تعمیراتتعمیرات لباسشویی

نشانه های خرابی برد ماشین لباسشویی چیست؟

خرابی های اصلی لباسشویی که با برد ارتباط دارند کدامند؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همانطور که در مقاله های قبل گفته شد برد یک دستگاه الکترونیکی به عنوان مغز آن دستگاه عمل می کند، در ماشین لباسشویی هم دقیقا به همین شکل است و برد ماشین لباسشویی وظیفه مدیریت و ارسال دستورات مختلف مانند شروع شستشو آبکشی تخلیه آب و حتی پخش صدای پایان شستشو را بر عهده دارد.

علائم خرابی برد ماشین لباسشویی

حال که متوجه شدید برد چقدر اهمیت دارد، پس باید با نحوه کارکرد و عیب یابی هم به صورت کامل آشنا باشید، مواقع ممکن است که دستگاه شما دچار مشکل شود، شما باید بدانید که مشکل از برد دستگاه است یا از قسمت های دیگر.

 • در صورتی که ماشین لباسشویی نتواند عملیات آبگیری را انجام دهد.
 • در صورتی که صفحه نمایش ماشین لباسشویی شما روشن شود.
 • در صورتی که ماشین لباسشویی به صورت کامل از کار بیفتد.
 • در صورتی که درون ماشین لباسشویی شما آب جمع نشود.
 • در صورتی که عملیات تخلیه آب درست انجام نشود.
 • و…

تمام مواردی که در بالا مطرح کردم می توانند نشانه های خرابی برد ماشین لباسشویی شما باشد، البته فراموش نکنید که این موارد بخشی از نشانه های خرابی برد ماشین لباسشویی است و ده ها نشانه دیگر نیز می تواند از نشانه های خرابی برد لباسشویی شما باشد، چرا که برد لباسشویی مانند مغز دستگاه شما عمل می کند و خرابی در آن می تواند باعث بروز هرگونه مشکلی در دستگاه شما شود، پس تعجب نکنید که اگر برد دستگاه شما خراب شد و ایراد عجیب و غریبی به چشم شما آمد.

زمانی که برد دستگاه تان خراب شد، اگر توان تعویض آن را داشتید اقدام کنید و در صورتی که دانش فنی کامل ای در زمینه تعویض برد لباسشویی نداری به هیچ عنوان اقدام به تعویض و یا دستکاری برد نکنید چرا که می تواند خرابی های بی شماری را در پی داشته باشد.

اصلی ترین خرابی های لباسشویی

لباسشویی یکی از وسایل بسیار مهم در زندگی روزمره انسان به شمار می رود، شما چه در هفته یکبار و چه هر روز ده بار لباس خود را بشویید تفاوتی نخواهد کرد، در هر حالت لباسشویی برای شما یک وسیله مهم و ضروری خواهد بود، اما هرچقدر هم که لباسشویی کم استفاده کنید باز هم امکان بروز خرابی در آن وجود دارد، به هر دلیلی حال نوسانات برق یا خرابی قطعات و غیره ممکن است دستگاه شما خراب شود، در ادامه مصرف به مواردی که می توان به عنوان خرابی های عمده ماشین لباسشویی نام گذاری کرد خواهیم پرداخت.

 • به برق نبودن ماشین لباسشویی ( کافیست دوشاخه را چک کنید)
 • سالم نبودن پریزر برق ( با استفاده از فازمتر می توان این قسمت را چک کرد)
 • سالم نبودن سیم برق (در صورت خرابی سیم برق مستقیما باید آن را تعویض کنید)
 • در صورتی که لباسشویی سری جدید است و صفحه نمایش دارد حتما اتصالاتی که بین برد و قطعات است را کامل چک کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل بسته نشدن درب فر اجاق گاز چیست؟

برد ماشین لباسشویی

باز ماندن درب لباسشویی

یکی از مواردی که معمولا همه با آن رو به رو هستند و گزارشات زیادی برای این مشکل دارند این است که درب لباسشویی بسته نشده است، باید بدانید تا زمانی که درب لباسشویی به صورت کامل بسته نشده باشد دستور شروع عملیات شستشو ارسال نخواهد شد، اما زمانی هم شما درب را کامل بسته اید اما باز هم با حالتی رو به رو می‌شوید که گویی درب دستگاه باز است، در این زمان احتمال خرابی سوئیچ درب ماشین لباسشویی نیز وجود دارد که امکان ارسال پاسخ به برد را برای بسته بودن درب ندارد و برد هم از بسته شدن درب تا اطمینان کسب نکند شستشو شروع نخواهد شد.

البته تنها سوئیچ ماشین لباسشویی سوئیچ درب آن نیست و اشتباها فکر نکنید که یک سوئیچ درون لباسشویی شما وجود دارد، در زیر انواع سوئیچ که درون لباسشویی قرار دارند را برایتان شرح خواهیم داد.

 • سوئیچ مربوط به درجه حرارت آب لباسشویی
 • سوئیچ مربوط به کنترل میزان سطح آب لباسشویی
 • سوئیچ مربوط به قطع کن برای زمانی که فشار آب کم است

خراب شدن دکمه های پنل لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که می تواند در استفاده از ماشین لباسشویی برایتان دردسر ساز شود خرابی در دکمه های دستگاه شما است، زمانی که دکمه شروع یا همان استارت معروف دستگاه شما خراب باشد شما تا صبح هم که تلاش کنید امکان روش کردن دستگاه را نخواهید داشت، پس در صورتی که این قسمت یعنی دکمه های روی پنل دستگاه شما خراب شده بود حتما اقدام به تعمیر و یا تعویض آن نمایید، پیشنهاد می‌کنم در این صورت از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا مشکل دکمه را برایتان پیدا کند.

خراب شدن تایمر لباسشویی

یکی از قطعاتی که در لباسشویی وجود دارد و ممکن است با خرابی رو به رو شود تایمر است، تایمر لباسشویی وظیفه کنترل برنامه در حال اجرا را دارد، تایمر مشخص می کند که پروسه فعلی چقدر فعال باشد و پروسه بعدی چه زمانی آغاز شود، عملیات هایی نظیر تخلیه آب ، پر کردن آب و همانطور که گفتم طول مدت زمان هر پروسه که اگر این قطعه خراب شود تمام این فعالیت ها با اختلال رو به رو خواهند شد.

خراب شدن موتور لباسشویی

موتور ماشین لباسشویی مانند قلب دستگاه عمل می کند و در صورت خرابی آن مشکلاتی برایتان پیش خواهد آمد، بیشترین موردی که در خرابی موتور ماشین لباسشویی مشاهده شده خرابی ذغال ماشین لباسشویی است که معمولا بخاطر فرسودگی ایجاد می شود.

موتور ماشین لباسشویی وظیفه تامین انرژی مورد نیاز برای چرخش و شستشو و آب کشی و… را بر عهده دارد، موتور همیشه یکی از اصلی ترین قطعات دستگاه شما حساب می آید، اما خرابی موتور به علت فرسودگی ذغال تقریبا قابل تشخصی است و وجود صدای عجیب از دستگاه، صدای جرقه در زمان شستشو و یا ممکن است در حالت شستشوی عادی دستگاه شما پر از آب می شود و مجدد خالی می شود، در این زمان است که شما متوجه فرسوده شدن ذغال دستگاه ماشین لباسشویی خواهید شد، البته با اینکه تلاش ما برای آموزش شما و کاهش هزینه های شما است اما باز هم در این مورد تاکید می‌کنم که حتما در چنین مواردی با یک متخصص در ارتباط باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای رفع ارور‌های یخچال فریزر ال جی LG | بررسی و رفع آنها

برد ماشین لباسشویی

نشانه های خرابی برد ماشین لباسشویی

معمولا نوسانات برق بیشترین علت خرابی دستگاه های الکترونیکی هستند، زمانی که نوسان برق اتفاق می افتد باعث اتصالی در خازن می شود و بیشترین علت خرابی برد این مورد است، اما موارد دیگری مانند نفوذ آب داخل دستگاه ماشین لباسشویی، خراب شدن فیوز دستگاه و… نیز می توانند باعث خرابی برد دستگاه ماشین لباسشویی شوند.

اما مانند هر قطعه دیگری، برد زمانی که خراب می شود یک سری نشانه ها دارد که به وسیله آن ها به سادگی می توان تشخیص داد که مشکل برد چیست که در ادامه آن ها را برایتان بررسی خواهیم کرد.

زمانی ممکن است ماشین لباسشویی را روشن کنید و زمانی که قصد شروع شستشو دارید دستگاه قفل می شود و عملیات آبگیری انجام می شود ولی بعد از این بخش هیچ اتفاق دیگری پیش روی شما نخواهد افتاد و موتور دستگاه شما شروع به حرکت نخواهد کرد، در این زمان است که مستقیما می توانید به سراغ برد بروید و احتمال خرابی برد در این بخش بالاست، حال با نشانه های زیر به سراغ بررسی این موضوع خواهیم رفت.

 • زمانی که برنامه پانزده دقیقه تنظیم می‌کند و به سیزده دقیقه که رسید زمان به جای اول باز می‌گردد یعنی همان پانزده دقیقه، در این حالت می توان به یقین گفت که مشکل خرابی از برد دستگاه است.
 • زمانی که موتور دستگاه کار نمی‌کند یا بعد از چند دقیقه کار می ایستد، در این حالت هم ایراد خرابی بدون شک مربوط به برد دستگاه شما می باشد.
 • آخرین شاهد برای خرابی برد، ارورها در دستگاه های جدید که مجهز به صفحه نمایشگر هستند می باشد،  برای مثال ارور ۳E روی دستگاه سامسونگ ، یا LE روی دستگاه های ال جی، البته در هر دستگاه می تواند متفاوت باشد و این مورد مستقیما نیاز به رجوع به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی دارد.

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد به علایمی که می‌توانند، نشانه خرابی برد دستگاه شما باشند پرداختیم، دانستید که برد اصلی ترین قطعه در هر دستگاه است و در ماشین لباسشویی نیز این روند پابرجاست و برد اصلی ترین بخش این دستگاه به شمار می رود، برد وظیفه کنترل و ارسال فرمان به تمام بخش های ماشین لباسشویی را بر عهده دارد، در صورت خرابی این قطعه فعالیت لباسشویی بصورت کامل با مشکل رو به رو خواهد شد و مواردی مانند روشن نشدن دستگاه تا خاموش شدن های ناگهانی و آب نکشیدن و… برایتان اتفاق خواهد افتاد.

البته این اتفاقات گوشه کوچکی از عوارض خراب شدن برد هستند و خرابی برد می‌تواند بنا به نوع خرابی اختلالاتی در روند فعالیت دستگاه ماشین لباسشویی ایجاد کند، اگر در این زمینه تجربه خاصی دارید می توانید از طریق بخش دیدگاه ها تجربه ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید تا همه کاربران بتوانند از این تجربیات شیرین شما استفاده کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علائم خرابی برد ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی علائم خرابی برد ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا