تعمیرات لباسشویی

دلیل گشاد شدن لباس در ماشین لباسشویی چیست ؟

✅دلایل اصلی گشاد شدن لباس در لباسشویی | تغییر اندازه لباس پس از استفاده از ماشین لباسشویی | آب رفتن پارچه لباس ✅

با گسترش تکنولوژی و نفوذ روز افزون آن مشکلات استفاده از ابزار و وسایل جدید نیز به مرور نمایان می شود و باید برای مقاله با آن علاوه بر آمادگی، آگاهی نیز کسب کرد. یکی از مشکلات این روز ها و سبک زندگی دیجیتالی استفاده از لباسشویی برای شستن لباس های خانه است که این نوع استفاده مشکلاتی نظیر گشاد شدن یا آب رفتگی لباس را به دنبال خواهد داشت.

برای مقابله با این نوع مشکلات باید پاسخ سوال هایی نظیر دلایل گشاد شدن لباس در لباسشویی، تغییر سایز لباس، علت آب رفتن لباس پس از استفاده از لباسشویی را دانست و راه های مقابله با آن را نیز جویا شد. شاید در نگاه اول این مورد زیاد مهم هم نباشد اما تصور کنید لباس عروس یا کودک دچار این مشکل شده است و وقتی برای تغییر یا تعویض آن نخواهید داشت.

clothes2 960x640 1

گشاد شدن لباس در لباسشویی

معمولا پس از استفاده مکرر از لباس و شست شوی چند باره آن لباس گشاد یا تنگ می شود و علاوه بر آن ممکن است پارچه آن پوسیده نیز شود و این یک امر طبیعی است. توجه نمایید ممکن است شما تمامی موارد را رعایت نمایید با این حال باز این مورد برای شما رخ دهد. اما اصلی ترین دلایل گشاد شدن لباس در لباسشویی:

 • کیفیت پارچه عامل اصلی گشاد شدن است و لباس های بی کیفیت با چند بار شست و شو گشاد خواهند شد.
 • لباس های بی کیفیت دچار تغییر سایز می شوند یعنی ممکن است بزرگ یا کوچک شوند که علت اصلی آن نیز کیفیت آن است.
 • جنس لباس ها در تغییر سایز لباس نیز تاثیر مستقیم دارد مثلا الیاف طبیعی نظیر پشم و پنبه قابلیت ارتجاعی بیشتری از الیاف مصنوعی دارند و کمتر دچار تغییر سایز پس از استفاده لباسشویی می شوند.
 • آب داغ و مواد شوینده یکی از عوامل تاثیر گذار گشاد شدن لباس در لباسشویی می باشند.
 • لباسشویی با درب  جلو که همزن میانی ندارد در مقایسه با  ماشین‌های لباسشویی استاندارد با درب از بالا، کمتر به لباس آسیب می‌ زنند و کمتر، آب رفتن لباس در آن مشاهده می شوند
 • در صورتی که لباس را در فضای باز نمی توانید خشک کنید، خشک‌کن را روی حرارت کم تنظیم کنید و پیش از رسیدن به حرارت خیلی بالا لباس را بردارید و در هوای آزاد خشک نمایید.

علت آب رفتن لباس در لباسشویی

در واقع نمی توان برای این مورد راه کار دقیقی اشاره نمود اما دلیل بروز این مشکل بین کیفیت پارچه، مواد شوینده و دمای آب بستگی دارد. با این حال در ادامه مواردی خدمت شما عرض خواهد شد تا ضمن رعایت آن کمتر با این مشکل مواجه شوید.

 • از شونده خیلی قوی و مارک های کم نام و نشان استفاده ننمایید. در صورتی که کیفیت لباس و پارچه بکار رفته مطلوب نباشد این نوع شوینده ها به پارچه آسیب زده و باعث بروز مشکل می شوند.
 • از آب داغ استفاده نکنید. آب داغ به تار و پود پارچه آسیب زده و باعث تغییر سایز لباس خواهد شد.
 • در هنگام روشن نمودن لباسشویی حتما با توجه به نوع لباس ها خود برنامه ماشین را تنظیم نمایید زیرا بعضی لباس ها نیازمند شست و شوی ویژه تری هستند.
 • در صورتی که لباس شما بی کیفیت باشد تار و پود آن زود از هم جدا شده و علایم پوسیدگی را زودتر مشاهده می نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  پد ضد لرزش ماشین لباسشویی چیست؟ | انواع پد ضد لرزش لباسشویی

gm 2ceb2993 8f5b 47de b08c bf9c74a8c957 family sorting washing

راهکارهای جلوگیری از گشاد شدن لباس در لباسشویی

برای جلوگیری از گشاد شدن لباس در لباسشویی روش ها و راهکارهای زیادی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 1. از آنجا که پیشتر نیز بیان شد آب داغ به پارچه آسیب می رساند لذا از آب سرد یا ولرم برای شست و شوی لباس خود استفاده نمایید.
 2. در انتخاب نوع شوینده و برند آن دقت نمایید زیرا در صورتی که شوینده قوی استفاده نمایید و کیفیت پارچه مناسب نباشد علاوه بر پوسیدگی شاهد خراب شدن روز افزون لباس و به طبع تغییر سایز آن خواهید بود.
 3. در هنگام خرید لباس حتما به جنس و کیفیت آن توجه نمایید زیرا کیفیت آن رابطه مستقیم با دوام و طول عمر آن دارد.
 4. در هنگام روشن نمودن ماشین لباس شویی حتما برنامه مرتبط با نوع لباس را انتخاب نمایید زیرا نوع لباس و برنامه انتخابی به هم وابسته هستند.
 5. برای خشک کردن لباس های خود حتما از هوای آزاد استفاده نمایید این کار از آب رفتن و تغییر سایز لباس جلوگیری می نماید.
 6. برچسب مراقبت روی لباس را دقیق مطالعه نمایید، معمولا لباس ها حاوی یک برچسب مراقبت می باشند لذا باید پس از خرید البسه به این موارد دقت و موارد هشدار داده شده را کامل مطالعه نمایید.

در صورتی که در برچسب لباس کلمه preshrunk  قید شده باشد یعنی این لباسی که دارید از جنس الیاف طبیعی است.

نحوه برخورد با لباس آب رفته پس از استفاده از لباسشویی

لباس هایی که آب رفته اند به طوری قابل استفاده نیست و از سایز طبیعی خارج شده را به صورت دستمال در آشپزخانه استفاده نمایید. توجه نمایید اگر لباسی برای شما تنگ بود با این اتفاق مناسب می شود و می توانید استفاده نمایید البته حتما تار و پود پارچه را بررسی نمایید تا لباس آسیب ندیده باشد. همچنین در صورتی که تمایل دارید می توانید یک لباس را به چند دستمال تبدیل نمایید.

توجه نمایید بعضی تولید کنندگان لباس برای کاهش هزینه و یا موارد دیگر در بعضی قسمت های لباس به جای پارچه از کش استفاده می نمایند. که این باعث بروز کش آمدن در همان نقاط خواهد شد. البته برند های شناخته شده پیش از عرضه هر کالا یکبار آن را خواهد شست تا این مورد را بررسی نماید.

تاثیر آب سرد بر تنگ شدن لباس در لباسشویی

همانطور که پیشتر گفته شد آب داغ به لباس آسیب می رساند و آب سرد آسیب جدی به لباس نمی زند. تنگی لباس در هنگام شست و شو با آب سرد به جنس لباس بستگی دارد و در صورتی که جنس لباس به طوری باشد که انعطاف بالایی داشته باشد می تواند باعث برگشت لباس به حالت قبل شود. در مجموع استفاده از نوع شوینده و کیفیت پارچه عوامل موثر تری نسبت به دمای آب می باشد و باید به دو عامل دیگر بیشتر دقت شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر ماشین لباسشویی هیتاچی Hitachi | نمایندگی ماشین لباسشویی هیتاچی

یکی از علل اصلی که از شما خواسته شد حتما به برچسب های داخل لباس دقت نمایند آگاهی از جنس لباس هاست مثلا جنس هایی مانند پشم و کتان به روش های مختلفی تغییر سایز داده و علل مختلفی این مورد را شامل می شوند. برای مثال جنس لباس پشمی حساس بوده و نباید در خشک کن لباسشویی باشد در حالی که کتان مقاوم تر بوده و می تواند در خشک کن قرار گیرد و دمای آن را تحمل نماید.

stain set in dryer

مهمترین علت های گشاد شدن لباس های بافتنی، نخی و پنبه ای در لباسشویی

اصولا لباس های با الیاف طبیعی کیفیت بهتری نسبت به الیاف پلاستیکی دارد و تغییر سایز و آب رفتگی کمتر در این نوع لباس ها مشاهده می شود اما با توجه به مشاهدات و تجربیات پیشین می توان علل زیر را برای این منظور ارائه کرد.

 • شستن زیاد لباس های بافتنی باعث افت کیفیت پارچه شده و به مرور آسیب و پوسیدگی و گشادی در آن مشاهده خواهد شد. حتما در هنگام شست و شو از آب ولرم استفاده نمایید و از برندهای معروف و مرغوب این عرصه استفاده نمایید.
 • لباس های نخی عموما نازکتر اند و واکنش بیشتری نسبت به دمای آب در هنگام شست و شو نشان می دهند برای همین منظور در هنگام استفاده لباس شویی و شستن لباس های نخی حتما برنامه انتخابی را دقت نموده و برنامه متناسب را بر گزینید.
 • همچنین می توانید لباس های خود را شامپو بچه یا نرم کننده بشویید.
 • لباس های نخی و پنبه ای را حتما ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در آب ولرم با شامپو بچه یا نرم کننده مالش دهید این کار علاوه بر شست و شو در سایز لباس تاثیری ندارد.

چگونگی کوچک کردن سر شانه لباس

اگر سر شانه لباس های شما به علت های گوناگون دچار کش آمدگی شد باید طبق روال زیر را بررسی نمایید.

لباس را درون یک ظرف روی حرارت مستقیم قرار دهید و اجازه بدهید چند دقیقه بجوشد و دقت نمایید تحت هیچ عنوانی لباس را روی حرارت با نرم کننده قرار ندهید.

چگونه بلند کردن لباس های کوتاه شده در لباسشویی

بسیاری از افراد در هنگام خرید تنها به ظاهر آن توجه می نمایند و ممکن است بعد از خرید مجبور به تغییر سایز آن شوند. در صورت استفاده لباس پشمی یا ابریشمی نگران نباشید  و این لباس ها به زودی و با چند بار شست و شو به سایز مورد نظر شما می رسند. برای لباس هایی نظیر دامن نیز می توانید یک پارچه همرنگ به آن اضافه نمایید.

در انتها در صورتی که در هنگام خرید لباس و حتی شوینده خود دقت نمایید و برای شستن لباس های خود وسواس ناچیز و ابتدایی به خرج دهید هرگز با این پدیده مواجه نخواهید شد و می توانید از لباس های خود سالهای متمادی استفاده نمایید. همچنین دقت در استفاده و شستن آن ها به طول عمر لباسشویی خود نیز کمک می نماید و باعث بروز کمتر مشکل و خرابی برای لباسشویی شما خواهد شد.

 

دلیل گشاد شدن لباس در ماشین لباسشویی چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای شناخت دلیل گشاد شدن لباس در ماشین لباسشویی چیست ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا