ غشایی یا پدال های حرکتی که باعث می شود دکمه های لمسی عمل نکنند.
 • عدم عملکرد درست صفحه دکمه ها یا کنترل پنل که باعث می شود بعضی از دکمه ها عمل نکنند.
 • خرابی برد اصلی که باعث می شود تمام دکمه ها عمل نکنند.

برای برطرف کردن این مشکل، لازم است که ابتدا علت آن را تشخیص داده و سپس با تعویض یا تعمیر قطعات معیوب اقدام کنید. البته توصیه می شود حتما از یک تعمیرکار ماهر و مجاز کمک بگیرید تا خطرات احتمالی را به حداقل برسانید.

تعمیر مایکروفر دوو

چرا مایکروفر هنگام روشن شدن جرقه می زند؟

اگر شما هم حین روشن کردن مایکروفر متوجه شدید که دستگاه جرقه می زند، لازم است سریعا نسبت به عیب یابی مایکروفر دوو اقدام کنید. به طور کلی جرقه زدن مایکروفر دوو ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که برخی از آنها عبارتند از:

وجود جسم فلزی در مایکروفر

اگر شما قاشق، چنگال، فویل، ظرف فلزی یا هر چیز دیگری که فلز باشد را در مایکروفر قرار دهید، ممکن است باعث ایجاد جرقه شود. این به این دلیل است که امواج مایکروویو با فلز تداخل پیدا می کنند و الکتریسیته را در آن تولید می نمایند. بنابراین، باید از قرار دادن هر گونه جسم فلزی در مایکروفر خودداری کنید.

خرابی ورق میکا

ورق میکا یک ورق نسوز است که در داخل مایکروفر قرار دارد و وظیفه دارد امواج مایکروویو را هدایت و توزیع کند. اگر این ورق کثیف، سوخته، ترک خورده یا پاره شده باشد، ممکن است باعث ایجاد جرقه شود. بنابراین، باید این ورق را به طور منظم تمیز کرده و در صورت آسیب دیدگی، آن را تعویض کنید.

خرابی لامپ مگنترون

اگر لامپ مگنترون خراب شده یا آنتن آن آسیب ببیند، ممکن است باعث ایجاد جرقه شود. بنابراین، باید این لامپ را توسط یک متخصص تعمیر کنید یا تعویض کنید.

چرا مایکروفر دوو هنگام کار، ناگهان خاموش می شود؟

خاموش شدن ناگهانی مایکروفر دوو ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که برخی از آنها عبارتند از:

 • خرابی فن مایکروفر
 • خرابی میکروسوئیچ درب
 • خرابی برد الکترونیکی اصلی

اگر شما نیز با مشکل خاموش شدن مایکروفر در حین کار مواجه شدید، ابتدا باید این قطعات را چک کنید. در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض باید با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید.

علت بسته نشدن درب مایکروفر دوو

باز یا بسته نشدن درب مایکروفر دوو ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی از عوامل موثر بر این مشکل عبارتند از:

 • خرابی اهرم یا دکمه ماکروفر که باعث می شود درب قفل نشود یا باز نشود.
 • عدم عملکرد درست فنر درب ماکروفر که باعث می شود درب پرش نکند یا بسته نماند.
 • خرابی دستگیره متحرک ماکروفر که باعث می شود درب به درستی وصل یا جدا نشود.
 • خرابی قفل درب ماکروفر که باعث می شود درب برقراری ارتباط با میکروسوییچ ها را متوقف کند.
 • عدم عملکرد درست ضامن درب ماکروفر که باعث می شود درب به نگهدارنده میکروسوییچ در بدنه مایکروفر وصل نشود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل سر و صدای زیاد در مایکروفر چیست؟

برای برطرف کردن این مشکل، لازم است که ابتدا علت آن را تشخیص داده و سپس با تعویض یا تعمیر قطعات معیوب اقدام کنید. برای این کار، بهتر است از یک تعمیرکار ماهر و مجاز کمک بگیرید تا خطرات احتمالی را به حداقل برسانید.

عیب یابی مایکروفر دوو که سینی آن نمی چرخد

نچرخیدن سینی مایکروفر دوو دلایل مختلفی دارد که با دانستن آن می توانید تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری کنید. این دلایل عبارتند از:

 • خرابی یا شکستگی کوپلینگ، که قطعه ای است که موتور را به سینی وصل می کند.
 • خرابی یا سوختگی موتور محرک، که قدرت چرخشی را به سینی منتقل می کند.
 • شکستگی یا خرابی چرخ های ریل یا حلقه زیر سینی، که سینی را روی یک مسیر مشخص حرکت می دهند.
 • وزن بالای سینی یا غذا، که موجب می شود موتور محرک نتواند سینی را بچرخاند.

تمامی این خرابی ها را باید با کمک یک متخصص رفع کنید. تاکید می کنیم که به هیچ عنوان خودتان بدون دانش فنی نسبت به تعمیر آن اقدام نکنید.

عیب یابی مایکروفر دوو

عیب یابی مایکروفر دوو که دود می کند

دود کردن مایکروفر دوو علت های متفاوتی دارد. از کثیف بودن دستگاه گرفته تا اختلال در سیم پیچی آن می توانند دلیل دود کردن مایکروفر دوو باشند. بنابراین باید تمامی علتهای دقیق دود کردن مایکروفر دوو را بدانید تا نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. این علل عبارتند از:

 • تمیز نبودن دستگاه و باقی ماندن ذرات مواد غذایی یا چربی روی دیواره ها یا المنت های گریل که باعث می شود در هنگام کار کردن دستگاه دود کنند.
 • استفاده از سینی یا ظرف نامناسب درون مایکروفر که موجب می شود جرقه زده و دود کنند. بهتر است از ظروف ساخته شده از شیشه، سرامیک یا پلاستیک مناسب برای ماکروفر استفاده کنید.
 • پختن بیش از حد غذا در مایکروفر که باعث می شود غذا سوخته و دود کند. بهتر است زمان و دمای مناسب برای پختن غذا را رعایت کنید و از پختن غذاهای خشک اجتناب نمایید.
 • وجود مشکل در اجزای الکتریکی مایکروفر مانند موتور، ترانس، ترموستات، رله یا برد که موجب می شود دستگاه داغ شده و دود کند. در این صورت باید از یک تعمیرکار مجاز کمک بگیرید تا مشکل را برطرف کند.
 • سوختن کابل برق دستگاه که باعث می شود دستگاه دود کند و خطر آتش سوزی را ایجاد کند. در این صورت باید سریعا دستگاه را خاموش کرده و به متخصص مراجعه کنید.

جمع بندی

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی نحوه عیب یابی مایکروفر دوو پرداختیم. در صورتی که نیاز به خدمات تعمیرات دارید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست اعزام تعمیرکار جهت تعمیر و عیب یابی مایکروفر نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

عیب یابی مایکروفر دوو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه عیب یابی مایکروفر دوو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا