مجله ساختمان

لیست قیمت موتور آسانسور | اجزای موتور آسانسور

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

مهمترین قسمت هر کدام از وسایل الکتریکی موتور آن است. در حقیقت موتور قلب لوازم مکانیکی محسوب می‌شود. بنابراین آسانسور هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود و موتور آسانسور مهم‌ترین قسمت آن است. نیروی مورد نیاز برای جابجایی کابین آسانسور از طریق موتور آسانسور تأمین می‌شود. قیمت موتور آسانسور با توجه به قدرت و توان آن تعیین می‌گردد.

انواع موتور آسانسور

موتور آسانسور درجه یک و مرغوب موجب ایجاد حرکت‌هایی با دوام طولانی‌تر و مطلوب‌تر خواهند شد و همچنین در مواقعی که خطراتی به وجود می‌آید، مقاومت بیشتری خواهند داشت. موتور آسانسور ممکن است که از نوع گیرلس، گیربکس‌دار و یا هیدرولیکی باشد. قیمت انواع موتور آسانسور با هم متفاوت است.

موتور آسانسور

موتور آسانسور گیرلس

جدیدترین تکنولوژی در صنعت آسانسور موتور آسانسور گیرلس است که امکان نصب آن در داخل چاه آسانسور وجود خواهد داشت. با استفاده از موتور آسانسور گیرلس، موتورخانه از بالای چاه حذف می‌شود و هزینه‌های ساختمان تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و می‌توان به سهولت امکان توقف در پشت بام را فراهم نمود.

موتور آسانسور گیربکس

موتور آسانسور گیربکس از قدیمی‌ترین موتورها محسوب می‌شود و در کشور ایران نیز به کارگیری از این نوع موتور به علت قیمت مناسب در اولویت اکثر افراد قرار دارد. در صورتی که نیرویی که از الکتروموتور به قرقره کششی وارد می‌شود با چرخ دنده باشد، موتور از این نوع خواهد بود.

موتور آسانسور هیدرولیک

این نوع موتور آسانسور با توجه به کارکرد فنی و نوع طراحی دارای کیفیت بسیار خوبی است و طول عمر آن زیاد می‌باشد. امنیت بالا و عملکرد خوب آن به همراه حرکت نرم و روان موجب شده است که برای ساختمان‌های کم ارتفاع یکی از گزینه‌های مناسب باشد. با توجه به اینکه در این نوع موتور مصرف برق کمتر است، مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

شاسی موتور آسانسور

شاسی موتور آسانسور سازه‌ای فلزی است که فلکه هرزگرد و موتور آسانسور روی آن قرار می‌گیرد. موتور آسانسور روی شاسی قرار گرفته و در سیستم آسانسور نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. همچنین روی شاسی هرزگرد نیز قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه وزن کابین آسانسور، قطعات مکانیکی و سیم بکسل روی شاسی قرار می‌گیرد، بسیار حائز اهمیت است که برای پیشگیری از حرکات عمودی و افقی اضافه و بیهوده به کابین، به وجود آوردن استحکام ثبات و حفظ فاصله عمودی میان قطعه‌ها از جمله فاصله میان فلکه هرزگرد و فلکه موتور از شاسی است.

حتما بخوانید:   دکوراسیون آشپزخانه کوچک | نکات مهم در مورد طراحی آشپزخانه

قطعات و اجزای موتور آسانسور

اجزای گوناگون موتور آسانسور مجموعه‌ای از بخش‌ها و قطعات هستند که اندازه‌های متفاوتی دارند و ساختار آنها گوناگون می‌باشد و هر کدام در جایگاهی که دارند، بهترین عملکرد را برای موتور فراهم نموده و موجب عملکرد صحیح و مناسب موتور آسانسور می‌شوند. بدون موتور آسانسور حرکت بین بخش‌ها و قسمت‌های مختلف امکان‌پذیر نخواهد بود.

اهمیت هر یک از اجزای مختلف موتور آسانسور به اندازه‌ای می‌باشد که حتی اگر کوچک‌ترین آنها نقص یا عیبی پیدا کند، روی عملکرد موتور تأثیرگذار خواهد بود و با مشکل مواجه خواهد شد.

  • پوسته موتور: این قطعه ویژگی‌های گوناگونی دارد. مانند اینکه از آلومینیوم است و ساختار و ظاهر جمع و جوری دارد. پوسته موتور اگر از نوع با کیفیت باشد، سر و صدای بسیار کمتری خواهد داشت.
  • شفت موتور آسانسور: شفت آسانسور در بین اجزای مختلف موتور آسانسور در چاه قرار گرفته و به کابین این امکان را خواهد داد که از طبقه به یک طبقه دیگر عبور نماید. در واقع برای کابین آسانسور یک گذرگاه عمودی محسوب می‌شود.
  • بلبرینگ: بلبرینگ آسانسور معمولاً در نمونه بدون دنده و در آسانسورهای کششی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به صورت کلی توانایی حمل بار محوری و شعاعی متوسط را داشته و در هر دو مورد عملکرد مناسبی دارد. بلبرینگ اصطکاک را کمتر نموده و با ساختاری که دارد، موجب می‌شود آسانسور حرکت بهتری داشته باشد.
  • هسته یا روتور: هسته یا روتور در اتاق آسانسور نصب می‌گردد. معمولاً در داخل بالابر یا بالای ساختمان و در واحد برق آسانسور این قطعه قرار داده می‌شود. با توجه به اینکه این قطعه دارای حالت مغناطیسی دائمی است، شیار را به کمک موتور اصلی و بدون دنده می‌تواند به راحتی هدایت کند.
  • سیم‌پیچ یا استاتور: استاتور در بین اجزای مختلف موتور آسانسور در بخشی که به بدنه موتور متصل است، نصب می‌گردد. فضایی که بین این بخش ایجاد می‌شود، امکان دارد با ماده پر کننده رسانای حرارتی به صورت کامل پر شود تا هدایت گرما انجام شود. برای کمتر شدن نظم ممکن است که این ماده پر کننده در برخی مواقع از آن قسمت هم فراتر برود و برای گرما رسانای بهتری باشد.
  • فلکه کششی: فلکه کششی برای انتقال قدرت و حرکت به سیم بکسل مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای حرکت سیم بکسل را تغییر داده و هدایت می‌کند. این فلکه ساختاری مانند قرقره داشته و نقش اصلی کمتر کردن انرژی و تلاش قرقره اصلی است.
  • سیستم ترمز: در حقیقت امنیت آسانسور با استفاده از سیستم ترمز خواهد بود. در مواقعی که در طبقه مورد نظر کابین می‌ایستد، سیم پیچ و موتور کششی آسانسور در آهنربای الکترومغناطیسی قدرت خود را از دست داده و به این ترتیب در هسته الکترومغناطیسی نیروی مغناطیسی فوری ناپدید خواهد شد. سپس هسته با کمک فنر ترمز دوباره تنظیم شده و موجب می‌شود که کابین بایستد. در مواقعی که برق قطع است، ترمز باید بتواند کابین را نگه دارد و فوری به حالت اولیه خود بازگرداند.
  • انکودر: این قطعه قابلیت اندازه‌گیری سرعت و کنترل دقیق آسانسور را خواهد داد و در تأمین امنیت آسانسور یکی از قطعات مهم محسوب می‌شود. برای اطمینان از ایمنی مسافران بهتر است که با توجه به استانداردهای هر منطقه‌ای انکودر نصب شود که کارایی درایو آسانسور بهینه‌سازی شود و در نتیجه هزینه و انرژی کمتری مصرف خواهد شد.
حتما بخوانید:   مراحل رنگ کردن رادیاتور شوفاژ | زمان رنگ کردن رادیاتور شوفاژ

قیمت انواع موتور آسانسور

انواع موتور آسانسور با قطعات گوناگون و توان‌های مختلف طراحی و تولید می‌گردند. موتور آسانسور همانطور که گفته شد، مهم‌ترین بخش هر آسانسور محسوب می‌شود. در شرکت‌های گوناگون جهان موتورهای آسانسور متنوعی طراحی و تولید می‌شوند. در کشور ما نیز موتورهای آسانسور با کیفیت بسیار خوب طراحی و ساخته می‌شود. با توجه به اینکه این قطعه بسیار حائز اهمیت است، خرید آن باید دقت انجام شود.

بنابراین بهتر است که قبل از اینکه انتخاب خود را انجام دهید، اطلاعات لازم در مورد انواع مارک‌ها و برندهای موتور آسانسور داشته باشید و گزینه‌های خارجی و ایرانی را مورد بررسی قرار دهید. موتور آسانسور داخلی نیز دارای کیفیت مناسبی است و در عین حال قیمت آن نیز به صرفه‌تر است، اما موتور آسانسور خارجی با توجه به نوسانات ارزی که وجود دارد، ممکن است که نرخ آن تغییر کند.

با توجه به نیازی که دارید و توان موتور آسانسور باید انواع آنها را مورد بررسی قرار داده و انتخاب خود را انجام دهید. در سایت‌های گوناگون انواع موتور آسانسور با توان‌های گوناگون همراه با قیمت آورده شده‌اند تا مشتریان بتوانند با توجه به عملکرد و کارایی هر کدام از آنها و همچنین نیاز و بودجه خود بهترین انتخاب را داشته باشند.

نام موتور آسانسور توان قیمت
موتور گیرلس برند امگا ۴.۲ وات ۵۲۰۰۰۰۰۰
موتور گیرلس برند آکیش ۸.۶ ۶۱۲۰۰۰۰۰
موتور گیرلس برند بلولایت ۷.۴ ۱۲۸۰۰۰۰۰
موتور گیربکس برند آلبرتو ساسی ۹.۲ ۱۲۱۰۰۰۰۰۰
موتور آسانسور گیربکس برند تهران ۶.۱ ۷۵۴۰۰۰۰۰۰

هر کدام از موتورهای آسانسوری که بیان شد، دارای ویژگی‌های مختلفی هستند و ساخت کشورهای گوناگون است. برای اینکه اطلاعات دقیق‌تری داشته باشید، باید با توجه به بودجه و نیازی که دارید جستجوی خود را انجام داده و به این ترتیب استعلام دقیق قیمت آن را انجام دهید.

حتما بخوانید:   انواع شیشه سندبلاست و کاربرد هرکدام | مزایای شیشه سندبلاست شده

سرعت و توان موتور آسانسور در انواع گوناگون با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین باید در ابتدا به این جزئیات توجه نمایید و انتظاراتی که از موتور آسانسور دارید را تعیین نمایید تا راحت‌تر انتخاب خود را انجام دهید.

اگر در مورد موتور آسانسور و ویژگی‌هایی که باید داشته باشد اطلاعات لازم را ندارید و نمی‌دانید که کدام یک از آنها کار مورد نظر شما مناسب‌تر است، پیشنهاد می‌شود که حتماً با افرادی که در این زمینه تخصص دارند و حرفه‌ای هستند، مشورت کنید.

موتور آسانسور در مقایسه با قطعات دیگر دارای قیمت بیشتری است. به همین علت باید گزینه‌های موجود را با دقت مورد بررسی قرار دهید و قیمت آنها را بدانید و از کارشناسان در این زمینه کمک بگیرید.

قدرت و توان موتور، تعداد نفرات آسانسور و ظرفیت آن، تعداد ایستگاه، نرخ ارز، میزان تقاضا و عرضه آن در بازار از جمله عواملی هستند که در قیمت موتور آسانسور تأثیرگذار می‌باشند. به صورت کلی قیمت موتور آسانسور در کشور ما صعودی است. با توجه به اینکه در سال‌های اخیر قیمت دلار بی‌رویه افزایش پیدا کرده است و این موضوع بر روی قیمت مواد اولیه تولید موتور آسانسور تأثیر زیادی دارد، این وسیله افزایش قیمت زیادی پیدا کرده است.

قیمت موتور آسانسور

سخن تکمیلی

اصلی‌ترین بخش و قلب هر آسانسور موتور آن می‌باشد. چون نیروی مورد نیاز برای حرکت آسانسور با استفاده از این وسیله تأمین می‌گردد، بنابراین دارای اهمیت بسزایی می‌باشد. قیمت موتور آسانسور به عوامل گوناگونی بستگی دارد. به همین علت نمی‌توان قیمت ثابتی را برای آنها بیان نمود.

در صورتی که قصد خرید موتور آسانسور را دارید در ابتدا بهتر است که میزان بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید، نیازی که دارید و انتظاراتی که از آسانسور دارید را تعیین نمایید تا کارشناسان بتوانند شما را راهنمایی کنند و بهترین موارد را به شما پیشنهاد کنند. موتور آسانسور ممکن است که ایرانی یا خارجی باشد که هر کدام از آنها ویژگی‌های گوناگونی دارند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

لیست قیمت موتور آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی قیمت موتور آسانسور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x